Заявление за отписване по давност на ЗОВ

  • 52 493
  • 380
  •   1
Отговори
# 120
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ясно, мерси Peace

# 121
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това въпросното заявление къде всъщност се подава? Днес бях в НАП и ми казаха, че няма такова нещо. Разпечатаха ми една екселска таблица- кои месеци са ми неплатени и каква е лихвата за всеки от тях. Значи няма как парите да отидат за стари задължения Rolling Eyes

# 122
  • София
  • Мнения: 679
"Чл. 3а. (Нов - ДВ, бр. 103 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Заявлението по чл. 2а се подава в териториална дирекция на Националната агенция за приходите на хартиен носител преди внасяне на сумите, с които се погасяват задълженията."  ooooh!

Опитай на гишетата, на които приемат декларациите.

# 123
  • Мнения: 341
Цитат
Доколкото разбирам от този пост е проверено, че отиват за стари периоди, след 01.01.2008 г.:
Ама не е така. На мен ми отиде една вноска за задължения от 2005. Изчаквам да платя февруарската и да видя дали ще се отрази, защото 12.2012 и 01.2013 ми се водят неплатени, а съм ги платила.
Ако не покрият едно задължение, което действително не съм плащала - 04.2012 - значи има голям проблем. Писах в темата за Д7.

# 124
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На такова гише бях, подадох 2 декларации. Служителката изглежда дори не знаеше за какво говоря.
Как ще отидат за по-стари суми, като там лихвата е по-голяма? newsm78

# 125
  • Мнения: 341
И аз съм склонна да мисля така.Вероятно поради това, тези стари задължения,за които няма Декларация 7,не излизат в справката за задължения с ПИК код. Thinking
А ако си подал Д7 с дата влизането й в сила - 1.01.2010, по-ранните задължения няма как да ти стоят по тази логика, обаче те стоят  Peace

Имам един много важен въпрос. Как точно се покриват осигуровки с различен размер? През 2005 например осигуровките са били 8 лв (примерно число, не съм сигурна), сега са 16 лв. От една днешна осигуровка се покрива една или две стари в този случай? Нарочно подчертавам и удебелявам, защото според мен това е адски важно.

За давността да кажа още нещо - баща ми си отписа едни задължения от 2006 и писмото, в което му потвърдиха, че са отписани, звучеше така (по смисъл): задълженията ви са отписани и няма да бъдат принудително събирани, надяваме се да проявите желание да си ги внесете доброволно. Не знам къде прибра писмото, иначе ще ви цитирам точно, но съм сигурна, че това означава Simple Smile

# 126
  • Linz
  • Мнения: 11 619
задълженията ви са отписани и няма да бъдат принудително събирани, надяваме се да проявите желание да си ги внесете доброволно.
Звучи като край на виц Shocked

# 127
  • Sofia
  • Мнения: 26 385
бонбонбон В сайта на НАП при проверка на здравния статус има и здравен калкулатор в който попълваш по месеци и години назад неплатените вноски и се пресмятат автоматично заедно с лихвите

# 128
  • Мнения: 341
Благодаря, това не го бях забелязала.
Леле, за 5 вноски - над 70 лв...
Ами ако сега реша да ги внасям, както ми липсват 07-09.2005 и 08.2009, дали ще се преразпределят автоматично? Аз това в крайна сметка не можах да разбера - превеждам едни пари... и те се разпределят автоматично. Ами ако си преведа конкретните задължения, тогава какво? Пак ли се разпределят от единната сметка?

# 129
  • Варна
  • Мнения: 6 316
бонбонбон, от НАП разчитат на неосведомеността на хората! Аз не бих платила осигуровки без специалното заявление точно за кой период се отнасят. Иначе ще платиш пак старо задължение.

# 130
  • Мнения: 341
Аз точно тях искам да платя Simple Smile
Обаче е наистина много тъпо - значи уж нямаше да покриват стари задължения до края на тази година, пък после се оказало, че трябва да се подават заявления, пък накрая всъщност ги покривали, ако няма заявление. Големи идиоти!

# 131
  • Linz
  • Мнения: 11 619
бонбонбон, от НАП разчитат на неосведомеността на хората! Аз не бих платила осигуровки без специалното заявление точно за кой период се отнасят. Иначе ще платиш пак старо задължение.
Няма такова заявление. Това, което го цитирате е друго. Не се плащат стари задължения, а тези, които излизат на справката в НАП.
И на платежното нареждане все още си фигурира период: от... до...

# 132
  • Мнения: 341
Е как да няма, има - аз съм го виждала. Ето това е. Но това е за плащане на стари задължения уж, затова не го подадох. Както казах - имах информация, че покриването на стари задължения почва от 1.01.2014, а се оказа, че не е точно така.

# 133
  • Мнения: 2 396
Цитат
Доколкото разбирам от този пост е проверено, че отиват за стари периоди, след 01.01.2008 г.:
Ама не е така. На мен ми отиде една вноска за задължения от 2005. Изчаквам да платя февруарската и да видя дали ще се отрази, защото 12.2012 и 01.2013 ми се водят неплатени, а съм ги платила.
Ако не покрият едно задължение, което действително не съм плащала - 04.2012 - значи има голям проблем. Писах в темата за Д7.
Здравейте!
Ето какво се случи с мъжа ми: той е безработен и сам си внася ЗО. В справката на НАП в средата на февруари му излизаха неплатени м.10-12'2012г. при положение, че той беше платил за м.10 и м.11 в началото на януари. Тъй като има не внесени ЗО в периода 2004-2006 и не беше подал и въпросното заявление 2а (или както там се води) решихме, че парите са отишли именно за осигуровките от преди 2006. След справка в НАП се оказа, че при тях се водят още 3 месеца с неплатени ЗО от 2010, които не излизат в справката в сайта и парите са отишли за частичното им погасяване (+ лихвите). След като им казах, че със сигурност вноските за тези месеци са платени още през 2010 и след проверка от страна на служителя на НАП се оказа, че хубавците са дублирали задълженията по въпросните вноски. Как е станало това не се разбра. Подадох молба в деловодството да бъдат премахнати задълженията от 2010г поради дублирането им и нещата се оправиха.
След тази случка, мога да Ви посъветвам да отидете и да видите как стоят нещата в НАП, тъй като явно стават доста грешки и то все в ущърб на осигуряващия се Sad

# 134
  • София
  • Мнения: 679
И на платежното нареждане все още си фигурира период: от... до...

Фигурира, но не се попълва, т.е. и да го попълниш от банката няма как да подадат тази информация към НАП.
А какво значи няма такова заявление - има и то е на сайта на НАП, както е предвидено и в Наредба-8 -  на 12 позиция в този списък: http://www.nap.bg/page?id=204

Общи условия

Активация на акаунт