Заявление за отписване по давност на ЗОВ

  • 52 498
  • 380
  •   1
Отговори
# 360
  • Варна
  • Мнения: 6 321
 Laughing
Аз питах на място за този месец от 2008- не може.

Но за декларацията 7 в случая забравих да питам. ai_vi, ти попълва ли такава?

# 361
  • Мнения: 341
ai_vi , в грешка си. Смятането на 5-те години става така: годината 2008 изтича и реално първата година от въпросните 5 е 2009. Така че задълженията за 2008 всъщност изтичат на 1.01.2014 - онзи ден им е изтекла давността. Годината, за която искаш да отпишеш задължения, НЕ СЕ брои в тези 5 години.

# 362
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Бонбонбон, няма да спорим...само публикувам извадка от закона, която дава отговор.
ДОПК - Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Скрит текст:
P.S. По професия съм счетоводител. Ще съм обезглавена, ако не си знам базата на работата...скривам текста, че да не кажете, че се изтъквам.  Peace

# 363
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Laughing
Аз питах на място за този месец от 2008- не може.

Но за декларацията 7 в случая забравих да питам. ai_vi, ти попълва ли такава?

Да, Стейси! И по пощата, после си проверих по ел.път дали има вх.№.

# 364
  • Мнения: 341
Бонбонбон, няма да спорим...само публикувам извадка от закона, която дава отговор.
ДОПК - Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Скрит текст:
P.S. По професия съм счетоводител. Ще съм обезглавена, ако не си знам базата на работата...скривам текста, че да не кажете, че се изтъквам.  Peace
Или аз нещо не съм те разбрала, или ти не смяташ правилно. Говориш за задълженията от 2008? Изискуемостта им пада точно на 1.01.2014. Мин. година, т.е. 2013, падна изискуемостта на задълженията до 31.12.2007.

# 365
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Laughing
Аз питах на място за този месец от 2008- не може.

Но за декларацията 7 в случая забравих да питам. ai_vi, ти попълва ли такава?

Да, Стейси! И по пощата, после си проверих по ел.път дали има вх.№.
Миналата като бях безработна в начало, бе, пускам вноски, няма вноски. Подадох Д7.Всимко е ок! Като започнах работа и видях, че  отработените месеците  стоят неизчистени, се чатнах че пак трябва да дам Д7.

# 366
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Бонбонбон, няма да спорим...само публикувам извадка от закона, която дава отговор.
ДОПК - Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.
(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.

Скрит текст:
P.S. По професия съм счетоводител. Ще съм обезглавена, ако не си знам базата на работата...скривам текста, че да не кажете, че се изтъквам.  Peace
Или аз нещо не съм те разбрала, или ти не смяташ правилно. Говориш за задълженията от 2008? Изискуемостта им пада точно на 1.01.2014. Мин. година, т.е. 2013, падна изискуемостта на задълженията до 31.12.2007.

 Laughing Както и да е, няма смисъл да спорим с теб.

# 367
  • Мнения: 341
Ами не е както и да е. Затова те питах за 2008 ли говориш. Не ща да обиждам никого, но ако смяташ, че 2008 е трябвало да падне миналата година, значи проблемът е при теб.

# 368
  • Варна
  • Мнения: 6 321
бонбонбон и ай_ви, говорите за едно и също и спорите! Laughing

бонбонбон, ти си в лека грешка. Онагледявам-моето задължение за 2008 г. е от 11 месец. 12 месец 2013 г. петте години са минали, но за НАП- чак от 1.01.2014г давността е изтекла и имам право да подавам за отписване.

Аз не виждам смисъл да подавам декл7 за нещо, което и със и без декл би трябвало да го отпишат.
Но ще видим дали ще ме накарат да подавам. На място не се поинтересуваха, но предполагам, че не ги интересува моето незнание по въпроса. Laughing Какво да се прави, служителите не са длъжни да подсказват правилния път. Laughing

# 369
  • Мнения: 341
Вие не виждате ли в члена какво пише? Неслучайно го удебелих и го направих червено. 5-годишният срок започва да тече на 1.01. в годината, следваща тази, когато е възникнал поводът за плащане. Не започва да тече в момента на възникване на задължението.
Това значи, че ако си имала да плащаш нещо дори от януари 2008, то си е изискуемо до края на 2008, а от 1.01.2009 до 31.12.2013 му тече официален давностен срок за изискуемостта.
А това, което ти пишеш, е продиктувано от логиката, която... хм... не важи в случая Simple Smile

# 370
  • Варна
  • Мнения: 6 321
бонбонбон, петгодишният давностен срок започва да тече веднага, но завършва на 01.01 на годината след петте години. Аз поне така го разбирам. Изводът е един и същ, само интерпретацията е различна. Confused

# 371
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Виж, ти сама си наблегнала на важното,но го тълкуваме разилчно. Всичко е въпрос на тълкуване на законите.
Наблегни на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати...
Не пише месецът, следващ месецът, през които е трябвало да се плати...
Когато се взе решението, 2013 година да бъде куха година за отписване на задълженията, изрично поради тази причина от НАП подчертаха до 2008 год.
Иначе промяната, която беше допълнително гласувана през 2013 е, че и 2014 година могат да се отписват задължения, които се отнасят само до 2008. Тоест и през 2014 ще може да се подава заявлението за отписване на задълженията до 2008г.

# 372
  • Мнения: 341
Да, но решението ДО 2008 значи до 1.01.2008, т.е. БЕЗ самата 2008. И аз точно наблегнах на 5-те години изискуемост, обаче считани от следходната година. Само че 5-те години НЕ изтичат на 1.01. на 5-тата година, а изтичат на 31.12. на 5-тата година. На 2008 петата година от давностния срок е 2013. Леля ми работи в НАП, специално съм я питала.

# 373
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Да, но решението ДО 2008 значи до 1.01.2008, т.е. БЕЗ самата 2008. И аз точно наблегнах на 5-те години изискуемост, обаче считани от следходната година. Само че 5-те години НЕ изтичат на 1.01. на 5-тата година, а изтичат на 31.12. на 5-тата година. На 2008 петата година от давностния срок е 2013. Леля ми работи в НАП, специално съм я питала.

 Laughing А пък на мен служителите от два НАП-а ми казат това, което аз ти казвам. На практика, така и работя/-им.
       Мхммм, чудно направо!

# 374
  • Мнения: 341
Добре де, ако се брои от следходната година и това, което ти казваш, е вярно, тогава излиза, че срокът е 4 години. Нали? Даже на пръсти го сметнах - 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 включително. Пет са  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт