Заявление за отписване по давност на ЗОВ

  • 52 544
  • 380
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 714
Аз съм подала такова заявление, в което съм описала точно периодите (бях си направила принт скрийн в края на миналата година, когато още излизаха). Първо в НАП не искаха да го приемат, защото според тяхната система нямам задължения, но след като настоях да го входират ми казаха, че няма да ми отговорят изрично, пак по същата причина. Въпроса ми е сега да ходя си с входящия номер и да изисквам отговор или е достатъчно, че съм подала заявление
Ако до един месец не получиш протокол или някакво уведомлетие. Отиди на място и попитай обработена ли е молбата ти. Но не там където е подадена,  а в дирекция "Събиране", т.к те погасяват по давност.
Ако ги няма в системата устно ще ти кажат, че за този период не дължиш нищо.

# 346
  • Пловдив
  • Мнения: 101
Ако до един месец не получиш протокол или някакво уведомлетие. Отиди на място и попитай обработена ли е молбата ти. Но не там където е подадена,  а в дирекция "Събиране", т.к те погасяват по давност.
Ако ги няма в системата устно ще ти кажат, че за този период не дължиш нищо.
Тeɣa, в момента на подаване на заявлението направиха справка в тяхната система и ми отговориха, че нямам задължения и затова и първоначално отказаха да приемат заявлението. Това, че е подадено дали е достатъчно за отписване или ми трябва и техния отговор.
Hush, аз също съм на мнение, че моето задължение е изпълнено, но дали и те мислят така  Thinking

# 347
  • Мнения: 714
Ако все пак имаш задължения (независимо към КАТ/ХЕЙ или данъци/здравно/патент) е хубаво да вземеш документ, че са погасени, т.к. всичко се случва. Сега някои ще каже защо КАТ и др различниот данъци, те също се пигасяват от НАП(изкл саместни данъци и такси), понеже след определен период именно НАП трябва да ги събере. Затова е хубаво да направите справка и какво дължите към външни институции спрямо регистрите на НАП. Ако обаче задълженията липсват от системата както казах устно ще ви отговорят.
По принцип има забавяне с погасяването по давност, т.к. молбите са много и обработката им изисква време. Но е важно да се обръщате към правилната дирекция, т.к.те са компетентният орган и могат да ви дадат най-точна информация за молбата ви.

# 348
  • Мнения: 8 247
А какво става със задълженията, които са отпреди 10 години? Проверих си в справката, която имам (отпреди 2-3 години е), периодите ми без данни за платени здравни осигуровки са все преди 2004г. От сайта на НАП вече никаква информация не излиза за предходни периоди.

# 349
  • Мнения: 714
Ами нищо не става, погасени са. Ако направиш справка на място и ги има в системата ще излезнат, т.к. имаш право по твое желание да ги платиш-примерно ти трябват при пенсиониране. Но иначе не ги дължиш и ако си изкараш удостоверение за липса на задължение те не излизат. Така стой въпроса и с погасените по давност след молба, остават ви в справката, но не излизат в удостоверенията.

# 350
  • Пловдив
  • Мнения: 101
В петък бях до НАП - Пловдив да проверя какво става с отговора на моето заявление и очаквах големи опашки, но нямаше. Говорих с човека, който отговаря на заявленията и го попитах защо има такова забавяне с отговорите. Казах му, че въпреки, че не ми излизат задълженията в справката бих желала да ми дадат отговора им, че не дължа нищо в писмен вид и ще е добре да е до края на годината, защото нали тогава изтича срока за отписване и стават изискуеми.
Човека ми каза, че срока е удължен и включва и другата година. Така че и другата година ще се отписват задълженията по давност

# 351
  • Мнения: 341
А името му запомни ли? Аз на такива устни изявления вече не хващам вяра.

# 352
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Много правилно!
Докато не видя това като публикация на сайта на НАП или в ДВ, всеки може  да ми говори каквото иска...

# 353
  • Пловдив
  • Мнения: 101
А името му запомни ли? Аз на такива устни изявления вече не хващам вяра.
Красимир Томов или Томев

# 354
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
А името му запомни ли? Аз на такива устни изявления вече не хващам вяра.
Красимир Томов или Томев

 Laughing Предполагам въпросът беше риторичен. Името няма значение тъй като други ден на това, което ти казваш, че той ти е казал, Томов/Томев може да каже "няма такова нещо, не съм казвал такова нещо". Ходи доказвай кой  прав , кой крив. А пък сещай се на кого ще повярват в една такава ситуация- на него или на теб?!
Само който не е патил, е така лековерен към държ. институции. Та за туй, Аксиома, само черно на бяло и копие за теб. Успех!

# 355
  • Мнения: 714
Срока не е удължен. Докато не отпадне 5г давност нямат право да ви отказват отписване, явно това имат предвид под 'удължен'. Но щом има подадена молба и е минал 1месец спокойно може да настоявате да ви я обработят и да ви дадат протокол. Ако задълженията подлежат на погасяване по давност.
Аксиома ти къде пита, там където се подават молби или там където се обработват?

# 356
  • Пловдив
  • Мнения: 101
Срока не е удължен. Докато не отпадне 5г давност нямат право да ви отказват отписване, явно това имат предвид под 'удължен'. Но щом има подадена молба и е минал 1месец спокойно може да настоявате да ви я обработят и да ви дадат протокол. Ако задълженията подлежат на погасяване по давност.
Аксиома ти къде пита, там където се подават молби или там където се обработват?
В деловодството, където след като провериха, че още не ми е отговорено ме препратиха към човека, който отговаря на тези заявления. Казаха ми името му и ме насочиха към охраната, който да ме свърже с този служител по телефона. Докато се обяснявахме с охраната кой и за какво търся и кой ме е пратил да го търся, човека с когото трябваше да ме свържат се появи от някъде и говорих лично с него

# 357
  • Мнения: 341
Аз всъщност още се помайвам с моите ЗОВ между средно и висше и ме хваща яд, че не отпадат автоматично.

# 358
  • Варна
  • Мнения: 6 335
Опростиха ли ви старите задължения? Flutter

Аз чакам отговор в момента. Отидох подготвена да попълвам даденото тук заявление, но там ми дадоха документ с друго име-възражение. Служителката се учуди какво толкова време пиша, а аз -подробно по периоди, пълен опис на задълженията, с лихвите. Било достатъчно само да посоча какво искам да ми отпишат по давност, напр. ЗО. Със сигурност щели да ги отпишат, защото са минали повече от 10 г. Единственото не знам дали е проблем, че не съм подавала за тези месеци декл№7.

По-натам смятам да подам пак възражение, защото имам един месец от 2008 без данни за здравно осигуряване, и от тази година вече е минал 5г давностен срок.

# 359
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Опростиха ли ви старите задължения? Flutter

Аз чакам отговор в момента. Отидох подготвена да попълвам даденото тук заявление, но там ми дадоха документ с друго име-възражение. Служителката се учуди какво толкова време пиша, а аз -подробно по периоди, пълен опис на задълженията, с лихвите. Било достатъчно само да посоча какво искам да ми отпишат по давност, напр. ЗО. Със сигурност щели да ги отпишат, защото са минали повече от 10 г. Единственото не знам дали е проблем, че не съм подавала за тези месеци декл№7.

По-натам смятам да подам пак възражение, защото имам един месец от 2008 без данни за здравно осигуряване, и от тази година вече е минал 5г давностен срок.


 Laughing По-тази логика всички, които направихме такова отписване през изстеклата година към края й, трябваше да вкл. и месеците от 2008, тъй като погледнато от 2013 те са изтекла 5 год.давност. Обаче не става, така както ни се иска винаги....  Laughing
В закона е написано- до 31,12,2007 година.

Общи условия

Активация на акаунт