101 заблуди за "Чужбината"

  • 70 517
  • 2 413
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 885
Джу, ако направиш справка в темата в Клюкарника, ще разбереш, че сметките им в БГ за ток сега са точно по 150 евро или 300 лв. и нагоре. Ама на фона на ниските заплати си е висок в БГ.

Висококвалифициран няма да се мръдне от БГ за 1300 евро заплата, защото взима повече. За нискоквалифицираните тази сума звучи фантастично. Така се носят и митовете.

# 31
  • Мнения: 6 274
Джу, ако направиш справка в темата в Клюкарника, ще разбереш, че сметките им в БГ за ток сега са точно по 150 евро или 300 лв. и нагоре. Ама на фона на ниските заплати си е висок в БГ.

Висококвалифициран няма да се мръдне от БГ за 1300 евро заплата, защото взима повече. За нискоквалифицираните тази сума звучи фантастично. Така се носят и митовете.


Няма смисъл да правя справка в темата, защото както знаеш, гледам Бг новини.
Но ако там тези суми са прецедент, тук са си нормални - това имах предвид.

Колкото до €1300, да, може да им звучи фантастично, но кажи ти - какъв е шансът да получават толкова?
Почти нулев.

# 32
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
немирница, четох темата, както и другите подобни през последните години. не споря за сметки, а за цена на ел. енергията. цената не е висока, друг е въпросът какво тук използваме и какво използват там. за да направя сравнение, имайки в предвид, че се отопляват и готвят на ток, аз трябва да включа сметките си и за ток, и за газ (отопление, готвене и топла вода). ще излязат, за зимния период, поне тройни. така че е некоректно да се пита "колко плащаш за ток" и да се вика, че е евтино  Peace

# 33
  • Мнения: 5 710
Митът за 100те евро ( 'Какво са за теб 100 евро") ми е любим.
А 100 евро са пари и то не малко пари.

Другият готин мит е , че всички чуждестранни съпрузи са богати и омъжвайки се за такава порода се 'уреждаш'.  Да, омъжена съм за  италианец  (казвам), но не за богат италианец, което предизвиква  малко недоумяващи погледи ( ами защо тогава..)


за тока Феиам е обяснила.

# 34
  • Мнения: 4 399
"всичко е по-евтино, отколкото в България". това е заблудата, с която постоянно се боря, включая и от страна на собствената ми майка  ooooh!


И за мен това е най-големия мит и аз не мога да го обясня на майка ми Че не е тоЧно така. Ама гледай колко са ни евтини яйцата и олиото и захарта. Е, да  де, евтини са, ама що не погледнеш Че хляба ни е 3€ за 750 гр.? А пък за цени на наеми и режийни разноски, най-добре да не отварям дума. Храната е евтина и това е! Ама за мен покривът е толкова насъщен колкото и храната, има ли знаЧение дали си давам парите за храна или за покрив? Нали все изЧезват на края на месеца и нали и без двете не може. За цени на такива неща като детски градини и занимални, пък не искам да отварям дума. А за да изкарвам пари и те са насъщни.

Като отворих дума за детски градини, та се сетих за още един страшен мит: колко са хубави детските градини тука и колко са скапани в БГ. Същото важи и за уЧилищата. А фактът е Че ако някоя българска майка види толкова сополи събрани на едно място, никога няма да си пусне детето на такова място. За това пък как се грижели и дума не искам да отварям. А за науЧаването... е, айде сега детската градина да не би да е място за уЧене.

# 35
  • Мнения: 6 274
Аааа, това с браковете го пропуснах!
Естествено, как да не - жениш се за някой милионер (те в чужбина к'ви други, то е ясно?!), даже може и с деца да си, няма проблем, той задължително ще ги гледа като свои, щото "те на Запад не са така изостанали като нас, те са ехеее..."
И понеже имам жив пример пред очите си, хем ми става жал, хем се потрисам!  ooooh!
Младо и много красиво момиче се събра да живее с 20- тина години по- възрастен чужденец, роди и дете.
Искам да ви кажа едно, уважаеми кандидат- булки на чужденци - НИКОГА не изпадайте в ситуацията да нямате €2 в джоба и да вярвате сляпо на някой, защото последиците може да са...  Confused
Представете си - зарязват ви без пари, с дете на ръце, в чужда държава, без близки, без помощ, без нищо!
И както се казваше в онзи филм - "А сега накъде?!"

# 36
  • Мнения: 5 710
цените са според зависи.
брат ми миналата година се хвана за главата колко е скъпо.
човек свикнал на  салами, шунки, сирена, хляб и бира, за плодове и зеленчуци да не говорим малко трудно преглъща тукашните цени и прави впечатление. Да сигурно тук таме има оферта за зехтин, яйца или захар по-евтини от някъде в същия момент в Бг, но повярвайте - когато искат  да извадят пари и да пазаруват ( гостите имам предвид) тутакси разбират, че изобщо не е толкова евтино. това дет' се вика емпирично съм го доказала Twisted Evil

# 37
  • Мнения: 6 274
За детските градини същата работа.
"Идвам! Ще си търся работа, а детето ще дам на детска градина!"
Чакай, бре човек, детските градини тук първо са безумно скъпи (примерно едни €1000!!!) и освен това НЕ са целодневни!
И веднага: "Олелеее, ми то много скъпо!"
Ами, какво да им кажеш в тази ситуация?!

За плодовете - не знам кое му е еФтиното - за 500гр. грозде - €4!
Един пакет с 4бр. круши - €3!
Еффффтинийка, к'во искаш?! Laughing

# 38
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
.... И накрая отсрещната страна репликира - скъпо, скъпо, ама никой не се връща  Laughing Laughing Laughing

# 39
  • Мнения: 6 274
.... И накрая отсрещната страна репликира - скъпо, скъпо, ама никой не се връща  Laughing Laughing Laughing

Joy Joy Joy

Сетих се и за здравеопазването!  ooooh!
"Те там техните доктори, ехеее..."

Първо - "техните" доктори изобщо НЕ са техни!
Индийци, пакистанци, малайзийци, филипинци и т.н.
Разликата, обаче е, че за добър ден - €50!
Ама няма такива 1,50лв., щото съм осигурен.
Тук е €50.
Ама дете, бабичка - все тая, все е толкова.
Вярно, обслужването и вниманието в болниците са на светлинни години от нашите, ама и цените също!

# 40
  • Мнения: 14 639
Другият готин мит е , че всички чуждестранни съпрузи са богати и омъжвайки се за такава порода се 'уреждаш'.  Да, омъжена съм за  италианец  (казвам), но не за богат италианец
мъжът ми е милионер, а не смея на никого да кажа
Два различни цитата на една и съща авторка.
Сега кой е виновен,че хората вярват на това и онова?

# 41
  • Мнения: 5 710
 а де , това е въпроса   Mr. Green

# 42
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
.... И накрая отсрещната страна репликира - скъпо, скъпо, ама никой не се връща  Laughing Laughing Laughing

 Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

което е вярно, всъщност, но ходи, обяснявай, че си направил някакви инвестиции в това си пребиваване и трудно би било оправдаването им с едно връщане  Rolling Eyes

Сетих се и за здравеопазването!  ooooh!
"Те там техните доктори, ехеее..."

Първо - "техните" доктори изобщо НЕ са техни!
Индийци, пакистанци, малайзийци, филипинци и т.н.
Разликата, обаче е, че за добър ден - €50!
Ама няма такива 1,50лв., щото съм осигурен.
Тук е €50.
Ама дете, бабичка - все тая, все е толкова.
Вярно, обслужването и вниманието в болниците са на светлинни години от нашите, ама и цените също!

Джуличка, това, специално при нас, не е точно така. аз, с лекар-чужденец още не съм се сблъсквала и 1,50 за личния не плащам. признавам, обаче, че ходя при крайна необходимост, или за контролни прегледи (които ми покрива частната осигуровка). децата (до 16) и възрастните (вторите, при определени условия за доход) са си безплатни  Peace
друг е въпросът, че се случва понякога да параноясам и да искам някакво бързо обслужване, демек, частен лекар. факт, че често е безсмислено, в единственият случай (чук-чук), в който имах нужда от бърза лекарска намеса, държавната такава беше перфектно действаща.

ОТ.  Vjara, радвам се да те видя  Heart Eyes

# 43
  • Мнения: 5 710
в Италия по каси  няма чужденци, ти лекари искаш да видиш  Simple Smile
Тука е страната на чудесата.

# 44
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 665
Другият готин мит е , че всички чуждестранни съпрузи са богати и омъжвайки се за такава порода се 'уреждаш'.

Точно Simple Smile. Навремето като се разчу, че ще се омъжвам за чужденец, първата реплика на една колежка беше "Ей, удари ти кьоравото!"  Grinning

В тона на първите постове по темата : можеш да си избереш място за емиграция според климата. Другите подробности като налични парични ресурси, възможност за работа с дадена професия, цена на живота на избраното място са второстепенни.
Какво да отговориш на човек, който ти казва "Решихме да емигрираме във Франция, някъде надолу на юг, към Лазурния бряг, че климатът е хубав и морето е близо". А какво ще правиш там? "Ми не знам, все нещо ще се намери"...
То и аз искам да се преместя в Прованс, че ми е на сърце, ама пусто възможностите ми за работа са сред парижките облаци...

Общи условия

Активация на акаунт