Отровните родители

  • 25 015
  • 334
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 62 595
Никъде не съм споменала за заличаване. Ясно е, че няма как да заличиш миналото, но поне можеш да се научиш да живееш с него и след него без да се разтреперваш или депресираш всеки път, като си спомниш.
тези, които не знаят и нямат идея, че са отровени, не бих ги просветлявала зорлем.

# 271
  • Мнения: 24 467
===. Но ако родителите са запазили стария си модел на поведение пред тях винаги ще е малко или много прикрит, защото вижда, че не среща разбиране.
Имах в гимназията една преподавателка по психология, която e споменавала, че са отчуждени с родителите й и казваше : "Дори езикът на тялото ми е различен, когато майка ми е в една стая с мен, а какво остава за останалото ми поведение - налагам си цензура". Съвсем точно. А жената наближаваше 40.


А каза ли по- интересното- дали и защо продължава да очаква на 40 г. "разбиране", там, където 40 г. го е нямало и дали и какво е сторила, за да се избави от това потискащо усещане, което изпитва дори само в присъствието на майка си?
......................
 

Че защо да го очаква? Никак не го очаква вече, но примерно два пъти в годината се налага да се виждат и тези два пъти винаги киселеят. Хайде, да не е разбиране думата, а по-точно приемственост.

Ти пишеш, че човек не срещал "разбиране", а и доста участници в темата смятат, че някой следва да им се извини, да ги разбере или да се промени. Е добре, възрастни хора сме повече тук. Какво ви кара да вярвате, че ще се случи и да продължавате да се надявате? Това допълнително ви трови. Но тук вече не са виновни родителите. Никой не е длъжен да отговори на нечии очаквания. Няма договор, няма закон, който да го задължи, когато си говорим за контакти между равнопоставени възрастни хора.
 
Човек може да вкисне и при среща с всякакви хора, иначе, не само с майка си.
Ако се чувства изключително зле от такива срещи може да ги избегне. Щом не ги избягва значи или не е чак толкова лошо положението или сам не желае да се вземе в ръце и да реализира важни решения, които го касаят. За тези киселини, вече, не намирам майката за виновна.

И да, никой тук не е споменал, че ще се заличи спомен, рана, усещане за минали моменти или че нещо ще се навакса. Друг е въпросът- защо СЕГА човекът продължава да се тормози и да позволява на тези спомени да го поболяват. Не говоря просто за едните кофти моменти, каквито всеки човек е имал в живота си.

# 272
# 273
  • Мнения: 55
Хаха, наистина ли толкова се страхувате, че един ден и вие можете да бъдете сложени в графата "отровни родители"?

Джуди...
не, няма значение дали ще се извинят или не. Това, което пречи е най-често в миналото. Но миналото не може да бъде забравено, ако се повтаря. Аз казах. Този родител, с когото отношенията ми бяха по-проблемни като дете /или поне така си мислех/ не ми се е извинявал направо, но сме говорили без аз да повдигам въпроса и наистина е осъзнал сам грешките си, виждам, че е искрен. И си промени поведението в много отношения и доколкото е възможно. Ами, това има голямо значение, защото и нашите отношения се подобриха, аз си подобрих отношението към него, пак доколкото е възможно разбира се. С другия изобщо вече не се срещам, въпреки че бяха големи циркове, заплахи, подкупи и демонстрации и сега аз съм лошото и неблагодарно дете, което е зарязало горкия си родител. Но така е много, много по-добре. Ако нещата обаче не бяха толкова сериозни и можехме да спазваме някакво минимално приличие - да, бих се срещала два или три пъти в годината, просто от човещина. Но това не означава, че трябва и ще ми е приятно през това време този някой вместо да се опита поне да се държи нормално, да се смята за голям хитрец и да си мисли, че ще може да ме баламосва само, защото съм му дете и изпитвам все някакви чувства. Напротив, ще продължава да ми влияе негативно именно поради последната част на предното ми изречение. Това отговаря ли на въпросите ти?

# 274
  • гр. София
  • Мнения: 2 535
И да, никой тук не е споменал, че ще се заличи спомен, рана, усещане за минали моменти или че нещо ще се навакса. Друг е въпросът- защо СЕГА човекът продължава да се тормози и да позволява на тези спомени да го поболяват. Не говоря просто за едните кофти моменти, каквито всеки човек е имал в живота си.

За някои рани е нужно години лечение. И въпросното "СЕГА" може да попада в периода на незавършеното лечение. Под "лечение" нямам предвид медицинско такова. На един и същи тормоз различните хора реагират различно. По-чувствителните дълго страдат, измъчват се и не могат да се отърсят. И това не е, защото са слабохарактерни. Не може от дете да си бил тровен с години, а после да се очаква, че, видиш ли, вече си зрял човек, как още позволяваш на миналото да те управлява. Какво мрънкаш и се жалваш, вземи се в ръце. Но то, вземането в ръце, не е от днес за утре. Когато дълго си бил тровен, дълго и ще се възстановяваш. Особено, ако си от по-чувствителните.
Да не говорим, че има ужасно много хора, които си нахлузват маската на лицето и го играят ербап и непукисти само и само да не покажат колко всъщност са наранени. Защото веднъж излезе ли стаяваната и потискана болка на повърхността, те биха се сринали. И това потискане е техният начин да се справят. 

# 275
  • Мнения: 2 448
Цитат
Няма договор, няма закон, който да го задължи, когато си говорим за контакти между равнопоставени възрастни хора.
Колко по зле от това може да стане да приемеш майка си като равнопоставен възрастен непознат?! Родителите и децата са такива до гроб. Все едно някой ден детето ми да е равнопоставен възрастен и да бъда обективно безпристрастна - да се надявам,че няма да полудея толкоз!

п.п. И не си мислете, че по цял ден занимаваме съзнанието си с мисълта какви са били родителите ни в детството или какви са сега. Просто това е темата, за това говорим.

# 276
  • Мнения: 24 467
И да, никой тук не е споменал, че ще се заличи спомен, рана, усещане за минали моменти или че нещо ще се навакса. Друг е въпросът- защо СЕГА човекът продължава да се тормози и да позволява на тези спомени да го поболяват. Не говоря просто за едните кофти моменти, каквито всеки човек е имал в живота си.

За някои рани е нужно години лечение. И въпросното "СЕГА" може да попада в периода на незавършеното лечение. ...

Нужно е. Това казвам и аз.
Но ако 10-20 години не си решил такъв проблем, не е приложено правилното и следва да се търси друго. В никой случай не следва човек да не се самосъжалява, да се оплаква и навива допълнително.
Какво ви интересува кой е с маска и кой не е? Още повече, че няма как да сте наясно за другите. Нормално е човек първо за себе си да се погрижи, а не да отритва възможността затова с лайтмотивът "Не става. Щом не става, то значи и другите не могат, ама виж ги кви са и как лъжат.". Това е следваща проява на самоунищожаващо поведение. Този, който е съумял да се справи, се е стегнал в кръста и го е сторил. Може да сподели как- един ще чуе и ще довземе, друг ще продължи да се задълбава в проблема си и да се самооправдава, че е много специален случай и не може да му се помогне.
Насила не става. Като с всяко лечение.

Ан, не разбрах за какъв страх говориш. Този, който се изправя честно пред собствените си проблеми не е страхлив. Напротив. Страхът е при онзи, който не смее да го направи и се крие зад някой друг- виновен за дереджето му.
А, виж, какви родители ще сме хич и не обсъждам тук. Поживем- повидим. За други пишещи пък никогаш не бих дори и предполагала, ка- моли споделила вижданията си по такава една тема.
Когато се чувствам чак толкоз много зле в нечия компания, не я търся дори два пъти годишно. Какво значи "приличие" и кой ви кара да приемате нечие виждане за него?

Пасинет, какво страшно има да бъде майка ти за теб един непознат, щом нейното поведение е докарало отношенията ви до там? Аз съм бивала свидетел на такива отношения- с баща. Точно такива са. Тази последица понякога е логична. В някои ситуации това си е в реда на нещата. И тя "до гроб" ще си носи качествата, с които си я знаеш. Със сигурност човек може наистина да полудее, ако се надява с години, че тя ще се промени за негов хатър. Ми няма да се промени, най- вероятно никак. И какво?
За твоите деца пък отговорността за отношенията ви си е твоя, докато са малки. Като порастнат- и на двете страни.

# 277
  • Мнения: 2 448
Цитат
Със сигурност човек може наистина да полудее, ако се надява с години, че тя ще се промени за негов хатър.
Изобщо не се надявам да се промени.Но няма и да се правя, че нищо  не е станало и да се държа с нея все едно съм имала най разбиращата и любяща майка. Нещо, което тя очаква от мен, а не аз от нея.  Peace

# 278
  • Мнения: 55

Ан, не разбрах за какъв страх говориш. Този, който се изправя честно пред собствените си проблеми не е страхлив. Напротив. Страхът е при онзи, който не смее да го направи и се крие зад някой друг- виновен за дереджето му.
А, виж, какви родители ще сме хич и не обсъждам тук. Поживем- повидим. За други пишещи пък никогаш не бих дори и предполагала, ка- моли споделила вижданията си по такава една тема.
Когато се чувствам чак толкоз много зле в нечия компания, не я търся дори два пъти годишно. Какво значи "приличие" и кой ви кара да приемате нечие виждане за него?



 Grinning Въртим се в омагьосан кръг.

# 279
  • Мнения: 3 659
Цитат
Със сигурност човек може наистина да полудее, ако се надява с години, че тя ще се промени за негов хатър.
Изобщо не се надявам да се промени.Но няма и да се правя, че нищо  не е станало и да се държа с нея все едно съм имала най разбиращата и любяща майка. Нещо, което тя очаква от мен, а не аз от нея.  Peace

 Peace

# 280
  • Мнения: 6 365
Цитат
Няма договор, няма закон, който да го задължи, когато си говорим за контакти между равнопоставени възрастни хора.
Колко по зле от това може да стане да приемеш майка си като равнопоставен възрастен непознат?! Родителите и децата са такива до гроб.

Ако човек е къща, то родителят е съградил основите и мазето, най-много
първият етаж. Но както казах, идва момент, от който човек става родител
сам на себе си и се изгражда- като понякога може и да разгради и основите, и мазето.
Това е напълно възможно, макар и трудно. Ако човек се самоизгради по този начин,
родителите вече не са родители, защото губят участието си в крайния продукт. Те са
само история, но не и съучастници. Това е напълно възможно.

Така че ако си купиш недостроена къща, разрушиш я и от изкопа я вдигнеш-
това не значи, че предишният строител ти е помогнал. Той е просто факт от
миналото на имота.

Родители и деца до гроб не значи, че родителят ти ще те изгражда докрай.
Не че не може, но не правилно- от един момент е здравословно да се забрани
участието на предишното поколение в изграждането на новото.

Ако не се постави тази забрана, става страшно. Виждала съм какво става, когато
майката продължи да иска да гради децата си, а тя самата е стигнала до фаза на
дегенерация и начална старческа деменция и на практика нищо не им дава, само
пречи. Ама била майка...

Не, майка е който дава поезия и гради, не който дърпа назад. След един момент
майката става вещица и ламя. В приказките юнакът я убива.

# 281
  • Мнения: 55

Не, майка е който дава поезия и гради, не който дърпа назад.

Прекрасно казано.

# 282
  • София
  • Мнения: 62 595
Майката дава топлота и защита (и чат-пат някое перване през ръцете). Колкото до поезията, тя не е само възторжена и положителна, а може да бъде доста депресивна и потискаща.

# 283
  • Мнения: 6 365
Под поезия да се разбира не литературната форма, а
специфичен и трудно определим обединяващ принцип на живота.

Според мен майката- както и бащата, може да дава не само базова
топлота и защита, но и импулс за креативност, за издигане на личността.
Всъщност родителите може да са първите, които дават такъв импулс- но родители
има всякакви. Има такива, които знаят как да дадат такъв импулс и го правят.
Има такива, които не могат и не знаят как. Има такива, които не искат.

Но е истина, че има фамилии, в които като че ли всяко следващо поколение
получава все повече, надгражда предходното по дух, интелект- но е получило
импулса си в началото от предишното поколение. Фамилията Писаро е един пример- въди
хармонични и добри и успешни художници сигурно четвърто поколение, съвсем
целенасочено. Има и писателски фамилии.

По дефиниция правилно развитата креативност у човек не може да е токсична.
Неправилно се развива само в еснафски домакинства, дето цари мотото "музикант къща не храни"
и производните му.

Дъновистите, колкото и да са луди, са открили, че майката може съвсем целенасочено да се
опитва да запали импулс към издигане у децата си, за да са не просто биологични единици,
хранени и защитени, не просто топло отглеждани добри хора, а да имат шанс и за величие, което
в крайна сметка е извечният мерак на човека. И тук не говоря за величие в обществото, спрямо
другите, а за постигане на максималния потенциал за всяка личност.

# 284
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, той, този импулс витае във въздуха, дори когато семейството вечеря заедно или си подхвърля шегички!  Но и човек трябва да си го носи.

Общи условия

Активация на акаунт