оризово брашно

  • 5 026
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 780
Потърсих някакви теми но няма нищо чак толкова с рецепти. Направих една две и имам нужда от съвет.
Възможно ли е питам най-вече кулинарките тук да се наложи смесване на оризово и пшенично или друго брашно за да е по-вкусно или по-близо до това с което сме свикнали у дома.
Ще обясня защо . Преди време ходих на екскурзия в Румъния и ядох невероятни питки, попитахме какви са и ни казаха от картофено брашно. Но се оказа че само картофеното брашно не било подходящо за питки и хляб и се слага и пшенично не знам в какво съотношение.
Сега като готвех и видях оризовото как става някак се посетих за тези питки,
Та смесвали ли сте и в какво съотношение и какъв е резултатът?
Благодаря на отзовалите се.

# 1
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
В оризовото брашно няма глутен и не може да втасва (или трудно), обикновено се смесва с пшенично брашно (отнася се и за другите безглутенови брашна).
Тъй като ми трябваше безглутенова рецепта, доста порових, спрях се на тези двете:

Оризов хляб
300 г оризово брашно
125 мл хладка вода
1 яйце
2 ч.л. суха мая
1 ч.л. сол
1 ч.л. захар
Прави се квас от маята, захарта и водата. Оставя се на топло. Като шупне се добавят оризовото брашно, солта и яйцето. Замесва се меко тесто. Ако е необходимо се добавя още вода или мляко.
тестото се пресипва в намазнена форма и се оставя да втаса. Когато обема се увеличи двойно, се слага да се пече, в предварително загрята до 200 градуса фурна. пече се около 30 мин. Охлажда се върху решетка.

Аз не успях да постигна някакъв резултат. Просто не се надигна. Не пробвах втори път.


оризов хляб

1 ч.ч. оризово брашно
1 равна ч.л. сода
1 к.л. ксантан гум
сол
вода
Става лепкаво, затова се оформя с мокри или намазнени ръце. Тънко колкото палец. Печене на 160 градуса за 17-20 мин.

Тази рецепта не съм я пробвала.

Останалото ми оризово брашно от пакета слагах в машината за хляб, като замествах 50-100 г от пшеничното брашно в рецептата с оризово. Рецептата ми е със 700 г брашно. Не посмях да заместя по-голямо количество.


От всичко което съм прочела, съм стигнала до извода, че пшеничното брашно трябва да е повече от другото брашно - от елда, от киноа, от амарант, оризово, ръжено, царевично... Но не си спомням точно какви са съотношенията, затова не пиша. Не искам да те обърквам. Ако решиш да правиш нещо, лесно ще намериш в нета всякакви рецепти.

За картофеното - и тук продават картофени хлебчета, купувам ги понякога за сандвичи на децата за училище - те са малки, елипсовидни, но не са само от картофено брашно.

# 2
  • Мнения: 8 526
Аз замествам напълно нишестето или брашното в кисели и кремчета. На нас ни допада.
За кексове - 50/50 с обикновено брашно.

Общи условия

Активация на акаунт