73 СОУ-начална степен и прогимназиален етап

  • 106 773
  • 711
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 7 673
Ганис, това е просто израз. Не се пали толкова от него.  Simple Smile

# 61
  • София
  • Мнения: 1 861
Ганис, това е просто израз. Не се пали толкова от него.  Simple Smile
Така е, *Ирина*, просто израз! А нима изразите, които подбираме не изразяват отношението ни към дадено нещо? Особено в писмената реч, където липсват други индикатори? Аз например още от първото изречение на авторката останах с усещането, че целта не е да се получи обективна инфорация (доколкото може да съществува обективност в случая), а конкретно негативна такава – да оплюем един вид (просто израз   Mr. Green).... Много се старая обаче да го отдам на собствената си мнителност!  Wink

# 62
  • София
  • Мнения: 7 673
Ама да. Тя си го каза жената. "Разубедете ме".  Mr. Green

# 63
  • Мнения: 27


Аз за това я пуснах темата.Да се развенчае мита за това у-ще,но явно е много добро, щом не се коментира.Като е съвсем обикновено, защо е такъв напливът там и защо и майчиното мляко едва ли не ти искат? Нещо много си противоречат нещата.Хем обикновено, пък хем не можеш да се класираш.Ти като си в тази система - ако имаш желание, моля обясни ни.Благодаря.
Този пост ме разби. Защо е този наплив, трябва да питаш родителите. 73 СОУ не се напъва" за ученици на всяка цена, особено за 1 клас и не иска майчиното им мляко.  Twisted Evil Нямам думи!
"Напъва се" в добрия смисъл, като залага на качественото образование.

от сайта на 73 СОУ за 2013/2014г.

 3. Местоживеене в района на училището – 50, 45, 20 или 10 точки, съгласно Приложение №1.

Забележки към 3.критерий:

- приемащият документите прави сверка на местоживеенето с представен от родителя/настойника документ за самоличност, удостоверение за настоящ адрес, служебни бележки от дом. съвети, нотариално заверени договори за наем.

- при равен брой точки, предимство има живеещият по-близо.



А това какво е? Аз не съм компетентна в правото, но не ми се вижда нормално, редно и както щеш.Как ще им показвам договор за наем на тях? Познавам една майка, която за да не е проблем им е предоставила нотариално завереният акт на апартамента си - че е техен.Не гледам в другите у-ща какви са изискванията, но до сега където и да съм гледала /за детето ми/ Е НЯМА ТАКОВА ЧУДО!
И палатковият лагер не е нормален, но вече бяхме на такъв - за 36-то......Защото го имаше.
Не ми се заяжда с никой, не ми е работа и това.Търся по-доброто за детето си. Ганис, не виждам защо се обиждаш.Ако сте на %, явно добре бихте печелили. Това е в кръга на майтапа, да не се обидиш.Та може и да ми станеш преподавател на детето - знам ли.Един ден.Лошото е, че системата е покварена.Трябва НАВСЯКЪДЕ ДА Е НОРМАЛНО, ОБИКНОВЕНОТО ДА Е НОРМАЛНО, А НЕ НОРМАЛНОТО ДА Е ЕЛИТНО. Аз за това я пуснах темата.Защото тук не се касае да влезеш с изпит, а по адрес.И не смятам, за Нормално това.Вярно - квартално, квартално.Няма по нормално от това детето от квартала да учи там, а не на 5км. от него - например. Но ненормалното в този случай е, че явно са броени такива у-ща за 1 кл. и другите деца и родители какво да правят....
Та за това исках да кажеш, като преподаваш там, и до 7кл. не е толкова добро, защо е такъв наплива? Заблудата е заради след 7-ми клас ли, или защото дворът се охранява?

# 64
  • София
  • Мнения: 1 861
Осем, в кой свят живееш? Никой не ти иска насила нищо! Но ако се бориш за предимство по някакъв параграф, посочи ми институция, която да не изисква документ,  удостоверяващ основанията за него. В случая просто са изброени видове документи, които могат да послужат за доказване на местожителство. До преди година-две в заявлението се изискваше само да декларираш, че поемаш отговорност за верността на попълнените данни. Е, иди после доказвай, че няма злоупотреби! Училището просто си е научило урока!

На другите ти въпроси, мисля, вече беше отговорено. И да, вероятно има и хора, поблазнени от етикета „елитно”, пък било то и да се отнася за гимназията! Суета човешка, какво да правиш!
И някак ми се струва, че в по-голямата си част въпросните критерии защитават интересите точно на хората, които напълно съзнателно избират това училище – дали поради близост, удобство, вече натрупан положителен опит и т.н., баш срещу тези, юрнали се от немайкъде си заради едната „елитност” с източник на информация ЕЖК...

Последна редакция: пт, 19 апр 2013, 18:48 от Morrighan

# 65
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 694
Навсякъде където има по голям наплив от желаещи също ти изискват адресна регистрация.
Всеки си преценява къде да си запише детето.  Peace
Идеално училище няма.

# 66
  • Мнения: 3 164
Laughing Оооо, само почакай! Влязла веднъж във форума, чалването тепърва ти предстои! И най-добрият избор да направиш, после следват отчетните, където все някой ще е по-напред с материала, по-учещ, по-доволен, следва задължителната масова лудост по математически и какви ли не състезания, после пак масово те повличат към кандидатстване в СМГ след 4-ти клас (пък макар и да нямаш грам афинитет към математиката), зашото ТОВА е УЧИЛИЩЕТО, а за седмокласните страсти да не говорим!... Събирай сили!  Hug
Ако с този пост не си я отказала, значи ще издържи на много предизвикателства Laughing
Сори за спама Peace

А относно 73-то или което и да е друго у-ще, то след като има голям интерес към него, значи има защо Simple Smile

# 67
  • София
  • Мнения: 4 035
Аз не разбрах какво те смущава - ако адреса ти по лична карта не в регина на училището, все някк трябва да докажеш, че имаш право на предимство по този критерий, няма нищо по-логично от това. Наплива е голяма заради качественото обучение в начален курс и заради добрата основа по немски. Ако наистина правилника на това училище ти изглежа толкова безумен и ако за всяко тяхно изискване ще заявяваш "кои са те, че да ми го искат", значи това не е вашето училище!

# 68
  • Мнения: 4
 Критерият "Деца на служители, работещи в системата на образованието" е дискриминационен, тъй като “поставя в по-благоприятно положение определена група деца на базата на роднинска връзка с лице, заемащо определено обществено положение”.


Съгласно Закона за защита от дискриминация:

"чл. 4. (1)Забранена е всяка пряка или непряка дискриминация, основана на пол, раса, ...ПРОИЗХОД, религия или вяра, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично или обществено ПОЛОЖЕНИЕ..."

Или това изискване на училището е изключение според същия закон:
"чл. 4 (3) Непряка дискриминация е поставяне на лице на основата на признаците по ал. 1 в по-неблагоприятно положение в сравнение с други лица чрез привидно неутрална разпоредба, критерий или практика, освен ако тази разпоредба, критерий или практика е обективно оправдан/а с оглед на законова цел и средствата за постигане на целта са подходящи и необходими."


Не виждам каква точно оправдана цел ще се постигне с това изключение.
според мен може да се тълкува като дискриминация.


И още:

Закон за закрила на детето

Глава втора
 ПРАВА НА ДЕТЕТО
 Право на закрила
 Чл. 10. (1) Всяко дете има право на закрила за нормалното му физическо, умствено, нравствено и социално развитие и на защита на неговите права и интереси.
 (2) (Доп. - ДВ, бр. 36 от 2003 г.) Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход..."

Съвет: Изчакайте да обявят резултатите от приема в 1 клас на 73 СОУ, ако не сте сред приетите, намерете си добър адвокат по административно право и заведете дело срещу директора на училището и най-вероятно ще го спечелите.

# 69
  • София
  • Мнения: 5 131
Хайде, пак се почна  Twisted Evil

# 70
  • Мнения: 506
На мен,пък,ми е интересно,дали всички ще се юрнат още на 7-ми да подават документи и да стане лудница и навалица,въпреки,че се знае,че не поредността на записването е определяща.
И друго нещо,каква е целта да осъдиш училището по някакъв параграф,какво печелиш,за да хабиш нерви и истерясваш?

# 71
  • Мнения: 4
На мен,пък,ми е интересно,дали всички ще се юрнат още на 7-ми да подават документи и да стане лудница и навалица,въпреки,че се знае,че не поредността на записването е определяща.
И друго нещо,каква е целта да осъдиш училището по някакъв параграф,какво печелиш,за да хабиш нерви и истерясваш?

Ако Баткото, който вероятно ще кандидатства тази година не бъде приет в 73 СОУ, поради какъвто и да е порок на конкурса /пожелавам ти  искрено  това да не се случва/ и ти заведеш дело срещу училището е вярно, че това ще ти коства нерви и немалко пари.  Но ако го спечелиш, това ще има дисциплиниращ ефект за цялата образователна система, от което освен други родители ще имаш полза и ти най-вероятно, когато дойде време на Малката принцеса да кандидатства там в първи клас.  Все пак 73 СОУ не е феодално владение, а общинско училище, което се издържа от нашите данъци и е логично всички да имат еднакъв достъп до него.
Успех на всички които ще кандидатстват в първи клас през 2013 г.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 035
Ох, мине се, мине и току някой се появи с цел да подклажда истерията и негативизма на родителите. ВСИЧКИ критерии са дискриминационни по един или друг начин, по един или друг признак. Ама хем критериите ви криви, хем палаткови лагери не можело да има. И как предлагате да се класират децата??? Няма училище, което да няма този критерий в условията си за прием, хайде да осъдим всички училища. Типично в нашенски стил, знаем да намираме кусури, но не знаем да предложим идея и разрешение на казуса. Истината по въпроса е, че докато има повече търсене, отколкото предлагане, ще има и недоволни.

# 73
  • София
  • Мнения: 5 131
На мен,пък,ми е интересно,дали всички ще се юрнат още на 7-ми да подават документи и да стане лудница и навалица,въпреки,че се знае,че не поредността на записването е определяща.
И друго нещо,каква е целта да осъдиш училището по някакъв параграф,какво печелиш,за да хабиш нерви и истерясваш?

Ако Баткото, който вероятно ще кандидатства тази година не бъде приет в 73 СОУ, поради какъвто и да е порок на конкурса /пожелавам ти  искрено  това да не се случва/ и ти заведеш дело срещу училището е вярно, че това ще ти коства нерви и немалко пари.  Но ако го спечелиш, това ще има дисциплиниращ ефект за цялата образователна система, от което освен други родители ще имаш полза и ти най-вероятно, когато дойде време на Малката принцеса да кандидатства там в първи клас.  Все пак 73 СОУ не е феодално владение, а общинско училище, което се издържа от нашите данъци и е логично всички да имат еднакъв достъп до него.
Успех на всички които ще кандидатстват в първи клас през 2013 г.
Какво значи "всички да имат еднакъв достъп до него." ?!

# 74
  • София
  • Мнения: 1 861
... Все пак 73 СОУ не е феодално владение, а общинско училище, което се издържа от нашите данъци и е логично всички да имат еднакъв достъп до него.

..."Този принцип не може да бъде проведен в абсолютна степен в случаите, когато броят на подадените заявления е по-голям от броя на местата за обучение. В тези случаи е препоръчително Педагогическият съвет да определи критерии за подбор на кандидатите, които са такива, че не създават предпоставки за струпване на хора за продължителен период от време и ненужно възникване на обществено напрежение и по най-добрия начин отговарят на интересите на децата. Възможни критерии са: близост до училището (доказва се с адресна регистрация, непроменена след 01.01. на съответната година), специални образователни потребности, когато в предпочетеното училище има изградена достъпна архитектурна среда; записване на деца, завършили подготвителна група в избраното училище; записване на деца на учители и служители от училището; деца близнаци и деца сираци. Допълнително Педагогическият съвет може да обсъди и приеме и други критерии. Определените критерии следва да служат като основание за предпочитане на един кандидат пред друг, независимо от датата на подаване на документите за записване."

Из Писмо на Министър на образованието, младежта и науката Изх.№ 9105-36 от 09.02.2011:
http://www.rio-sofia-grad.com/index_files/news/2011/02/19/Binder1.pdf

Естествено, ако можете да докажете нарушения - завеждайте дела!  Но това с дискриминацията е смешно! Успех!

Общи условия

Активация на акаунт