Времето минава, МАЙчето расте, пролет наближава, ставаме на ДВЕ!- 22

  • 62 755
  • 731
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 9
За говоренето се оказва,че това което Трябва да могат казват на тази възраст е доста малко . Трябва да разбират много, да могат да показват части от тялото си примерно, като ги питаш къде са ти краката , къде ти е носа. Да могат да покажат поне 4. Да могат да казват думички една по една, било то неясни Simple Smile А периода в който се очаква децата да започнат да правят цели , правилни изречения е огромен ,и е много индивидуално ( между година и няколко месеца и 3 годинки ) няма поводи за притеснение, освен ако детето не е на близо 3 и още не говори. Така ми каза терапевта. Аз нали за всяка глупост мъкна детето по доктори  Rolling Eyes

имам въпрос за гърнето защото от вчера се занимавам с това.. през първите дни без памперс през цялото време ли беше детето , включително като излизате и като спи? при нас проблема е ,че Давид спи по 3 часа и според мен няма как да не се напишка за толкова дълго време и ме е страх да го оставя без. Сега го слагам на гърнето на всеки 20мин. той пишка всеки път и въпреки това вчера се опика 2 пъти  newsm78 А и като излизаме... какво ще го правя мокър на вън... струва ми се рано да е нонстоп без памперс от 1вия ден. Вие как постъпихте ? мерси много предварително!  bouquet

# 211
  • Мнения: 1 669
струва ми се рано да е нонстоп без памперс от 1вия ден. Вие как постъпихте ? мерси много предварително!  bouquet

Аз затова чакам да стане месец май, че да не е проблемно да се намокри. И точно така мисля да процедирам - свалям памперса от раз, за целия ден, без обедния сън - за него ще слагам. Ако се напишка - обяснявам, преобличам и така...Надявам се да се разбрем двете...Защото моята мома от гърнето пищи, от тоалетната също.

# 212
  • Мнения: 660
струва ми се рано да е нонстоп без памперс от 1вия ден. Вие как постъпихте ? мерси много предварително!  bouquet

Аз затова чакам да стане месец май, че да не е проблемно да се намокри. И точно така мисля да процедирам - свалям памперса от раз, за целия ден, без обедния сън - за него ще слагам. Ако се напишка - обяснявам, преобличам и така...Надявам се да се разбрем двете...Защото моята мома от гърнето пищи, от тоалетната също.

Това е подходът, който проработи при Рая на 2 г и малко. 2 седмици след като изцяло махна дневния памперс сама пожела да спи без памперс и изобщо не се е напишквала през нощта. На обяд имаше 2-3 изпускания като се събуди, но затова ѝ слагах под нея едни непромокаеми "чаршафи" които си купих от идването ни до България...по 50 ст беше бройката на женския пазар и имам от тях и за Нико..т.е. от 1 пакет с 10 бр. имам още 7. Peace

# 213
  • Мнения: 9
Много мерси Tony_st значи може би ще пробвам да го оставя да се напишка и като спи за да разбере,че не е приятно. Ама може би има разлика между годинка и 10 месеца и 2 и няколко месеца. Той за сега няма абсолютно никакво мнение за памперса,оказва се,че и като е напишкан не му пречи особенно, играе си така  ooooh!  не знам как ще го убедя да не го прави, след като не му пречи.

# 214
  • Мнения: 660
Ами всеки си преценява кога и как е най-удачно да започне свалянето на памперса на детето си, защото той най-добре си познава навиците на детето... Ето тук има дечица, които са без памперс от сума време - Мончи, например. Аз ще изчакам да направи 2 години и 2-3 месеца дори, преди да опитам да свалям памперса, защото мисля че по-бързо и без особен стрес за него, пък защо не и за мен, биха се случили нещата... такъв е моят опит с по-голямото ми дете, което свикна с гърнето за 2 дни и след още 2 седмици махна и нощния памперс. Личното ми мнение е, че няма да имам главоболия с това, ако е по-голям и разбира. Никола се очаква да тръгне на задължително училище на 2 г и 6 м и до тогава е добре да е свалил памперса..така, че лятото е нашето време. Няма да е още май, но може би юли, август ще направим първите опити - така мисля.

Последна редакция: чт, 11 апр 2013, 16:08 от Tony_st

# 215
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Всеки си решава за себе си. За мен сега е най-удачното време да махам памперса, а не лятото с големия корем да я гоня, да я преобличам и т.н. А пък като се роди бебето хептен няма да имам време...

Рая, Елена през деня и без памперс, но тя седи на гърнето без проблем, знаеше от къде се пишка и какво аджеба представлява това действие. Имаше един период в който преди да я изкъпем знаеше и пишкаше в банята, после започна и сутрин след сън да пишка на гърнето. Така реших, че е дошло времето. Има дни в които няма нито един чифт напишкани гащи, но има и такива в които я преобличам по 4-5 пъти на ден.

# 216
  • Мнения: 451
...стоя и си мисля...преди време като коментирахме,че памперса ще го сваляме около 2-те годинки,че ще проговорят пак там някъде,че ще направят това и онова по същото време,ми се струваше тоооолкова далечно,а днес в навечерието на заветната възраст,осъзнавам колко бързо измина това време и как децата ни от бебета се превърнаха в едни порастнали момченца и момиченца и как това време започна да ме притиска да върша всичко онова,за което досега се оправдавах с това,че има време...
а ето,че това вече е факт,че времето просто отлетя,че детето ми другата седмица ще навърши 2 години,че майчинството ми ще свърши и че НОИ ще са най-щастливи от тоЗ факт Mr. Green

сигурно вече сте решили,че ще правя някаква равносметка на изминалото време,но не...просто се замислих,че на шега,на майтап,децата порастнаха и живота за нас в социален аспект продължава,а дали е възможно да продължи постарому - по-скоро не,всичко вече ще бъде различно...всъщност то е различно от момента,в който се появиха на бял свят...

чета ви тези дни и си мисля,че детето ми е нещо средно между всичко това,което сте описали за вашите,което мен ме удовлетворява дотолкова,че попадаме в златната среда,което е най-удачното мЕсто откъдето и да го погледнеш Peace
аз и за килограмите и ръста за това се боря  Mr. Green и засега го постигаме - всеки път като го меря го изкарвам ралични см.,но честно казано повече от 89 не моА го докарам hahaha за неговата възраст средната норма е 86,6,което мен ме устройва идеално Peace кг. се надявам да сме ги направили,все пак не съм спряла да го гъша цяла зима  Mr. Green някъде между 12 и 13 е,а нормата за него е 12.400 Naughty единственото,което и при нас е налице е огромен корем,заради който може да останем без тоалет на кръщенето Laughing
(за протокола и за това,че размятате тия 15 кила ей така като едното нищо - горе-долу тия кг. бях в 1-ви клас Joy)
не може да говори,но знае доста думи,има вечери,в които се пробужда и започва да рецитира всички думи,които знае,при което ме скъсва отвсякъде Joy ами преговаря човека,кво да прави Mr. Green
разбира абсолютно всичко,изпълнява команди Joy,не яде сам,но то и аз не му давам,защото съм мързелива и не ми се чисти и пере после,въпреки че може да го прави на моменти доста добре,съблича се сам и още как(без бодита и блузи),но да се облича сам...всъщност чорапи,панталони,обувки,якета,шал,шапка - може да слага,плюс моите бикини на главата си  Mr. Green
това с формите,цветовете и числата - не го търсете Naughty(само за сравнение - на моя приятелка детето(наборче) може да брои до 10 на 4 езика) имаме един сортер подарък,който що за менте сортер се оказа, не е истина - през кръглия му отвор влизат всички форми и нашия си вкарва всичко оттам - намери му цаката дет се вика Mr. Green
все още младее,щото като го питаш на колко е години казва "една",което звучи като "на",рядко си признава,че е на "две" - "ди",но все още не може да покаже подобаващо,щото пръстенцата не му се подчиняват  Joy
за памперса вече стана ясно,че чинно си чаках да навърши двете годинки и го започвам,а пА квото сабя покаже,чак да си го поставям като самоцел,айде нЕма нужда Naughty
е,кажете ми сЯ кво повече да искам от това дете като слънце Mr. Green

и за да не е съвсем прекрасно изявлението ми,искам да се оплача с новата "краста" у нас - иска да се мие нон-стоп на мивката  Twisted Evil да му давам "пуна"(сапуна) и да "ми,ми" Crazy освен това се вземат всякакви съдове,намиращи се в околността и се пълнят с вода и се изливат обратно до откат Crazy съответно целия става мокър и се преобличаме по -емнайсет пъти на ден Mr. Green що за чудо е това,идея си нямам Crossing Arms

като сте заговорили за размерите на дрехите - одеве наизвадих всички летни дрехи от миналата година и о чудо! - почти всичко му става Sunglasses хм,значи и той ще се окаже икономичен Wink въпреки че новите дрехи,които купувам определено са за 3-4 годишни Thinking абе странна работа,ама ме устройва Naughty явно миналата година съм се поизсилила с размерите и съм си направила услуга за тази година Wink

от известно време си мисля за някви въпросчета,ама ще ги задам във фейса,че кворума е по-голям Mr. Green
а на милиардите въпроси,зададени тук,смятам да отговарям на части,или пА най-добре да се задават на части Naughty нЪл знаЙте,че съм от хората,които не могат да отговарят с една дума  Mr. Green

п.п.айдееееее не остана - другата седмица В. открива сезона на РД Sunglasses и нека времето(силата) бъде с нас   Joy Mr. Green





# 217
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Лусиндова, изчетох та Party

Сега бегам да праа крокодили, после се е видело че у фейса требе да се мерна, щот обичам вАпроси Mr. Green

**************************************************************************************

Пак аз Mr. Green
единственото,което и при нас е налице е огромен корем
, ако щеш ми вервай точно днес си мислех какъв тумбак е отпрала Моник(на майка си прилича Blush), та се зачудих имаме ли шивашки метър да я мерна през пъпа.


Скрит текст:
Да си кажа за пореден път за памперсите, според мен трябва да се махнат когато детето е готово, кога е това , ами всеки родител си познава детенцето и може да прецени. При някои се случва преди годинката, при други след 3тата, чела съм че обичайно детето е готово, когато започне да изкачва само стъпала, или около 2рата годинка Peace. При Соник махнахме дневният месец преди да направи 2, беше се подсекла и я оставих у дома по голо дупе, тя пък започна да сяда на гърнето , а навън я издържах, като в началото ползвахме и преходни гащи. Нощния памперс се маха когато детето се е будило сухо сутрин поне седмица Peace, при Соник го махнахме някъде месец след дневния. При Моник нещата се случиха по съвсем различен начин.Подариха ни гърне и ѝ показахме за какво служи, никакъв интерес, е разглобяваше го постоянно и накрая го прибрахме. Лятото мама беше на гости и настояваше да я пробваме пак, ами не стана, слагахме я тя става като попарена и се изпишква права. Оставихме гърнето като част от мебелировката. По някое време забелязах че като ака ходи и сяда на гърнето, споделих с мъжо и той предложи да махнем пампито, така я оставихме да се разхожда по голо дупе . Тя започна да си сяда всеки път на гърнето и за пиш и за ако, имаш песни, танци и награди. Никога обаче не можех да я накарам да пишка, само ако тя иска тогава. Навън в началото слагах памперс, но се връщахме сухи, дори и след три-четири часа, тя се стискаше, не ми даваше да я издържам, не искаше на голямо гърне, само на нейното си. Така вече и навън бяхме без, нощния махнахме след седмица сухо будене. Сега вече ми казва и в парка като ѝ се пишка, дава ми да я издържам, но отказва да седне на голямата тоалетна, изпитва панически ужас от обществени тоалетни, от сешоарите за ръце там(Наскоро ми се наложи да ползвам такава и Моника в ужасът си се измъкна из под вратата, само и само да се спаси Confused), което тук е проблем.

само за сравнение - на моя приятелка детето(наборче) може да брои до 10 на 4 езика)
Naughty, може да ги рецитира, не да брои Peace
Аз такива работи не искам от детето, има време ще научи всичко, така де за какво ще я пращам на прескъпата детска градина.
Сега е времето да ровим в пясъка с лопатки, да събираме камъчета, да гоним и храним катериците, да се мажем с водни боички, да шляпаме в локвите и калта, да нанизваме листа на пръчка , да събираме шишарки и жълъди...........
Прекалено бързо растат и не искам да изисквам неща които не са за тяхната възраст, всяко нещо с времето си. Играем на разни неща, но не се впрягам, знае ли или не знае, със сигурност не знае цветове, не познава формите, буквите или числата, обаче и е забавно всеки ден да правим нещо различно.Та по тоя повод, ето на какво попаднах  Детски развиващи игри Simple Smile

Последна редакция: пт, 12 апр 2013, 05:20 от nandi

# 218
  • Мнения: 9
Лече-Буболече И Давид много добре знае как се пишка в гърне и от къде излиза в..всичко   Crazy  и винаги като го сложа на гърнето пишка, въпроса е ,че това съвсем не го спира от пишкане в гащите  :о:  нито казва като му се пишка , нито знае(или не иска ,не знам)да стиска. И ако не го слагам нонстоп (всеки 20мин) и си го прави в гащите  и изобщо не виждам какво научава  Thinking само аз се научавам да го слагам постоянно на гърне.  smile3506 Но щом казваш,че е имало дни в които е трябвало да я преобличаш по 3,4 пъти, значи може жив не трябва да губя надежда още от 2рия ден  Heart Eyes    но обикновено като му обясня нещо и разбира.. знае да каже когато иска да яде или пие или излиза на вън а като му се пишка не знае  :arms:  много ми е трудно

Mandi а защо не искаш детето да рецитира числата? всъщност това е начина да се научат, всяко "свойство" на числата по отделно.  Peace  Давид рецитираше числата до 12 заради песничка и знаеше само имената, после се научи да показва всяка цифра и да казва коя е т.е. да ги познава като формички  Stuck Out Tongue  ,а сега вече брои предметите..ама само до 3 . Повече от 3 ако са се казват "ого" много .

А дали знаят точно числата формите и цветовете или други думи според мен няма абсолютно никакво значение. Всяко дете знае това което сме го научили.  и при всяко положение това е добре. newsm10

# 219
  • Мнения: 1 669
Нанди, хубав линк Simple Smile Аз пък да споделя нещо, коетоправим от тази седмица - тематични музикални дни Simple Smile Идеята е да има поне един ден в седмицата, в който слушаме определен стил музика. Тази седмица беше ред на келтската/ирландската музика, която аз много обичам  Heart Eyes За в бъдеще ще има ден с китари, ден на латино музиката, ден на бла-бла-бла..Каквото се сетите Mr. Green И, не - не я карам да седне на дивана и да слуша музика, а пускам музиката за фон докатор едим пъзели, строим кули и т.н , т. е всичко се случва по съвсе м ненатрапващ се начин.
Оставям ви, че днес съвсем ми се е подпалило дупето, освен всичко утре племенникът ми става на 6 м и ще тортоправя  chef

# 220
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Брееееей, доживях Лусинда да си похвали ча'авето  Joy Остава и Марта и spasdidi да си похвалят своите.  hahaha

Рая, Елена тая беше в началото, няколко дни перях постоянно напикани/наакани гащи. Всеки път като се напишкаше и обяснявах бавно и спокойно. После започна малко по малко да се стиска, да чака да я подканя, да я сложа на гърнето. Сега го караме на питане. Ако каже, че няма пиш, значи наистина няма и не я слагам. Ако започне да мисли или директно каже - да, тогава.  Grinning След всяко правилно попадение се казва едно голямо, ама ГОЛЯМО браво и така. Успех!

Нанди, много хубав линк, другата седмица, като ми мине изпитът започваме с творчеството.   bouquet

Последна редакция: пт, 12 апр 2013, 10:00 от Лече-Буболече

# 221
  • Варна
  • Мнения: 302
Ех, Луси, много носталгично ми стана от поста ти, аз от време на време си поревавам, че вече го няма бебето ми от преди почти 2 години. Макар че Валентин до голяма степен за мен все още си е бебе, например все още си пие млякото преди сън гушнат в мен, просто отказва да го пие, ако му го дам и не го гушна Heart Eyes

Нели, права си, може и да се вкарвам във филми, все пак в сряда ще го види психолог и после ако има нужда евентуално логопед, вътрешното ми усещане е, че всичко е наред, но пък искам това да ми бъде потвърдено от специалист и евентуално да ми даде някакви насоки, може пък аз някъде да бъркам и затова малкият да не си дава зор да говори. Ако не друго, след време ще може да казва, подобно на Шелдън от "The Big Bang Theory" (не знам дали го гледате тоя сериал), "Не съм луд, майка ми ме е водила на преглед" Joy.

Вчера реших да сложа Валентин да седне на тоалетната (бях купила адаптер), е няма такива крясъци и пищене ви казвам. Днес му показах как се сяда на гърнето (облечен обаче), сяда си с кеф, ще започна да пробвам да го слагам да пишка и да ака там. Мисля първо няколко дни да го слагам, колкото да свикне за какво се ползва и чак след това да пробвам изцяло да махна памперса, не знам правилно ли е така, или не, ама мисля, че много ще му дойде едновременно да го уча за какво се ползва гърнето и да седи с напикани гащи. Не съм много обнадеждена, сигурно, както всичко останало, Валентин ще е последният с махнат памперс, ама ще пробвам, пък когато стане.

# 222
  • Мнения: 660
Луси, този пост ми хареса повече от другите за знаеш! Hug Все така да пишеш за Венци! Peace

Нанди, пак интересен линк си пуснала. Wink Рая, понеже от малка много иска да се занимава с нещо и най-редовно ѝ измислям някакви такива занимавки. Сега има книжки подобни с картинки от типа "направи си сам" и тя ужасно се забавлява. Нико до преди месец-два не проявяваше интерес, освен на формичките с пластилин, но отскоро и той се занимава освен с драскане/оцветяване и с лепене и изрязване на разни неща, които им давам да лепят. Разбира се не му се получава, но поне и той като големите играе и "твори". Simple Smile

Той пък снощи си измисли нова игра - разглоби си кубчето, в което сортира и нареди стените му в редица на пода и ме повика да видя какво е направил и да го похваля, когато това беше факт, започна да ги брои, ама стигна до 4 - добре, че сестра му му помага...само дето тя брои на флемиш, а той на български.  Mr. Green

Браво, Шени, значи все пак ще правиш торта - нямам търпение да я видя. Ще я покажеш, нали? Wink Идеята с музиката и ние я прилагаме, ама вкъщи се слуша предимно рок, но пък това изобщо не им пречи да клатят глави и двамата и да танцуват. Нико го докарва на модерен танц, а Рая и на рок се върти "като принцесите, мамо" Simple Smile Това бе и причината да я запишем на танци и гимнастика. Миналата седмица беше за първи път и е много, много доволна и от двете посещения.

# 223
  • Мнения: 32
мария, дано да попаднеш на читав човек, пиши какво са ти казали, че има някой дето хабер си нямат, ама раздават тежки думи на килограм.

аз на нищо не я уча моята девойка целенасочено. като видя, че нещо й е интересно го правим. също мисля, че сега й е времето да ходи и да мириши тревичките и да се гъделичкаме по килима, няма ненаучил се на числата и буквите. но много ми харесаха идеите от линка, благодаря нанди, мисля да направя това с белият фулмастер, но първо ще й купя от тези лигавници, които се обличат, че мазането ще е пълно.

тя също много обича музика още от бебе и да танцува, ходим на танци и е голям кеф.

за памперса ще чакам лятото.

а за порастването ми е болна тема, на мен като беше бебе ми беше голям кеф и по-лесно, понеже май няма да ми се случи второ ми е много мило. но пък като се гушне и почне да ме гали по гърба как да не се ухили човек

# 224
  • Мнения: 3
Здравейте,

Кайлис:Вярно май не използвах думата изисквам правилно,може би очаквам е по-правилно,но някак си не мога да възприема,че на тази възраст детето ми трябва да брои.Може и аз да не съм разбрала правилно въпроса де.Формички в такива играчи и моята слага и знае колко са две(например слага две мечета и казва,че са две).Но цветове не знае.Аз някак си си представям да кажа кое е жълто и тя да каже това.Няма значение децата ни са различни.Аз също не я уча нещо ей така самоцелно просто си играем.Ей така от нищото само от слушане започна да имитира
Gangnam style  Mr. Green
Хера:Страхотен сладур си имаш!
raia07:По вашия лекар моята е идеална Mr. Green.Всичко това го може,най обича Попууу(тоест пъп)
 Laughing

nandi:Последният ти пост е точно това което мисля за развитието на децата. Peace

Общи условия

Активация на акаунт