Орхидея - номер 10.

  • 86 033
  • 737
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 13 045
Да, но точно за милтония не бих се върнала. Красиви са, но много капризни. Моята цъфна само веднъж и то около 1 месец след купуването (цветоносът е бил заложен преди да дойде у нас), гледахме я около 2-3 години без цветове и накрая изсъхна.

Колкото за дендробиума - толкова време е живял в тези кори, нищо не му пречи още малко да постои и да се порадваш на пъпките. И без това цветовете им не траят с месеци като фаленосисите. Възможно е и нищо да им няма от пресаждането, но защо да рискуваш?  Иначе цъфтят без проблем и без да се налага зазимяване. Поливаме ги заедно с фалчетата и всяка зима имат обилен цъфтеж. Нуждаят се от много по-силна светлина от фаленопсисите. Дори листата на по-старите булби са жълти от слънчево изгаряне, но това не им пречи на цъфтежа. Субстратът не е задължително да е само кори, но е добре да е рехав.

# 31
  • Мнения: 7
записвам се и аз в новата тема  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 591
Таня67,много благодаря да изчирпателния отгоор.  bouquet
Да разбирам ли,че по-добре ще е да извадя Цимбидиума от прозрачната саксия,и да го посадя в пръст в обикновена.И че трябва да се полива по-често,от останалите орхидеи?И дали ще му е добре през лятото на нашата тераса,защото тя е южна,на покрива на 18 етажен блок сме,и освен турта и петунии нищо друго не може да оцелее на 100те градуса,които са тогава. Crazy Щом не обича топло,а там е врялоооо.

# 33
  • Мнения: 3
ОК, значи без МИЛТОНИЯ, хихихи. Ок няма да го присаждам и другия сладурко, ще изчакам да цъфне ( а до тогава с поливането какво да правя, по-обилно ли или на 10 дни някъде потапяне във водата) Другите така съм ги подкарала и май им е добре. Вадят си корени и листенца, бавно ,но славно.

А да ви се похваля днес ходихме цялата къща на пикник до Аладжата, (от Варна съм) и опоскахме с мъжо няколко бора за кори. След малко ще слагам да се варят 30 мин . и после ,който е заслужил отива в нова къща, хихихихих
Събрах и мъх от камъните, но не знам какво да го правя сега, да го мия ли, варя ли, то странна работа. и къде да им го слагам на орхитата, бях чела, но не помня...

Последна редакция: сб, 09 мар 2013, 18:31 от _mammi_

# 34
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Таня, завидЕх за осмомартеничката  Heart Eyes



Аз не съм от спецовете тук, но това кафявото ако е корени, което виждам долу в саксията ,според мен трябва да я извадих , да и намокриш корените и да отстраниш корите от тях и след това дда изчистиш кафевите корени.

Не, Не, Не!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Моля те, не давай съвети как се гледат орхидеи, за които не знаеш как се гледат. Току що предложи да се обезкости едно напълно здраво растение  Rolling Eyes

Аз днес минах през БАН - сдобих се с coelogyne cristata и bulbophyllum lobbii. И това при положение, че съм с работещи спирачки заради място и финанси за бебето. Представете си ако не работеха  Laughing

# 35
  • Мнения: 3
Таня, завидЕх за осмомартеничката  Heart Eyes



Аз не съм от спецовете тук, но това кафявото ако е корени, което виждам долу в саксията ,според мен трябва да я извадих , да и намокриш корените и да отстраниш корите от тях и след това дда изчистиш кафевите корени.

Не, Не, Не!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Моля те, не давай съвети как се гледат орхидеи, за които не знаеш как се гледат. Току що предложи да се обезкости едно напълно здраво растение  Rolling Eyes


Ой ОЙ СЪЖЕЛЯВАМ НАИСТИНА. не съм искала. Понеже ги видях кафяви , а нали казвате и пише на всякъде ,че това са нездрави корени, за това, но не съм сигурна и писах за спецовете.
Ок , няма повече наистина да изказвам мнение по такива въпроси.
А това кафявото тогава, какво е? Корени ли са или... какво е. не съм виждала и не знам. Моля обяснете ми , че някой път да не питам и аз същото ако си взема такова цвете и аз.
Още веднъж се извинявам,дано не съм подвела някои.  Hug

И честито за новите ти красавици, много е красива бялата . Н есъм виждала на живо такава.
А във Варна някой знае ли къде се  продава такава?

# 36
  • Gone with the wind
  • Мнения: 772
Това кафявото са нормални корени на цимбидиум. Предвид колко малко субстрат им е останал - надали и могат да загният. Пък и цимбидиумите лятото си искат повече вода от фаленопсисите.

# 37
  • Мнения: 0
Ку4о знаеш ли до кога ще може да се купува от БАН, да взема да намина и аз  Mr. Green Дали работи в неделя? И честити ти придобивки   bouquet

# 38
  • Мнения: 1 251
Честити нови красавици на всички!  Hug
Аз имам 5,6 фалаенопсиса, пробвах с една катлея, ама нещо не се развива както трябва и не знам да рискувам ли с другите видове орхидеи.

Ето и новата придобивка, мини и е много пъпчасала дето се вика!  Joy





# 39
  • Мнения: 3
Голямо сладурче е . Честита да ти е , наистина е доста пъпчасала. хихихи

# 40
  • София
  • Мнения: 13 045
Уна, прозрачната саксия не му пречи, освен ако не искаш да я използваш за орхидея, която наистина има нужда от прозрачна. Може би е добре да го сложиш в по-голяма саксия. Субстратът трябва да е за земни орхидеи, а не обикновена пръст. В този субстрат има влакна от кокос, кори, мъхове и други съставки. Задържа повече влага от корите, но не е и пръст, която плътно да залепне за корените и да се втвърди. Ще го познаеш като пипаш през найлона - трябва да е меко (все пак е съставено най-вече от влакна и мъхове) и тук-там да напипваш кори. А цветът на корените е такъв, защото са корени на земна орхидея. Зелени и "сочни" са само на тези орхидеи, които се закачат за дърветата. Дори и на фалчетата корените, които са съвсем в средата и са заровени изцяло в корите, без да виждат светлина, са жълтеникави.  Wink

Колкото за изваждането на южен балкон - не знам. Тази година за пръв път ги извадих и то на северен. А и както казах, беше безрезултатно. Ку4о е по-голям специалист. Тя да каже.  Wink  Ку4о, все пак цъфна ли цимбидиума при теб?

Ку4о, да са ти честити придобивките. Да ги отгледаш добре и след време да се похвалиш с цветове!  Hug

·٠●Bed●●of●●Roses●٠·, много е сладка!  Heart Eyes

# 41
  • Мнения: 428
˙·٠●Bed●●of●●Roses●٠·˙ много ти е красива придобивката. И аз започнах с тази мини
орхидея, но моята не оцеля. Не знам къде сбърках  newsm78, може би при пресаждането,
но хубавите зелени корени бяха изпити / празни / от всякъде.

Днес огледах в Кауфланд, нямаше хубави и кичести орхита и пропуснах.

# 42
  • Мнения: 1 251
Благодаря момичета!Това  ми е първото мини, дано и аз не го уморя, за сега изглежда здраво от коренова система, цвят и листа.
Аз скоро пресадих две от другите фалаенопсиси, ама нещо не могат да живнат милите, корите ли са нещо лоши, прекалено бързо съхнат ми се струва и се чудя да ги местя ли пак или просто да поливам по–често?  newsm78

А иначе мъча да отгледам от почти две години тези бебета от една бяла красавица, но третата, която живее в мидата нещо и нея няма да я бъде!

# 43
  • Мнения: 428
˙·٠●Bed●●of●●Roses●٠·˙, а защо живее в мида?
Ти не се обезсърчавай, дано твоята си хубавее и те радва.

# 44
  • Мнения: 1 251
Ами живее в мида, защото няма корени само тя и не намирам друг начин да я храня, но вече една година е така и нещо взе да се опитва да умре ми се струва!  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт