Предучилищна - набор 2006 - 3

  • 29 479
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • софия
  • Мнения: 25 809

Обръщам се към вас с един въпрос. Има ли родители, които са изнудвани от детските градини да платят таксите за предстоящото лято предварително за да получат свидетелството за завършена предучилищна подготовка? От днес започват да излизат резултатите за училищата, след което ще имаме по 2-3 дни да запишем първокласниците, а гореспоменатия документ е един от задължителните. Няма шанс да извадя 300 лв. (  примерна сума) за да заплатя таксата за м.Май, която предстои след няколко дни да се изплаща, таксите за допълнителните занимания, цяла такса за предстоящия месец Юни ( въпреки, че ако, не дай боже, се разболее детето няма да ходи)  и още такси за предстоящи лагери и занимания.
Кажете , моля ви, дали и в други градини има такива случаи?



На нас ни искаха да платим само таксата за месец май, за да си получим свидетелството  Peace.
И при нас трябваше да платим за май.
Но, ако заявим, че ще ходи юни и не ходи трябва да се плати таксата.

# 706
  • Мнения: 268
На нас ни раздадоха удостоверенията вчера сутрин - не са ни принуждавали да плащаме каквото и да е - дори таксата за месец май. Днес ни е тържеството и ще ни раздадат албумите със снимки и копие от удостоверенията.
Аз съм най-доволна от фулмастерите на Фабер-Кастел водоразтворими са и не оставят петна по дрехите. Бои за рисуване взимам от Джъмбо, но акрилни - има и водни, но аз взимам от тези http://www.album.bg/bibinails/images/17171074/75493/- струват около 5 лева и са много и, като цветове и като количесво- цветовете са наситени и ярки. Чантата още не сме я избрали.

# 707
  • Мнения: 4 970
Изпратих моята принцеса на последния й ден в детската градина.  Каза, че нямало да й липсва. На мен ми е тъжно.  Днес ще бъде тържеството, ще ни дадат удостоверенията без никакви условия. От утре съм я отписала вече. Таксата за май ще се плаща другата седмица.

# 708
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
zvanche, в коя детска градина сте? ние сме в 7 ОДЗ, София. Преди малко разбрах от приятелка, че и в тяхната са се опитали да ги задължат да си платят летните месеци предварително, но родителите са се разбунтували и директорката предвидливо е отрекла това, че искат да се плати.
На нас вчера ни дадоха само някакви направени дипломи, а удостоверенията щели чак следващата седмица, предполагам нарочно, сега като се замисля, защото всички ми казват че са длъжни до края на май месец да ни дадат документа. Ще проверявам днес в инспектората и ще пиша, ако някой ми дигне по телефона.  

Последна редакция: чт, 30 май 2013, 10:00 от Karish

# 709
  • Мнения: 417
И ние платихме всички такси, преди тържеството ни снощи. Официално връчиха удостоверенията.

Вече с нетърпение чакаме последния учебен ден утре. Харесва му в градината, обича децата и госпожите, но вече се умори от подготовките на тези тържества в края на май.  Tired

# 710
  • софия
  • Мнения: 25 809
zvanche, в коя детска градина сте? ние сме в 7 ОДЗ, София. Преди малко разбрах от приятелка, че и в тяхната са се опитали да ги задължат да си платят летните месеци предварително, но родителите са се разбунтували и директорката предвидливо е отрекла това, че искат да се плати.
На нас вчера ни дадоха само някакви направени дипломи, а удостоверенията щели чак следващата седмица, предполагам нарочно, сега като се замисля, защото всички ми казват че са длъжни до края на май месец да ни дадат документа. Ще проверявам днес в инспектората и ще пиша, ако някой ми дигне по телефона. 
54 ОДЗ. Не ни карат предварително да платим летните такси, но ако заявим ходене юни-юли и детето не ходи се плаща цялата такса.

Нашето тържество мина. Беше хубаво. Не успях да се разплача, защото снимах през цялото време. След това импровизирано отидохме в кварталната пицария и останахме до 12 Crazy Децата си играха много хубаво, леко подлудиха персонала и това беше най-хубавата част от тържеството.
Разбрах, че директорката си е харесала подаръка, което ме зарадва, защото се притеснявахме. Надявам се, че и госпожите са харесали техните. Избрахме ги не, за да отбием номера, а за да им остане хубав спомен от децата. Купихме сребърни бижута.
С леко смесени чувства съм от албумчето, но важното е, че са всички деца. Иначе, бих казала, че е доста безидейно и лошо направено (на едно от децата дори фамилията е "паднала" под рамката на снимката. Не, че не се знае, но е грозно.).

# 711
  • Мнения: 4 970
И аз заплатих таксата за м, май..Получихме удостоверението.Утре предстои последното ъържество и официално изпращане..Предстои записване в  училище.Приети сме в желаното училище и паралелка.Раница купихме-херлиц комплект.Мисля че ще си оправдае цената.Времето ще покаже

# 712
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
И аз заплатих таксата за м, май..Получихме удостоверението.

Как сте заплатила таксата за м.Май като месеца не е минал? Нали уж системата за плащане е автоматизирана и изчислява според подадените присъствени дни след края на месеца?

zvanche ,
Как така ако детето не ходи ще се плаща такса, ами ако случайно се разболее и не може да ходи, пак ли ще плащате? От къде са тези наредби и как така всяка градина си решава за нещо което с еполага на детето по закон.

Междувременно се обадих в столичен инспекторат и ми казаха, че по закон до 31 май трябва да дадат свидетелствата на всички деца, а таксите са работа на общината и те незнаят( сиреч си измиха ръчичките, но все пак казаха, че за май месец става въпрос, за следващите няма как да ни задължат). В Софийска община не ми отговарят.

# 713
  • софия
  • Мнения: 25 809
zvanche ,
Как така ако детето не ходи ще се плаща такса, ами ако случайно се разболее и не може да ходи, пак ли ще плащате? От къде са тези наредби и как така всяка градина си решава за нещо което с еполага на детето по закон.

Така ми казаха, когато питаха за ходенето следващия месец. Добре да сме помислели, защото ако заявим ходене и не ходи ще трябва да платим таксата за месеца. Ще бъдат сборна група. Не ми се занимаваше да се разправям. Така или иначе няма да ходи, но ако бях решила да я пускам, със сигурност щях да се задълбоча в размисли и страсти.
В нашата градина всяка година е било от юни сборни групи в градината, а август, мисля е сборна с други градини. Истината е, че всяка година, по една или друга причина, от 1 юни до края на септември моята не ходеше на градина. Да е жива и здрава баба ѝ и Атмосфера спорт. Записахме я вече от 10 юни да ходи пак с тях на летен градски лагер.

# 714
  • София
  • Мнения: 969

Обръщам се към вас с един въпрос. Има ли родители, които са изнудвани от детските градини да платят таксите за предстоящото лято предварително за да получат свидетелството за завършена предучилищна подготовка? От днес започват да излизат резултатите за училищата, след което ще имаме по 2-3 дни да запишем първокласниците, а гореспоменатия документ е един от задължителните. Няма шанс да извадя 300 лв. (  примерна сума) за да заплатя таксата за м.Май, която предстои след няколко дни да се изплаща, таксите за допълнителните занимания, цяла такса за предстоящия месец Юни ( въпреки, че ако, не дай боже, се разболее детето няма да ходи)  и още такси за предстоящи лагери и занимания.
Кажете , моля ви, дали и в други градини има такива случаи?



И при нас има такова изискване за съжаление. Предплащане на месеците май и юни, за да го получим, а си мислехме, че свидетелствата ще се раздават на официална церемония, уви  Sad Юли месец също ще ходи, но ще платим в последния ден за него. И така свидетелствата си седят при домакинката в очакване на плащане...
Иначе днес им е изпращащото парти по случай завършването на градината на Вятърните мелници в Горна Малина. Всички дечица бяха много ентусиазирани от тази разходка, дано си изкарат наистина добре и им остане хубав спомен.

# 715
  • София
  • Мнения: 676
Привет и от мен!
И аз в отбора - имам първокласничка наесен. Много е нетърпелива и ентусиазирана да започне! Simple Smile

Купили сме раница, сакче, несесери, единият попълнен с флумастри, моливи, гумичка и т.н. Всичко беше комплект. Друго засега не мисля да купуваме. Като започнат или по-скоро след първата родителска, като си кажат изискванията учителите, тогава....

Вече ни връчиха удостоверението за завършена предучилищна! Не зная дали е имало някакви изисквания за таксите, защото ние не плащаме такава...

# 716
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Момичета, проверих в Столичен инспекторат и говорих и с  общината за таксите.

От инспектората, както писах и по-горе, ми казаха че до 31 Май всички деца по закон трябва да си получат удостоверенията за да могат от следващата седмица да се записват в училище. Жената по телофна беше категорична, само каза че за таксите трябва да се обърна към общината.
За съжаление, господина в Софийска община, с който говорих, си изми ръцете. Той каза, че таксите се събират според наредбата на СО за такси за детски заведения и каза, че ние родителите ДА дължим такса. На въпорса ми, какви са нашите права и как така ще ми се изискват такси за период, който още не е започнал дори, той отговори че директорите по длъжностна характеристика трябвало да си изпълняват задълженията, в които влизали и събирането на таксите и ЩОМ наредбата не го ЗАБРАНЯВА можели да направят каквото искат. Каза ми, че АКО ЧАК пък толкова бил голям проблема да заплатим, родителите които имали проблеми да сме се разберяли с директорката. На което му отговорих, че не желая да коментирам какви са проблемите, а искам да знам какви са ми правата. Цитира само наредбата за таксите, в която е указана само сумата з а плащане и това че за летните месеци се дължи такса независимо дали детето посещава, АКО родителя е заявил присъствие. НИКЪДЕ, не пише че някой може да изисква предварително или да шантажира родителите.
Говорих с приятели, чета и тук, че това явно е доста "добра" практика за шантаж, която обаче не ми харесва защото се нарушават моите права като задължено лице и най-вече тези на детето ми да бъде записано в избрано училище, ако НЕДАЙ БОЖЕ  Sick майка му е социално слаба и няма непрексънато по-50-60 излишни лева по джобовете. ( искам само да уточня, че съм далеч от това да нямам пари да платя таксата, та даже и напред, но въпроса е принципен). От година и половина сме в общинска градина, просто чак сега ни приеха по редовния начин  Crazy и от тогава само ми се искат пари за всичко и непрекъснато - по грубите ми сметки всеки месец отиват около 150лв. средно само затова, че имаме честта да посещаваме ОБЩИНСКО детско заведение, отделно от общината детската градина получава по 200лв. на дете, които идват от моите данъци, защото живея от 36 г. в тази община и работя от около 15 и плащам данъци( почтиникога не съм работила без договор, даже и на минимална). Та градината ми излиза почти колкото и частната, в която хем бяха по-малко деца, хем никой не ме преследваше всеки ден за пари.

Ако има още някой проблеми с това изнудване, нека ми пише на ЛС или сподели тук.   bouquet

Благодаря ви за отговорите!

# 717
  • софия
  • Мнения: 25 809
Няколко снимки от вчерашната ни емоция  Simple Smile
Скрит текст:
В подготовка за тържеството


Тържеството
   

Нашите госпожи


И афтър партито

# 718
  • София
  • Мнения: 615
В нашата градина ни дадоха удостоверенията без условия за плащане, вероятно мед. картон остава като залог за плащане.  Wink Нашето тържество мина и беше хубаво организирано в театър Ариел, заслуга на водещия до голяма степен. За жалост обаче албумчетата са много аматьорско направени от фирма ATT CONSULT GLOBAL. За да не съм голословен обвинител и с риск да ви отегча, ще  изброя причините. Още от първата страница обща снимка, на която част от децата липсват, друга част са с отрязани глави, а останалите гледат в обратна посока. После следват снимки на г-жите и децата в нещо като пчелни пити-шестоъгълници. Всички снимки са преекспонирани, с неестествен цвят, едната г-жа пък е снимана навън до бяла грапава стена и има сянка по лицето и зад него. На всички деца, с изключение на 3, горната част от главите са отрязани, а на едно е отрязана като покрив на къщичка от двете страни. Следват общи снимки, в които има снимки на деца от другата подготвителна група и 5 снимки от ски училище, на които само 1 дете е от нашата група.  Като цяло срам за фотографа и дизайнерите правили проекта и изпълнението. Аз не бих си сложила името с гордост под този продукт. Това нещо е 3 листа във формат А4 приблизително, прегънати, за да станат 6 страници и струва 18 лв. Жалък спомен за децата!  Sad

# 719
  • София
  • Мнения: 6 375
Неда, с тези подробни аргументи искайте от фирмата да ви върне парите или да си изпълни ангажимента отново и качествено...

Общи условия

Активация на акаунт