Група за взаимопомощ

  • 19 163
  • 245
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 0
Направих такъв документ в групата и въведох, който се е представил. Може и да съм пропуснала някого Hug, но просто бързам вече за работа. Може да се добявате!

# 181
  • Мнения: 1 633
Аз нещо не успях да се ориентирам. Пусках покана за приятелство а не се виждам в групата  Thinking Може и нещо да съм объркала. Пак ще пробвам

# 182
  • Мнения: 1 263
 И аз помолих Пащърнак да ме присъедини към групата, дано нямате нищо против.    bouquet
Надявам се  да си бъдем в полза и подкрепа един друг.  

# 183
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 454
Никога няма да се натъпча с каквото и да е. Ще го планирам, намеря рецепта, няма да ме домързи да отида на 20-30 км за специални продукти, ше го сготвя с кеф и ще омета колкото мога...След това- някакъв вид спорт то припадък и колкото издържа на глад. На кантара се качвам само сутрин и ако не ми хареса резултата, се разстройвам и нешата отиват към сериозно похпване, шото така или иначе положението е изпуснато...Ако нищо не ми харесва от наличното или нямам идея какво забавно да приготвя от него, може и да не ям. Много обичам да готвя, при по-сериозните си и дълги диети съм приготвяла неща за други хора или нося в болницата за колежките.
 

Поне аз си бях пристрастена към храни от този тип-вафлички, бисквити, тестени.....колкото повече , по-добре.   Laughing  И понеже са си празни калории, клетките не могат да извлекат нищо от такава храна, и си си все гладен.....Когато ги спрях категорично, след известно време спряха да ми се прияждат.Сега спокойно минавам покрай пекарни, пицарии, закусвални и нищо.
Никога не съм преяждала със зеленчуци, например...


Катарин, всеки който има минимална представа от физиология и как работи човешкото тяло, знае, че това изобщо не е вярно. Всичката храна се разгражда до глюкоза, която е храната за клетките. Въглехидратите се разграждат най-лесно и бързо и затова тялото ти ги харесва. Въпроса е, че това предизвика бързо покачване и спадане на нивата на инсулина. Затова ако ядеш само въглехидрати на едно хранене огладняваш бързо. Захарта е идеална храна за кратко време. Твоите теории за здравословното хранене съм ги чела и по други теми и не са особено научно обосновани...Нищо лично   bouquet, нали сме тук да си помагаме, не се обиждай. В края на краищата, каквото работи за теб, то е правилното. Но тялото ти извлича храна от всичко, ако си говорим за витамини, минерали и т.н. това е друго, но не те прави гладен.

Интересно ми е друго: Колко от вас са перфекционистки? Смятате ли че всичко трябва да е идеално и тормозите ли се, когато не е? За мен това е голям проблем.


# 184
  • Мнения: 0
Минавала съм през етапи, в които се опитвам всичко да е перфектно и не ми се е получавало. Laughing Но пък е следвало неизменното разочарование от себе би и изпадането в депресия. Ами, свикнах, че не мога да се справям със всичко блестящо. Най-гадно е, когато наистина си положил много усилия, доволен си от постигнатия резултат, но този, който очакваш да го оцени дори го омаловажава.

# 185
  • Мнения: X
...Неслучайно попитах....    Laughing   защото никой не преяжда със зеленчуци, например.
Едва ли някой ще седне и ще се натъпче с 3-4 кг домати, примерно....
...

напрпотив, има такива хора
аз бях така
обожавах спанах и можех да изям цял казан с него, независимо колко зле ще ми стане след това
даже си го пасирах, за да се пие и да е лесен за консумация

сега вече не е така
наскоро си сготвих в голямат тенджера, после се силих цяла седмица да го ям/пия и накрая хвърлих половината
такова нещо навремето беше немислимо

същото и с доматите
сега едва стигам до 3бр
а преди ...

# 186
  • Мнения: X
Цитат
Всичката храна се разгражда до глюкоза, която е храната за клетките. Въглехидратите се разграждат най-лесно и бързо и затова тялото ти ги харесва. Въпроса е, че това предизвика бързо покачване и спадане на нивата на инсулина. Затова ако ядеш само въглехидрати на едно хранене огладняваш бързо. Захарта е идеална храна за кратко време. Твоите теории за здравословното хранене съм ги чела и по други теми и не са особено научно обосновани...Нищо лично  bouquet, нали сме тук да си помагаме, не се обиждай. В края на краищата, каквото работи за теб, то е правилното. Но тялото ти извлича храна от всичко, ако си говорим за витамини, минерали и т.н. това е друго, но не те прави гладен.
Не се обиждам.    Simple Smile  Защото това Не са мои теории.Нито съм учен, нито биолог,  нито доктор.Всичко , което пиша, съм го прочела някъде.Та, да се обиждат авторите на теориите....   Grinning
Просто пиша това, което е валидно и вярно за мен от тези теории.
Аз говоря именно за витамини, минерали и подобни.Къде точно са те в една баничка от долнопробно брашно, маргарин и сол?Или в една вафла, в която сигурно 90 % е химия?
За съжаление клетките не искат само глюкоза, за да са здрави и жизнени.
Неслучайно се говори в последните години, че колкото повече яде човек, толкова повече тялото му "гладува".Гладува за важните съставки в храната, защото ги няма в масовата индустриална храна.
Наистина нямам идея вярна ли е или не, теорията, но при мен действа.КОгато изхвърлих химията от храната и започнах да ям основно полезна и истинска храна , количествата си се регулираха , без да се ограничавам и без да съм го търсила като ефект.Също и кг.

# 187
  • Мнения: 5 751
Katarin X., при теб нещата явно са се развили в посока "здравословно хранене", т.е ако си имала проблем с храната си го осъзнала и си предприела следваща стъпка да контролираш какво ядеш и така си преодоляла проблема. Естествено е да се коригират кг, щом няма излишни калории. Т.е. въпросът остава в това да намерим свой начин да контролираме импулса да злоупотребим. Когато човек е в криза и гледа да се натъпче, с или без идеята да повърне по-късно, едва ли е толкова впечатлен колко витамини и минерали има в това, с което се тъпче. Поне при мен се започваше с нещо привлекателно, а после с всичко, което ми е пред очите.
Относно перфекционизма и аз съм имала такива периоди, завършвали са с крах. Отлично да е изчистено, сготвени и там каквото се сетиш..... С времето разбрах, че на другите не им е необходимо да съм перфектна, за мен това е било заблуда за ума - да има с какво да се отвлича от същинския проблем.

# 188
  • Мнения: X
Да, предполагам, че при мен това е начина.Да държа под контрол качеството на храната, съответно и количеството й.Не че е лесно.....А и аз, както е видно от линковете в подписа ми, обичам да готвя.СЪответно, не мога да стоя далеч от кухнята дълго време.Което си е проблем.
Обичам и да гледам кулинарни тв, предавания....Та примера от снощи:гледам Черешката на тортата и там десерта, приготвен от домакина е Жадната монахиня.Любим мой десерт, откакто се помня.НО, не съм го правила и яла от поне 5-6 години.Сега съм пред дилемата да го направя ли (защото направо усещам вкуса му    Laughing  ), съответно поне половината тава ще отиде до довечера, най-малко, или не.Като си знам волята обаче.....   Sad   Плюса е , че нямам у дома бяло брашно и захар, а не знам как ще се получи с други.....та може и да не изляза за продукти.

# 189
  • SA
  • Мнения: 3 196
Цитат
Катарин, всеки който има минимална представа от физиология и как работи човешкото тяло, знае, че това изобщо не е вярно. Всичката храна се разгражда до глюкоза, която е храната за клетките.

tunata , това изобщо не е вярно! До глюкоза се разграждат само вьглехидратите и далеч не всички храни. Сьщо така е доста определението "глюкозата е храна за клетките" е доста неточен, защото клетките имат нужда от енергия и от градивни елементи и всичко това може да се нарече "храна". Клетките имат нужда и от аминокиселини, холестерол, липиди и много други неща, освен от глюкоза. Катрин е права, че банички, торти и т.н. са празни калории, т.е. не снабдяват клетките с важни неща за тяхното сьществуване, поради което те не засищат тялото.  Peace

# 190
  • Мнения: 0
Заформихме тема във Фейсбук, но ми се ще да продължим да списваме и тук, за да ни намират хора, които имат нужда от такава подкрепяща общност. Сега е лято и не сме особено активни, но мисля, че като застудее ще пишем по-редовно Simple Smile. Мисля си , че все още се лутаме, но е нормално предвид, че нямаме предишен опит в такъв род групи. Малко се притеснявам на моменти, че залитаме към това да бъдем група за режимстване и тренировки, не че това е излишно, но трябва да внимаваме да не се измести акцента на борбата...не само с килата, но и със самите прояви на разстройствата(много грозна дума, но факт).

# 191
  • Мнения: 1 633
Заформихме тема във Фейсбук, но ми се ще да продължим да списваме и тук, за да ни намират хора, които имат нужда от такава подкрепяща общност. Сега е лято и не сме особено активни, но мисля, че като застудее ще пишем по-редовно Simple Smile. Мисля си , че все още се лутаме, но е нормално предвид, че нямаме предишен опит в такъв род групи. Малко се притеснявам на моменти, че залитаме към това да бъдем група за режимстване и тренировки, не че това е излишно, но трябва да внимаваме да не се измести акцента на борбата...не само с килата, но и със самите прояви на разстройствата(много грозна дума, но факт).


При мен например хранителния режим и тренировките се явяват като част от лечението. Абсолютно съм наясно, че  наднормено ми тегло  е се симптом и следствие от основното заболяване. Та в този ред на мисли, аз съм отслабвала и зная, а и мога да се отърва по- бързо от излишните килограми, но...моята цел е друга, ако не да оздравея, то поне да държа под контрол болестта и мисля, че това е възможно.  Много добре се отразява при мен споделянето и тук, и във фейса . Наясно съм, че говоря повечко и понякога неща, които никого не интересуват, но гледам малко егоистично  Grinning и щом ми помага ще се налага  ме слушате /четете Grinning/  Гледам себе си, гледам другите, мисля, анализирам и полагам повече усилия и сякаш се получава лека полека.

# 192
  • Мнения: X
Аз съжалявам, че не се включвам във Фейсбук, но това не е моят начин за комуникация.
Имам регистрация там, но не го обичам, прекалено ми е объркан, хаосен, няма никакъв ред и система.
Може и причината да е в мен, че не съм го разучила достатъчно.
Но ако едно нещо не ме "грабне" от раз    Grinning , шанса това да се случи впоследствие е почти никакъв.
Ако тук се пише, ще се включвам чат-пат....
Но за Фейсбук нямам нерви.    Simple Smile

# 193
  • Мнения: 6
Като застудее,определено ще сме по-активни Laughing Поне за себе си знам,че ще е така-превръщам се в меланхолична ,не толкова енергична личност.

беба28 Peace,при мен също тренировки+ режим, са в основата на лечението. Засега си казват добрата дума.  Ако спра с тренировките,определено ще наваксвам с храна. Отделно,че ми влияят на положителното настроение .

Колкото до проявите на симптомите ,аз съм казвала-правя го това с преяждането от скука,неудовлетвореност,ако съм имала някакъв проблем ,който ме ровичка ,оставя ми чувство на безпомощност. По този начин се "справям" със ситуацията. В кавички,разбира се,защото изобщо не е справяне,а един ужасен кръговрат.

На всички  bouquet

# 194
  • Мнения: 6
Е,то не е проблем да се пише и във ФБ ,и тук Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт