1001 изисквания - име за момИче :)

  • 9 591
  • 145
  •   2
Отговори
# 120
  • Мнения: 11 747
А, обичаите да, - кушиите на Тодоров ден. Лазарките по Лазаров ден - така е. Но самия именяк да празнува, то си е почитане на светеца, поне в моите представи е такова.
За себе си съм решила да не празнуваме имен ден на щерката, но писах, че ако обществото започне да го изисква ще се наложи. Все пак няма да мога да обясня на целия свят позицията си по въпроса и ще е по- лесно просто да отиде с една кутия бонбони и така. Макар че то се пада 16 юли... няма да има училище.

# 121
  • Варна
  • Мнения: 195
За кръщаването в християнската вяра смятам, че това трябва да бъде съзнателно решение, продиктувано от вътрешна потребност, лични убеждения и подбуди. Затова, ако някой ден децата ми искат да се кръстят, нека го направят. И нека да бъде техен избор.

Много може да се пише по темата, защото кръщенето на малко дете(в съвременната му форма) е добре организиран бизнес. Списъци, такси и таксички, приготовления, ''дарения'' и какво ли не още. Суета и суетня. И това е просто външен израз на нещо, което по принцип би трябвало да е дълбоко сакрално и изцяло лично.

И в този смисъл, дори и в нашето семейство да няма нито един кръстен, това не пречи да отбелязваме християнските празници/традиции като символ на надеждите и мечтите, на възраждането в природата, вярата в доброто, в светлото и чистото, в новото начало. И празниците, в най-исконната им форма, далеч от идеята за бекрайно плюскане и препиване, имат за цел точно това - да обединяват, сближават и смиряват. И не виждам защо някой, който е дал на попа 5 литра олио, 10 кила брашно и сапун, трябва да носи привилегията на празнуващ.  Grinning

# 122
  • Варна
  • Мнения: 195
pina, понеже и аз уж съм на 16 юли... от опит мога да споделя, че за 28 години никой никога(ама наистина никога) не ми е честитил именния ден.  Grinning Малко ''глух'' си остава. И непопулярен.

Много хубаво, слънчево и мелодично име сте избрали! Да кажа аз пристрастно.  Wink Peace

# 123
  • София
  • Мнения: 4 878
А имените дни, като изключим Цветница, са в чест на канонизирани светци, няма езичество там, само канон.

Няма никакъв канон, а празнична обредност. Църковните канони изобщо не се занимават с такива неща.

# 124
  • Мнения: 11 747
Канонизират светеца - това исках да кажа. Ако нямаше на тази дата канонизиран за заслуги към църквата светец, нямаше и да му се почита името.


 Тинтири_минтири, благодаря!  Hug  Гледам, една позната във Фейсбук започнаха да ѝ честитят. Навремето и за имен ден на Мартин хабер си нямахме, макар че имаше по един във всеки клас, а сега като са се юрнали да празнуват....  Thinking 

# 125
  • София
  • Мнения: 4 878
Канонизират светеца - това исках да кажа. Ако нямаше на тази дата канонизиран за заслуги към църквата светец, нямаше и да му се почита името.

Светците не се канонизират "за заслуги към църквата", а за лични заслуги. И човекът може да е канонизиран за светец, но не и почитанието към името му.

# 126
  • Мнения: 3 922
И в този смисъл, дори и в нашето семейство да няма нито един кръстен, това не пречи да отбелязваме християнските празници/традиции като символ на надеждите и мечтите, на възраждането в природата, вярата в доброто, в светлото и чистото, в новото начало. И празниците, в най-исконната им форма, далеч от идеята за бекрайно плюскане и препиване, имат за цел точно това - да обединяват, сближават и смиряват.

И защо пък християнските празници точно ще отбелязвате? Ами вие сте си атеисти! Това направо ме хвърля в потрес! Да празнуваш Възкресение Христово без да осмисляш тази велика саможертва или Коледа/Рождество, без да влезеш в църква за да се пречистиш и да отдадеш почит, си е точно това, което си написала   намиране на поводи за "събирания, сближавания" с " бекрайно плюскане и препиване".

# 127
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ами приеми, че ние спазваме обичаите, болшинството от които в основата си са езически и не са обвързани по никакъв начин с църквата или нечия  саможертва, така че ние не сме задължени да осмисляме каквото и да било. Не църквата повелява да се украсява елха на Коледа, да се палят купени на Сирни Заговезни, да има конни съзтезания на Тодоровден, а аз смятам че голямата част от народа ни отбелязва празниците именно чрез спазването на тези традициии, независимо дали са ревностни християни или атеисти.

И така и за толкова време не разбрах какво лошо има в това да имаме повече поводи да се събираме и да се веселим със семейство и приятели...  newsm78

# 128
  • Варна
  • Мнения: 195
Защото живеем в предимно християнска общност, а не сред племе от Уагадугу; защото християнските ценности са общочовешки такива; защото вярата е нещо сакрално и лично - не е нужно да съм дала пари на някой пиян поп, по определен ценоразпис(колкото и хлевоусто да звучи), за да изпълни ритуал, в случая говорим за кръщене, и да се чувствам посветена в нещо си. Защото християнската религия проповядва толерантност и, ако отбелязваме Великден, не виждам защо някой трябва да размахва осъдително пръст. Нищо противоречиво и нередно не намирам. Дори и да не сме вярващи, нито религиозно просветени, отлично можем да разберем и оценим смисъла на празника. И напълно неутрално мога да обясня на децата си защо празнуваме Коледа или Великден, без да налагам или да вменявам каквото и да било. Смятам, че всеки човек има право на свой съзнателен избор, а не на наложен такъв.
А думите ми, че празниците имат за цел да обединяват, сближават и смиряват, са изтълкувани напълно погрешно.

# 129
  • Варна
  • Мнения: 195
Не църквата повелява да се украсява елха на Коледа, да се палят купени на Сирни Заговезни, да има конни съзтезания на Тодоровден
Peace

# 130
  • София
  • Мнения: 44 302
Как пък ще са атеисти само защото не са кръстени Simple Smile Атеист е човек, който не вярва в Бог или друга свръхестествена сила над нас, не вярващ, но некръстен човек.
Ако  някой носи вярата в себе си, това е много повече от  някакъв си  църковен, платен обред, дето го прави куцо и сакато, само защото в момента е модерно... виж в момента сума ти народ кръщават децата си, въпреки, че всъщност не са вярващи, ама ей така - да има...те повече право ли имат да отбелязват празниците всъщност???

# 131
  • София
  • Мнения: 4 878
Не църквата повелява да се украсява елха на Коледа, да се палят купени на Сирни Заговезни, да има конни съзтезания на Тодоровден, а аз смятам че голямата част от народа ни отбелязва празниците именно чрез спазването на тези традициии, независимо дали са ревностни християни или атеисти.


Църквата не повелява и празнуването на имени дни. Ако бай Георги се е припознал в св. Георги и поради това празнува на 6 май, църквата няма никакво отношение към това. Празнуването на имени дни е народен обичай, а не църковен канон.

# 132
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Тогава пък въобще не виждам причина непокръстени или атеисти да не празнуват именни дни.  Peace

# 133
  • Мнения: 12 003
Включвам  се по темата с имената, независимо че май вече е избрано името, доколкото разбрах от темата.

Емблематично славянско име, при това пожелателно е Лада- мисля,че означава красота .Кратко е и няма др. форма.

Друго име, което също е със славянски корен е Сълза- също пожелателно- да е чиста, красива като сълза.Проблем е,че предизвиква асоциация с разказа на Елин Пелин "Сълза Младенова", но асоциацията само затвърждава красотата на името.Освен това, децата заедно ще празнуват имен ден- на Цветница, защото Сълза е и цветето Момина сълза.

# 134
  • Мнения: 11 747
Лада е хубаво, да, ако не бяха руските автомобили....

Общи условия

Активация на акаунт