1001 изисквания - име за момИче :)

  • 9 565
  • 145
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 195
Моля за съвет и коментар - ще съм много благодарна, ако изразите искрено мнение.  thumbsup

1. Искаме името да е със славянски корен. Георги, Димитър, Иван се смятат за традиционни, но реално са с гръцки произход.

2. Да е такова, че да нарича. Да е благопожелание за нещо, а не просто набор от звуци. Да има значение. Да е такова, че човек като го чуе, веднага да му стане ясно какво е посланието му. Например, ако беше момче, щяхме да предпочетем Петър да е Камен.

3. Да е кратко и да няма умалителна форма. Пример: Виолета се казва Виолета само на хартия. Всъщност тя е Вили. Затова бихме искали името да не се редуцира и да няма място за импровизации. Да е такова, каквото си е.

4. Вела(от Велика) и Калина са братовчедки на детето ми. Отпадат.

Имайки предвид всичко гореописано, с таткото отсяхме следните имена:

Райна
Блага
Невена
Радея
Леда(то не е славянско, но ни харесва)
Славея
Дивна
Рада
Ясна
Багра/Багряна

Списъкът можеше да продължи, но в общи линии това са имената, които таткото не е отхвърлил напълно. А все пак и той е фактор. Grinning

И на двама ни най-най-най-най-най-много ни харесва Ясна. Всички други имена ни навяват асоциации с различни хора.
Двоуменето ни идва от там, че момченцето ни се казва Явор. Явор и Ясна ужасяващо нелепо ли звучат като комбинация? Като Пижо и Пенда. И изобщо - струва ли ви се приемлив вариант? Независимо от това, че Ясна не произлиза от дървото ясен, а от прилагателното - с пожелание да е светла, ведра, чиста... Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 8 919
Леда харесвам най-много.
Ясна не ми харесва, но пък веднага се сетих за Зара, което е от любимите ми.

# 2
  • Мнения: 399
На мен Явор и Ясна ми звучат много приемливо. Peace
От другите в списъка ми харесва Дивна. Heart Eyes

# 3
  • Мнения: 2 216
Блага, Радея и Рада ми харесват

# 4
  • Мнения: 5 440
Дивна и Рада Simple Smile

# 5
  • Варна
  • Мнения: 195
Благодаря, че се включвате в темата!  Peace

Тъй като на нас основната ни чуденка е дали комбинацията от Явор и Ясна се възприема сравнително нормално, бихте ли споделили лично мнение по въпроса? Ще сте ми от помощ, тъй като близките ни се стараят да не се намесват в избора ни и избягват коментари в тази посока. Гледат да са неутрални.

Преди да разберем, че първородното ни дете ще е момче, искахме да е Ясна. Имах втора бременност, която се оказа неуспешна, но и с нея се надявах да е Ясна. А сега, когато се потвърди, че чакаме момиче и бременността вече е преполовена, пак ме тегли към Ясна, само че вече съществуващо име на баткото ме разколебава. Чудя се дали няма да се възприемат с насмешка или просто с едно многозначително ''Ъ?!'' Grinning
Имаме познати, чиито деца се наричат Зима и Есен. Накратко - ''сезоните''. Или ''Ъ?!''  Wink

Да разбирам ли, че Явор и Ясна ви звучат шаблонно, комично и странно, затова посочвате други?

# 6
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Явор и Ясна не ми звучат добре като комбинация, но все пак те няма цял живот да се представят заедно, те са си отделни хора, така че щом това е името, на което сте се спрели си го ползвайте.

От списъка ми харесва Славея.

Предлагам Елица.

# 7
  • Мнения: 2 216
Ясна не ми харесва, съжалявам.
Ако искаш пусни анкета

# 8
  • Мнения: 2 815
Невена има галено име и то е Вени.

Предлагам:
ВИXPA - бързa (oт славянскoтo вихър)
ВЛАДА - владетелка (славянски)
ВЛАДЕНА - владетелка (славянски)
ВPЪБKА, ВЪРБА, ВЪРБИНA - върба (славянски)
ВЯРА - вяра (славянски)
ГЛOГИНА - от глoг (славянски)
ГОРИЦА - горa (славянски)
ГОРЯНА - горещa (славянски)
ГРОЗДАНKA - грозд (славянски)
ГЪЛЪБИНА - гълъбицa (славянски)

Хайде да не изреждам целия именник от този сайт:
http://www.bul-news.com/bg//4085

Най-много ми хареса Девина Peace . Много е звучно.

И аз мисля, че е най-добре да разгледате именника, да харесате славянски имена и да пуснеш анкета. Така ще знаеш на другите какво им харесва. После си решете вие.

# 9
  • Мнения: 378
Въобще не ми звучат странно Явор и Ясна, допада ми комбинацията. Името не е лошо, но други ми харесват повече, Дивна например. По тези критерии любимо ми е Мила Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 1 796
Явор и Ясна и на мен ми звучат ОК. Явор е едно от любимите ми мъжки имена. Ясна досега не съм срещала, но е интерсно, различно и хубаво.

От списъка харесвам най-много Невена.
От другите предложения - Вяра, Елица.
Бих предложила и Ралица.

# 11
  • Мнения: 8 919
Тинтири-минтири, щом ви е толкова на сърце Ясна, нека да е то. За мен е леко странно, но не и нечувано, звучи ми по-скоро като сръбско, макар смисъла и посланието да са съвсем ясни. Grinning На мен и повечето от имената, които са в списъка ви не ми допадат, макар да харесвам български имена. Самата комбинация Явор и Ясна не ми е никак шаблонна, виж Явор и Калина е шаблонно, тривиално, банално, макар и двете имена сами по себе си да са хубави. Кое те притеснява в Явор и Ясна? Това, че и двете имена започват с "я"? Всъщност, колкото повече чета Явор - Ясна, толкова повече почва да ми харесва и да го възприемам. А иначе в училище с една групичка момичета се обръщахме една към друга с "ясна", но отдавна съм забравила причината.

# 12
  • Мнения: 2 216
ВИXPA - бързa (oт славянскoтo вихър)
ВЛАДА - владетелка (славянски)
ВЛАДЕНА - владетелка (славянски)
ВPЪБKА, ВЪРБА, ВЪРБИНA - върба (славянски)
ГЛOГИНА - от глoг (славянски)
ГОРИЦА - горa (славянски)
ГОРЯНА - горещa (славянски)
ГРОЗДАНKA - грозд (славянски)
ГЪЛЪБИНА - гълъбицa (славянски)
Не мисля, че някой би се радвал да носи името Горяна, Връбка и т.н

# 13
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 308
Ясна и Славея са ми любими.  Heart Eyes
Като комбинация Явор и Славея ми харесва повече от Явор и Ясна.
Невена-така се казвам и много си харесвам името.
Радост ми харесва повече от Рада и Райна.
Багра и Блага не ми харесват.










# 14
  • BG
  • Мнения: 2 458
Ясна е много хубаво, силно и звучно име! Харесва ми!

Явор и Ясна също са си ОК!  Peace

Есен и Зима са много интересни! Зима е ясно, че е за момиче, но Есен? Става и за момче, и за момиче, според мен.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 195
И аз мисля, че е най-добре да разгледате именника, да харесате славянски имена и да пуснеш анкета.
Благодаря за предложенията!  Peace

Харесали сме вече имена, които изредих още в началото. И уточних, че варианти има ужасно много, но с таткото сме се спряли точно на тези, защото в повечето случаи предпочитанията ни се разминават. Например... аз харесвам името Неда, той го отхвърля. Аз - Ваяна, той - отхвърля. И в крайна сметка отсяхме няколко компромисни варианта, описани в първия ми пост.  Grinning

От всичко изредено(съжалявам, че се повтарям), най-много ни допада Ясна. И на двамата. Може би защото от толкова време я мислим и чакаме.  Grinning След Ясна - Невена. Но пък стават все цветни: Явор и Невена. После като че ли е Райна, но лично аз свързвам името с онази Райна и...  Rolling Eyes

А в комбинацията Явор-Ясна ме притеснява хем подобното звучене, хем връзката Явор/Ясен. Тези две имена постоянно се бъркат - Ясен ли беше, Явор ли... И Ясна може да се възприеме като женска форма на Ясен(дървото). А на нас уж идеята ни не е такава.  Grinning

# 16
  • Мнения: 11 747
Подкрепям Ясна!  Още преди да прочета, че това е фаворитът ви, от списъка на първо място ми излезе Ясна и после Славея. Комбинацията между Явор и Ясна не мисля, че трябва да ви притеснява. Не е натрапчива, според мен, отделно че няма цял живот да вървят в комлект.

От Ясен е Ясена, което аз също много харесвам.

# 17
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
На мен ми звучи добре Явор и Ясна, но аз и без това съм на мнение, че имената на братята и сестрите няма нужда да бъдат съобразено чак толкова много едно с друго. Харесва ми комбинацията, а и самото име Ясна много ми харесва, бих го ползвала и за свое дете. От другите отсяти харесвам Невена, Леда и Дивна, пак ми звучат добре с името на баткото.

# 18
  • Мнения: 6 998
Много харесвам Ясна!
Явор и Ясна нямат общо според мен. Simple Smile
Явор и Невена също не е лошо, какво като са цветни Simple Smile

# 19
  • Мнения: 15 379
На мен също много ми харесва Ясна.

От списъка Славена ме впечатли, тъй като рядко го срещам и много ми допада. Славина също ми харесва.

# 20
  • Някъде там край морето
  • Мнения: 512
На мен от изброените най ми харесва Райна, но имам съвсем различни от твоите асоциации. В твоя случай обаче, не бих се колебала да е Ясна. Името е прекрасно и много хубаво звучи до Явор Simple Smile

# 21
  • Мнения: 1 615
Аз съм твърдо ЗА! Simple Smile Ясна е страхотно, а и обожавам имената с Я. Ясен и Ясна би било малко странно. С Явор си е су-перрр!!! Simple Smile От списъка ви май само Ясна ми харесва безусловно. Под условие: Леда и Рада. В същия ред на мисли добавам Лада. Плюс Яна и Яница, естествено Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 708
Пусни анкета, иначе на мен не ми харесва това Ясна, ще му викат Ясна-Тъмна, като тръгне на училище newsm78 Яна ми харесва

# 23
  • Мнения: 1 146
Явор и Ясна изобщо не звучат лошо заедно, тъкмо напротив! Не ми се струва неуместно, пък ви е на сърцето това име, тогава си го използвайте със здраве!

П.С. Ясна-Тъмна пък никога не бих се сетила, мисля, че е далече и от детската логика. Тогава какво биха казвали на Светла?!
По-скоро ми се струва, че ще тъсите умалително на името, но не е голям проблем.

# 24
  • Мнения: 2 154
Ясна ми харесва.Рядко срещано име.
Ясмин е другото.
Не виждам връзка между Явор и Ясна ,освен Я ,което е оригинално.
Странно ми изглежда и да се търси

# 25
  • Мнения: 326
Щом Ясна най-много ви харесва, не виждам проблем да го изберете.Пък като започват с една буква...много важно.Ще са комплект  Grinning
От изброените харесвам Райна, Невена, Леда,Дивна.Най-много Дивна и Невена.
Ето разни, които намерих:
Аблена/Албена
Аглика/Иглика  
Бела, Белора, Белослава  
Биляна
Бленика
Веда
Дана, Дара
Ела,Елица
Искра, Лада
Лила,Любина  
МАлена
Марена-въпреки, че е от богинята на злото и смъртта..може да е като защитно име.
Мора,Морена-славянска богиня на водите.
Селена,Селина
Сирма
Тиха  
Яра,Ярина

# 26
  • Мнения: 0
4. Вела(от Велика) и Калина са братовчедки на детето ми. Отпадат.

Това са едни от най-любимите ми имена и тъкмо щях да ги предлагам. Mr. Green
Бориса? Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 6 998
Не е славянско Simple Smile

# 28
  • Варна
  • Мнения: 195
Напротив. Славянско е.  Peace
Само че етимологията на името не става ясна веднага.  Wink Да не говорим, че е и спорна. Същото е и с БалИн - име със старобългарски произход, което означава ''билкар''. Но значението му не изскача веднага. Трябва да се провери или просто да се знае.

А на нас ни се иска да е нещо простичко. Със съвсем ясно послание. В този смисъл нямам представа какво означават предложените Белора, Малена, Бленика, Албена, Селина и т.н.   33uu

# 29
  • Мнения: 15 379
Тинтири_минтири, Вихра/Вихрена е славянско и отговаря на твоите критерии.

Влада/Владена - владетелка
Владислава
Волена
Вяра
Горяна
Дара/Дарена
Искрена
Косара
Красена
Огнена/Огняна
Орлина
Радост
Сияна
Силяна
Смилена

# 30
  • Мнения: 326
Белора-от бял, хубав 
Малена-от малка
Бленика-блян,бленувана
Албена-е вариант на Аблена, което е от ябълка
Селина-пише, че е пожелателно-носителят му да има много потомци.От Селимир-да насели света.Може и от съществителното село, а съвпада и с гръцкото Селена.

# 31
  • Мнения: 2 052
Цитат
А на нас ни се иска да е нещо простичко. Със съвсем ясно послание.

Вяра. Вяра и Явор.
Не знам дали е славянско, но има силно и недвусмислено значение.
Късмет и всичко най-хубаво   bouquet

# 32
  • Мнения: 11 747
Сетих се за Бяла, което много харесвам, но няма смисъл от нови предложения, името е избрано!  Grinning

# 33
  • София
  • Мнения: 8 668
Ясна не е лошо, но не ми допада като звучене. 
Дивна и Вихра са много хубави.
 
Албена видях горе и много ми харесва.

# 34
  • Мнения: 5 440
Как не се сетих за Вяра .. Много го харесвам!  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 8 919
За мен комбинацията Явор и Вяра е кофти. От 4 букви само една различна. Mr. Green Но аз и самото име Вяра не го обичам.

# 36
  • Австрия
  • Мнения: 2 319
За мен комбинацията Явор и Вяра е кофти. От 4 букви само една различна. Mr. Green Но аз и самото име Вяра не го обичам.

+1

Ясна е чудесно  Heart Eyes


А Нева?

# 37
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 268
Ясна ми харесва много, комбинацията Явор-Ясна също. Пък и явно ви е най на сърце:)
От другите, които сте избрали харесвам много Невена, но най-вероятно ще го съкращават на Вени.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 195
Мда. Вени. И тогава името съвсем ще се изгуби, защото Невена може да е Венета, може да е Венка, Венелина, Ванеса, Ванина и т.н.

Иначе според мен галената форма на Невена си е точно Нева. Което е супер.  Wink
Благодаря ви за добронамерените и директни коментари!  Peace Май общото настроение потвърждава нашето желание все пак да е Ясна.   Nature Sun With Face

# 39
  • Мнения: 326
Аз съм чувала само Неви да се казва.Вени не.
То и на Ясна може да и се измислят.На мен например ми е неудобно изговарянето на Ясна.С не ми е била никога любима буква  Laughing

# 40
  • Мнения: 11 747
Нева ми беше фаворит преди 2-3 години. И сега го харесвам, но вече не помня как и защо се отказах от него  Thinking

Аз също се дразня и това беше повод да се откажа от няколко имена, чието лесно съкращение обезличава името. Бях харесала Емона - накрая става Ема, даже така ще се представя, повечето хора няма и да разберат за цялото име. Предвид, че Ема е доста популярно последните 5-10 години... една от всички Еми. Само дето аз се мъча да подбирам и да придавам индивидуалност... Така отиде и Елея, че ще стане Ели и до там. (Елена, Елисавета, Елка...)

# 41
  • Мнения: 8 919
Емона би могла да бъде и Мона, Мон.

# 42
  • Мнения: 11 747
Бе то може, ама дали ще бъде?!  Simple Smile  Макар, че Мон/а бих го свързала с Моника, но ме кефи Мона дори като самостоятелно име. Сега няма много Моники, преди 18- 20 години беше техния пик. Една позната девойка в гимназията бяха по 3-4 във всеки клас  Shocked  А, и Симона.

Мисълта ми е, че извън къщи и най- много роднини, които можеш да строиш в две редици, никой не те пита какво съкращение предпочиташ, а тръгва от самосебе си, на моди са през годините, като гледам...  Thinking  Щото те и Елените бяха Лени, а станаха Елита.

# 43
  • Мнения: 399
Ееех,Емона  Heart Eyes ми е в топ 3 за най-готини женски имена! До скоро не познавах нито една Емона,но от имаме нови съседи и момиченцето им се казва така - красиво и сериозно дете,като малка добра фея и името още повече ми хареса! Наричат си я Еми. Peace
На мен пък много ми харесва идеята галеното да не подсказва цялото име - така все едно човек има 2 имена. Simple Smile

# 44
  • Мнения: 326
Аз от Ел-ите харесвам само Елеонора.И то заради -нора.Така бих казвала и на галено.  Никакви Елена,Елина,Елия,Елана и прочие.   
Емона не ми допада също, заради Е-то.По-добре само Мона.  Имам баба Мона и някой пра-пра-дядо Моно  Laughing  Та ми харесва като българско звучене, идея.В мозъка ми Мона българското и Мона английското са някак разделени и харесвам само българското.Като Дона.
 Аз не виждам проблем в галените.  И на Ая могат да и измислят галено име.Ако Ая въобще е име де, защото аз не го броя много за такова  Laughing   
Пък ако не могат съкратено или умалително-ще измислят прякор, по фамилия или направо с друго име.
Имам приятел Людмил, на когото му викат Боби.  Защото едно време беше по-лесно.Така си и остана.   
На един Светослав-Радо. 

# 45
  • Мнения: 69
От мен един глас за:

- Вяра - ще си има хубав празник (имен ден);
- Албена

Хубави са славянските и прабългарски имена, но трябва да се подбират така, че утре като порасне детето да не стане името му предмет на подигравки и то от децата още в детската градина, а и след това в училище, както беше писал някой.

П.С. Имам 2 познати - жени, които като станаха на по 20 години и малко отгоре си смениха имената. А уж големи вече е трябвало да са превъзмогнали обидите и подигравките с техните имена, но явно си остава някаква травма малко или много...

# 46
  • София
  • Мнения: 4 878
Явор и Невена

# 47
  • Варна
  • Мнения: 195
Това с подигравките никога не съм го разбирала. Както беше изразено мнение, че на Ясна можели да й викат Ясна-Тъмна. Никога не би ми хрумнало. Аз римувам Ясна с прекрасна.  Mr. Green Или Ясна - бясна. Какво пък толкова.

Наскоро една майка ми представи дъщеричката си - Патрисия(накратко - Пати). И след като ми спомена името, последва пауза от нейна страна, изпълнена с очакване. Явно от мен се искаше възторжено да възкликна, че името е мноооого хубаво. Еми... не успях да изтръгна положителен коментар.

Според мен имена като Жаная-Кристина, Брайън, Велиян, Вивиан, Олимпия, Даная, Бриана, Патрисия, Летисия... и все от този род, които носят претенция за съвременно звучене... та, според мен те са още по-нелепи и от поостарелите вече Цецка, Митра, Въчка, Гана, Султана и т.н. Брайън Дафинкичов. Звучи чудесно!

И надали има родител, който би избрал име за детето си, носейки ясното съзнание, че може да му навлече подигравки и обидни коментари. Всеки подхожда с идеята, че избраното от него име е най-хубавото, най-звучното и най-подходящото.  Grinning

# 48
  • Мнения: 326
От изброените, според мен, няма имена за срамуване.
Всички са красиви. 

# 49
  • Някъде там край морето
  • Мнения: 512
На всяко име може да се измисли някаква подигравателна асоциация. Децата са изобретателни. Това никога не би ми било критерий за избора на име. Разбира се, хубаво е да се избягват крайности, но това не значи, че на всеки, с малко по-нестандартно име, ще се подиграват.  Тинтири_минтири, името Ясна е много хубаво, рядко срещано и поне моята асоциация за притежателката му е само положителна Simple Smile

# 50
  • Мнения: 8 919
Наскоро една майка ми представи дъщеричката си - Патрисия(накратко - Пати). И след като ми спомена името, последва пауза от нейна страна, изпълнена с очакване. Явно от мен се искаше възторжено да възкликна, че името е мноооого хубаво. Еми... не успях да изтръгна положителен коментар.
Познавам майката на една малка Пати от Вн, но тя не е от тези, които очакват ахване.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 195
Да. Просто исках да илюстрирам, че вероятно всеки родител носи идеята, че детето му има най-благозвучното и красиво име. И субективното му чувство го води само в положителна посока, без да мисли за евентуални бъдещи подигравки или подхилквания.

Всъщност... аз затова и пуснах тема. За мен Ясна е много хубаво име, но не мога да преценя достатъчно трезво дали пък, поставена до Явор, не звучи като Макс и Мориц(примерно).  Grinning Наистина благодаря за коментарите.  Peace

На едно познато момченце Райън галената му форма е Райчо. Родителите така се обръщат към детето. И не че е лошо, но веднага прави впечатление и предизвиква най-малкото учудване.

# 52
  • Мнения: 326
Аз харесвам доста от чуждестранните имена.Но съмс  ясното съзнание, че звучат абсурдно с фамилиите ни и като цяло в нашата култура  Rolling Eyes Обожавам Аурора, Гуен, Делфин, Реджина, Теса, Риса, Неса, Самира, Куин, Морийн, Шантал, Фиона, Ваялит,Зоуи  и т.н. Но не бих си кръстила детето така, освен ако бащата не е чужденец.
Аз имам позната с Памела. Не мога да го харесам това име.Явно от Памела Андерсън съм обременена, но ми звучи ужасно вулгарно и грозно. Няма как да възкликна какво красиво име е  ooooh! Но ако чуя Султана ще възкликна. Много обичам като чуя някое такова старо име, интересна ми е мотивацията да го изберат, историята. Иначе за Никол, Патрисия и Габриела...там въобще не ми е интересно  Tired

# 53
  • Мнения: 378
Не е въпроса как хората могат да се обръщат към теб, а как ще го възприемаш. Ето моя ник напр., смених си го провокирана точно от такива дискусии, на мен са ми казвали и Ирка Вампирка - ми само може да ми е забавно. Като деца си ги измисляхме, но не е било с лоши чувства, забавлявахме се и ги ползвахме за псевдоними в игрите. Имахме в компанията Весела, в игрите беше Тъжна (по нейно желание). Аз съм Маркова, една приятелка - Банкова и винаги третата с нас се кръщаваше Доларова Mr. Green

# 54
  • Мнения: 11 747
Не мога да се съглася, че звучат абсурдно. Много силно твърдение е. И мен ме стряскат някои избори, няма да споменавам конкретни случаи, защото би било обидно, но от съседни теми... Това си е лично, всеки има някаква сетивност, която може да е доста различна от на друг. За много хора Султана би звучало направо брутално!  Simple Smile А за други Патриция е съвсем традиционно - познавам такова семейство, вече не са млади Патрициите там.

# 55
  • София
  • Мнения: 44 226
Без да се обижда  авторката, но Ясна за мен е точно толкова носещо претенция за съвременно звучене, колкото и другите изброени...
Пък за Даная и Олимпия ми е особен но смешно да се нарекат такива, при положение, че голяма част от български имена са гръцки всъщност, та някак изобщо не ми изглеждат и не традиционни.
А от така наречените остарели Митра много ми допадна... за себе си бих предпочела да се казвам Митра, пред Ясна...всеки с усещането си.
Иначе някои прекалено западни ми стоят и на мен нелепо с  повечето нашенски фамилии, особен но при момчетата, които един ден ще дават името на децата си... но който не му пречи - да си кръщава децата както ще,  за подигравките те на всяко име могат да се лепнат, ако не може на името  нещо друго в човек може да предизвика, стига някой да иска да измисли нещо подигравателно за въпросния... Та ако името не е откровено обидно - като Телефонка, Клозетка и т.н. това за мен не е критерии при избора.

От имената в първия пост само Рада донякъде ми е приятно.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 195
Това си е лично, всеки има някаква сетивност, която може да е доста различна от на друг.
И аз това казвам.  Peace А и женските имена предразполагат към повече изпровизации, заемки и забежки. Мъжките като че ли си остават по-традиционни.

Angel_Dust, не се обиждам. Ни най-малко. Благодаря за директния коментар - иначе темата се обезсмисля.   Hands Thumbsup

Последна редакция: пн, 25 мар 2013, 13:46 от Тинтири_минтири

# 57
  • Мнения: 0
Аз съм Маркова, една приятелка - Банкова и винаги третата с нас се кръщаваше Доларова Mr. Green
Много сладко! Crazy Heart Eyes
А за Койна какво мислите? Ника? Кина?

# 58
  • София
  • Мнения: 4 878
А за Койна какво мислите? Ника? Кина?

бабешки

# 59
  • Мнения: 11 747
Ника не ми е бабешко  Simple Smile  Кина и Койна - да. Като Кина някак ми е приятно, докато Койна - не.

# 60
  • Мнения: 0
А за Койна какво мислите? Ника? Кина?

бабешки

Прониза ме в сърцето! Ще го запомня! Naughty
Койна ми е едно от любимите имена. Сред първите фаворити в листата ми е. Кина е прабаба ми, а Ника съм го чувала. Mr. Green

Пиииинаааааа, знам, че Кина ти харесва, защото се римува с Пина! Хитруша! Crazy

# 61
  • Варна
  • Мнения: 195
Койна ми харесва много. Таткото не го възприема.
Моят списък беше доооооооооста дълъг... и като цяло - ретро(може и ''бабешки''). Ролята на таткото беше да отрича, да зачерква и да ме дразни. Тъй като не предлагаше нови варианти.  Grinning

Майка ми пък отсече, че избраните имена били, цитирам, ''ултра досадни''. Името трябвало да ''лети'' - като Волен и Вихра. Интересното беше, че за мъжко име се очертаваше Орлин(летливо, нали), но според нея Орлин е тъпо, а Волен - чудесно.  tongue За Ясна не е изразила негативно мнение, но пък започна да се тюхка как ще е галеното.

Тези главоблъсканици около избора на име могат да бъдат много забавни. Особено като се намесят и роднините.  Grinning

# 62
  • Мнения: 11 747
Пиииинаааааа, знам, че Кина ти харесва, защото се римува с Пина! Хитруша! Crazy

Ха-ха-ха  Laughing  не ми беше хрумнало!

Орлина много ми допада, много! Орлин не особено.

# 63
  • Варна
  • Мнения: 195
За момче основен критерий ни беше следното: искахме името да няма женски еквивалент. Да носи чисто мъжка енергия. Без производни. Затова се бяхме спряли на Орлин. И Борил. И другите не ги помня вече.  Grinning
А ти сега - Орлина.  Mr. Green

Да допълня, че фамилията на децата е Германов/Германова.

# 64
  • Мнения: 399
Ясна - Яси  Heart Eyes

Волен и Вихра мноооого ми харесват!  Heart Eyes Ника също! Heart Eyes

# 65
  • Мнения: 11 747
Не бях се замисляла има ли женски еквивалент, няма ли, но на познати детето е Орлина, тъй че има  Simple Smile  По принцип много ми допадат женските варианти на имена, които са уж само мъжки, но виж Борила не ми хареса, съвсем като бурия става...  Rolling Eyes  Но Явора, Ясена, Калояна, да речем... доста ми допадат.

# 66
  • Мнения: 0
Ееее, жалко, че Койна е отпаднала. Crossing Arms Щях да предлагам Явора, ама видях, че синът ти е Явор - прекрасен избор! Hug В крайна сметка вие си решавате. Ясна ми е готино. Обичам славянските, интересни, дори "бабешки" имена. Blush
Вела, Койна, Бориса, Лилия, Елена, Калина и т.д.... btw като споменах Калина, се сетих - винаги, когато чуя Явор, се сещам за Калина. Асоциирам го с прекрасното стихотворение на Пенчо Славейков, Неразделни.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 195
Аз Волен органично го отхвърлям. Заради онзи Волен. А Вихра се казва немската овчарка на съседите. Иначе, сами по себе си, намирам имената за наистина хубави. Просто асоциациите ми пречат.

Когато мислено си говоря с бебето, го наричам ''месечинка''. Грейна ясна месечинка. Виторога.  Grinning Но, да, май Яси се очертава. Колкото и да не ми допада...

''Стройна се Калина виеееееее... над брегаааа... усамотенииии...''  Wink

# 68
  • Мнения: 11 747
А, Елена е гръцко, да е славянско...  Thinking 

# 69
  • Варна
  • Мнения: 2 335
Предлагам Лана. Има хубаво значение със славянски произход - "сърна". Звучи ми нежно и женствено. Ясна също ми харесва, запомнящо се, без да е натрапчиво и претенциозно.

# 70
  • Мнения: 11 747
Със значение 'сърна' любимо ми е Караджа! Нямаме турски произход и не е прието да ползваме турски имена.

# 71
  • Мнения: 0
А, Елена е гръцко, да е славянско...  Thinking 
Айде, айде! Laughing Те всички имена са гръцки, ако става въпрос. Дори и имената, които си казваме, че са български, като Никола(й), Димитър и т.н., пак са си с гръцки произход. "Изчанченото" име Йоан, което болшинството спряга за произлязло от Иван, е далеч по-древно, ама... newsm78 Laughing
Иначе да! Елена гръцко го спрягат, права си. Peace Пък в бившите съветски държави и къде ли още не, само Елени да искаш. Crazy

# 72
  • Мнения: 6 998
Койна е баба ми  Mr. Green
Аз го харесвам и бих го ползвала.
Но както съм казвала, не мога да народя толкова деца за всичките имена, които бих искала да ползвам  Crazy Laughing

Със значение 'сърна' любимо ми е Караджа! Нямаме турски произход и не е прието да ползваме турски имена.
Thinking Не знаех. Т.е. Стефан Караджа е Стефан Сърната? Thinking

# 73
  • Мнения: 11 747
Абе и аз бая съм се чудила Стефан Караджата от сърна ли идва прякора му  Thinking  Може да е бил тих като сърна или нещо друго присъщо на животното, не знам.  Thinking

Койна, оппа, Arlecchina,  Simple Smile  Йоан е еврейско  Simple Smile Дали Иван, дали Джон, дали Йон... В Русия ползват много- много гръцки имена и не по- малко еврейски.

# 74
  • Мнения: 0
Абе и аз бая съм се чудила Стефан Караджата от сърна ли идва прякора му  Thinking  Може да е бил тих като сърна или нещо друго присъщо на животното, не знам.  Thinking
Joy Joy Joy Сори. Blush

Аз Йоан предимно с Библията го свързвам. Мисълта ми беше, че ние си го спрягаме за българско, пък то... Mr. Green
Миналото лято се запознах с двама руснаци - Артур и Рем. Shocked Аз като цяло си им харесвам културата, та и имената ми допаднаха. Flutter

Еовин, и аз съм малко така. Имам много фаворити за имена, а всъщност имам фобия от деца. Те мен пък ме надушват от километри. Може би, защото на акъл съм по-малка и от тях. Crazy

# 75
  • Мнения: 1 615
Чела бях някъде, че жените с мъжки имена имали мъжка съдба. Като носител на такова име, потвърждавам от собствен опит и не препоръчвам Wink

Оставам твърдо за Ясна, впрочем! Simple Smile

# 76
  • Мнения: 3 922
Първо да кажа, че името Ясна изобщо не ми харесва. Твърде ми е грубовато. Компромисен вариант е все пак Ясена, което е далеч по-благозвучно. Има доста по-красиви  имена със значение на "светла, сияйна", ако това се има предвид. Защото може пък и да е производно от дървото ясен или пък да е от "ясно, чисто, изяснено" Laughing
Производни имена от "светлина" - Светла, Сияна, Деница, Зорница. Харесват ми и споменатите Ралица, Албена, Елица и Вяра.  
Любимото ми женско име с Я е Яница. Което си е славянско отвсякъде плюс че има хубав имен ден на Еньовден Peace.
Славянски са и имената с окончание на -мира и -слава. Така че и върху някое такова може да се помисли, но те са дълги и имат кратък вариант.
Иначе наистина, че повечето имена са с гръцки, а така също и еврейски или латински корен.

Последна редакция: вт, 26 мар 2013, 13:36 от Greene

# 77
  • Мнения: 1
Познавам двама малки сладура,каката се казва Ясена,а братчето й Калин.

# 78
  • Мнения: 4 708
А защо не Явор и Калина? Съжалявам, чак сега видях това за братовчедките, и въпреки това Явор и Елица, някак си тези по си отиват.

# 79
  • Мнения: 5 259
Нито едно от изброените не може да се мери с Леда по красота.
Вместо Ясна може Ясена. Но и двете не ми харесват.

# 80
  • Варна
  • Мнения: 195
Явор и Елица не звучи лошо като комбинация.  Peace

А колкото до Ясена... за мен това ''Е'' в средата го прави по-тромаво като звучене, отколкото Ясна. И значението е съвсем друго - нашата идея не е да произлиза от дървото ясен. Вече си имаме Явор. Освен това е едно от онези имена, които смятаме за леко скалъпени - като предложеното от pina Орлина. Като Юрия(от мъжкото Юри). Бориса. И все в тоя дух - имена, които са традиционно мъжки. 

# 81
  • Мнения: 4 696
И аз да се включа в темата, пък дано помогна!На мен от твоите предложения ми харесват РАДА И БАГРЯНА. А лично моите предложения са Пресияна и Бояна. stork-girl

# 82
  • София
  • Мнения: 4 878

Женското от Юри е Юра.

# 83
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ясенка е мое познато дете... и някак съм свикнала с името. Никога не я зовяхме с умалителни или съкратени имена...
Но 2 деца с една и съща начална буква -не.
Съветвам ви да не търсите женско име, подхождащо си с Явор.... Така ще ви е по-лесно.

# 84
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Явор и Елица е прелест!
Чак завидях лекичко и благородно Simple Smile.
Ясна не ми харесва.

# 85
  • Мнения: 3 922
Явор и Елица е прелест!
Чак завидях лекичко и благородно Simple Smile.

Наистина! Много красива комбинация се получава. Дано да изберат това Simple Smile

А колкото до Ясена... за мен това ''Е'' в средата го прави по-тромаво като звучене, отколкото Ясна. И значението е съвсем друго - нашата идея не е да произлиза от дървото ясен. Вече си имаме Явор.

Аз по-горе казах, че не ми харесва Ясна, но и Ясена също не ми харесва. Просто ми се стори малко по-благозвучно. И да,  точно, защото Ясна има няколко значения всеки, който го чуе ще си мисли различно нещо за произхода му - и със сигурност ще й честитят на Цветница празника Whistling.

  Виж Елица си е еднозначно и красиво. А и децата ще празнуват заедно имен ден на Цветница.
И на мен ми се струва най-подходящо като комбинация Явор и Елица

Последна редакция: пт, 29 мар 2013, 15:01 от Greene

# 86
  • Мнения: 3 922
.

Последна редакция: пт, 29 мар 2013, 15:06 от Greene

# 87
  • Мнения: 11 747
На мен не ми допада Явор и Елица  Thinking Елица не е толкова интересно като Ясна. Децата ще имат имен ден в един ден, което за мен не е желателно - нека всеки да си е със своя празник. Комбинацията ми стои някак твърде фолклорна.

# 88
  • Мнения: 3 922
Ясна не ми е никак интересно - по-скоро ми простее. Елица е  нежно и красиво, има сладко умалително (Ели) и стои добре до Явор като комбинация. Изобщо не ми е хрумвало, че е "фолклорно". Някой друг пък може да се сети за сериала "Забранена любов" - и там брата и сестрата - близнаци бяха Явор и Елица.

# 89
  • Мнения: 4 708
Ясна не бях го чувала изобщо, нещо бабешко ми звучи, то е въпрос на вкус де. Но Елица ми харесва много, и звучат добре, не знам да има нещо фолклорно, те онези от фолклора са Явор и Калина. А чак сега се сетих права си за  "Забранена любов" , но този сериал вече приключи и надали ще ги свързват със сериали.

# 90
  • Варна
  • Мнения: 195
Да, Ясна си е бабешко. Такива ги обичам. Grinning Wink Аз го намирам за очарователно.  Flowers Bouquet

А Елица ми допада, само че не и за мое дете(но, да, звучи добре, комбинирано с Явор). Като се замисля, май повечето имена, завършващи на -ЦА, са ми в тази категория - хубави са, но не бих се спряла на тях. Зорница, Милица, Ралица, Яница... Нещо не са ми най.  Grinning

Изключително ми е приятно да чета коментарите ви. Без да влагам абсолютно никаква ирония в това. За мен е много любопитно колко крайни или противоположни могат да бъдат. А и симпатията към някое име невинаги може да се обясни. Просто я има, водена от някакво лично чувство за мелодия, красота, асоциация с нещо хубаво...
В много случаи просто не мога да обясня защо дадено име ми се струва по-ярко и благозвучно от други.  Rolling Eyes

Да допълня и за именните дни - ни най-малко не държа детето да си има такъв. Аз съм Юлия и знам, че в църковния календар фигурира такава някаква мъченица пресветла, но никога не съм отбелязвала този ден. Целият юли е мой. Че и лятото даже. Grinning

# 91
  • София
  • Мнения: 4 878
Да допълня и за именните дни - ни най-малко не държа детето да си има такъв. Аз съм Юлия и знам, че в църковния календар фигурира такава някаква мъченица пресветла, но никога не съм отбелязвала този ден. Целият юли е мой. Че и лятото даже. Grinning

Юлиите имаме имен ден на 16-ти юли.

# 92
  • Мнения: 30
Ясна много ми харесва Heart Eyes
За първи път го чух в един сръбски филм, първо ми беше леко странно, но после ми хареса и даже напоследък си мислех колко е жалко, че името е толкова хубаво, пък в България хич не е разпространено. А комбинацията Явор - Ясна колкото повече я чета, толкова повече ми харесва Grinning
От другите изброени ми харесват Дивна, Леда, Рада, Блага и Райна.

# 93
  • Мнения: 6 998
Ясна много ми харесва Heart Eyes
За първи път го чух в един сръбски филм,
Полицаят от Петльово бърдо?
Аз от там го знам  Simple Smile

# 94
  • Мнения: 30
Не, аз го знам от Завет на Емир Кустурица Simple Smile

# 95
  • Мнения: 1 898
На мен като че ли Невена най-много ми харесва.

# 96
  • Мнения: 2 822
На мен ми харесва Рада.

# 97
  • Мнения: 111
Явор и Радя ми звучи най-добре.Явор и Ясна - не е чак нелепо, ама...Аз не бих ги сложила тези имена.

# 98
  • Мнения: 0
Блага ми харесва безкрайно много. Simple Smile

# 99
  • Мнения: 5 259
Сега се сетих за едно любимо мое име - Ясмина Simple Smile Звуково прилича на Ясна, макар да носи друго послание, но е много хубаво и има екзотична нотка. Може да го обмислите.

# 100
  • Мнения: 11 747
Ама ти прочете ли първия пост?!  Simple Smile Ясмина противоречи на всичките им изисквания.

# 101
  • Мнения: 5 259
Да, видях. Ама е готино. Човек понякога има проблясъци, различни от критериите.

# 102
  • Мнения: 0
Невена е име, което много харесвам и бих кръстила така дъщеря си. Много женствено, много нежно.
И ми се струва яко двете деца да са на една и съща вълна и да празнуват заедно имен ден на Цветница Peace  Ако бъдат кръстени, разбира се Wink

# 103
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Не мога да се сдържа да попитам, не се заяждам, просто ми стана любопитно - само покръстени християни ли могат да празнуват на даден имен ден? В смисъл такъв, то е ясно, че никой не може да ти каже какво да си празнуваш вкъщи и какво не, но има ли някакъв църковен канон примерно, който разрешава само на покръстени да празнуват именни дни?

# 104
  • Мнения: 0
За моженето - всеки може да празнува каквото, когато и както си иска.

Не съм запозната в детайли с канона, за това може да се попита в църквата. Но не ми се струва редно празнуването точно на "имен ден" от човек, който не е кръстен.

# 105
  • София
  • Мнения: 4 878
Не, разбира се. Всеки може да си празнува именния ден. Църковните канони изобщо не се занимават с такива неща. Празнуването си е народна традиция на битово ниво и няма нищо общо с теология. Повечето християни, дори и православните, изобщо не празнуват имени дни. Май само българите и гърците ги отбелязват.



Не съм запозната в детайли с канона, за това може да се попита в църквата. Но не ми се струва редно празнуването точно на "имен ден" от човек, който не е кръстен.

И защо? Simple Smile Църквата не казва нищо по въпроса.

# 106
  • Мнения: 1 615
Не мога да се сдържа да попитам, не се заяждам, просто ми стана любопитно - само покръстени християни ли могат да празнуват на даден имен ден? В смисъл такъв, то е ясно, че никой не може да ти каже какво да си празнуваш вкъщи и какво не, но има ли някакъв църковен канон примерно, който разрешава само на покръстени да празнуват именни дни?

Силно се съмнявам. Каноните важат (да речем) за принадлежните към нещото, каквото и да е то. Как по-точно Църквата ще наложи нещо на някой, който не е принадлежен към нея?  Laughing Все едно имамът или равинът да постанови нещо си и аз да се почувствам длъжна да го спазвам? Да бе! Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 615
За моженето - всеки може да празнува каквото, когато и както си иска.

Не съм запозната в детайли с канона, за това може да се попита в църквата. Но не ми се струва редно празнуването точно на "имен ден" от човек, който не е кръстен.

А какво казваш за прануването на Св.Валентин и Хелоуин от не-католици? А ако река да си омеся безквасен хляб за Пасха или да си направя курбан-чорба или баклава и кадаиф за Байряма (или който беше там празника, че се забалбуках вече нещо), нередно ли ще бъде? Wink

# 108
  • Мнения: 0
 Crazy
Моля авторката да ме извини за намесата в темата й, не очаквах мнението ми да предизвика такива дебати Simple Smile

# 109
  • Мнения: 11 747
И все пак имения ден е денят на светеца, чието име носиш. Светеца е канонизиран от църквата. Не виждам каква работа имаш с имен ден, ако не си християнин (православен, български или гръцки, ако е случая). Все едно аз да ида да кланям намаз, щото е забавно. Ситуацията е като с кръщенетата, дето някои родители ги правят 'за здраве' и нямало общо с религията  Tired Да бе, и църквата няма общо с религията, и ритуала, и попа, и изобщо каква ти религия. Но, ако имаш на сърце ядене и пиене, дали ще му викаш имен ден или Св. вторник/сряда... - никой не може да те спре. Може да се пита някой поп, но от форума знам, че има хора са питали и новородено не празнува имен ден, защото не е кръстено. Демек ако се роди днес и го кръстят Георги не трябва да празнува сега Гергьовден, а догодина, когато вече и кръщене ще му е направено. И има хора го спазват.

# 110
  • Мнения: 1 615
Crazy
Моля авторката да ме извини за намесата в темата й, не очаквах мнението ми да предизвика такива дебати Simple Smile

 Hug Няма тема, която след 2-3 стр. да е "по темата"   bouquet

# 111
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
На мен просто ми стана любопитно дали наистина няма някакъв канон по случая, със сигурност не съм запозната с каноните, но мнението ми прозвуча така, все едно се обосновава на нещо такова. Нищо лично, просто любопитсво.  Peace

За протокола, просто лично мнение - синът ми не е кръстен и няма да бъде, докато сам не прецени дали иска или не, но празнуваме на православни именни дни, просто го смятам за повод за весели емоции вкъщи. А и покръстването според мен не е решаващо, аз съм кръстена, но не се считам за християнка, бащата на сина ми, не е кръстен, но определя себе си като ревностно вярващ католик.  Grinning

# 112
  • Мнения: 11 747
Личното ми мнение е, че хората трябва да заемат твърда позиция по въпроса с религиозността си, а не да правят половинчати работи и най- вече където има софра да са наредени, а по време на пости да не са чак толкова християни  Simple Smile Но знам, че това никога няма да стане и явлението си е в цял свят, с всички религии, така че...

# 113
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
За мен християнските и обичаите на която и да е друга религия, са просто забавни или не толкова забавни ритуали, които нямат никакво съществено отношение към мен. Съвсем спокойно мога да отбелязвам вкъщи мюсюлмански или еврейски празник, ако ми се стори интересен. Да не забравяме и че голяма част от уж правосласните български обичаи, са силно премесени с езическите такива, които сме имали преди това. Та, не ми е за софрата, а за хубавите емоции, ако бях твърд последовател на някоя от тези религии, може би щях да мисля по друг начин, но аз съм последовател на своите си собствени вярвания.

# 114
  • Мнения: 8 919
Кръщавайте си децата с цветни имена! Laughing Ще имат имен ден, а няма да са с име на светец.

# 115
  • Мнения: 1 615
За мен християнските и обичаите на която и да е друга религия, са просто забавни или не толкова забавни ритуали, които нямат никакво съществено отношение към мен. Съвсем спокойно мога да отбелязвам вкъщи мюсюлмански или еврейски празник, ако ми се стори интересен. Да не забравяме и че голяма част от уж правосласните български обичаи, са силно премесени с езическите такива, които сме имали преди това. Та, не ми е за софрата, а за хубавите емоции, ако бях твърд последовател на някоя от тези религии, може би щях да мисля по друг начин, но аз съм последовател на своите си собствени вярвания.

 Peace

Освен това намирам за далеч по-приемливо уважението към "чуждия" празник отколкото избиването на "неверници", т.е. тоталното отричане на всичко "чуждо", независимо откъде идва. В тази връзка, прекалено твърдата позиция по отношение на религията едва ли е най-доброто решение... (мое си мнение, де).

# 116
  • Мнения: 2 822
Кръщавайте си децата с цветни имена! Laughing Ще имат имен ден, а няма да са с име на светец.



  202uu

# 117
  • Мнения: 11 747
За избиване на неверници не е ставало дума. Нямам предвид фанатизъм, но все пак евентуално изясняване със себе си е и вид уважение към искрено вярващите. А имените дни, като изключим Цветница, са в чест на канонизирани светци, няма езичество там, само канон.

# 118
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Да, именните дни са в чест на канонизираните светци, но обичаите, които народа спазва на тези дни, често са  смесени с езическите такива.

# 119
  • Мнения: 8 919
Баба ми беше не беше вярваща, но пък познаваше и спазваше много от православните традиции. Приличам на нея. Е, по-малко традиции познавам.

# 120
  • Мнения: 11 747
А, обичаите да, - кушиите на Тодоров ден. Лазарките по Лазаров ден - така е. Но самия именяк да празнува, то си е почитане на светеца, поне в моите представи е такова.
За себе си съм решила да не празнуваме имен ден на щерката, но писах, че ако обществото започне да го изисква ще се наложи. Все пак няма да мога да обясня на целия свят позицията си по въпроса и ще е по- лесно просто да отиде с една кутия бонбони и така. Макар че то се пада 16 юли... няма да има училище.

# 121
  • Варна
  • Мнения: 195
За кръщаването в християнската вяра смятам, че това трябва да бъде съзнателно решение, продиктувано от вътрешна потребност, лични убеждения и подбуди. Затова, ако някой ден децата ми искат да се кръстят, нека го направят. И нека да бъде техен избор.

Много може да се пише по темата, защото кръщенето на малко дете(в съвременната му форма) е добре организиран бизнес. Списъци, такси и таксички, приготовления, ''дарения'' и какво ли не още. Суета и суетня. И това е просто външен израз на нещо, което по принцип би трябвало да е дълбоко сакрално и изцяло лично.

И в този смисъл, дори и в нашето семейство да няма нито един кръстен, това не пречи да отбелязваме християнските празници/традиции като символ на надеждите и мечтите, на възраждането в природата, вярата в доброто, в светлото и чистото, в новото начало. И празниците, в най-исконната им форма, далеч от идеята за бекрайно плюскане и препиване, имат за цел точно това - да обединяват, сближават и смиряват. И не виждам защо някой, който е дал на попа 5 литра олио, 10 кила брашно и сапун, трябва да носи привилегията на празнуващ.  Grinning

# 122
  • Варна
  • Мнения: 195
pina, понеже и аз уж съм на 16 юли... от опит мога да споделя, че за 28 години никой никога(ама наистина никога) не ми е честитил именния ден.  Grinning Малко ''глух'' си остава. И непопулярен.

Много хубаво, слънчево и мелодично име сте избрали! Да кажа аз пристрастно.  Wink Peace

# 123
  • София
  • Мнения: 4 878
А имените дни, като изключим Цветница, са в чест на канонизирани светци, няма езичество там, само канон.

Няма никакъв канон, а празнична обредност. Църковните канони изобщо не се занимават с такива неща.

# 124
  • Мнения: 11 747
Канонизират светеца - това исках да кажа. Ако нямаше на тази дата канонизиран за заслуги към църквата светец, нямаше и да му се почита името.


 Тинтири_минтири, благодаря!  Hug  Гледам, една позната във Фейсбук започнаха да ѝ честитят. Навремето и за имен ден на Мартин хабер си нямахме, макар че имаше по един във всеки клас, а сега като са се юрнали да празнуват....  Thinking 

# 125
  • София
  • Мнения: 4 878
Канонизират светеца - това исках да кажа. Ако нямаше на тази дата канонизиран за заслуги към църквата светец, нямаше и да му се почита името.

Светците не се канонизират "за заслуги към църквата", а за лични заслуги. И човекът може да е канонизиран за светец, но не и почитанието към името му.

# 126
  • Мнения: 3 922
И в този смисъл, дори и в нашето семейство да няма нито един кръстен, това не пречи да отбелязваме християнските празници/традиции като символ на надеждите и мечтите, на възраждането в природата, вярата в доброто, в светлото и чистото, в новото начало. И празниците, в най-исконната им форма, далеч от идеята за бекрайно плюскане и препиване, имат за цел точно това - да обединяват, сближават и смиряват.

И защо пък християнските празници точно ще отбелязвате? Ами вие сте си атеисти! Това направо ме хвърля в потрес! Да празнуваш Възкресение Христово без да осмисляш тази велика саможертва или Коледа/Рождество, без да влезеш в църква за да се пречистиш и да отдадеш почит, си е точно това, което си написала   намиране на поводи за "събирания, сближавания" с " бекрайно плюскане и препиване".

# 127
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Ами приеми, че ние спазваме обичаите, болшинството от които в основата си са езически и не са обвързани по никакъв начин с църквата или нечия  саможертва, така че ние не сме задължени да осмисляме каквото и да било. Не църквата повелява да се украсява елха на Коледа, да се палят купени на Сирни Заговезни, да има конни съзтезания на Тодоровден, а аз смятам че голямата част от народа ни отбелязва празниците именно чрез спазването на тези традициии, независимо дали са ревностни християни или атеисти.

И така и за толкова време не разбрах какво лошо има в това да имаме повече поводи да се събираме и да се веселим със семейство и приятели...  newsm78

# 128
  • Варна
  • Мнения: 195
Защото живеем в предимно християнска общност, а не сред племе от Уагадугу; защото християнските ценности са общочовешки такива; защото вярата е нещо сакрално и лично - не е нужно да съм дала пари на някой пиян поп, по определен ценоразпис(колкото и хлевоусто да звучи), за да изпълни ритуал, в случая говорим за кръщене, и да се чувствам посветена в нещо си. Защото християнската религия проповядва толерантност и, ако отбелязваме Великден, не виждам защо някой трябва да размахва осъдително пръст. Нищо противоречиво и нередно не намирам. Дори и да не сме вярващи, нито религиозно просветени, отлично можем да разберем и оценим смисъла на празника. И напълно неутрално мога да обясня на децата си защо празнуваме Коледа или Великден, без да налагам или да вменявам каквото и да било. Смятам, че всеки човек има право на свой съзнателен избор, а не на наложен такъв.
А думите ми, че празниците имат за цел да обединяват, сближават и смиряват, са изтълкувани напълно погрешно.

# 129
  • Варна
  • Мнения: 195
Не църквата повелява да се украсява елха на Коледа, да се палят купени на Сирни Заговезни, да има конни съзтезания на Тодоровден
Peace

# 130
  • София
  • Мнения: 44 226
Как пък ще са атеисти само защото не са кръстени Simple Smile Атеист е човек, който не вярва в Бог или друга свръхестествена сила над нас, не вярващ, но некръстен човек.
Ако  някой носи вярата в себе си, това е много повече от  някакъв си  църковен, платен обред, дето го прави куцо и сакато, само защото в момента е модерно... виж в момента сума ти народ кръщават децата си, въпреки, че всъщност не са вярващи, ама ей така - да има...те повече право ли имат да отбелязват празниците всъщност???

# 131
  • София
  • Мнения: 4 878
Не църквата повелява да се украсява елха на Коледа, да се палят купени на Сирни Заговезни, да има конни съзтезания на Тодоровден, а аз смятам че голямата част от народа ни отбелязва празниците именно чрез спазването на тези традициии, независимо дали са ревностни християни или атеисти.


Църквата не повелява и празнуването на имени дни. Ако бай Георги се е припознал в св. Георги и поради това празнува на 6 май, църквата няма никакво отношение към това. Празнуването на имени дни е народен обичай, а не църковен канон.

# 132
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Тогава пък въобще не виждам причина непокръстени или атеисти да не празнуват именни дни.  Peace

# 133
  • Мнения: 11 959
Включвам  се по темата с имената, независимо че май вече е избрано името, доколкото разбрах от темата.

Емблематично славянско име, при това пожелателно е Лада- мисля,че означава красота .Кратко е и няма др. форма.

Друго име, което също е със славянски корен е Сълза- също пожелателно- да е чиста, красива като сълза.Проблем е,че предизвиква асоциация с разказа на Елин Пелин "Сълза Младенова", но асоциацията само затвърждава красотата на името.Освен това, децата заедно ще празнуват имен ден- на Цветница, защото Сълза е и цветето Момина сълза.

# 134
  • Мнения: 11 747
Лада е хубаво, да, ако не бяха руските автомобили....

# 135
  • Мнения: 5 259
Лада ми напомня на Леда - друго мое много любимо име напоследък. Само че предвид колко са ни различни вкусовете с авторката едва ли ще и допадне. Но все пак го предлагам.

# 136
  • Варна
  • Мнения: 195
allana, виж списъка от първа станица - първи мой коментар.  Wink Peace
И Лада харесвам.

# 137
  • Мнения: 5 259
Хм, вярно. Покрай Радея и Славея съм го пропуснала, а те никак не ми допадат.
Леда наистина не е славянско, но пък значи радост, щастие, а ти нали искаше да е пожелателно с хубаво значение Simple Smile

# 138
  • Мнения: 69
Аз пък не разбрах как ще се казва бебето, но ако ме кръстят Славея или пък Гълъбина, или пък Радка Пиратка щях при първа възможност да си сменя името. Това за мен е "отмъщение" на родителите в 21 век да ме кръстят с такива ретро имена. Да не ми се сърди никой.  Hug Благодаря!

# 139
  • Мнения: 8 919
Аз пък не разбрах как ще се казва бебето, но ако ме кръстят Славея или пък Гълъбина, или пък Радка Пиратка щях при първа възможност да си сменя името. Това за мен е "отмъщение" на родителите в 21 век да ме кръстят с такива ретро имена. Да не ми се сърди никой.  Hug Благодаря!
Аха, Салвадор ли предпочиташ?

# 140
  • Варна
  • Мнения: 195
 Grinning Ще е ретро при всички положения. Най-вероятно ще е Ясна. Вече така я наричаме. В крайна сметка колебанията до последно се въртяха около Ясна и Невена... Но решихме, че и двете звучат еднакво идиотски, поставени до Явор, затова си остана Ясна.
Ясна-прекрасна. Фръц.  Flowers Bouquet

# 141
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Пак да кажа - адмирации за избора. Ясна наистина ми е прекрасно на мен.  Peace

# 142
  • Мнения: 378
Аз не разбрах откъде накъде Ясна звучи бабешки newsm78, в комбинация с Явор също е чудесно. Поздравления и от мен за избора  bouquet

Офф - като сме в 21 век си имаме достатъчно Виктории, Никол и Емма Mr. Green

Последна редакция: пт, 05 апр 2013, 11:37 от вампИрка

# 143
  • Мнения: 11 747
Гълъбина не ми допада, но за Славея вече писах, че много ми харесва. И като звучене се лее, и като значение е мило и нежно. Мисля, че с Радка нямат никакво сходство. Рада е модерно в момента, само досадното '-ка' е елиминирано.

# 144
  • Мнения: 69
За Ясна и Явор наистина си отиват двете имена.
Емето и то ми спада към "немодерните", за мен...
Добре, че нашите не са ме кръстили Петруна, нямаше да ми бъде много приятно, и щях да предпочитам да съм Вики милион, милиард пъти, отколкото Митрана - примерно.  Peace
Салвадорчо и той влиза в частта като горния ми пост.

Хубаво име от Рада, Дара, Емма и други подобни, е Дара   Kissing Heart Но пък за някой може да не е. Никой не ангажирам с моето мнение. Най-важното е на родителите да се харесват имената.
Пък и нали за това се пускат темите - да се видят различните гледни точки.
Колкото хора, толкова и мнения.
П.С. Да наистина като го интерпретира по този начин и на мен Славея ми допада до някъде...  Simple Smile

# 145
  • Варна
  • Мнения: 195
Пък и нали за това се пускат темите - да се видят различните гледни точки.
Колкото хора, толкова и мнения.

Мхм! Точно!  Wink Peace

Благодаря за всички коментари - в голямата си част бяха много окуражителни. Основната ми идея беше да придобия поне малка представа до каква степен името, около което кръжим, се възприема положително и предизвиква ли насмешка/учудване, поставено до името на баткото. БоУже, и той батко ще става!  Grinning

Мерсииии!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт