1001 изисквания - име за момИче :)

  • 9 575
  • 145
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 69
От мен един глас за:

- Вяра - ще си има хубав празник (имен ден);
- Албена

Хубави са славянските и прабългарски имена, но трябва да се подбират така, че утре като порасне детето да не стане името му предмет на подигравки и то от децата още в детската градина, а и след това в училище, както беше писал някой.

П.С. Имам 2 познати - жени, които като станаха на по 20 години и малко отгоре си смениха имената. А уж големи вече е трябвало да са превъзмогнали обидите и подигравките с техните имена, но явно си остава някаква травма малко или много...

# 46
  • София
  • Мнения: 4 878
Явор и Невена

# 47
  • Варна
  • Мнения: 195
Това с подигравките никога не съм го разбирала. Както беше изразено мнение, че на Ясна можели да й викат Ясна-Тъмна. Никога не би ми хрумнало. Аз римувам Ясна с прекрасна.  Mr. Green Или Ясна - бясна. Какво пък толкова.

Наскоро една майка ми представи дъщеричката си - Патрисия(накратко - Пати). И след като ми спомена името, последва пауза от нейна страна, изпълнена с очакване. Явно от мен се искаше възторжено да възкликна, че името е мноооого хубаво. Еми... не успях да изтръгна положителен коментар.

Според мен имена като Жаная-Кристина, Брайън, Велиян, Вивиан, Олимпия, Даная, Бриана, Патрисия, Летисия... и все от този род, които носят претенция за съвременно звучене... та, според мен те са още по-нелепи и от поостарелите вече Цецка, Митра, Въчка, Гана, Султана и т.н. Брайън Дафинкичов. Звучи чудесно!

И надали има родител, който би избрал име за детето си, носейки ясното съзнание, че може да му навлече подигравки и обидни коментари. Всеки подхожда с идеята, че избраното от него име е най-хубавото, най-звучното и най-подходящото.  Grinning

# 48
  • Мнения: 326
От изброените, според мен, няма имена за срамуване.
Всички са красиви. 

# 49
  • Някъде там край морето
  • Мнения: 512
На всяко име може да се измисли някаква подигравателна асоциация. Децата са изобретателни. Това никога не би ми било критерий за избора на име. Разбира се, хубаво е да се избягват крайности, но това не значи, че на всеки, с малко по-нестандартно име, ще се подиграват.  Тинтири_минтири, името Ясна е много хубаво, рядко срещано и поне моята асоциация за притежателката му е само положителна Simple Smile

# 50
  • Мнения: 8 921
Наскоро една майка ми представи дъщеричката си - Патрисия(накратко - Пати). И след като ми спомена името, последва пауза от нейна страна, изпълнена с очакване. Явно от мен се искаше възторжено да възкликна, че името е мноооого хубаво. Еми... не успях да изтръгна положителен коментар.
Познавам майката на една малка Пати от Вн, но тя не е от тези, които очакват ахване.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 195
Да. Просто исках да илюстрирам, че вероятно всеки родител носи идеята, че детето му има най-благозвучното и красиво име. И субективното му чувство го води само в положителна посока, без да мисли за евентуални бъдещи подигравки или подхилквания.

Всъщност... аз затова и пуснах тема. За мен Ясна е много хубаво име, но не мога да преценя достатъчно трезво дали пък, поставена до Явор, не звучи като Макс и Мориц(примерно).  Grinning Наистина благодаря за коментарите.  Peace

На едно познато момченце Райън галената му форма е Райчо. Родителите така се обръщат към детето. И не че е лошо, но веднага прави впечатление и предизвиква най-малкото учудване.

# 52
  • Мнения: 326
Аз харесвам доста от чуждестранните имена.Но съмс  ясното съзнание, че звучат абсурдно с фамилиите ни и като цяло в нашата култура  Rolling Eyes Обожавам Аурора, Гуен, Делфин, Реджина, Теса, Риса, Неса, Самира, Куин, Морийн, Шантал, Фиона, Ваялит,Зоуи  и т.н. Но не бих си кръстила детето така, освен ако бащата не е чужденец.
Аз имам позната с Памела. Не мога да го харесам това име.Явно от Памела Андерсън съм обременена, но ми звучи ужасно вулгарно и грозно. Няма как да възкликна какво красиво име е  ooooh! Но ако чуя Султана ще възкликна. Много обичам като чуя някое такова старо име, интересна ми е мотивацията да го изберат, историята. Иначе за Никол, Патрисия и Габриела...там въобще не ми е интересно  Tired

# 53
  • Мнения: 378
Не е въпроса как хората могат да се обръщат към теб, а как ще го възприемаш. Ето моя ник напр., смених си го провокирана точно от такива дискусии, на мен са ми казвали и Ирка Вампирка - ми само може да ми е забавно. Като деца си ги измисляхме, но не е било с лоши чувства, забавлявахме се и ги ползвахме за псевдоними в игрите. Имахме в компанията Весела, в игрите беше Тъжна (по нейно желание). Аз съм Маркова, една приятелка - Банкова и винаги третата с нас се кръщаваше Доларова Mr. Green

# 54
  • Мнения: 11 747
Не мога да се съглася, че звучат абсурдно. Много силно твърдение е. И мен ме стряскат някои избори, няма да споменавам конкретни случаи, защото би било обидно, но от съседни теми... Това си е лично, всеки има някаква сетивност, която може да е доста различна от на друг. За много хора Султана би звучало направо брутално!  Simple Smile А за други Патриция е съвсем традиционно - познавам такова семейство, вече не са млади Патрициите там.

# 55
  • София
  • Мнения: 44 283
Без да се обижда  авторката, но Ясна за мен е точно толкова носещо претенция за съвременно звучене, колкото и другите изброени...
Пък за Даная и Олимпия ми е особен но смешно да се нарекат такива, при положение, че голяма част от български имена са гръцки всъщност, та някак изобщо не ми изглеждат и не традиционни.
А от така наречените остарели Митра много ми допадна... за себе си бих предпочела да се казвам Митра, пред Ясна...всеки с усещането си.
Иначе някои прекалено западни ми стоят и на мен нелепо с  повечето нашенски фамилии, особен но при момчетата, които един ден ще дават името на децата си... но който не му пречи - да си кръщава децата както ще,  за подигравките те на всяко име могат да се лепнат, ако не може на името  нещо друго в човек може да предизвика, стига някой да иска да измисли нещо подигравателно за въпросния... Та ако името не е откровено обидно - като Телефонка, Клозетка и т.н. това за мен не е критерии при избора.

От имената в първия пост само Рада донякъде ми е приятно.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 195
Това си е лично, всеки има някаква сетивност, която може да е доста различна от на друг.
И аз това казвам.  Peace А и женските имена предразполагат към повече изпровизации, заемки и забежки. Мъжките като че ли си остават по-традиционни.

Angel_Dust, не се обиждам. Ни най-малко. Благодаря за директния коментар - иначе темата се обезсмисля.   Hands Thumbsup

Последна редакция: пн, 25 мар 2013, 13:46 от Тинтири_минтири

# 57
  • Мнения: 0
Аз съм Маркова, една приятелка - Банкова и винаги третата с нас се кръщаваше Доларова Mr. Green
Много сладко! Crazy Heart Eyes
А за Койна какво мислите? Ника? Кина?

# 58
  • София
  • Мнения: 4 878
А за Койна какво мислите? Ника? Кина?

бабешки

# 59
  • Мнения: 11 747
Ника не ми е бабешко  Simple Smile  Кина и Койна - да. Като Кина някак ми е приятно, докато Койна - не.

Общи условия

Активация на акаунт