1001 изисквания - име за момИче :)

  • 9 577
  • 145
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 4 878
Не, разбира се. Всеки може да си празнува именния ден. Църковните канони изобщо не се занимават с такива неща. Празнуването си е народна традиция на битово ниво и няма нищо общо с теология. Повечето християни, дори и православните, изобщо не празнуват имени дни. Май само българите и гърците ги отбелязват.



Не съм запозната в детайли с канона, за това може да се попита в църквата. Но не ми се струва редно празнуването точно на "имен ден" от човек, който не е кръстен.

И защо? Simple Smile Църквата не казва нищо по въпроса.

# 106
  • Мнения: 1 615
Не мога да се сдържа да попитам, не се заяждам, просто ми стана любопитно - само покръстени християни ли могат да празнуват на даден имен ден? В смисъл такъв, то е ясно, че никой не може да ти каже какво да си празнуваш вкъщи и какво не, но има ли някакъв църковен канон примерно, който разрешава само на покръстени да празнуват именни дни?

Силно се съмнявам. Каноните важат (да речем) за принадлежните към нещото, каквото и да е то. Как по-точно Църквата ще наложи нещо на някой, който не е принадлежен към нея?  Laughing Все едно имамът или равинът да постанови нещо си и аз да се почувствам длъжна да го спазвам? Да бе! Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 615
За моженето - всеки може да празнува каквото, когато и както си иска.

Не съм запозната в детайли с канона, за това може да се попита в църквата. Но не ми се струва редно празнуването точно на "имен ден" от човек, който не е кръстен.

А какво казваш за прануването на Св.Валентин и Хелоуин от не-католици? А ако река да си омеся безквасен хляб за Пасха или да си направя курбан-чорба или баклава и кадаиф за Байряма (или който беше там празника, че се забалбуках вече нещо), нередно ли ще бъде? Wink

# 108
  • Мнения: 0
 Crazy
Моля авторката да ме извини за намесата в темата й, не очаквах мнението ми да предизвика такива дебати Simple Smile

# 109
  • Мнения: 11 747
И все пак имения ден е денят на светеца, чието име носиш. Светеца е канонизиран от църквата. Не виждам каква работа имаш с имен ден, ако не си християнин (православен, български или гръцки, ако е случая). Все едно аз да ида да кланям намаз, щото е забавно. Ситуацията е като с кръщенетата, дето някои родители ги правят 'за здраве' и нямало общо с религията  Tired Да бе, и църквата няма общо с религията, и ритуала, и попа, и изобщо каква ти религия. Но, ако имаш на сърце ядене и пиене, дали ще му викаш имен ден или Св. вторник/сряда... - никой не може да те спре. Може да се пита някой поп, но от форума знам, че има хора са питали и новородено не празнува имен ден, защото не е кръстено. Демек ако се роди днес и го кръстят Георги не трябва да празнува сега Гергьовден, а догодина, когато вече и кръщене ще му е направено. И има хора го спазват.

# 110
  • Мнения: 1 615
Crazy
Моля авторката да ме извини за намесата в темата й, не очаквах мнението ми да предизвика такива дебати Simple Smile

 Hug Няма тема, която след 2-3 стр. да е "по темата"   bouquet

# 111
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
На мен просто ми стана любопитно дали наистина няма някакъв канон по случая, със сигурност не съм запозната с каноните, но мнението ми прозвуча така, все едно се обосновава на нещо такова. Нищо лично, просто любопитсво.  Peace

За протокола, просто лично мнение - синът ми не е кръстен и няма да бъде, докато сам не прецени дали иска или не, но празнуваме на православни именни дни, просто го смятам за повод за весели емоции вкъщи. А и покръстването според мен не е решаващо, аз съм кръстена, но не се считам за християнка, бащата на сина ми, не е кръстен, но определя себе си като ревностно вярващ католик.  Grinning

# 112
  • Мнения: 11 747
Личното ми мнение е, че хората трябва да заемат твърда позиция по въпроса с религиозността си, а не да правят половинчати работи и най- вече където има софра да са наредени, а по време на пости да не са чак толкова християни  Simple Smile Но знам, че това никога няма да стане и явлението си е в цял свят, с всички религии, така че...

# 113
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
За мен християнските и обичаите на която и да е друга религия, са просто забавни или не толкова забавни ритуали, които нямат никакво съществено отношение към мен. Съвсем спокойно мога да отбелязвам вкъщи мюсюлмански или еврейски празник, ако ми се стори интересен. Да не забравяме и че голяма част от уж правосласните български обичаи, са силно премесени с езическите такива, които сме имали преди това. Та, не ми е за софрата, а за хубавите емоции, ако бях твърд последовател на някоя от тези религии, може би щях да мисля по друг начин, но аз съм последовател на своите си собствени вярвания.

# 114
  • Мнения: 8 921
Кръщавайте си децата с цветни имена! Laughing Ще имат имен ден, а няма да са с име на светец.

# 115
  • Мнения: 1 615
За мен християнските и обичаите на която и да е друга религия, са просто забавни или не толкова забавни ритуали, които нямат никакво съществено отношение към мен. Съвсем спокойно мога да отбелязвам вкъщи мюсюлмански или еврейски празник, ако ми се стори интересен. Да не забравяме и че голяма част от уж правосласните български обичаи, са силно премесени с езическите такива, които сме имали преди това. Та, не ми е за софрата, а за хубавите емоции, ако бях твърд последовател на някоя от тези религии, може би щях да мисля по друг начин, но аз съм последовател на своите си собствени вярвания.

 Peace

Освен това намирам за далеч по-приемливо уважението към "чуждия" празник отколкото избиването на "неверници", т.е. тоталното отричане на всичко "чуждо", независимо откъде идва. В тази връзка, прекалено твърдата позиция по отношение на религията едва ли е най-доброто решение... (мое си мнение, де).

# 116
  • Мнения: 2 826
Кръщавайте си децата с цветни имена! Laughing Ще имат имен ден, а няма да са с име на светец.



  202uu

# 117
  • Мнения: 11 747
За избиване на неверници не е ставало дума. Нямам предвид фанатизъм, но все пак евентуално изясняване със себе си е и вид уважение към искрено вярващите. А имените дни, като изключим Цветница, са в чест на канонизирани светци, няма езичество там, само канон.

# 118
  • Сопот, Пловдив
  • Мнения: 1 016
Да, именните дни са в чест на канонизираните светци, но обичаите, които народа спазва на тези дни, често са  смесени с езическите такива.

# 119
  • Мнения: 8 921
Баба ми беше не беше вярваща, но пък познаваше и спазваше много от православните традиции. Приличам на нея. Е, по-малко традиции познавам.

Общи условия

Активация на акаунт