Отговори
  • Мнения: 17
Здравейте, сигурна съм че проблема ми ще породи много злобни коментари , но съм свикнала с това а само майка която е преживяла този ежедневен кошмар може да ме разбере. Надявам се да открия тук адекватен съвет, който поне би ме насочил как да постъпя, към кой да се обърна или как да помогна на детето си.Ще ви разкажа накратко нашата история:
 Имаме си едно красиво , умно момче. Енергично, развива се нормално, но ......в момента е на три и половина и пие три пъти на ден по едно шише кисело мляко, при това с каучуков накрайник. обожава го!!
Не е кърмен , зърната ми са навътре и с огромни усилия, цедене и така и не можа да засуче.Започнах да го храня с адаптирано мляко което пиеше с отвращение, но си го изпиваше настоявах му.Захраних го както си му е реда но ми беше трудничко и захранването задавяше се от най малките частички и дори повръщаше от задавяне понякога. Често му ги пюрирах не че не знам как трябва но детето се давеше.Ок на 10 месеца започнахме да се храниме от детската кухня.Детето си изяждаше всичко с повече настояване , но се хранеше добре до година и половина. Правих му и в къщи картофки със сьомга, мусака, супички....винаги малко по-намачкани за да не се задави.Пропуснах да поясня че на една годинка отказа адаптираното мляко и не приемаше никакво мляко шест месеца(само кухня).
Така , на година и половина се наложи да изпие първия си антибиотик-аугментин!!Непосредствено след приема му отказа храна! Буквално отказа всякаква човешка храна!!Отначало се чудех какво да му давам , давах сухари , солети ....Някак неусетно поиска да пие прясно мляко  шоколадово, изхитрих се като му го слагах в непрозрачно шише с биберон и малко по малко го замених с кисело мляко. Детето беше доста отслабнало. Поуспокоих се като започна да пие кисело мляко , а той така го заобича че си го искаше постоянно. Казах си нека да си пие млякото пък скоро ще прояде. Всеки ден от тогава му предлагам храна но категорично отказва. Вече две години е така!!!!
Склонен е да яде само и единствено странджанки, пържени картофи, корнфлекс-сух, кус кус със масло и сирене, рогче, кекс,хляб без да е намазан!! Нищо друго! Нагъва си киселото мляко с голям кеф!!
Сега е момента да кажете ами защо не му спреш млякото!Да знам че трябва през тези две години съм правила три пъти експерименти да му го спра за по три дена , предлагам готвено , като откаже прибирам и не давам нищо друго !!Ок детето стоеше гладно по три дни , накрая започваше да залита, неможеше да качва стълбите, изнемощял ,слаб със сенки под очите но манджата не погледна!!
Свекърва ми ми каза :детето е като болно дай му нещо неможе така и така и направих беше ад за мен да го държа гладен.И пак млякото и ...така.
Опитах да го храня насила два пъти , казах му че ако не опита от лъжичката ще изляза от къщи и ще остане сам, той склони да отвори уста но в мига в който усети храната повърна. Като че ли го е гнус, беше ужасен плака , пищя със страх в очичките.
Вече съм безсилна давам млякото и чакам нещо да се случи...През тези две години имах периоди да не мога да спя за да мисля как да постъпя, страх ме е че ще му навреди това.
Учудващо е че е здрав. Правих му изследвания -наред са, хемоглобина му е наред. Ходи от пет месеца на градина боледувал е два пъти слава богу. Много е отракан, със самочувствие, свикна веднага в градината, хубавец ни е но....там яде само и единствено хляб.КАКВО ДА ГО ПРАВЯ?
Като майка се съмнявам че има страх от храната.
     

# 1
  • Мнения: 52
Ако са изключени възможните физиологични проблеми, аз бих го завела на детски психолог.

# 2
  • Мнения: 3 561
А защо да е проблем к.мляко? Нека си пие. Ти си изредила доста други храни, които поема. Защо не спреш пържените картофи?

# 3
  • Мнения: 17
Да киселото мляко го държи, слагам му вътре плодове ,моркови, общо взето поема си необходимото горе долу, притеснява ме това че не проявява никакъв интерес към храната и се страхува да опитва всякаква нова храна.А най-интересното е че когато трябва да пие лекарства, капки за нос няма търпение да му ги давам дори иска сам:))))

# 4
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
Опитах да го храня насила два пъти , казах му че ако не опита от лъжичката ще изляза от къщи и ще остане сам, той склони да отвори уста но в мига в който усети храната повърна.
Личното ми мнение е,че с насилственото тъпчене е много вредна практика и така само ще постигнеш обратен ефект  Peace

Дъщеря ми по едни време караше само на прясно мляко и сух хляб.Ако й хапнеше нещо, което не й се нрави веднага го повръщаше. В моят случай обаче, това премина за няколко месеца (или по-скоро тя го израсна).

Не виждам защо трябва да му спираш киселото мляко  newsm78
Това, което ми е интересно е, дали яде в детската градина?
Изредила си и няколко неща, които яде и честно казано на мен ми понамирисва на инатец.

# 5
  • До морето
  • Мнения: 7 108
Останах с впечатление, че този проблем се е появил след приема на антибиотик. Ти забеляза ли дали нещо се е задавил с хапчетата (ако са хапчета де). Може да му застанало на гърлото, на мен ми се е случвало хапче или нещо друго да ми застане в гърлото и да ми е некомфортно известно време, пия вода, удрям с юмрук по гърдите докато ми мине. Видимо нищо ми няма, дишам си, всичко ми е наред и друг не може да разбере. Детето ти е било достатъчно малко да не може да ти каже, че му е некомфортно и оттам да свързва всякаква храна с това усещане. Знам ли и аз, много лаишки отговор написах, но само за това се сетих  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 676
Според мен изобщо няма да е излишно да направиш консултация с логопед, който се занимава и с деца, които имат смущения в храненето. Противно на всеобщото мнение, логопедите не работят само деца със забавен говор. Това, което описваш на мен ми звучи сериозно - все пак не говорим за 2 месеца, а за две години. Консултация с детски психолог също не би била излишна.

Тук може да прочетеш повече http://consult.pumpelina.eu/index.php?page=main&op=logo&sessid=

Кога да се притесним и кога да потърсим консултация с логопед?
Под нарушенията на храненето се разбира:
нарушения на гълтането – поради спастика или хипотоничност на мускулите, контролиращи органите на устната кухина и носоглътката, различни аномалии и деформации на органите на устната кухина и носоглътката – (цепки на устните и твърдото небце, абнормно скъсени френулуми на горната устна и на езика (къса подезична връзка или юздичката под горната устна), абнормно уголемен език, силно позициониран назад и слабоподвижен език, цепки или деформации на мекото небце, разрастване на трета сливица или патологични изменения в сливиците, след оперативни намеси в устната кухина, след интубация или захранване със сонда в кувьоз или при оперативна намеса, при повишен рефлекс за повръщане, езофарингеален рефлукс, свръхчувствителност на лигавицата на устната кухина и на езика и при наличието на „географски език“, при хирургични пластики и интервинции, предполагащи продължително лечение.
нарушения на дъвкането – в голямата си част са свързани или са следствие от нарушенията на гълтането, но могат да са породени и от абнормно развитие на сукането, смученето и пиенето от чаша (които също може да са нарушени и да са съпътстващи), инфантилно гълтане, неправилно и продължително използване на биберон и залъгалка или ползване на неанатомични такива, честа и непоследователна смяна на методите и средствата за хранене, продължително хранене с пасирани храни и инфантилизиране на храненето
при продължителни вредни навици – смукане на пръст или играчка с последващо деформиране на твърдото небце или челюстите.
Горепосочените анатомични и неврологични нарушения се диагностицират от отоларинголог(УНГ), детски стоматолог и педиатър-неонатолог.

# 7
  • Мнения: 395
Според мен трябва да се консултираш с психолог, който ще помогне за откриване на правилния подход.
Личното ми мнение е, че насилственото хранене е напълно противопоказно, защото може да го травмира и задълбочи проблема още повече. Моя син е на почти същата възраст и много обича да ми помага в готвенето. Например, когато меся соленки той задължително участва по собствено желание и винаги чака с огромно нетърпение соленките, които той е направил и си ги изяжда до последната трошичка. Може да пробвате със меденки или курабийки с формички, децата много се забавляват да режат различни фигурки и да ги похапват. Пробвай да му декорираш храната по забавен начин, а ако и той участва още по-добре.
Успех и прегръдки.  Hug
Бъди силна и търпелива.

# 8
  • Мнения: 17
Не антибиотика беше във формата на течност, освен това детето дъвче и преглъща много добре хапва доста твърди бисквити, вафли и нещата ,които изброих по-горе. Кус куса си го хапва много умело с лъжичката сам. Пие от чаша като голям човек.Водила съм го на уши нос гърло за да видят дали няма някакъв дефект-перфектен е. Целия проблем е някъде в мозъчето му страхува се незнайно от какво. Скоро бяхме на гости на едно приятелче майка му извади компот от хладилника и то с такава охота си хапваше плодчетата . на мен ми се приплака ако моето детенце някога направи ТОВА ще съм най-щастливия човек.Мечтата ми е да посегне да си вземе нещичко от масата кашкавалче, саламче . А всичко си имаме, от нищо не е лишен , миличкия ми...

Последна редакция: нд, 24 мар 2013, 23:36 от Щастливият елф

# 9
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Ти имаш едно капризно дете. Може би има и някакъв проблем (не знам не съм специалист), но щом детето дъвче и гълта нормално твърди храни били те и нездравословни не мисля че е страх от самото действие хранене, по-скоро не харесва готвено. Ние до 1 г. пиехме АМ с кеф и после го отказаха, приеха само кисело мляко и то първите 2-3 седмици само с много захар (постепенно я намалих до количество колкото да убие киселината) от шише с биберон. Почти до 2.5 г това им беше само вечерята, после остана само сутрин а вечер само хляб  Tired С края на яслата им заявих "До тук с бибките, вие сте големи време е да изхвърлите шишетата от утре в чашка". Познайте дали са пили мляко вкъщи вече половин година, неее  Naughty Аз не го намирам за проблемно, прясно никога не са харесвали но проядоха сирене и кашкавал. Нещо което преди не поглеждаха сега сами го търсят в хладилника. Вали от около 2 месеца само в градината пие мляко по малко, Миша още се дърпа. В групата на децата ми остава ежедневно много храна именно от такива капризи, майките масово ми споделят или "изяжда си всичко и иска още" или "ако реши да яде то е само хляб, не искам да я/го насилват за повече да не откаже и хляба". Аз съм казала каквото и когато искат. Никога на сила не съм хранила (ДК се приемаше добре, почти не съм имала проблеми с нея) и пак 90% от сервираното вкъщи и в градината е "не искам" (отказано). Харесва се мазното и пърженото - картофки, чипс тиквички, пилешки крилца, пържено месце а за закуска тестени храни само (пържени филийки, мекици или макарони) Tired

# 10
  • Мнения: 17
Разбира се че детето е капризно, аз съм била капризна като малка и все още съм си слабичка, на всичките ми снимки от дете съм с една чиния някъде около мен и лъжица разбира се Simple Smile)))))бях кошмар за бабите ми. Да , но ядях всичко макар и злояда на три и половина вече съм била опитала от всяка храна а друг е въпроса дали ми е харесала или не.
Ако момчето ми опитва от всичко и каже това не ми харесва или това ми харесва няма да го правя на проблем-ще кажа злояд е и инат и толкова някак ще се справя.
Работата е там че на мен не ми се струва злояд, когато е гладен е много крив . Изяжда цяла странджанка +цяло шише кисело мляко разбито с половин банан, ябълка ,морков. от там нататък почва да нагъва кит кат , зрънчо ....обича оризовите кръгчета, докато каже ох корема е пълен , пие много вода.
 Но това че не иска да опитва, дори и да не му хареса и да го изплюе е супер странно.Много често режеме заедно ябълки, кашкавалче, саламче и дотам-казва мамо хайде бе папай.като имунизиран е към всякаква истинска храна. Хаха Аз и татко му се храниме с чиста храна, спортуваме, знаем какво трябва и като го гледаме кви ги яде само се споглеждаме и се чудим ли чудим кво става??Аз чипс не
съм яла от години, Сладко не обичам а младежа нагъва ли нагъва само вредни и празни храни!!!  newsm78newsm78

# 11
  • Мнения: 5 513
А какво казва детето като го питаш.Какво ти обяснява.Достатъчно голамо е за да ти разказва.

# 12
  • София
  • Мнения: 44 219
Аз лично бих махнала зрънчото, чипсове, кит-кат и т.н.
По-добре да си стои на кисело мляко(щом приема и с добавки , като банани, моркови и т.н. страхотно) и хляб.

И може би една консултация с психолог няма да е излишна.
За логопеда, бих го пропуснала, детето явно няма проблеми със дъвкането и гълтането щом яде корнфлейкс, кит-кат и т.н.

# 13
  • Мнения: 8 291
Моето дете няма проблем с яденето но също не желае да опитва някой храни.
Има яденета които като види категорично отсича че няма да яде без да ги е пробвал. Били грозни. Негова си логика. Естествено като всяко дете има предпочитания. До преди месец налиташе на месо...сега да е нещо постно.
Бих махнала биберона. Млякото бих го оставила но в чаша. При нас мина номера с феята на бебетата. Миналата есен оставихме бибероните от външната страна на вратата в плик а феята сложи в плика играчка като взе бибероните. Мрънка точно два дни и почна да пие млякото от чаша.
Щом яде всички неща като корнфлекс , кит кат и тн. не мисля че има проблем.
Лично аз бих се консултирала с гастролог да няма рефлукс и това да му създава неудобство от там да отказва някой познати храни.
Странджанка не знам какво е така че не мога да сравня количеството храна с това което изяжда моето дете.

# 14
  • Мнения: 676
Ами хубаво де, детето 2 години яде само кисело мляко и то от биберон. Самото продължително хранене само с биберон е предпоставка за проблем. Не разбрах на колко години е детето всъщност?
Аз лично вече бих обиколила всички специалисти, за които се сетя, че могат да ни помогнат и не бих чакала повече. Вместо да се чудиш какво и как, консултирай се, събери мнения.
От консултация не боли, но ще чуеш различни гледни точки и информация, за да прецениш как да подходиш.

Общи условия

Активация на акаунт