По колко време спят децата ви на градина и кога заспиват вечер?

  • 5 925
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 281
Понеже стана дума за тези въпроси в друга тема където не им е мястото, искам да попитам как е при вас.

По колко време госпожите оставят децата Ви да спят на градината следобед и съответно кога заспиват децата Ви вечер?

При нас, на градината спането е от 13 часа до 15.30 или 16 часа за по-поспаливите, т.е. между 2.30 и 3 часа. В 16 часа закусват. После вечер съответно на детето не му се спи и вечер не успява да заспи преди 23 часа. Сутрин ставаме около 7 часа. Така на ден се събират по около 10-11 часа сън, което би трябвало да е нормално за дете на 4г.
Събота и неделя детето не спи през деня и няма проблем вечер да заспи около 21-22 часа, сутрин става към 8 часа, т.е. пак толкова сън.

# 1
  • Мнения: 513
Не знам по колко спи в градината, но от миналата година, когато е бил на градина, вкъщи заспива към 24 часа. През почивните дни вечер заспива към 22-22.30, през лятото дори в 21-21.30. Спред мен това късно заспиване вечер на толкова малко дете не нормално, нито здравословно, но към момента нищо не мига да направя. През другата учебна година най-вероятно ще го запиша на предучилищна в училище и следобед ще си бъде вкъщи и няма да спи, ако не иска.

# 2
  • София
  • Мнения: 650
Моето дете е почти на 3г. Сутрин става в 7.30, вечер заспива към 10-10.30. В градината режима е сън от 13.00 - 15.30. Колко точно спи там не знам. Предполагам поне час и половина - два. Понякога ми казват, че не е или че малко е спала (добре че е рядко).

# 3
  • София
  • Мнения: 153
Моето дете заспива след 22-23,00. И рано да го сложа просто по дълго се върти в кревата.  На ДГ спи на обяд, събота и неделя все по едно и също време си ляга вечер. Искрено се възхищавам на майките дето успяват да си сложат децата да спът в 20,00ч, ама лятото ние по това време сме навън и да ви кажа не сме единствени

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Децата ми спят в градината по около два часа. Вечер вкъщи си лягат в 8. До 9  всичко живо спи. Сутрин се будят сами и идват да събудят поспаливата си майка към 7.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 799
Моето дете е на почти 5. Сутрин става в 7,30 - и когато е на градина, и в почивни дни.
На обяд в градината лягат в 13,00 и стават към 15,00 ч.
Тя спи, не винаги, но в повечето случаи да.
В почивните дни също в 13,00 е легнала и става към 15,00 ч.
Вечер е в кревата в 21,00 ч. и заспива почти веднага. Сама иска да си ляга, не я насилвам или подканям.
Лятно време най-късно в 22,00 е заспала.

# 6
  • Мнения: 281
Интересно, значи има 2 групи деца.
Едните са раннозаспиващи вечер около 21 часа, и на тях им се събират по 11-12, че дори и 13 часа сън.
Другите са къснозаспиващи, като при нас, и тези деца спят по около 9-10,5 часа на ден.

# 7
  • софия
  • Мнения: 127
Моето дете е на 3,2 год.Ходи на ясла и през седмицата си ляга в 9.Смятам че това е съвсем нормален час впредвид възрастта й,а и все пак става в 7,когато си легне по късно сутрин просто неможе да стане.Аз самата си лягам към 10-10.30 и незнам какво е това детето ми да щъка нагоре-надолу до23-23.30.Без да обиждам никой ама ми се вижда прекалено.Събота и неделя си ляга малко по-късно,но съответно и ставането сутрин е по-късно.В яслата знам,че ги слагат към 13.00 и спят до 15.00.В къщи е същото,не я оставям да спи много следобяд,два часа мисля са достатъчни.А колкото до лятото разбира се,ч е не я слагам в 9(все пак навън още е светло),но 10 часа вече е в креватчето си.Случвало се е като ходим някъде да си ляга и по късно,но те са инцидентни.Мисля че всичко е въпрос на навик,ако детето още от малко свикне да си ляга по рано,тази тенденция след време се запазва.

# 8
  • Мнения: 11 097
Мисля че всичко е въпрос на навик,ако детето още от малко свикне да си ляга по рано,тази тенденция след време се запазва.
Ама разбира се, а че нуждите от сън се променят (намаляват) с възрастта - кой ще помисли?
Моето дете си лягаше в 8-8:30 като бебе, в 9-9:30 г. - на 2 г, около 10 - на 3 г. През цялото това време ставаше много, много рано, няма такъв тормоз. След 3-годишна възраст започна да спи до 8, 8:30 сутринта, в редки случаи и до по-късно, и това може само да ме радва - графикът ни засега е такъв, че не тръгваме рано сутрин.
В момента (я натискам да се изкъпе и да) си ляга между 22:30 и 23, след като е спала и 2 часа в градината. Ако я пита нея човек, би си легнала в полунощ. Същите са часовете и в събота и неделя, когато не спи следобед.
Аз самата не си лягам преди 12, освен ако не съм нещо умряла от изтощение.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 115
Дъщеря ми е на 4 години.
В градината спят около 2 часа.Тя заспивала много трудно.Вечер заспива към 10-10.30
Ако зависи от нея ще запи след 11,но в 10 е в леглото.
Събота и неделя спала не спала пак заспива към 10.
Сутрин става към 7.Рядко спи до 8.

# 10
  • Мнения: 275
Дъщеря ми е на 3,2 год.
Ляга си редовно след 24 или 01ч. през нощта/ сутринта.
Обаче не ходи на детска, аз работя от вкъщи и сутрин редовно спим до късно.
Следобедния й сън също е по- късен от 15.30- до 17ч.
Не разбирам защо толкова майки смятат, че едва ли не е нездравословно детето ми да си ляга късно.
Това все пак е някакъв режим, който ни устройва и видно детето се чувства добре- жизнена е, в чудесно настроение и с отлични клинични показания (скоро й правих изследвания по друг повод).
Когато тръгне на детска/ училище ще се постарая да се адаптираме към  новите условия.

# 11
  • Мнения: 11 097
Невинната,
защото се смята, че човек от малък трябва да влезе в матрицата "от 8 до 6", а не се следват никакви биологични нужди Simple Smile В UK пък ги слагат да лягат в 19 часа, имаме не един приятел и колега там (местни, не българи имигранти). Подобни неща съм чувала и от познати в De, но нямам личен поглед и не зная доколко е вярно.
За мен това е издевателство и нездравословно.

Между другото, не знам по-мързеливи ли сме, ама в София като правило сутрин трафикът тръгва и работа се започва по-късно, отколкото във всички други европейски държави (и Северна Америка, там всички почват в един и същи час). В провинцията също ми прави впечатление, че са по-ранобудни.

# 12
  • Мнения: 275
И ние сме в провинцията. Дълбоката провинция.
Аз имам подозрения, че дъщеря ми е ясно изразена "сова" като мен.
В 22ч. започва да рисува, пее, танцува, да си измисля нови игри и се забавлява чудесно.
По това време и аз работя най- ползотворно.
След 24ч. взимаме душ, четем книжка/ гледаме тв и по леглата.
Съпруга ми е точно обратното. Хапва в 19ч. и ако не е заспал в 21ч. окончателно изключва. Не може да се съсредоточи и да свърши дори нещо елементарно.
Може и да бъркам но засега се водя до детето. Когато порасне ще се съобразявам с ангажиментите й. Към момента ми стига да я виждам, че е щастлива така.

# 13
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
То затова Сова е хубаво да се събира със себеподобно, защото има голяма вероятност Наследникът също да е Совичка, а не нещо друго  Laughing
Сега сериозно -
аз не мога да си представя да заспивам под час. Навремето трябваше в 20 ч след лека нощ да съм в леглото и без значение дали ми се спи или не и в момента, в който се научих да чета "спях" с фенерчето и книжката под завивката. Е, трудно ставах в 6.50, ама не ми се доспиваше рано.
Та поради тази причина реших, че няма да го причиня на децата си. Когато им се спеше - спяха. Приспиване различно от кърмене и после целувка за лека нощ няма в нашия филм.

Всички в къщи сме Сови. Трябва да сме много уморени, за да легнем преди 22 ч. Децата преди 22 ч не са се запътвали към леглото, т.е. едвам тогава минават баня, тоалетна, избиране на дрехи за другия ден, обличане на пижама и лягане. Сутрин се става в 8. Е, ако голямата е първа смяна става в 7. Малката я будя в 8 за градина. През уикенда ние се излюпваме в 9, а децата в 10.
Малкото спи в градината, голямата спря да спи следобед веднага щом навърши 1 г /вечер си лягаше в 9, сутрин ставаше в 10, като порасна увеличи часа на вечерното лягане. В градината за толкова години не е спала следобед, за щастие случихме на чудни учителки и това не беше проблем, но пък в яслата си поспиваше/.

# 14
  • Мнения: 223
И ние сме от провинцията.
Долу-горе, вечер заспиваме към 23.30ч., сутрин ставаме около 7ч., на градината се спи по 2.5ч., понякога и 3ч.
Общо сън, около 10ч.
Не че не искаме да заспиваме по-рано вечер, но с нас е по-интересно и съответно се спи повече на градината. Госпожите се радват, че там се спи повече, да могат и те да си починат на обед.

# 15
  • в рока
  • Мнения: 1 119
От бебе не е заспивал преди 21 часа.

Сега е на 4 и половина.В  градината спят около 2 часа.Ляга си към 22 часа.Става към 7 и 15.Е ,това са към 11 часа сън близо,което е напълно достатъчно.През уикенда става към 7,30.Спи задължително 2 часа следобед,вечер стои до към 22,30.

# 16
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
В градината ако реши да заспи каката спи от 13 до 15.30 часа.Но в повечето случаи не спи.Вечер си ляга преди 22часа и заспива на момента,но ако не си е поспала в градината ляга малко по-раничко.
Събота и неделя я карам да спи следобяд с братчето си поне за 1 час и вечер си ляга по същия график.
С малкия нямаме проблеми със спането,дори в яслата го хвалят колко поспалив бил и понякога го оставят да спи почти 3 часа.Сутрин обаче ставането в 7 за яслата му е трудничко и мрънка доста,докато каката докато отвори очите и е станала. Wink

# 17
  • Мнения: 98
Синът ми е 3,4год. и от малък трудно заспива.Когато е на ДГ,става в 7.00 ч.  не винаги спи в градината,но вечер преди 22.30ч. не ляга.(пробвала съм да го сложа да легне по рано ,започва да скача,играе ...)Дори в почивните дни сам става в 8.30ч. и вечер стои с нас до късно...следобед спи само ако е уморен от интензивна игра,тичане,дълги разходки и т.н., иначе не ляга..
Само да спомена ,че до 2  год. ставаше всяка сутрин в 6.00 без значение ,какво е правил,кога е спал и кой сезон е....

# 18
  • Germany
  • Мнения: 7 948
И двамата са научени от бебета да си лягат в 20,30. Последната година даже в 20,00. През седмицата ги будя в 7,30, уикенда стават сами в 8,00. И двамата не спят на обяд вече, но дори когато спяха следобяд вечер най-късно в 21,00 са в леглото. Не мога да си представя да ми штъкат из къщи по нощите...

# 19
  • Мнения: 11 097
Мони, и през лятото ли си лягат в 20 ч.? Когато навън грее слънце?

# 20
  • Мнения: 344
Хайде и аз да се включа тук с един въпрос, може би не на място, но не знам къде да го пусна. Въпросът ми е: какво правят лелките, респективно и децата, когато не спят в точно определените часове в градината/яслата? Пускат ли ги да си играят, или лежат в леглата?

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Мони, и през лятото ли си лягат в 20 ч.? Когато навън грее слънце?
Моите зимата в 20:00, лятото в 20:30. Mr. Green

Хайде и аз да се включа тук с един въпрос, може би не на място, но не знам къде да го пусна. Въпросът ми е: какво правят лелките, респективно и децата, когато не спят в точно определените часове в градината/яслата? Пускат ли ги да си играят, или лежат в леглата?
Големия ми син половината дни не спи в градината. Трябва да си лежи в леглото, дават им да разглеждат книжка.

# 22
  • Мнения: 15 379
Синът ми е в трета група, в градината не спи.
Заспива в 21.00 часа и става в 07.30 часа. Това е режим, когато е на градина.
Когато е вкъщи заспива към 22.00 часа и към 8.30 е на линия.

*Desita*, децата лежат, лелките пият кафенце и бъбрят.

# 23
  • Мнения: 1 298
Децата ми е абсурд да издържат до толкова късни часове.
То ние си лягаме през седмицата към 22.00.

Обикновено в 21.00 са вече по леглата,
понякога по-рано, а ваканциите стоим до по- късничко.

Като се дават примери със Запад и колко рано лягали,
е редно и да спомена, че от 4 годишно детето ми е на училище.
Няколко месеца преди да тръгне отучвахме следобедния сън.
Става в 7.30, в 8.30 е на училище до 15.15.
В някои от дните е и на плуване и др. извънкласни.
В 20.00 направо е гроги.

# 24
  • Мнения: 279
здравейте;)
Каката си ляга в 8.30-9 най късно защото е на у4илище,но през деня също има много занимания и е по4ти гроги до 9.
Малкия си ляга 8-8.30 при сменено време сега,но аз не го оставям много през деня да спи и го мъкна все на някъде. Mr. Green

# 25
  • Мнения: 7 112
Идея нямам колко време спи в градината. Змам, че лягат около 13:00 и би трябвало да стават най-късно в 15:15 часА, защото след това имат или батко Миро, или батко Жоро, или мисис Луиза. Но в колко заспива само ако е с баба й мога да получа информация с точност до секунда.  Wink За дребната спи, не спи, времето в което е в креватчето, все е спане.  Вечер заспива около 21:00 - след като сме си направили тоалет, прочели приказки или стихчета и след като сме си поговорили малко в тъмното.

# 26
  • Мнения: 344
Янтра, Чери, благодаря ви за отговорите!   bouquet

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 23 686
Искам да ви кажа, че децата не по свое и мое желание си лягат в 8. Най-големия, Иван-Асен се сдоби с един пренеприятен тик на очите. Първо ходихме на очен - всичко идеално. После на детски невролог. И тя разпита и двамата големи, след като и казах, че спят заедно в една стая, по принцип на отделни легла, но понякога се събират заедно и като цяло имат еднакъв режим и все едно са близнаци, само ходят в различни групи в детската градина. И каза да променя режима, децата да си лягат в 20:00, до тогава си лягаха след 21, 21:30, и заспиваха към 22. Отне ми повече от месец да свикнем всички да си лягат в 8. Юлиан няма тик, но и той трябва да спи повече, според лекарката. За да не даваме лекарства, спазваме режима. И никакъв телевизор в детската стая, телевизор да не се пуска за фон, никакви компютри, игри с екран (прибрах плейстейшъна), детски филмчета гледат малко и под час 30-40минути само уикенда. Да ви кажа - ефект има. Още преди да махнем големия стресов фактор, операция на Иван-Асен, тика с очите намаля. Сега, след операцията, и със лягане в 8 и ограничаване на тв, комп и игри виждам невероятно подобрение. Тикът се проявява само когато е много уморен или под голямо напрежение - 2-3 пъти в месеца, а беше по 10-20 пъти на ден, на серии. Децата са различни и предполагам има деца, на които липсата на сън не се отразява така, примерно при същия режим Юлиан нямаше подобни симптоми, но има деца за които явно е важно да си лягат даже по-рано от колкото всъщност им се доспива. Нормално е да не се отрязват веднага, това значи, че лягането е закъсняло, а да се успокояват и постепенно да се отнасят за около 30 до 40 минути.

# 28
  • Germany
  • Мнения: 7 948
Мони, и през лятото ли си лягат в 20 ч.? Когато навън грее слънце?

Ако са на училище или детска си лягат в 20,30, ако не са към 21,00. Единствено на морето стояха това лято до 22,00, като малкия заспиваше на един шезлонг... Не ги карам на сила, ако това ти е идеята. Просто са свикнали да си лягат рано и им се доспива.

# 29
  • Мнения: 1 091
През седмицата децата ми си лягат към 20,00 - 20,15 часа. До 20,45 си говорят, разглеждат книжки и т.н. След това гася лампата и до 2-3 минути са заспали. И двамата не спят на обяд, но дъщеря ми е доста ангажирана през седмицата, а синът ми е винаги с мен на път и се уморяват и двамата. Събота и неделя си лягат малко по - късно, на почивка също.

# 30
  • София
  • Мнения: 293
След като ви прочетох ще успокоя мъжа ми ,че не само нашето дете си ляга многооо късно.Почти на 4 е ,в градината повечето пъти не спи(там ги слагат от 13 до 15.30ч),но дали е спал там или не по-рано от 22.30 не заспива,обикновено към 23ч,става в 7.30.Събота и неделя е по същия начин,като рядко спи следобяд(ако изобщо заспи е към 16.30-17ч)

# 31
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
В детската ги слагат към 13ч., а съм ходила да го взимам в 15.30 и вече са станали и облечени, подготвени за следобедна закуска Peace
Вечер си ляга към 21-21.30 най-късно и заспива до няколко минути. В почивни дни се случва да легне в 22.00 и тогава пък моментално заспива Mr. Green
Следобед спи винаги, от както е роден, сега е на 3,10г. само 4 пъти помня да не е спал следобед и то защото бабите му не могат да се преборят и да го сложат Rolling Eyes и той ги разиграва. Интересно баща ми може да го сложи да спи следобед...
Следобеден сън от 13.30-14.00 до 15.00-16.00ч.
Сега се замислих, че сутрин става много различно, понякога в 7.30ч, друг път в 8-8.30ч. се излюпва милчкия Grinning

# 32
  • Мнения: 8 894
В яслата заспива без проблем и спи  2-2.30 часа. Вечер у нас заспива към 22.30 - 23.00. През седмицата сутрин я вдигам в 7.00, в почивни дни - когато сама се събуди /макс 9.00, инцидентно до по-късно/, но обикновено не спи после на обед. Много, малко, толкова. Laughing

# 33
  • Мнения: 5 513
На 3.10 години е.От 2.6 год. не спи следобед.Режима леко се измения с възраста му.Става в 6.00 вечер в 22.00 угасям всичко.Иначе ще стои.До 10мин. е заспал.На градината спи.Почивните дни при нас независимо от времето са активни и заспива до 21.30 става между 6 и 7 часа.Доста е буен и му трябват активни игри.Като по малък заспиваше към 23.00часа и ставаше между 5-6 часа.

# 34
  • Мнения: 281
Интересно, значи все пак не сме изключение, защото по едно време си мислех че всички деца около нас спят по 12-14 часа на ден  newsm78
Явно проблемът е там, където мислех че е, многото спане на градината. Аз така и не разбирам защо се налага да карат децата да спят по 2.5 часа следобед. В смисъл за 3 годишно дете е добре, но после като станем 5-6г. и пак да ги карат да спят, нещо не е нормално, поне според мен.
Намерих една статия: http://www.moetodete.bg/razvitie/ot-kolko-sun-ima-nujda-deteto.html
, и там пише че на 4г. колкото сме ние, детето има нужда от около 10 часа сън, долу-горе толкова спим и ние. Ако в градината има 2.5 часа сън, тогава остават 7.5 часа сън за през нощта. Ако детето става сутрин в 7.00 часа, тогава следва да си ляга в около 23.30 часа ...
При нас също е долу-горе така и явно е нормално, поне сметките така оказват.
Направо не смея да си мисля как ще изкараме още 2 години в градината, като поотрасне още и ако започне да спи по 9 часа общо, както и ще е нормално, ще следва всяка вечер да будуваме до след полунощ ...
Единственият изход е да спрем с това спане в градината, или поне да не е по 2.5-3 часа, защото явно то разваля целия ред. Ами за поотраснало дете няма как и през деня да спи и през нощта също, освен ако не е от по-заспалите. За всяко нещо си има мярка.

# 35
  • Мнения: 60
Ние сме две на две. Аз и единия ми син сме Сови, а другия и баща им са от ранобудниците...Обаче няма такъв филм спи ми се, не ми се спи. През седмицата лягане в 9-9,30 ч и ставане в 6, през уикенда задължително следобеден сън, а вечер кой както му е удобно.
Този режим го налагам не защото трябва да спят под час, а просто защото ако си легнат късно, сутрин не мога да ги събудя за яслата....
Сега са на почти 3 г. и определено нуждата от сън с времето намалява, а и заспиват по-трудно, ако не са изморени от игри....Единственото, което помага, е през седмицата да играят навън след яслата до колкото позволява времето, за да се уморят достатъчно, че да огладнеят и да им се доспи....

# 36
  • Мнения: 18 481
През седмицата ляга в 21h, сутрин става към 7.15-7.30. Не винаги заспива точно в 9, някой път след половин или един час още не спи, друг път заспива веднага. Петък/събота ляга към 21.30-22h, сутринта става между 7 и 8 (по-скоро към 7) Crazy Следобед в ДГ заспива много трудно и ако изобщо заспи е малко преди другите деца да започнат да се събуждат. Събота/неделя повечето пъти спи следобед.

# 37
  • Мнения: 8 229
Малкият към 22:30 заспива, обаче баткото... Толкова е свеж в 11-11:30 вечерта, че няма и накъде повече. Естествено уж вече е в леглото по пижама, ама не заспива. Става, идва при нас да ни разкаже за нещо, за което току що се е сетил или какво ново е измислил (все разни идеи му се въртят в главата). И един ухилен, бодър, свеж като репичка... Не мога да го изгоня да отива да спи. Не знам колко спи в градината, но през почивните дни, когато вкъщи не спи, е същият вечер. Сомнамбулчо.
Сутрин стават без проблеми около 7ч. През почивните дни пак се будят преди 8ч.

# 38
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не знам колко спят в градината. Лягат си след като обядват. Когато на 8-ми март ходихме да занесем цветя на учителките (бяхме болни) децата в 12.30 вече бяха в леглата и май спяха. Дали заместничката ги е сложила по-рано не знам, но факт вратата към спалните беше отворена и децата спяха. Помолих едната госпожица да ползва тоалетната и ги видях. Не знам в колко стават, предполагам към 15.30. Вечер най-късно гледам да ги пращам по леглата в 22.30 и то без желание лягат, заспиването понякога и час отнема. Сутрин стават около 7. Събота и неделя е различно, понякога спят понякога отказват следобеда и като кажат в 17-18 ч "Спи ми се" почват моите мъки поне до 20 да ги задържа будни за да избегнем наспиването и будуването после цяла нощ.

Общи условия

Активация на акаунт