захранване с глутен-кога, как

  • 10 750
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 679
Белинда, предполагам че смляни ги даваш ядките, нали? под формата на кашичка ли? а какво друго слагаш в нея?
Когато Ники беше малък, правех кашите така - накисвах ядките от предната вечер в студена вода/така по-добре се усвояват полезните им съставки/, на другата сутрин подгравях сместа и варях към 5 минутки/когато са били накиснати ядките са почти готови и се варят много кратко/.После задушавах под похлупак още няколко минутки и смилах в робота заедно с плодове.След като захраних с млечни, започнах да правя кашите с масло и сирене, със сирене и плодове, сега вече с мляко и мед понякога.От скоро не ги смилам, а само ги намачквам с един ръчен пасатор/прилича на лъжица с дупки/, но съвсем цели не ги давам все още, защото дори и да ги глътне детето, после ги намирам цели в памперса - значи не се усвояват добре цели.

# 16
  • Мнения: 1 014
Момичета, а знае ли някой каква е разликата между ядките (овесени, ръжени или ечемичени) и съответните такива на зърно. Аз мисля, че преминават някаква обработка, но каква точно newsm78? И не е ли по-добре да се дават каши от смлени зърна, а не от ядки, предвид желанието ни да храним децате си с възможно най-необременени от химия продукти. Или може би от тази преработка стават по-лесно усвоими? Просто не съм на ясно, купила съм ръж на зърна, да търся ли ръжени ядки?

# 17
  • София
  • Мнения: 533
Мами, дали вече мога да дам на сина ми, който след два дни навършва 8 месеца, каша от овесени ядки или още е рано?

Последна редакция: нд, 29 яну 2006, 22:52 от Tea_

# 18
  • София
  • Мнения: 481
Твърди се, че след 6-ти месец храносмилателната система е достатъчно зряла, за да може без проблем да се приеме глутена. За деца, фамилно обременени или проявили някаква алергия- след 8-ми месец .

# 19
  • Мнения: 4 915
Фриисоул, значи има два вида ядки-фини и едри (които се смилат и стават като фините) така ли? и ако купя фини няма нужда да меля? а по каква рецепта после ги правиш кашите?

От овесените има два вида - фини и едри. От ръжените, пшеничните и ечемичните са само едри ядки - смилам ги на блендер /или кафемелачка/, за да стават по-бързо при готвене.

Правя ги така - могат да се накисват от предната вечер във вода, а може преди готвене да сложиш 1-2 супени лъжици във вода - да ги покрива малко, вариш на котлона и бъркаш. После добавяш по желание масло/зехтин; сирене; плод; кашкавалче.

Цитат
Момичета, а знае ли някой каква е разликата между ядките (овесени, ръжени или ечемичени) и съответните такива на зърно. Аз мисля, че преминават някаква обработка, но каква точно ? И не е ли по-добре да се дават каши от смлени зърна, а не от ядки, предвид желанието ни да храним децате си с възможно най-необременени от химия продукти. Или може би от тази преработка стават по-лесно усвоими? Просто не съм на ясно, купила съм ръж на зърна, да търся ли ръжени ядки?

Ядките са обработени термично - с пара и под налягане зърна, които при обработката се разпукват и после се готвят много по-лесно и бързо - омекват. Няма химии при обработката. Бих те посъветвала да купиш ядки, наистина ще са по-лесно усвоими.

Последна редакция: пн, 30 яну 2006, 10:32 от Free Soul

# 20
  • Мнения: 4 915
Мами, дали вече мога да дам на сина ми, който след два дни навършва 8 месеца, каша от овесени ядки или още е рано?

Аз изчаках да стане на 10 месеца, най-вече повлияна от тази статия:

Цьолиакията е заболяване, при което употребата на храни, съдържащи пшенично брашно и други житни растения (или иначе казано, съдържащи глутен, заб. моя), причинява по неизяснен начин атрофия на лигавицата на тънкото черво. Това води до намаляване активността на ензимите в червото, поради което се нарушава способността за всмукване на храните. В ранно детство заболяването се нарича цьолиакия, а при възрастните най-популярно е глутенова ентеропатия. Среща се най-често в ранното детство, когато се преминава от млечна към въглехидратна храна (ако това преминаване към глутеносъдържащи храни стане преди 10-ия месец, стомашно-чревният тракт не е достатъчно зрял, за да се справи с глутена, заб. моя) и в четвърто-пето десетилетие от живота.
По отношение на причините се обвинява един ензимен дефицит, предразполагащи генетични фактори, подкрепени от данни за фамилно разпространение на заболяването, имунен дефицит, нарушен дисбаланс в имуноглобулинния състав на храносмилателния тракт (имуноглобулините се съдържат в коластрата и зрялото майчино мляко, особено IgA, заб. моя) и пр. Основният симптом на заболяването е диарията. Тя е свързана с неразградени масти преди всичко. Може да настъпи и без приемане на мазнини в храната. Отслабването е другият съществен признак – губят се по 10-15 килограма, подуване на корема, газове, слабост, лесна уморяемост, електролитни нарушения в белтъчния метаболизъм, отоци, включително и вода в стомаха.
Основното лечебно мероприятие е безглутеновата диета. От храната се изключват под всякаква форма пшеница, овес, ечемик, просо, бял хляб, сладкиши, житни каши, кремове, марципани, пудинги, малцови екстракти, консерви, съдържащи нишесте, боза. Мазнините трябва да се премахнат или да се ограничат до 40 грама дневно. След подобряване на състоянието се дават в нормалното количество. От въглехидратите се разрешават царевица, соя, ориз, елда, сирене, кашкавал, прясно и кисело мляко, извара, яйца.
Много е важно диетата да е много богата на витамини, желязо и електролити. Лечението е строго диетично. При правилно провеждане резултатът от него настъпва от 2-3 седмици до 2-3 месеца. Ако се спазва безглутенова диета, човек няма проблеми. Най-малкото й нарушаване води до влошаване на състоянието.

Д-р Георги Попов, гастроентеролог. Завежда гастроентерологичното отделение в Многопрофилна болница “Пловдив”, за в. “Марица”


Разбира се, това бе мое решение. Можеш да почетеш още и да прецениш кога да въведеш глутена.

Последна редакция: пн, 30 яну 2006, 11:54 от Free Soul

# 21
  • София
  • Мнения: 6 259
Ядките са обработени термично - с пара и под налягане зърна, които при обработката се разпукват и после се готвят много по-лесно и бързо - омекват. Няма химии при обработката. Бих те посъветвала да купиш ядки, наистина ще са по-лесно усвоими.
Мен също ме интересуваше това, затова едно голямо благодаря и от мен!   bouquet

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Аз захраних с глутен случайно преди около седмица. Бяхме на гости и беба изяде овесените ядки на домакинята Laughing/тя има стомашни проблеми и това трябва да яде/. И не само да опита, а изяде цяла паничка Rolling Eyes. Ядките бяха страхотни-казаха ми, че ги има на пазара на Ситняково. Немски, в едни сини пакети като брашно...много фини/как само го обясних Laughing/. Ако някой знае къде другаде могат да се намерят?
 Иначе след това купих бисквити и кус-кус на Плазмон. Беба много ги хареса. Особено кус-куса...Така, че не можахме да изчакаме да станем на 10 месеца, както го бях планирала Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт