тормоз в училище- какво мога да направя?

  • 20 845
  • 242
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
оказва се, че моето дете /8 клас/ има големи проблеми в училище, за които досега не знаех. случайно научих какво си пишат във фейсбук с разни съученички и защо всъщност напоследък все симулира, че е болна и отказва да ходи.... ако има майки, минали по този път, ще се радвам да ме посъветват какво да направя. ще се опитам да опиша накратко нещата: получава заплахи, че ще я пребият, ако стъпи на училище, същото, ако каже на някой за заплахите. положението май се усложнява и от факта, че аз работя в същото училище. бясна съм на класната и на госпожата, с която прекарват повечето часове /езикова гимназия е и всеки ден имат по 4-5 часа с една учителка/- всеки ден питам как е положението в класа, има ли проблеми и т.н., а те само обясняват как всичко е перфектно. е, оказва се, че не е, а аз в момента сериозно мисля за подаване на граждански иск в съда срещу родителите на въпросните момиченца + класната + госпожата /с която сме иначе в много добри отношения/. имам ли право да направя подобно нещо и има ли вероятност от конфликт на интереси? аз ще действам в качеството си на родител, а не на учител, но все пак ситуацията се развива на работното ми място....моето също не е от кротките деца, но тук нещата много са загрубели и директно се говори за бой, убиване, пребиване и т.н. приемам съвети всякакви за справяне с тази неприятна ситуация, благодаря предварително.

Какво по-ясно от това? Че не е посочено изрично дали директно заплахите са писано в профила на момичето, или момичето е говорило със съученичка за заплахите, или е чело как съученички си разменят помежду си заплахи по неин адрес във фейса? Заплахите са налице (макар да ми се иска и на мен да зная какво точно е прочело и къде момичето). Ако примерно, аз и още две-три потребителки тук си правим "в ефир" едно разговорче какво ще ти се случи на теб, ако още веднъж влезеш да пишеш във форума и т.н-,  няма ли да е пак заплаха към теб, макар и на принципа "сещай се сама"? Не ми се вярва чак толкова да не сте наясно с видовете насилие в училище (и между ученици от същото училище) и като цяло относно насилието, все пак професията ви налага да сте по-наясно! Ако смяташ, че нещо от написаното от мен относно насилието в училище е грешно, можеш да го посочиш.
Както и да е, нямам намерение да се карам с никого! Надявам се все пак авторката да се включи и да изясни точно този щекотлив въпрос за заплахите.

Последна редакция: сб, 06 апр 2013, 19:47 от Andariel

# 46
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да продължим с догадките тогава.
Нищо грешно не смятам, че някой е написал за насилието по принцип. Но за конкретния случай всички тук гадаем. Никъде в поста на авторката не е написано, че заплахите са отправени във фейсбук, а че е разбрала за тях от там. Може да са отправени там, но може и детето да е споделило с приятелите си там и от това майката да си е изяснила за проблема. Приемам второто за по-вероятно, защото във фейсбук си пишат приятели обикновено и ако някои не са приятели(щом заплашват), то няма как да пишат на момичето. А Андариел приема другото предположение, че тормозителките са отправили заплахите там, къде точно и като какви точно, пак можем да си погадаем.
Аз искам да разбера подробности или по-точно яснота по проблема, но за други не е проблем, явно, да стъпват по догадки, достатъчно е да са чували за някакви масови случаи и да причислят и този към останалите. Ама дали е така или не е - няма значение, май по-важното е да се обърне проблема и отговорността.

# 47
  • Мнения: 5 892
Дамата  е била онлайн, но нещо не желае да се включи Tired

# 48
  • София
  • Мнения: 2 300
От поста не се разбира майката говорила  ли е въобще с дъщеря си или не. А преди да тръгне да съди този и онзи това е първото нещо, което трябва да направи.

# 49
  • у дома
  • Мнения: 7 151
А аз се чудех защо темата  ми е толкова позната  newsm78 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=646543.0

# 50
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това дете има сериозни проблеми с компютрите: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=660741.msg22094495#msg22094495
Аз знам какво ще направя, ако е мое.
Има нужда от лекуване от зависимост, която е видно, че продължава.

# 51
  • София
  • Мнения: 62 595
Този случай е като десетки и стотици други и притежава основните характеристики. Не разбирам това с догадките. Дали ще е този или някакъв друг, схемата е все една и съща. Ако сега ще се правим, че точно този случай е уникален или странен, след линка на Светлаем, то това означава да излъжем и да се правим, че няма нищо - децата в училище са все бели и добри, а каквото правят, то е все извън компетентностите на учителите. а, да, и много удобно се получи, че точно това дете има проблем, така се оказа, че всичко е наред и учителите не носят отговорност. Но на практика има достатъчно много случаи на кибертормоз, социална изолация и заплахи, и че все някой нещо е знаел, включително класният ръководител.

Последна редакция: нд, 07 апр 2013, 00:01 от Andariel

# 52
  • Мнения: 5 892
Аз мисля,че майката си измисля ....

# 53
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 335
Този случай е като десетки и стотици други и притежава основните характеристики. Не разбирам това с догадките. Дали ще е този или някакъв друг, схемата е все една и съща. Ако сега ще се правим, че точно този случай е уникален или странен, след линка на Светлаем, то това означава да излъжем и да се правим, че няма нищо - децата в училище са все бели и добри, а каквото правят, то е все извън компетентностите на учителите. а, да, и много удобно се получи, че точно това дете има проблем, така се оказа, че всичко е наред и учителите не носят отговорност. Но на практика има достатъчно много случаи на кибертормоз, социална изолация и заплахи, и че все някой нещо е знаел, включително класният ръководител.
Направо се изумявам от този пост. Andariel, прочете ли нещо от миналогодишните постове на авторката?

Проблемът е бил концентриран вкъщи и по всичко личи, че жената се е предала.Сега обаче на прицел са учителите и съучениците. Ще съди родители, класен. Питам аз нея кой да съди, че не може да се оправи с един пъпчив тийн, а иска училището и класната да решават личностните проблеми на детето ѝ?
същия проблем имам с 13г. си дъщеря. при нас вече положението излиза от контрол, каквото и да се опитвам да измисля. аз определено не харесвам фейсбук, влизам по веднъж на месеца, за да се свържа с някой приятел надалеч... тя не излиза от фейса, качва снимки /колкото и да й говорим, че е опасно/, постоянно прибавя нови непознати контакти.... миналия месец имахме големи проблеми с ескалиране на напрежението именно във фейсбук между нея и няколко момичета от същото училище- бяха стигнали до уговорка да се бият в двора на училището- добре, че успях навреме да реагирам и със съвместни усилия с директора прекратихме нещата.... идва ми да взема компютъра и да го изхвърля от къщи, обаче това няма как да стане, защото моята работа е изцяло свързана с компютър и интернет- няма как да се обрека на безработица точно във време на криза. когато ходихме на почивка за няколко дни, а тя остана с баба си и дядо си, скрихме компютъра в един кашон в офиса- пълна лудница. няма как да го разкачам и крия всяка нощ, обаче. много се надявах наистина да хакнат фейсбука, както пишеше по едно време и да го затрит, но не стана, за съжаление.... съвместни дейности с мен не иска да извършва никакви- аз съм била дъртачка, никой нормален човек не излизал навън с майка си, не можем един нормален разговор да проведем /освен ако не включва купуването на нещо за нея/- много я тресе пубертета в момента. лошото е, че е буквално зависима от интернет и фейсбук. ако се случи да изключи нета /при гръмотевиците последните седмици периодично изключваше за часове/ е като побесняла- крещи, блъска врати и т.н. исках да сложа парола на компютъра, но според баба й ще потроши всичко вкъщи, ако види, че има парола. опитах се да говоря с психолог по темата, но получих, меко казано, няколко неадекватни съвета. дъщеря ми пък категорично отказа да я водя на психолог, защото само лудите ходели..... накрая аз ще вляза в лудницата, ако не измисля скоро решение на ситуацията.

# 54
  • Мнения: 41 057
Нали коренът на една дума носи информацията за смисъла и? Така в в думите "УЧИлище" и "УЧИтел" съвсем ясно се казва за какво става дума - работата на учителите е да наливат в главите на децата знания, а не да се борят с пропуските в домашното възпитание. Не мога да разбера тази мания учителите да се изкарват виновни за всички поведенчески проблеми на децата. Тези деца си имат родители и по закон и по традиция родителите са отговорни за децата. Още повече, че родителите имат много повече лостове за въздействие върху децата от учителите, които почти нямат такива. Как може някой да иска да съди учител, че други деца влизали в конфликт с неговото не в училище, а във ФБ??? какво общо има учителят с това? А и колко часа на ден класният вижда децата, а? 45 минути? 90 минути? И въпреки това един родител, който прекарва с детето си неизмеримо повече време държи отговорен учителя. Това си е чиста проба абдикация от отговорност. Работа на учителите е да обучават, да надграждат и възпитават доколкото им позволяват децата и да се грижат за реда и безопасността в училище. Толкоз. Никой не им плаща да бъдат пъдари извън училище и във виртуала.

# 55
  • Мнения: 5 734
Дамата  е била онлайн, но нещо не желае да се включи Tired
Авторката сякаш не се интересува от нашите мнения,не е писала нищо повече по проблема.
Дали е измислена или реална тази ситуация, която описва? newsm78

# 56
  • Мнения: 5 892
Като й разгледах публикаците- ми не й пука според мен... Смята, че е под супер стрес и всичко й е простено, и че дъщеря й е изтървана, тя няма контрол над нея. ( страх я било, че ако й спре компютъра малката щяла да потроши къщата). Един конфликт- добре, ама да се случи втори път- проблема си  е в нейното дете и нея. Опитва се да прехвърли вината на другите, просто защото тя не може да се оправи с нея. Силно се надявам да си е измислила втория случай...

# 57
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако това дете наистина е способно да потроши къщата заради някаква глупост(ако му спрат нета), то е напълно възможно да се държи грубо и предизвикателно във виртуалното пространство.
И ако се тръгне на съд със заплахите от фейсбук, много е вероятно да се добавят и нейни заплахи и други неща, които тя сама е писала.
А Андариел да продължава да мисли, че случаят е като всички други.

# 58
  • Мнения: 5 892
Много си права! Не виждам как тя очаква учителите да се справят и да отговарят за детето й, след като тя самата като негова майка не може.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
А това, че конкретният случай е с някакви отклонения означава ли, че трябва да зачеркнем всички други случаи, протичащи по същата схема? Само това искам да ми каже някой!
Това, което се случва в училище, е отговорност на възрастните в училището в лицето на ръководството и учителите. Кое не е ясно тук? Написах го веднъж, но го отсвирихте, затова ще го напиша втори път - в училище винаги се знае какво се случва, защото винаги има признаци, а и учителите с времето опознават децата и много добре виждат кога някой е организатор на някакви групички, кои са последователи, кои са аутсайдери, кога има физически тормоз, кога психически, включително социална изолация. Училището е клюкарник. Не ми се вярва чак толкова болшинството от учителите да са глухи, слепи и неразбиращи. Подозирам, че просто е по-удобно иначе.
 Казва се "учител", защото учи учениците на нещо, а ако ролята му беше само да влезе и наговори някакви неща и да си излезе, щеше да се казва "лектор" или "говорител".
Ако не бяха старите публикации на авторката, което се разбра доста късно, пак нещата щяха да са показателно, защото всички пишещи в темата преди поста на Светлаем приеха нещата за истински и си казаха истинското мнение. Можеше и да е измислена история, а можеше и да е истинска, но реакцията на пишещите много добре показва как реагират. От това няма как да избяга никой, колкото и сега да се оправдава. И аз не се съмнявам, че наистина биха реагирали така, защото това е нагласата, виждала съм го с очите си неведнъж и дваж, макар и не точно с писалите тук. Както се видя, реакцията е като на гилдия, не като на родители.

Последна редакция: нд, 07 апр 2013, 14:31 от Andariel

Общи условия

Активация на акаунт