Работа мечта си търсим - 30-та късметлийска!!!

  • 48 798
  • 738
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 9 050
Аз все още съм в процес на изчакване. Допускам, че потенциалните ми работодатели вероятно чакат да минат и Великденските празници, освен и подновяването на договора.

Виждам, че отново се отвори въпроса за промяна на CV-то според определена обява. Донякъде го разбирам, но не съвсем. Добре, ще изтъкна задължения, които съм изпълнявала на предишните си местоработи, съответстващи повече на обявената позиция. Но все пак...така или иначе всеки път ме разпитват от-до, какво съм вършила и на интервюто няма как да скрия примерно, че някъде повече съм превеждала, другаде повече съм се занимавала с продажби... Но при всички положения не бих могла да изпусна от CV-то си някое от работните места. Та аз не съм работила в 20 фирми. Само 3-4 са. Масово забелязвам обаче, че особено когато се кандидатства по обява ( а не примерно по препоръка на познат), хората се хващат за последната ти работа и сякаш забравят да погледнат по-нататък CV-то. Например, в първата фирма, в която работих цели 5 години и нещо си, съм извършвала най-разнообразни дейности. То е и нормално, че за толкова години са ми се натрупвали задълженията. Обаче интервюиращите изобщо не поглеждат какво съм написала за тази си работа. Вторачват се в последните две и това е.
 
Red Velvet:
Скрит текст:
Знам, че сигурно си много заета, но преди няколко дни ти изпратих CV-то си на лични и ще се радвам да ми помогнеш със съвет, когато имаш време. Не знам дали си го получила.

Работила съм само на 2 места през тези 11 години, които имат връзка с професионалните ми интереси и само тях пиша. Ако ме питат, разказвам и допълнителните занимания, но просто като подкрепа на факта, че не съм седяла без да правя нищо през това време. До там.

И дори на тези 2 места съм вършила толкова много неща, че ги спестявам поне половината. Ако кандидатствам за позиция, свързана с възнагражденията, тогава наетите от мен хора нямат никакво значение. Има начин да се оформи CV-то така, че да стане ясно, че има и други задължения, но те не са релевантни и са спестени.

И чисто консултативно, нямам ли обява, по която ще се кандидатства, как да преценя дали едни CV е добро или не? При всички положения CV, което представя една пълна мешавица от опит, често без особена логика в последователността, не е подходящо за никоя обява. На как да преценя кое да се махне и кое да остане, ако нямам изискванията на позицията?

Това е съвет. Ако искате го следвайте. Ако не искате - недейте. В моя опит, CV-та в които не мога за минута-две да открия това, което търся, не заделям за повторен преглед. Да, опита може и да го има някъде там, но като е скрит измежду всякакви други нерелевантни задължения, трудно може да бъде открит. Чувала съм логиката на кандидатстващите, че трябвало да четем и между редовете и като ни пишете А, ние да се сетим, че било Б. Но реално, дори и при най-дбро желание, нямам физичесската възможност да изчета 400-500 CV-та между редовете за седмица.

# 706
  • Мнения: 107
Извинявайте, че нахлувам така, но имате ли някакви отзиви за Калсберг?

# 707
  • Мнения: 29
Бързо пишете и не успях да прочета всичко, но по темата за стажовете...в момента точно това искам. На документ опит имам, теоретични знания- имам, но реална практика- не. Това се оказва голям проблем в намирането на работа. Търся стажантско място. Не искам заплащане. Не искам обещание за работа след това. Само искам практика, да се науча. Според мен това е много хубава възможност и би било нахално /лично според мен/ да искам да ми плащат изобщо, а да кажа, че дадена сума ми е малко...
В тази връзка ако някой знае стажантски места в сферата на счетоводството във Варна да свирка. Не съм подходяща за програмата Старт на кариерата /или нещо такова беше/, защото вече няколко години съм назначена като счетоводител/ друг е въпросът какво точно съм работила.
 Връщам се да ви дочета.

# 708
  • Мнения: 9 050
Извинявайте, че нахлувам така, но имате ли някакви отзиви за Калсберг?

Бяха работодател на годината преди 2-3 години. Но само това. Знам че имат добри ситеми за мотивация на персонала. Все ги навират като пример за добри практики.

# 709
  • Мнения: 171
Все пак за тези места взимат начетени хора които нямат толкова нужда да чиракуват безплатно. Да приемем че вече 4-5 години за се по обучили в университета. Ред , понякога се чудя дали не живеем в различни държави. Но си спомням , че и за теб е приоритет заплатата , така , че едва ли би се радвала на 200лв.

Трудно е от университета да започнеш веднага работа. Не трябва да се пренебрегва стажа, особено в някои професии. Според мен стажуването е много добра възможност за младите и подкрепям тази "мода" с две ръце. Дори и за 200-300 лв. Не знам колко пари искат да получават току що завършилите за да ги обучават?! Та има места, на които стажантите взимат на половината пари от обучаващите ги?!

Не коментирам работодатели, които злоупотребяват със стажуването по един или друг начин. Трябва да се подават сигнали и да се борят потърпевшите срещу това.





Ами това казвам и аз. Наскоро завърших университет, без солиден опит и е адски трудно да се започне от 0. Е работила съм и като продавачка, в кол център и т.н., но какво може да ми помогне това ако канд. за квалиф. работа като асистент напр. или специалист продажби? По отношение на стажа, който зачекна - да съгласна съм и на стаж с мин. заплащане, колкото да си покрия разходите за транспорт и храна, все пак съм без опит даже съм пуснала кандидатура в 1-2 фирми, които са обявили стажантски позиции, но досега нищо. Така, че никак не е лесно мога да кажа, защото като завършиш излизаш "гол и бос" и никой не е готов да се занимава с теб и да те обучава. Всеки иска наготово хора с опит....

# 710
  • Бургас
  • Мнения: 7 056
Ами така се получава, защото образователната ни система е напълно ИЗВРАТЕНА. Трябва коренно да се промени. Да се нябляга най-вече на практическото обучение, така че от уиверситета или техникума хората да са готови да започнат работа веднага. А сега учиш 4-5 години, после пак обучение и стаж и то ставаш на 30. Тепърва да започваш работа и семейство.

# 711
  • Мнения: 492
То цялата ни държава е извратена.Трябва по нормални доходи да има , защото с тия 200 лева за стаж не става.По принцип разбирам , че не си с опит и тия пари са колкото да си покриваш разходите. Обаче ако ако мама и тате взимат по 400 - 500 лева , а имат и друго дете.Кой по -напред да издържат?Точно за това казвам , че държавата е извратена.

# 712
  • Мнения: 18 742
Като чета темата имам чувството, че живея в някаква паралелна реалност. Завърших бакалавърска степен през 2008 г.  Няма да се впускам в подробности кой от къде е бил, но всички бяхме толкова амбицирани -  да търсим стажове (не за пари разбира се), да ходим на обмен. Края на трети и особено четвърти курс повечето се бяхме ориентирали да започнем някаква работа. Без значение за колко пари. Първата ми работа беше за 300 лв. от трети курс. Стоях на нея, докато завърших. Но като завърших бях с 2г. опит по специалността си и практикувани в работата езици. Това е втората тема, в която срещам, че стажуването/първата работа са безсмислени щом не са добре платени. Да знаете, че в университетите е пълно с млади амбициозни хора, които са готови да чиракуват безплатно, защото знаят, че след безплатното чиракуване ще са едни гърди пред тези, за които 200 или 300 лв. са унижение.

# 713
  • Мнения: 492
Аз повдигнах темата за стажантите  и просто исках да обясня нещо друго , което наблюдавам.Става въпрос , че работодатели с чистото съзнание  наемат работна ръка , която им е евтина.Като стаж разбирам да ходя 3, 4, 5 месеца , но не по цял ден.Така ходих аз на половин работен ден , защото имам упражнение и лекции.Да не говорим , че дори не са ми и плащали и не съм се оплаквала.Сега наблюдавам друго нещо , че се наема на пълен работен ден с цел избягване на осигуровки и заплащане на заплата.Съответно ти, който току що си завършил си много по - нежелан за работа. Нали знаете , че чирака е плащал на майстора.Но това става в една нормална държава, в която родителите могат да издържат и себе си и децата си.

# 714
  • Мнения: 9 050
Нашите стажанти работят на пълен работен ден. Нямаме стажове на непълен работен ден. Затова и ги организираме през лятото, когато студентите нямат лекции и изпити.

# 715
  • Мнения: 492
Само , че лятото администрацията не работи и малко се обезсмисля стажа.
Аз съм завършила 2008г. , но цени и заплати бяха други.Майка ми и баща ми ме издържаха , като дори пари за дискотека ми оставаха.Ако сега на тия заплати и цени  ако трябва да ме издържат едва ли ще могат.Пък да не говорим в колко семейства работи само един родител.Просто това исках да кажа , че доста неща са сбъркани в България.

# 716
  • Мнения: 9 050
Коя администрация не работи?  newsm78

# 717
  • Мнения: 492
Август месец съда е в отпуск.

# 718
  • Мнения: 492
Юни и юли си на сесия, а целия август съда е в отпуск и съответно повечето тогава почиват.Остава септември, а от 1 октомври си на лекции и упражнения, на който е задължително присъствието.Та че по- рентабилно е да ходиш на половин ден, когато нямаш.

# 719
  • Мнения: 9 050
Е, ти обобщаваш всички стажове на база конкретен стаж. Нашите стажове нямат нищо общо със съда. И провеждането им през лятото си е напълно смислено.

Съдът може да е в отпуск, но защо пък точно там трябва да е стажът (говоря за стаж по време на курса на обучение, а не за този за правоспособност).  Освен това съдът не "затваря" през лятото. Има дежурства.

Общи условия

Активация на акаунт