Работа мечта си търсим - 30-та късметлийска!!!

  • 48 788
  • 738
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 446
Не знам доколко ще е добре да сканирам един такъв договор на стажант и да го изтипосам тук, да видите, за какво иде реч  ooooh! Аз щях да припадна. И аз съм започвала от някъде и съм работила за малко пари, ама това наистина си е подигравка (говоря за доста голяма фирма)  Tired

Ами да, жалко е като се прекалява наистина.


Последна редакция: пт, 19 апр 2013, 16:37 от Red velvet

# 691
  • Мнения: 499
Аз преди 4 години от стаж(6 месеца) започнах работата, на която съм и до този момент. Стартова ми заплата= това, което получавах по време на стажа, но вече обвързано с договор, осигуровки и т. нат.

"За" стажовете съм, но все пак и за адекватно поведение от страна на фирмите, предлагащи стаж.

# 692
  • София
  • Мнения: 30 253
Не знам доколко ще е добре да сканирам един такъв договор на стажант и да го изтипосам тук, да видите, за какво иде реч  ooooh! Аз щях да припадна. И аз съм започвала от някъде и съм работила за малко пари, ама това наистина си е подигравка (говоря за доста голяма фирма)  Tired

Ами да, жалко е като се прекалява наистина.




Не, да НЯМА стажанти по 3г. на 200лв заплата  ooooh! И аз съм започнала от някъде, но след 6м имах трудов договор, социални придобивки и увеличение на заплатата т.е. всичко е в границите на нормалното. А, не 3г. да те държат на 200лв заплата и на финала, когато дръзнеш да попиташ за трудов договор да ти покажат вратата. Дано ме разбираш за какво ти говоря. Защото ми е странно мисленето, че трябва да си стажант до живот и да си доволен, че ти дават 200лв Tired

п.с. понякога се чудя, дали не трябва да се радвам, че не работя в БГ фирма и не съм се явявала много на интервюта из тукашните ширини, че като чета тук за какво иде реч, косата ми настръхва Tired

# 693
  • Мнения: 1 446
Ама никой не ги кара да стоят 3 години на стажантски договор....

Аз някъде да съм казала,че трябва да си стажант до живот. 3-6 месеца е максимума. Не съм го казвала, не знам аз ли не пиша, ти ли не четеш.....както и да е, няма да спорим  Peace Форум е все пак.

# 694
  • Мнения: 499
Ама никой не ги кара да стоят 3 години на стажантски договор....

Аз някъде да съм казала,че трябва да си стажант до живот. 3-6 месеца е максимума. Не съм го казвала, не знам аз ли не пиша, ти ли не четеш.....както и да е, няма да спорим  Peace Форум е все пак.



Добре де,но след 3-6 месеца, ако не пожелаят да те наемат на договор?

# 695
  • София
  • Мнения: 30 253
Именно това написах и аз  Peace Споделих просто, че в тази криза, все повече работодатели злоупотребяват със "стажантите" и са намерили лесна ниша за евтина работна ръка. Разчитат на това, че стажантът ще си трае и ще работи за без пари от благодарност че е нает   Confused За мое съжаление все по-големи фирми прибягват до този "похват".

Иначе стажуването 3-6-9м. си е напълно в реда на нещата  Peace

radi86, има такива, които наемат, но има и шмекери, които чакат да се усетиш (т.е. да повдигнеш въпроса) и ти казват, че нямат ресурс да те наемат. След 2 дена е нает следващият стажант за същите пари  Tired

# 696
  • Мнения: 19 317
Аз кандидатствах преди за стажант по управление на сградния фонд, въпреки че съм на 31 години, което е доста за стажант и съм сигурна, че и да има заплащане, ще е мизерно. Иронията е, че преди това работех, като се обучавах в движение, а сега това уча и общо-взето ме е яд, че не съм знаела навремето някои неща, а съм губила време и енергия да откривам топлата вода. Сега пък не работя в тази област Simple Smile Хубавото на обучението ми е, че ходим на практики/посещения в различни компании. Сега чакам с нетърпение да отидем в Colliers Bulgaria, българското подразделение на Colliers International, и се чудя дали да не си нося СВ при посещението. По принцип в България има голяма нужда от квалифицирани управители на недвижими имоти, макар че българите като цяло си мислят, че са пари на вятъра и е достатъчно да плащат на някой пъдар или охрана нещо минимално и всичко е наред. Като цяло ще ми е приятно да работя нещо в тази сфера, но тъй като трябва да се яде, започвам да се оглеждам и за други неща.

# 697
  • Мнения: X
Аз все още съм в процес на изчакване. Допускам, че потенциалните ми работодатели вероятно чакат да минат и Великденските празници, освен и подновяването на договора.

Виждам, че отново се отвори въпроса за промяна на CV-то според определена обява. Донякъде го разбирам, но не съвсем. Добре, ще изтъкна задължения, които съм изпълнявала на предишните си местоработи, съответстващи повече на обявената позиция. Но все пак...така или иначе всеки път ме разпитват от-до, какво съм вършила и на интервюто няма как да скрия примерно, че някъде повече съм превеждала, другаде повече съм се занимавала с продажби... Но при всички положения не бих могла да изпусна от CV-то си някое от работните места. Та аз не съм работила в 20 фирми. Само 3-4 са. Масово забелязвам обаче, че особено когато се кандидатства по обява ( а не примерно по препоръка на познат), хората се хващат за последната ти работа и сякаш забравят да погледнат по-нататък CV-то. Например, в първата фирма, в която работих цели 5 години и нещо си, съм извършвала най-разнообразни дейности. То е и нормално, че за толкова години са ми се натрупвали задълженията. Обаче интервюиращите изобщо не поглеждат какво съм написала за тази си работа. Вторачват се в последните две и това е.
 
Red Velvet:
Скрит текст:
Знам, че сигурно си много заета, но преди няколко дни ти изпратих CV-то си на лични и ще се радвам да ми помогнеш със съвет, когато имаш време. Не знам дали си го получила.

# 698
  • Мнения: 1 446
Ама никой не ги кара да стоят 3 години на стажантски договор....

Аз някъде да съм казала,че трябва да си стажант до живот. 3-6 месеца е максимума. Не съм го казвала, не знам аз ли не пиша, ти ли не четеш.....както и да е, няма да спорим  Peace Форум е все пак.



Добре де,но след 3-6 месеца, ако не пожелаят да те наемат на договор?

Aми предполагам си тръгваш? Или решаваш да останеш...Не знам.

buttinsky, тъкмо ти писах,че не ми се отваря. Ще ти дам мейла си.

# 699
  • София
  • Мнения: 30 253
Ама никой не ги кара да стоят 3 години на стажантски договор....

Аз някъде да съм казала,че трябва да си стажант до живот. 3-6 месеца е максимума. Не съм го казвала, не знам аз ли не пиша, ти ли не четеш.....както и да е, няма да спорим  Peace Форум е все пак.



Добре де,но след 3-6 месеца, ако не пожелаят да те наемат на договор?

Aми предполагам си тръгваш? Или решаваш да останеш...Не знам.

....

Да и те наемат следващия стажант. Затова писах, че се злоупотребява т.е. още от началото знаят, че няма да има назначаване на договор, но го спестяват на кандидата.
Иначе си има и свестни фирми, които си назначават след 6м и всичко си е ОК.

Аз съм била стажант в чужбина и там много се впечатляват от стажове по време на обучение, а после (поне преди години, когато аз търсех работа) много помага и тук за намиране на работа. Поне по мое време това се ценеше, сега нямам идея как е  Rolling Eyes

# 700
  • Мнения: 9 050
Ама никой не ги кара да стоят 3 години на стажантски договор....

Аз някъде да съм казала,че трябва да си стажант до живот. 3-6 месеца е максимума. Не съм го казвала, не знам аз ли не пиша, ти ли не четеш.....както и да е, няма да спорим  Peace Форум е все пак.



Добре де,но след 3-6 месеца, ако не пожелаят да те наемат на договор?

Ако след 3-6 месеца не искат да те наемат на договор, вероятно и след 3-6 години няма да искат.

Важно е още на самото интервю да изяснявате тези неща и най-вече, да не очаквате нещо, което не ви е обещано. Аз например, с всички стажанти се разбирам, че това е стаж и е за определеното време. Никой от тях не очаква след това да го вземем на работа. Естествено, ако на следващ етап имаме отворена позиция и бивш стажант кандидатства, ще бъде с предимство пред всички останали. Но до там.

Дори съм имала случай, когато се отвори позиция и я предложихме на стажантката ни. Тя отказа, защото прецени, че не може да съвместява работа и обучение. Нашите стажанти са студенти и обикновено работят през лятото. Краят на стажа е винаги обвързан с началото на лекциите им по тяхно настояване. Считам, че така е правилно. Стажовете са за студенти и учащи според мен.

Последна редакция: пт, 19 апр 2013, 17:57 от ZinaSt

# 701
  • София
  • Мнения: 30 253
....
Ако след 3-6 месеца не искат да те наемат на договор, вероятно и след 3-6 години няма да искат.

Важно е още на самото интервю да изяснявате тези неща и най-вече, да не очаквате нещо, което не ви е обещано. Аз например, с всички стажанти се разбирам, че това е стаж и е за определеното време. Никой от тях не очаква след това да го вземем на работа. Естествено, ако на следващ етап имаме отворена позиция и бивш стажант кандидатства, ще бъде с предимство пред всички останали. Но до там.

Дори съм имала случай, когато се отвори позиция и я предложихме на стажантката ни. Тя отказа, защото прецени, че не може да съвместява работа и обучение. Нашите стажанти са студенти и обикновено работят през лятото. Краят на стажа е винаги обвързан с началото на лекциите им по тяхно настояване. Считам, че така е правилно. Стажовете са за студенти и учащи според мен.

С това съм много съгласна. Докато учите, карайте стажове, помагат  Peace

# 702
  • Бургас
  • Мнения: 7 046
Е, може и да не ги наемат после стажантите, но поне вземат стажанти. Аз като учих в университета това стажа беше нещо незнайно за фирмите в прованса. Бях си направила един дълъг списък с фирми и НИКОЯ не вемаше стажанти, даже и за без пари. Единствено някои бянки, ама ме пращаха в централните клонове, т.е. в София. Еххх, мило и драго давах тогава да им работя зза без пари, ама не. Сега ми е малко късничко.

# 703
  • Мнения: 9 050
Е, може и да не ги наемат после стажантите, но поне вземат стажанти. Аз като учих в университета това стажа беше нещо незнайно за фирмите в прованса. Бях си направила един дълъг списък с фирми и НИКОЯ не вемаше стажанти, даже и за без пари. Единствено някои бянки, ама ме пращаха в централните клонове, т.е. в София. Еххх, мило и драго давах тогава да им работя зза без пари, ама не. Сега ми е малко късничко.

Преди точно 13 години, когато в трети курс в университета ни искаха стаж, в банките се плащаше, за стаж. Но не го разбирайте погрешно. Не банката плащаше на стажанта, а стажанта плащаше на банката. Самият стаж беше 3-месечно заточение на ксерокса, а кандидатите бяха толкова много, че дори и срещу споменатото заплащане, пак нямаше голям шанс да те вземат.

Сега има стажове в почти всяка фирма, а студентчетата се пазарят, че 400-500 лева били смешно заплащане. При все, че разликата в годините не е толкова голяма, разбиранията са коренно различни.

# 704
  • Мнения: 19 317
Мда, допреди десетина година стажовете бяха нещо екзотично и почти липсваха, поне в моята сфера.

Общи условия

Активация на акаунт