Захранване на дете с увреждане - помощ!

  • 988
  • 7
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 71
Здравейте!
Занимавам вас с проблемите си т.к. не знам към кой да се обърна, а тук във форума родителите са минали през какво ли не!
Детенцето ми след 2 дена ще стане на 6м. Педиатърката ни каза да започнем да се захранваме със зеленчуково пюре. Това добре. Купих аз пюре от картоф и го разредих с кърма ...... изобщо не го одобри. Мъчих се 2 дена, но успях да захраня лигавника, но не и малкия. Купих тогава от моркови. Първия ден добре опитва се да го гълта и втория горе долу биваше.  След това обаче голяма мъка. Той е на фенобарбитал и конвулекс и по-голямата част от времето спи. Тръгвам да му давам пюрето, като преди това съм му сменила памперса и се е събудил. И докато го настаня и сложа лигавника пак е заспал. Как да го захранвам като той спи  ooooh! ??? А казват, че трябва детето да участва в процеса, да не се насилва и т.н. После като тръгна да го дохранвам с кърма или адаптирано мляко по някое време се ококорва, ама за къде вече. Не знам вече какво да направя той като дремуца и не гълта, аз му давам и той си държи храната в устата и така  Sad А имахме проблем и с храната. Един месец сл
ед раждането нямаше гълтателен и сукателен рефлекс и се хранеше първо със сонда, после смесено - сонда и дохранване с биберон и към 3-я месец вече почна само с биберон. Чудя се да му купя едно шише с по-голяма дупка на биберона и да разредя пюрето и да му го давам с биберон да свикне с вкуса поне.....не знам и аз кой знае какви глупости дрънкам.
Ние сме с ЦКС - IIIст, епи симптоматика и кисти в главата. Все още нито гукаме, нито издаваме гласни звуци  Cry Не знам мога ли да стимулирам по някакъв начин и да насърча това развитие???
 newsm78 Логопедите нищо не кзват, рано било  Tired
Моля за съвет, ако някой е имал подобен проблем или има идея.....Приемам всякакво мнение. Първо дете ми е и съвсем се чувствам идиотски да се справя понякога.
Предварително Ви благодаря   bouquet







# 1
  • Мнения: 3 728
Здравей, аз не съм специалист в захранването, и при моето дете има много грешки в този процес, няма вашите здр. проблеми, но, като основно захранването трябва да бъде първи ден с една лъжичка пюре, втори ден с две и така около 5-6 дни с всяка нова храна. Вкусът на картофеното пюре не допада като цяло на децата, морковите са по-добри. Друго - пюрето да е достатъчно рядко, разредено с млякото, което приема или кърма. Трето до една година основната храна е млякото.
И за по-добри и адекватни съвети питай в подфорума - хранене с млека за кърмачета, захранване
Успех!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 71
Мерси!

# 3
  • Мнения: 26
Здравейте. Не знам дали ще бъда  полезна, но не се отчайвайте. И ние се хранихме със сонда до 8 мес. Не е сукал от биберон изобщо. Малко по малко нещата ще станат. Днес една лъжица, утре две след това може да не иска и така докато се получи. А може да пробвате и пъщарнак ние много го харесвахме защото е по сладък. Както преди 3 мес. сте се научили да сучете така и ще се научите с лъжица. Успех

# 4
  • Варна
  • Мнения: 71
Днес понеже много ми се въртеше на моркова го сложих в кърмата да стане така, че да може да го пие с бижерона, за да видя вкуса ли е неприятел или не. Хапна си го по този  начин, значи продължавам с моркова и после ще добавя и още нещо  Wink

# 5
  • Мнения: 3 728
vyolata, и аз в началото давах пюрето с биберон. Казват, че не било редно, но и тя не го ядеше с лъжичка. От шишето все пак пробваше. И така действах, първо с лъжичка, после в шишето, мъка беше. Сега вече яде сама с лъжичка, и по-твърда храна, а чета, че някои и до 3-4 год. приемат пасирана храна

# 6
  • Мнения: 2 327
Захранването рядко минава по вода и при деца без проблеми. Не очаквай нещата да станат изведнъж. Нормално е детето да не иска и дори да плюе понякога храната. Веднъж ще яде повече, друг път по-малко. Трябва ти постоянство и ще се получи Simple Smile Пробвай да смениш консистенцията на храната, пробвай с лъжичка, с биберон, с пръсти дори. Ще усетиш кой е правилният за вас вариант.
Ако детето запсива по време на хранене опитай да смениш режима по някакъв начин, така че да ви е удобно. Води се от детето и усещането си за него.
Тук имаше една мама с детенце с много тежка диагноза, за която се смятало че не може да се научи дори да яде от лъжица, камо ли непасирана храна. Тя обаче не знаела и се пробвала и детето се научило.

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Бих казала и да пробвате с домашно пюре - сварява се картоф, охлажда се, пасира се с кърма или АМ. (Ако не е охладен, ще стане лепкаво) Някои деца са капризни на вкус. Моят син също е хранен със сонда, до 9 месец. На 6-ия му давах по малко пюре с лъжица да свикне. На 9 месеца вече си го ядеше всичкото, даже и в повече ядеше. Домашни харесваше всякакви - картоф, картоф с морков, картоф с тиквички или чушки, слагах му жълтък, сирене, като стана на 9-10 мес. Но купени така и не хареса.

Общи условия

Активация на акаунт