Рисуване за начинаещи и не само -8

  • 152 999
  • 798
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 4 077
Ей сега, докато си разчиствах купищата нахвърляни листове намерих записки, които съм направила ...не знам откъде по повод на ЗАКОНИ НА КОМПОЗИЦИЯТА и реших да ги споделя с вас, може на някого да са полезни.
1. В картината трябва да има главен елемент, към който да се насочва погледа
2. Той не трябва да е в центъра, а на 1/3 от левия или десния, горниия или долния край /значи ако прекараме линии покрай всеки от ръбовете на листа на 1/3 от общата му ширина, ще получим от пресечните точки точно 4 места, където е най-уместно да бъде акцентът в картината.
3.плановете в картината трябва да са свързани
4. Упростяване! Чрез изключваме всичко второстепенно, което не е  жизнено важно за картината или чрез намаляване количеството на детайлитите /например не е задължително да се рисуват всички прозорци и вати/.
5. Комбиниране образи. Можем да вземем обекти, които ни харесват от природата и да ги поставим на листа по различен начин, не точно както е било в действителност. НАШАТА ЦЕЛ Е НЕ ДА ИЗКОПИРАМЕ ПРИРОДАТА ТОЧНО, А ДА СЪЗДАДЕМ ЯРЪК, ЖИВ, ВЪЗДЕЙСТВАЩ, ЗАПОМНЯЩ СЕ ОБРАЗ! Сцена, миг, момент, които да въздействат повече дори от реална снимка.

Извинете за главните букви, но това за мен е много важно. Аз имах проблеми с това - как хем да пресъздавам реалнто, хем да не го копирам...Тук, в този 5-ти закон аз намерих отговора...целта ни е да надскочим снимковото въздействие, да внушим чрез живописта по-ярко усещане, дори почувстване на това, което пресъздаваме. Ако сложим една до друга две ябълки, едната , нарисувана едно към едно...както се казва досущ като истинска...и другата, може изкривена, може с нереални пресилени цветове, ... ..но повече ябълка отколкото изобщо може човек да си представи, второто е нашата цел..
И още нещо -  след дълго разглеждане на картини в гугъла - главно пейзажи и цветя исках да разбера кои картини ме грабват светкавично, още преди да съм отворила в голям размер, още преди да съм разгледала обстойно...и после да видя какво е общото в тях. Установих, че ме привличат тези, които остават място и за моето въображение...загатнати, недоизказани...не тези, които са ми казали 100% всичко и за мен остава просто да кимна "да, добре", а тези, които...ми остават пространстранство...да кажа и аз нещо..да си го ДО представя...първото бих оприличила на монолог, сякаш някой ми говори, говори...казва ми всичко така както е според него и толкоз. Край. Второто го сравнявам с диалог. Художникът ми казва същесвеното, но зачита и моето мнение, аз също мога да кажа нещо..това е РАЗГОВОР.

Последна редакция: пн, 30 мар 2015, 13:29 от pandorina

# 541
  • Мнения: 639
Здравейте!Направих група във фейсбук ''Всичко свързано с рисуването.....'',ако искате се присъединете,тепърва ще се развива,надявам се ,че е позволено да постна линк тук https://www.facebook.com/groups/786891794731561/   bouquet

# 542
  • Sofia
  • Мнения: 305
Здравейте   bouquet
По-назад бях писала, че искам да си взема бои. Взех си от температа на "Таленс" в бурканчета няколко цвята. Много съм доволна, страхотни са - и цвят, и текстура, пък и си миришат както си трябва - на темпера  Mr. Green Обаче виждам едно проблемче - съхранението  Thinking Айде вкъщи, как да е - но ако трябва да ги помъкна със себе си, как ще ги таралянкам в тия стъклени бурканчета?  newsm78 Имам една-две метални кутии вкъщи от бонбони, ама нъц - ем малки, ем ще се тряскат бурканчетата  ooooh! Не знам какво да правя, дайте съвет моля  Praynig
Мислех да си сътворя нещо от кашон и с отделения за всяко бурканче, за да не се удрят. Ама надали ще имам възможност да ги помъкна с все кашона по градски транспорт или където и да било  #Crazy

# 543
  • Мнения: 24

TheHotChili ако се наложи да пренасяш бурканчетата просто увий всяко по отделно с вестник - така хем няма да ти се налага да ги слагаш в допълнителна кутия, хем няма да се тряскат едно в друго Simple Smile

# 544
  • Мнения: 4 077
Виждала съм парче стиропор, по-дебело, и в него, предполагам, чрез нагорещен  съд (в случая става дума за метални контейнерчета) са направени гнезда. В тях се редят отделните контейнерчета. Не знам може ли бурканчентата да се нагорещяват или пък гнездата да се издълбаят по друг начин. Такама плоскот може сопълнително да се сложи в кутия с подходящ размер, но бурканчетата няма да се лашкат вътре а ще си стоят в гнездата.

# 545
# 546
  • Sofia
  • Мнения: 305
Ами успях да си направя здрава кутия от картон. А колкото до тези "гнезда" за всяко бурканче, ще ги направя пак с картон  Peace Външно не изглежда кой знае какво, но дъното гледах да е двойно, а отгоре облепих с амбалажна хартия  (уж за красота) Grinning
Не бих посмяла да нагрявам бурканчетата, не знам как би се отразило на боята вътре  newsm78 Може би ако се изреже в размер и се облепи може и да се получи  Thinking
pandorina много е добро, вижда се че е Бетховен  Wink

# 547
  • Мнения: 4 077
Благодаря TheHotChili, вчера нямах време да напиша обяснителни бележки към картината. Наистина е Бетовен и музата. Тази картина бащата на свекър ми навремето я нарисувал, гледайки от една книга. Стоеше в хола им. Преди година, обаче влязоха крадци и им откраднаха картините. Предложих на свекър ми да им я нарисувам, а той ми каза "няма да можеш". А това пък как ме омбицира самооо...Та се пробвах и общо взето съм доволна от резултата, има за изпипване, искам да оплътня цветя долу по дрехата, но май нямам търпение и ще я оставя така.

Бурканчета наистина не е разумно да нагряваш, но ако намериш нещо друго с подобен размер, което подлежи на награяване, или пък ги изрежеш. Но както разбирам ти си решила проблема!! хайде пускай картини да гледаме  Simple Smile

# 548
  • Sofia
  • Мнения: 305
Ами аз сега нови нямам особено какво да покажа ново ( или поне такова което си заслужава да бъде показано)  Blush

Тия са ми старички (да кажем на няколко месеца, като едното си е недовършено)

http://prikachi.com/images/90/8039090r.jpg
http://prikachi.com/images/89/8039089f.jpg
http://prikachi.com/images/88/8039088f.jpg

# 549
  • Мнения: 4 077
Много са хубави TheHotChili! В натюрмолта с бутилката - чувства се ръката на художник - има въздействие!, пък цветята са толкова нежни!! Цветята напоследък са ми нещо като болна тема. Ужасно искам да ги рисувам, а ...но нещо не ми се отдават...ако мога да постигна това, което ти си постигнала с тези цветя ще съм много радостна! При това ти рисуваш с акварел /нали?/, което лично за мен е най-трудната техника....Ти гледала ли се отнякъде?

# 550
  • Sofia
  • Мнения: 305
Всъщност цветята съм ги гледала, но карам и по логика. Едното е от снимка, а това с моливите - от илюстрация. Пробвай първо с моливи (има едни акварелни) пък после и акварел.  Party Даже и смесено да се ползват акварел и молив е много хубава техника - опитай!   bouquet

# 551
  • Мнения: 639
Здравейте!Новата ми картина Simple Smile)

# 552
  • Мнения: 4 077
 smile3501

Много красиво! Много майсторски си нарисувала завиванията на листата...има дълбочина и обем! Ех тези цветя...как се мъча с тях  Sad

# 553
  • Мнения: 639
Много ти благодаря,и аз мн си харесах розите,доволна съм,като цяло Simple Smile не е перфектна,има мн да се желае,но на този етап си я харесвам Simple Smile

# 554
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте! Начинаеща съм в рисуването, занимавам се с графика, т.е. изучавам особеностите и техниките на графиката. Бих искала да помоля, ако някой някъде в нет-а е срещал напътствия за рисуване на череп да ги сподели. Стори ми се ужасно трудно, да не кажа невъзможно с всичката тази симетрия, пропорции, съотношения и визиране. Предварително благодаря.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт