СТРАСТИ - градините в София кампания 2013/2014

  • 44 873
  • 750
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 393
Добре де, какви са тия родители, дето знаят, че в яслената група има 40 и нагоре деца и си мълчат?!
Как очакват, че за децата им се полагат адекватни грижи при тази бройка?
Че и се натискат още 40 майки отъвн да дадат по 2к, за да заеме детето им 43-то място?

# 31
  • Мнения: 239
Говоря с недомлъвки, защото аз лично не съм била свидетел на това, което описах. Майката на моя приятел е възпитател в "градинска" група и е ежедневен свидетел на издевателствата в яслената група на същото детско заведение. Тя счита, че не може да се меси в работата на колегите си, но е разговаряла по въпроса с директорката.

bubcheto15, и какво ако знаете кое е ОДЗ-то и за кого от персонала става въпрос? Как се доказват подобни твърдения? Ще разпитват децата на възраст между 1 и 2 години?

Последна редакция: вт, 21 май 2013, 10:02 от Веда Словена

# 32
  • София
  • Мнения: 313
Мда, с друга майка говорих, чието детенце е там. Потвърди бройки по списък в тоя порядък. Посещаващи били около 10тина деца по-малко. Тя самата се чудеше, защо хората се натискали за там, след като са толкова големи групите.  Не я попитах защо и нейното дете е там....

# 33
  • Мнения: 30 051
Веда Словена , много ужасно ми се струва това, което пишеш за отношението на персонала към мъниците.
Ние сме в СДЯ, като никога не съм присъствала на заниманията им, но все се надявам поне малко от малко да се грижат за тях. Ясно е, че никой няма да е като мама, но поне елементарни грижи за хранене  и преобуване... Иначе моя мъник ходи вече с желание. До преди месец плачеше сутрин, но вече влиза с желание. Дано това да е показателно, че му харесва. Той доста трудно се адаптира, в началото много плачеше и казваха, че странял от децата, но сега (да чукна на дърво) се е отпуснал.

# 34
  • Мнения: 239
Natali_, не знам как да ти отговоря. В такива случаи е най-добре децата да се питат по заобиколен начин как се държат с тях в яслата - стига да могат да говорят... Например, ставате свидетели на скандал между майка и дете или между двама възрастни. Тогава попитай детето дали на него му се е случвало някой да се държи или говори така с него. Четох, че децата нерядко смятат, че те са повод за такова отношение и то е оправдано. Затова трябва да им се обясни, че то не е редно и че вината не е в тях, а в отсрещната страна.
Друг проблем е доколко може да се приеме за истина това, което деца на определена възраст твърдят - то понякога може да няма връзка с реалността...
Намери начин да разговаряш и с външните преподаватели за отношението на възпитателите към мъниците. От тях понякога могат да се чуят доста неща, защото не се притесняват, че ще ги уволнят или пенсионират бързо.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 729
Цитат
bubcheto15, и какво ако знаете кое е ОДЗ-то и за кого от персонала става въпрос? Как се доказват подобни твърдения? Ще разпитват децата на възраст между 1 и 2 години? 

Децата може и да не могат да говорят, но майката на приятеля сигурно може да се справи...
Не се заяждам, но като си възпитател и ставаш свидетел на "издевателства" вероятно може да поповдигнеш въпроса тук-таме...Малко ми звучи като директорката на училището с двора, дето минавал кабела с ток от снощните новини- "подала съм сигнал" и готово...

# 36
  • Мнения: 30 051
Моя мъник още не говори и не може да ми разкаже какво се случва в яслата. Но по това, че вече влиза с желание и ходи при лелките, заключавам, че най-вероятно няма такива издевателства.  Confused

При нас май няма външни преподаватели, имат само сестри и то са си на групите. Понякога се ядосвам като го видя омазан с манджа по лицето и необърсан или с мръсните ръце, но какво да правя, не знам....?!? Казват, че ги бършели уж, ама.....

# 37
  • София
  • Мнения: 4 035
Чакай сега, в случая не говорим за детски измислици, а за разказ на работещ в тази ясла възрастен пълнолетен човек (който щом не сигнализара е абсолютно солидарно отговорен), ако децата са така малтретирани, няма как да не им се отрази, може би родителите имат съмнения, но не знаят защо, като дадеш информацията с точност родителите могат да го прочетат и да разберат, че има от какво да се притесняват и да направят съответните проверки.

# 38
  • София
  • Мнения: 2 296
Какво значение има кое е ОДЗто ли? Ами например родителите на децата там биха могли да бъдат по-внимателни и при най-малкото съмнение до сигнализират по установения ред. Има най-разнообразни възможности.
Честно казано, подобни постове, изпълнени с недомлъвки, изключително ме дразнят, защото вместо да помогнат (каквато е целта на всеки форум), те докарват родителите като мен до лудост от притеснения. Понякога си мисля, че целта им точно такава. Дори и слух до съм чула за някое ДЗ, веднага бих споделила и бих казала, че не съм очевидец, но съм чула следното за това конкретно ДЗ - оттам всеки си преценява как да действа, но ще има едно на ум.
А тук какво става? Подхвърля се някаква история, но после се мълчи като партизанин, понеже нямало "доказателства"... Ми като няма и това е проблем за теб, трай си!

# 39
  • София
  • Мнения: 1 487
Веда, според мен трябва поне тук да споделиш кое е ОДЗ-то, най-малкото да не истерясват всички родители на деца в яслени групи, които четат темата, а и както казаха преди мен, родителите на деца в това ОДЗ да са по-наблюдателни и ако наистина има нещо такова да се реагира. Абсолютно престъпно е поведението ти да хвърлиш бомба и после да мълчиш, знаейки , че едни малки дечица са подложени на такъв тормоз, и ти си майка, как би се почувствала, ако някой знае, че се мъчи детето ти, но го е страх да каже????? Извинявам се за резкия си тон, но просто наистина побеснявам, когато чуя за подобно поведение към невинни малки деца, още повече когато може да се направи нещо, но някой предпочита да си затрае....

# 40
  • София
  • Мнения: 404
Веда, според мен трябва поне тук да споделиш кое е ОДЗ-то, най-малкото да не истерясват всички родители на деца в яслени групи, които четат темата, а и както казаха преди мен, родителите на деца в това ОДЗ да са по-наблюдателни и ако наистина има нещо такова да се реагира. Абсолютно престъпно е поведението ти да хвърлиш бомба и после да мълчиш, знаейки , че едни малки дечица са подложени на такъв тормоз, и ти си майка, как би се почувствала, ако някой знае, че се мъчи детето ти, но го е страх да каже????? Извинявам се за резкия си тон, но просто наистина побеснявам, когато чуя за подобно поведение към невинни малки деца, още повече когато може да се направи нещо, но някой предпочита да си затрае....

напълно съм съгласна с написаното по-горе.

# 41
  • София
  • Мнения: 4 035
Точно това се постига с такива постове. Всички, на които сега им предстои пускане на детет на ясла ще се психират, ще вземат да си представят децата си побучени на стол, срещу тях 3 истерички крещят, не им дават храна, не ги преобуват, няма въздух, вътре жега непоносима (или студ) и децата втрешени не смеят да шукнат...
А всъщност най-вероятно истината е в пъти по-различна ooooh!

# 42
  • София
  • Мнения: 2 296
Има ДЗ, за които е писано в този форум, с точно посочване на ОДЗто и на името на учителката, която си позволява грубости. Което е много по-различно от това да пуснеш бомба и после да гледаш сеир и да чакаш лавина от преждевременно освободени места в ясла от майки със слаби нерви. Честно, ако не удържах въображението си, бих съзряла и подобен сценарий.

# 43
  • Мнения: 161
Не си представям честно казано как ясленчета могат да бъдат накарани да си стоят на столчетата с крясъци, без да мърдат и все пак да ходят сутрин без истерия (плаченето си е сравнително често и нормално). Но едно малтретирано по този начин дете се стряска, ако му направиш забележка и т.н., има си признаци които родителя лесно може да разпознае. Така че успокойте се, почти е невъзможно да не разберете ако с вашето дете се държат по този начин. И все пак трябва да се има впредвид, че в детската градина има по-строг ред и дисциплина - има си време за хранене, за ядене, за спане, за игра. И това е в реда на нещата и е доста полезно за децата, макар и мънички. Относно преобуването не знам дали си представяте как се преобуват при необходимост 25 деца от две сестри - те трябва от сутринта до вечерта да стоята на повивалника и само да преобуват, истински конвейер  Joy При нас ги преобуват преди да легнат да спят и ако се налага (изпуснал памперса примерно и др). И това си има добри страни - става им некомфортно на децата и по-лесно махат памперса после, защото все пак в първа група ги искат без памперси  Peace

ПС Сценария на Ev-e много ми хареса, я се притеснявайте по добре, че една лавина от свободни места за ясла в нашия район ще ми дойде много добре  Joy

# 44
  • София
  • Мнения: 4 595
Все пак си е редно при публикувано инфо в доста полулярен форум, поне да беше казано коя е яслата....

Всичко е много субективно и много зависи как и къде ще го отнесеш.
Аз не се притеснявах, че щерката я взимам разгащена и с обърнати пантофи. Просто детето беше с усмивка 100 карата как само се било облякло.
Но пък една друга майка много се дразнеше, че не загащвали децата след като те не успявали и че не им оправяли пантофите (детето можело да се спъне)...
Мъжът все още ме бъзика, че аз в нас успях да подсека дупето на щерката, а в яслата се провалиха  Mr. Green За мое оправдание мога да кажа, че лапето беше болно, на АБ и разстроено.

Общи условия

Активация на акаунт