Набор 94 - абитуриенти, завършване, матури, кандидатстване Тема 2

  • 33 223
  • 410
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 3 180
Синът ми си е избрал KIT-техническия университет в Карлсруе. Не му се бъркам - той ще ходи там, той ще учи. Където си е избрал-там. Предложих му да разгледа университетите в Аахен, Берлин, но той се среща със създателите на този сайт и отсече: Карлсруе. Доколкото разбирам, приемът там е свободен, което означава, че не сме притиснати от времето. Приемането ще е лесно, после да му мисли!
 

# 76
  • София
  • Мнения: 1 365
 vanian , добре е решило момчета, а каква специалност? Ученето е много сериозно и пътуването до там  не е много лесно, но на децата не им пречи. Положението с общежитията е доста трудно. Успех!
А кое училище завърши?

# 77
  • София
  • Мнения: 3 180
Завършваме 91НЕГ - София. За Карлсруе - Компютърни науки. За общежитие, преди 3-4 месеца си подаде молба, но дали ще се класираме ... надявам се  Praynig.
За пътуването.. и аз се чудех какъв е оптималния вариант  newsm78  Споделете, ако имате дете там или самите вие пътувате. То има още време, но човек е добре да е подготвен... поне с информация  Simple Smile

# 78
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
http://mon.bg/news-home/2013/13-06-01_apostille.html
ето малко новини за новата административна  услуга на МОН

# 79
  • Мнения: 418
Синът ми си е избрал KIT-техническия университет в Карлсруе.

аз съм харесала KIT като предпочитан вариант за сина ми, който в момента е в
десети клас
ето сайт на българската общност в Карлсруе - питайте в тяхния форум за транспорт и квартира Peace

http://www.bg-verein.de/index.php?option=com_content&view=ar … 36&Itemid=111

# 80
  • София
  • Мнения: 3 180
pergola Благодаря   bouquet не бях попадала на този сайт.
Вече разчитаме, че децата сами ще се оправят, но докато не поживеят съвсем самостоятелно, все ще им трябва по малко побутване. Не че после ще ги оставим  newsm78... като една истинска бъдеща свекърва  Laughing (та и двама сина имам).
 ПП Малкият ми е 10-ти клас, ама толкова го мързи, .. за него отсега ми е мнооого трудно да мисля.

Последна редакция: пн, 03 юни 2013, 20:30 от vanian

# 81
  • Мнения: 330
http://mon.bg/news-home/2013/13-06-01_apostille.html
ето малко новини за новата административна  услуга на МОН
Дали правилно съм разбрала? Вземаме дипломата от училището, отиваме при нотариус за нотариално заверено копие, с това копие отиваме при заклет преводач, който прави превода и си слага печата и подписа, с превода на дипломата и с българското копие от нотариуса отиваме в МОН, плащаме 15 лв. и след 5 дни си вземаме заверена преведената диплома. newsm78

# 82
  • Мнения: 14 464
Заклети -преводачи от английски да препоръчате newsm78

# 83
  • Мнения: 50
Дороти казваш:   
... първо като вземате дипломата, отивате в Министерство на образованието за да заверят дипломата.

gal94 казваш:
....Вземаме дипломата от училището, отиваме при нотариус за нотариално заверено копие, с това копие отиваме при заклет преводач, който прави превода и си слага печата и подписа, с превода на дипломата и с българското копие от нотариуса отиваме в МОН.

И аз се чудя  newsm78  колко пъти трябва да се ходи до МОН?!?  Тъй като не сме от София, превода ще го правим в местна преводаческа фирма, която срещу скромна сума ще отиде до МОН и ще завери няколко дипломи накуп , не само нашата (естествено с пълномощно). Та затова питам.  Освен това  Blush аз не знам какво е това апостил и какъв е смисълът да заверяваш непреведена диплома. Нали трябва да се завери превода, за да се докаже валидността му?!

# 84
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141


И аз се чудя  newsm78  колко пъти трябва да се ходи до МОН?!?  Тъй като не сме от София, превода ще го правим в местна преводаческа фирма, която срещу скромна сума ще отиде до МОН и ще завери няколко дипломи накуп , не само нашата (естествено с пълномощно). Та затова питам.  Освен това  Blush аз не знам какво е това апостил и какъв е смисълът да заверяваш непреведена диплома. Нали трябва да се завери превода, за да се докаже валидността му?!

Първо си вижте какви са изискванията за съответната държава.

# 85
  • Мнения: 50
Изискванията  точно и подробно  ги знае дъщеря ми.  Тя е много организирана и ще справи и сама. Част от приятелите й вече учат в Германия - първа и втора година. Аз питам за промените.
Това което знам, че искат е - преведена диплома, DSD диплома и успех от средно образование мин. 5.90. 
Освен това, не само държавата има конкретни изисквания, а и всеки университет. Например за медицинските специалности се кандидатства през един сайт общо за цялата страна. Може да посочиш няколко унита, но само една специалност - т.е. не можеш да пишеш медицина в Берлин и фармация във Фрайбург.
Надявам се само да не забавят нещата с тези промени - все пак децата имат срокове да гонят.

# 86
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
http://mon.bg/left_menu/administrative_services/


По-точно тук http://mon.bg/left_menu/administrative_services/13-05-31_apostille.html

Ето тук пише, че ще бъдат публикувани подробности, кое как става. Поне все още не ги виждам.

# 87
  • Мнения: 0
Здравейте!

Ще съм благодарна за мнения за 127  СОУ "Иван Николаевич Денкоглу" - гимназиален курс!


Предварително благодаря!

# 88
  • Мнения: 17
Здравейте момичета,
публикувани са резултатите от матурите - на сайта на МОН
Моето дете - БЕЛ 5,64, АЕ 5,51  newsm53

# 89
  • BG
  • Мнения: 2 458
Здравейте момичета,
публикувани са резултатите от матурите - на сайта на МОН
Моето дете - БЕЛ 5,64, АЕ 5,51  newsm53

Боже!  #Crazy Отивам да звъня! Браво на вас!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт