ВМ-НВХ - част 59

  • 40 349
  • 735
  •   1
Отговори
# 15
  • SA
  • Мнения: 3 196
Ами за мен понятието "здравословно хранене" не включва системно преяждане и тьпчене с храна.  Peace Никьде не твьрдя, че с една салата дневно човек ще напьлнее, нито че 200-300 ккал са от особено значение. Но мисля, че ако някой сьзнателно месеци наред яде огромни количества храна, макар и здравословна ( по различни сьобразжения), то той няма да слабее, а вероятно и ще понатрупа мазнинки. Сега, не отричам, че на нашия режим апетита се регулира от самосебе си и човек обичайно изяжда толкова, колкото действително му е необходимо. Обаче пьк да ти кажа аз самата ако леко се понапьна, без проблем мога да изяждам по 2 кофички сметана, 100-200 грама ядки и 100-200 грама масло дневно, че и ще ми е вкусно. Ама сьс сигурност няма да отслабна.  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 7 771

тя и предишната статия на авторката
е същото напъване за чувство за хумор
не и се получават смешките

# 17
  • гр.Бургас
  • Мнения: 10
 Simple Smile Камелот, мерси за мнението....очеваааадно е, дори и в този сайт записано, че ползите са повече..., за съжаление не споменават много за възрастни индивиди на този режим....Искам да намеря из нета нещо което е свързано с въглехидратни дни .... при този режим. Може ли постоянно да си на този режим или както някъде четох трябва да зареждаш черния дроб с гликоген от време на време....Ако правилно съм разбрала

# 18
  • Мнения: 1 091
Интересна тема. Записвам се, ще чета и после ще споделям.

# 19
  • Мнения: 6 346
Muphina Delphina, не е необходимо да се зарежда редовно черният дроб или мускулите с гликоген, организмът се справя и без такива зареждания от въглехидратни храни Peace Т.е. спокойно се оцелява, живее се нормално, дори оптимално, а може и да се тренира и да се печелят олимпийски медали без въглехидратни зареждания. Разбира се, при спортистите е необходим по-дълъг период на адаптация понякога.

Въображаемите вреди от кетогенните диети са по-няколко причини:
1. Набляга се много на протеин за сметка на мазнините (макар че тогава всъщност дори няма да е лесно да се влезе в кетоза, макар че човекът може да цели кетоза и да си мисли, че е в кетоза просто защото е ограничил силно въглехидратите)
2. Консумира се само мускулно месо, а не всякакви части от животното (вътрешности, хрущяли и подобни).
3. Просто не се яде достатъчно като количество.
4. Понякога е възможно да се проявят дефицити, които преди това не са били очевидни, напр. на магнезий. Но причината може да е, че човекът, освен кетогенното хранене, е започнал висок прием на вит. Д (всички автори, които препоръчват такива хран. режими, препоръчват и прием на вит. Д), без да започне и съответен прием на магнезий. Този дефицит може да си е бил налице и преди, но в случая приемът на вит. Д го обостря.
5. Понякога организмът има нужда от повече време, за да се адаптира, вкл. може да има нужда от 4-6 седмици, особено ако междувременно се правят тежки тренировки от типа на кросфит. Вчера в един от блоговете четох коментар на Роб Улф, който е един от идеолозите на палео движението, че той е опитвал кетохранене, но при него не се е получило. И каза, че може би защото тренира много интензивно, а в същото време не е имал търпение да изчака да премине адаптацията и бързо се е отказал.

Т.е. проблемът е в това как точно се подхожда към кетогенното хранене - в детайлите. Трябва да се имат предвид тези неща, за да се постигне оптимален кетогенен режим.

По отношение на калориите аз мисля като Камелот Simple Smile Тогава от значение според мен ще са не самите калории, нито точният им брой, а това, че системно се приема повече храна от нуждите. Но този начин на хранене обикновено регулира чувството за глад и ситост.

От друга страна това залитане по сметаната и маслото го споменават много хора и то не е случайно. Първо, вкусни са Laughing Второ, дълго време сме ги имали за забранени, греховни и луксозни, неежедневни храни - забранен плод. Трето, в своя експеримент (когато една година се храни само с месо) Вилялмур Стефансон забелязва, че апетитът му за мазнини се повишава и го отдава на елиминирането на въглехидратите - може би това е един вид сигнал от страна на организма, че след като единият източник на енергия липсва (глюкозата), трябва да се приема повече от другия - мазнините.

Също така залитанията и преяжданията често са точно с млечни и "режимни десерти" от кокосово брашно или стърготини, бадемово брашно, подсладители, ядки, плодове и подобни. Това са храни, които малко или много могат да попречат и за свалянето на килограми, и да доведат до качване. От друга страна, ако се ядат най-вече месо, яйца и зеленчуци, изчезва и желанието за прекаляване.

Обаче също трябва да се има предвид какви са целите в момента - дали отслабване (и от какви стартови килограми - дали наистина има затлъстяване или просто имаме малко паласки и корем) или пък поддържане на теглото, или просто по-добро здраве. Трябва да се имат предвид и индивидуалните особености. Някои ще могат и да отслабват, и да поддържат ниско (нормално) тегло с много сметана, други няма да могат. Тези дни четох за един норвежец, който препоръчал на приятелката си (със сериозно затлъстяване) да спазва ВМ-НВХ. Не й дал никакви други ограничения, освен максимум 25 грама въглехидрати на ден. Отначало закусвала с по 3 яйца и 8 слайса бекон, после и през деня си хапвала солидно, но въпреки това започнала много бързо да сваля килограми. Но по-нататък дошъл момент, когато апетитът й намалял и започнала да приема и по-малко храна - пак по същия хранителен режим. И продължила да отслабва, но с по-бавни темпове. Така че трябва да се отчетат и индивидуалните особености Peace

# 20
  • Мнения: 3 576
kameloth,
Точно това имах предвид - като ми е вкусно, даже без да се напъвам  Wink съм изяждала по 2 кофички със сметана и кокос, извън стандартното ми ядене за деня.
За ядките въобще не искам да говоря, защото там въобще не мога да се усетя с количествата  ooooh!

Значи все пак трябва да се съблюдават и калориите, надявах се да спра някога с досадното броене...

Между другото какво ви е мнението за черния дроб (свински, телешки), наистина ли не трябва да се консумира прекалено често? Не помня къде го четох, но на мен си ми харесва, почти всяка седмица взимам по 1кг си го изяждам за няколко дена.
 

# 21
  • Мнения: 6 346
Черният дроб е прекрасен източник на витамини - наричат го природния мултивитамин Peace Но препоръчват да се консумира 1-2 пъти седмично максимум (в нормална порция, предполагам, а не по 50 грама), защото иначе може да се натрупа прекалено много вит. А в организма. Но пък съм чела, че някои правели пастет от черен дроб и си хапвали по 1-2 лъжици всеки ден на закуска заедно например с яйца. Така количеството за седмица пак няма да е прекалено високо, предполагам.

Аз не мисля, че е нужно нещо да се смята, освен първоначално, докато човек се ориентира за храните и за собствените си нужди. После мисля, че ако се забележи повишение на теглото, първата работа е да се замислим с какво сме прекалили, без да се усетим - може да сме увеличили постепенно режимните десерти, може да са плодовете, може да са ядките, може да е бирата, може да е друго. И да направим съответните корекции Peace Както съм казвала и преди, майка ми сваляше равномерно цялата есен, зима и пролет, но като дойде лятото и започна всеки ден да изяжда по една купа диня, спря да сваля. Аз знаех, че това е причината, но тя обожава диня... Като свърши сезонът на дините, майка ми започна отново да си сваля равномерно Peace

# 22
  • Мнения: 267
Здравейте,

благодаря на kameloth за новата темичка.

Много ми е приятно да ви чета.
Аз готвих днес пълнени чушки с кайма и настъргана тиквичка вместо ориз,сос направих от две яйца и 150 гр.кисело мляко.
На вкус не е нещо особено, но засища глада.  вината е в пишман-готвачката -АЗ  chef
За десерт изядох две нектарини. Още не мога съвсем да откажа въглените,но с търпение може и това да стане.
За седмицата,в която спазвам ВМ-НВД , не съм яла шоколад и бисквити, а преди ги хапвах най-редовно.

# 23
  • Мнения: 6 346
Между другото, по повод на калориите и на макронутриентите, ето този линк ми е много интересен, тези дни попаднах на него: http://live.smashthefat.com/the-21-day-5000-calorie-challenge/ (тук описва експеримента, нататък са дадени отделните дни). Ще чета по-нататък подробно, но явно момчето се храни по НВ-ВМХ, само че приема минимум 5000 калории на ден. Храните, които консумира, са месо, риба, яйца, зелен фасул, ядки, кокосово масло. Досега не е отслабнал на килограми, но талията му е намаляла с 3 см, въпреки че приема толкова много калории. Но пък експериментът му е траял до момента само 11 дни, а общо е предвиден за 21. така че ще бъде интересно да се проследи резултатът - това са много калории, дори за него (той посочва в клипчето точно колко калории консумира над "нормата" за ръста му - над 1000 отгоре мисля, че чух), но номерът е от какви храни идват.

Последна редакция: чт, 30 май 2013, 16:40 от Cioccolata

# 24
  • Мнения: 1 849
Кам, благодаря за темичката!   bouquet

Йоанна, бързо оздравяване!  Hug

Успех на всички!  Wink

# 25
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
С вас съм  Hug

# 26
  • Мнения: 6
Този експеримент е много интригуващ . Още 10 дни и ще си покаже какъв е резултатът.  Simple Smile Сигурно още минуси ще има,без спад в кантара-
Едно и също му е храненето през тези дни,така поне разбрах,нали ?

И аз ,като Надя79,без проблем мога да си хапна доста над нормата-особено заквасената сметана Heart Eyes

liana_2,това е добра идейка за пълнени чушки  bouquet

Jana Ina Hug

# 27
  • Мнения: 6 346
Ами, в началния клип казва, че ще яде зелен фасул, броколи и други "зелении", но май досега е ял само зелен фасул като зеленчук.

Такива експерименти с "прехранване" са правени и друг път. Вижда се, че се качват някакви килограми, но после, като се мине на нормално хранене, теглото се нормализира. Освен това момчето е персонален треньор, доколкото разбрах, т.е. самият той тренира и вероятно си има добър метаболизъм... Целта му с този експеримент е да покаже, че няма как да важи калорийната теория (че ако се приема повече от необходимия брой калории, неминуемо са качват килограми), а има значение източникът на калориите.

Естествено, ако човек редовно преяжда, съвсем скоро стомахът се разширява и новото количество започва да се усеща като нормално, а метаболизмът леко се ускорява, т.е. покачва се разходът на калории. Но това покачване не е безгранично и целенасоченото и продължително преяждане не е добра стратегия Peace Както и не е добра стратегия продължително време да се приема съвсем минимално количество храна, така че организмът дори да не получава достатъчно за нуждите си (това са нискокалорийни диети с прием на 1200 - 1300 калории или примерно 1500 на ден).

Последна редакция: чт, 30 май 2013, 17:07 от Cioccolata

# 28
  • гр.Бургас
  • Мнения: 10
 http://www.psychologytoday.com/blog/evolutionary-psychiatry/2011 … our-brain-ketones

ето ви един интересен артикъл ..............

# 29
  • Мнения: 6 346
Muphina Delphina, по начало тук не препоръчваме на всеки кетогенно хранене на всяка цена. Просто е важно да се знае, че кетозата е нормално състояние (и не трябва да се бърка с диабетната кетоацидоза, която е опасна). Кетозата има много предимства, а няма кой знае каква вредност. Всъщност е имало народи, които са прекарвали целия си живот в кетоза, без да пострадат от това.

Но трябва да се знае, че далеч не всеки, който ограничава въглехидратите, а увеличава мазнините, е в кетоза - в никакъв случай, не и за постоянно. Организмът със сигурност произвежда кетони и така влиза в слаба кетоза от време на време, особено при въглехидрати под 50 грама за деня, но това не означава, че непрекъснато сме в кетоза или че целим да бъдем.

Също трябва да се знае, че кетоза се постига и поддържа трудно и изисква и голямо ограничение на въглехидратите, и на белтъчините, и наистина висок прием на мазнини, и специално може да се наблегне на кокосовото масло (това улеснява навлизането в кетоза). И дори и така, от кетоза се излиза много лесно. А и не е сигурно, че дори при много стриктно "кетогенно" хранене човек ще успее да влезе в кетоза - на някои им е много трудно. Дали си в кетоза или не, се проверява с глюкомер, който отчита и кетоните в кръвта. Измерването на кетоните в урината не е надеждно.

И още трябва да се има предвид, че ако се цели просто здравословно хранене или пък отслабване, не е необходима кетоза. Малко са случаите, при които отслабване е възможно само в кетоза. При повечето е достатъчно по-малко или по-стриктно НВ-ВМХ.

По отношение на мозъка е установено, че кетозата е щадящо за мозъка състояние и затова се използва и при епилепсия, и при мозъчни тумори. Също може да има добър ефект при всякакви ракови заболявания, но едва ли е разумно човек да разчита само на кетогенно хранене, без никакво друго лечение Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт