КИПЪР

  • 105 335
  • 775
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 11 142
Протарас също си е Брайтън бийч, макар че плажовете са хубави и няма толкова дандания. Най-много са ми харесали старата част на Фамагуста, на Никозия, абатството Белапаис, пристанището на Кирения, Троодос (но не най-известното село Какопетрия, а разни по-забутани) и - изненада - градчето Паралимни (не туристическата част на брега, а самото градче в сушата). За плаж - Дипкарпаз, но иначе в турската част си е мръсотия.
Кипър е много далече от Гърция и етнически, и исторически, но по-хубаво море не съм виждала. Също е и много натоварено с туристи. Сега, когато от България има изобилие от евтини полети, е привлекателна дестинация с климата си, но човек трябва да тръгва с правилната настройка, за да няма разочарования. За мен най-хубавият сезон за там е първата половина на октомври. Това за море, да е топла водата, иначе и сега става. Но лятото е ад от жега и тълпи (била съм и август).
Все пак прочетете "Горчиви лимони" на Лорънс Даръл Simple Smile

# 541
  • Мнения: 10 678
St.Dobri, страхотни снимки!
Моля за информация къде бяхте отседнали и къде ходихте на плаж.
Толкова искам да ида някъде за пет определени дни и стигнах до Кипър.

# 542
  • Варна
  • Мнения: 292
ainmo, в момента какви са изискванията за преминаване през граничния пункт на Никозия? Става ли само с лична карта и ковид сертификати искат ли?

# 543
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
не сме плажни натури. идеята за плаж, "пет минути по корем, пет минути на гърба" ме плаши до смърт.
на нас ни дай разходки, кръчмички... Simple Smile

бяхме във Фламинго бийч. отдавна са минали хубавите му времена, но е приличен, не скъп и буквално на плажа.
Simple Smile пресичаме улицата и сме в морето.

по алеята се разхождахме до крепостта, стария квартал с църквата св. Лазар, музеите  - два един срещу друг, алеята с палмите и двете яхтени пристанища...
обикаляхме из малките улички, всеки път откривахме нова кръчмичка или магазинче за "антики"...
до Фамагуста и Кикос ходихме с гид с кола. до Кикос има много завои и детето не се чувстваше никак добре. наложи се да съкратим пътуването. за Фамагуста бяха достатъчни само паспортите - с европейски паспорт можеш да минеш през всеки от седемте пункта. казаха ни, че хора от страни извън ЕС не могат да минат през пунктовете с англичани.
ходихме до малки спретнати селца на майстори на сребро и дантели - много туристиески и комерсиални, но със страхотни криви улички и много, много църкви  и църквички.

# 544
  • София
  • Мнения: 13 185
И с лични карти се минава в северната част. Не е само с паспорти. Но ако е с кола се плаща застраховка на границата. Каското на рент-а-кара не важи и е на риск. Поехме го и не съжаляваме. Определено северната част ми хареса повече. Както каза Параход, малко е мръсничко и занемарено, но пък не е така туристическо. А Дипкарпаз е фантастичен!

# 545
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
Съжалявам за недоразумението. Ударението беше на "европейски", не на паспорт. Simple Smile

# 546
  • Мнения: 10 678
St.Dobri, благодаря!
И аз не се пека, но обичам да стоя на плажа, когато не е силно слънцето и да гледам морето!

# 547
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
близо до Фламингото, в посока обратна на крепостта има доста  ресторантчета и кафета с масички към плажа.
на практика си на маса, с крака в пясъка. Simple Smile хареса ми.

# 548
  • Мнения: 861
ainmo, в момента какви са изискванията за преминаване през граничния пункт на Никозия? Става ли само с лична карта и ковид сертификати искат ли?


Само лична карта, нищо друго не са искали.

# 549
  • Мнения: 374
И ние току що се завърнахме. Много ни хареса. Различно е от Гърция наистина. Но си е уникално място. Бяхме в апартамент в Паралимни. Обиколихме доста от плажовете в Агия напа и Протарас. Взехме рентакар от Stevens, без кредитна карта, коректни бяха. Минахме границата до Вароша и Фамагуста. Застраховката е 20 евро за рентакар и важи за 3 дни. На следващия ден пак отидохме, разгледахме Саламис, много запуснато, турците са го изоставили направо. Амфитеатърът и термите са разчистени, но тръгнеш ли навътре към храмовете и агората, не можеш да минеш от треви. Днес разгледахме Никозия , включително и турската част и направо на летището.

# 550
  • Мнения: 3 641
Здравейте, бихте ли ми препоръчали rent-car от летището в Пафос.
И да Ви попитам от кои плажове около Пафос може да се качим на корабче до Синята лагуна/полудневно или целодневно, с гмуркане/
Благодаря!

# 551
  • Мнения: 19 024
От Latchi има корабчета за лагуната, но престоят е около час и половина. Ако искате повече ,трябва да наемете.

# 552
  • София
  • Мнения: 13 185
Да, разходката с лодка е кратка, но на място имаше много хора с коли. Но като гледам на снимките, май са високопроходими (ако освен джиповете и бъгитата се броят за такива Simple Smile).

# 553
  • Мнения: 19 024
Кофти бил пътят, иначе си струва да се изкара цял ден там.

# 554
  • Мнения: 11 196
В никакъв случай няма да рискувам и да наруша правила.
Синът ми от малък мечтае да отиде в Припят. Изоставената Фамагуста е силно подобна. Показах му снимки днес и с радост би се разходил в там. Затова ще проуча как стои въпросът, но всякакви готови отговори са добре дошли. Simple Smile
Хмм, 2019 бях в Припят и Чернобил, нямат общо с Gazimağusa (Фамагуста). Едното си е соц отвсякъде и буквално ни връща в детството. А другото е изоставено по политически причини, не заради радиация. Но е добре да посети и двете....
Ако отиде в Северен Кипър през Турция (c Turkish airlires ili Pegasus), от летище Ерджан, където кацат турските авиокомпании, има автобуси КЪБХАС, които на много ниски цени правят връзката с 5 места в Северен Кипър... Лефкоша (Сев. Никозия), Гирне (Кирения), Гаазимауса (Фамагуста), Гюзелюрт (Морфу) и Лефке (Лефка).   До Фамагуста цената е 85 лири, почти 6 евро

Тук са разписанията. Иначе в букинг ком и мн. др. има хотели и са евтини.
Има и начин за влизане в Северен Кипър с ферибот от пристанище близо до Алания. Но беше само веднъж дневно преди пандемията, сега не знам изобщо как е положението.

Последна редакция: вт, 31 май 2022, 16:36 от diziler

Общи условия

Активация на акаунт