КИПЪР

  • 107 273
  • 775
  •   1
Отговори
# 525
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
Сутринта писах, писах ... Всичко изчезна. Ще опитам пак.

Терминал 1, няколко завоя, малко красиви гледки и сме в Ларнака.





Кръчмичка на плажа, мъчим се Blush





На следващата сутрин - любимото занимание - шматкане

Пианото вече го няма, сложили са баскетболен кош. Точно до витрината.

Когато малко се поизгубиш



По-късно още за Ларнака и за екскурзията в северен Кипър

# 526
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 298
st. Dobri, благодаря от сърце за снимките - много хубаво ни напомни - страхотно е в Ларнака Simple Smile

# 527
  • Мнения: 1 167
Аз най-много харесвам Лимасол Simple Smile

# 528
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
разходихме се в северната част. Sad никак не ми е празнично

Църквата свети Георги във Фамагуста




Закрития град




Катедрален храм свети Никола

# 529
  • София
  • Мнения: 15 258
Живот и здраве, ще притичаме до Кипър за съвсем кратки 4-5 дни. Кацаме на 21.09. и излитаме около полунощ на 25.09., така че - последния ден си го броя за съвсем цял. 😊
Ще кацнем в Пафос, но веднага ще тръгнем към източната част на острова. Резервирала съм апартамент в Protaras.

Знаете ли дали изоставената част на Фамагуста е отворена за туристи? В гугъл мапс виждам снимки на шезлонги и чадъри на плажа пред изоставени хотели, някаква пекарна….. Има ли някакви специални изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде посетена тази част на Фамагуста? Има ли някакъв район, в който можем да се разходим свободно?

Често наемаме малка лодка, която управляваме сами и обикаляме интересни места. Иска ми се да отидем до Cape Greco по вода. Можете ли да ме насочите към място, от което да наемем лодка? Намерих някакви такива компании в гугъл мапс, но или нямат сайт (само телефон), или тези, които имат сайт, съобщават някакви луди цени – несравнимо по-високи от тези, на които сме наемали лодки в Гърция. Знам колко платихме за лодка на Санторини за 6 часа (най-скъпата, за която сме плащали). Тук толкова искат за 2. Sad

Последна редакция: нд, 08 май 2022, 23:05 от Vivi

# 530
  • София
  • Мнения: 13 256
Знаете ли дали изоставената част на Фамагуста е отворена за туристи? В гугъл мапс виждам снимки на шезлонги и чадъри на плажа пред изоставени хотели, някаква пекарна….. Има ли някакви специални изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, за да бъде посетена тази част на Фамагуста? Има ли някаква част, в която можем да се разходим свободно?
Не, всичко е заградено. На плаж може да се стигне и пред изоставените сгради. Заграденото е зад плажа. Сигурно ако човек си е наумил може да намери някоя дупка в оградата, но не виждам смисъл да се нарушават правилата, за да се влезе сред рушащи се изоставени хотели. Не е безопасно.

# 531
  • София
  • Мнения: 15 258
В никакъв случай няма да рискувам и да наруша правила.
Синът ми от малък мечтае да отиде в Припят. Изоставената Фамагуста е силно подобна. Показах му снимки днес и с радост би се разходил в там. Затова ще проуча как стои въпросът, но всякакви готови отговори са добре дошли. Simple Smile

# 532
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
влиза се свободно, няма билети.
входът е до Стадиона, от там вземате билет за автобусчето, с което се разхождате из града.





може вместо автобуса, да си наемете велосипеди или да се разходите пеша.
улицата е само една, асфалтирана е, отстрани има въжета и няма как да се мине в затворената част.




крайна точка - плажа. има пътека от спирката на автобуса до плажа, предлагат се шезлонги и чадъри.
има барче, плаща се само с карта. душове и тоалетни. тоалетната е безплатна, за душовете имаше някаква табелка, но не гледах.



добре е за северната част да имате лири, в евро таксуват двойно.

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 08:39 от st. Dobri

# 533
  • Мнения: 51
Здравейте. Дали някой може да ме ориентира какви са изискванията в момента за влизане в Кипър относно Ковид. И дали около 10.06 ще става за плаж , понеже сме с малко бебе. Били сме края на октомври и беше към 40 градуса жега.

# 534
  • Мнения: 19 044
Водата още не е много топла, иначе дневните температури са доста високи, 30-32 градуса.

# 535
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 298
Здравейте. Дали някой може да ме ориентира какви са изискванията в момента за влизане в Кипър относно Ковид. И дали около 10.06 ще става за плаж , понеже сме с малко бебе. Били сме края на октомври и беше към 40 градуса жега.
https://www.mfa.bg/bg/covid19map/Europe/cyprus - виж това отговаря ли на въпросите ти ? Simple Smile

# 536
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 244
Сертификат за ваксинация или тест - става и бърз за чужбина.

Вече не искат сейф пас.

Миналата седмица беше горещо на плажа, леко хладничко във водата, но не беше неприятно.

# 537
  • Мнения: 861
Със смесени чувства се връщам от Кипър. Добре, че имахме рентакар и обикаляхме доста. Спахме в Агия Напа, жив Слънчев бряг или Златни пясъци. Нещо, което определено не е по вкуса ни. Обиколихме Ларнака няколко пъти - нищо особено. Лимасол е хубав град, там ни хареса повече.  В Никозия като че ли беше най- хубаво, минахме за малко и в турската част през пункта на главната улица. Това беше доста странно преживяване. От един свят попадаш в друг - коренно различен. Обиколихме и хубавите плажове, водата беше много студена, но времето прекрасно. Има си туристи в момента.
Но тези малко на брой плажове като че ли са искали да ги експлоатират максимално.  Липсваше ми гръцка атмосфера...
От цялата работа най-много ме впечатли историята на този остров, разделението му, зоната, охранявана от ООН, зоните на Великобритания и всичко това на един малък остров.

# 538
  • Мнения: 1 167
Ами, който търси близост между Гърция и Кипър, остава доста разочарован. Нямат нищо общо. Дори езикът е различен, макар в училище да учат книжовен гръцки. Аз лично намирам много общо между Кипър и Турция и дори арабските държави. Манталитетът е такъв, нравите, обичаите, та дори и архитектурата и природата (доколкото изобщо има такава). А относно Агия Напа - там е сборището на утайката на Европа и света - алкохол и дрога колкото искаш. Протарас е по-хубавият от двата курорта и по-семейно ориентиран. Ако някой търси истинския автентичен Кипър, все още се намира в някои селца на Троодос.

# 539
  • Мнения: 19 044
В източен Кипър си струва заради плажовете. В Пафос пък има интересни археологически обекти.
Турската част е интересна определено, аз само до Кирения стигнах за  един следобед, че се объркаха плановете.

Общи условия

Активация на акаунт