Варицела и имунитет

  • 6 961
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 383
Иво не е карал още заушка и баща му го тресе и него треската. И той не бил. Mr. Green

Нали ги имунизират срещу паротит /заушка/? На 13 месеца и на 11 години /а в другите държави на 6/. Дали не може да се имунизира и възрастен?

# 16
  • Мнения: 111
А как точно човек с Херпес Зостер може да предаде вируса? Т.е. по какъв път се разпространява?

# 17
  • Мнения: 7 106
А как точно човек с Херпес Зостер може да предаде вируса? Т.е. по какъв път се разпространява?


Цитат
Хора, които не са боледували от варицела, могат да се заразят с варицела от някой болен от херпес зостер, но не и с херпес зостер. Защо не може човек да се зарази с херпес зостер? Защото херпес зостер се получава само чрез реактивиране на вируса варицела зостер в човек, който е боледувал от варицела.


Циата е от тук .

Цитат
Инфекция с вируса на варицела-зостер (херпес зостер)

Вирусът на варицела-зостер причинява заболяванията варицела и херпес зостер.

Варицелата е проява на първична инфекция с вируса в детска възраст (90% от заболяванията настъпват преди 20-та година). Заболяването е с висока контагиозност и характерен генерализиран везикуларен екзантем.

Херпес зостер възниква вследствие реактивиране на вируса, който след прекарването на първичната инфекция (варицела) остава да персистира в спиналните ганглии (латентна фаза). Зостерът се появява обикновено при по-възрастни хора, по-рядко при пациенти с имунна слабост (злокачествени заболявания, левкози, болест на Ходжкин, СПИН, пациенти с цитостатично или имуносупресивно лечение). Излагането на слънчева светлина и стресът могат да благоприятстват появата на херпес зостер. Заболяването се характеризира с повишена температура, поява на отделни, сливащи се везикули по хода най-често на интеркосталните нерви, придружени от сърбеж и силни невралгични болки.


От тук .

Ето и още малко по въпроса :

http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/81011010.htm

# 18
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Преди около месец зълва ми,която е на 22 години се зарази от варицела.Много се притеснихме за бебка,т.к всеки ден бяха в контакт.Зълва ми оздравя,но след 10 дни баща и (свекър ми) се разболя и той,заразил се е от нея,докато я карал до болницата за няколко часа,т.к те са на работа в друг град.Пак притеснения,но всичко се размина.Бебка е здрава,кърмата я е предпазила,аз явно съм и предала имунитет.  HugЗнам,че вирусът се предава 1 ден преди да избият пъпките докато станат корички,след това вече не.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
За съжление аз ще кажа, че кърмата не предпазва. На комшиите малката дъщеря се разболя от варицела - беше 12 годишна. Живееха заедно с голямата си дъщеря с зетя и бебе на 40 дена. И бебето също се зарази Sad

# 20
  • Мнения: 1 586
А как точно човек с Херпес Зостер може да предаде вируса? Т.е. по какъв път се разпространява?

Болен от варицела предава вируса по въздушно-капков път или чрез контакт с течността в мехурчетата на обрива. Болен от херпес зостер може да предаде вируса само чрез контакт с течността в мехурчетата на обрива си. Описаните заразявания стават само при хора, които до сега не са се срещали с този вирус и резултатът е винаги варицела (не херпес зостер).

# 21
  • Мнения: 111
Зори и Андреа$ - благодаря! Аз преди време четох, търсих, ама чак сега си го изясних.

Общи условия

Активация на акаунт