Каква раница за първокласник?

  • 309 638
  • 2 341
  •   1
Отговори
# 1 920
  • Мнения: 30 055
С бухала ми се струва по-детска, другата е като за по-големички. Най-добре детето да си каже думата, че да няма после - Не я искаааам тазии раницаааа…...

# 1 921
  • Мнения: 4 159
момичешките раници са страшна шарения Astonished
за момчета има доста по-изчистени варианти

# 1 922
  • Мнения: 874
момичешките раници са страшна шарения Astonished
за момчета има доста по-изчистени варианти
Grinning
Ааа питайтр майките на момчета ....Grinning

# 1 923
# 1 924
  • Мнения: 4 833

Ами като я гледам на картинката, най-обикновена раница. Гърбът не изглежда удебелен, т.е. не виждам какво му е анатомичното. Тук може и да греша, но най-вероятно не. Освен това гърбът ми лъщи, не знам дали няма много да се хлъзга по гърба, когато детето е с яке. Има вероятност презрамките да се свличат, а презрамка през гръдния кош, която първо ги държи и второ разпределя тежестта, не виждам. Такъв тип раница без да съм виждала на живо, не бих купила. Да не говорим, че не е без пари. Не бих рискувала, но с уговорката че моят син е с проблемен гръб и за мен раницата и нейното качество са толкова важни, колкото и столчето за кола.

# 1 925
  • Мнения: 309
До колкото знам раниците на Paso са хубави. Тази определено не е най-добрият им модел, но тук я има на друга цена, а вече дали това е твоята раница си преценяш Simple Smile
https://www.molivko.com/ranici-chanti-i-neseseri/ranitsi/ranitsi … football-18-260fl

# 1 926
  • София
  • Мнения: 3 147
Емаг е ненормално скъп сайт. Конкретно тази раница не ми се струва добър избор. Изглежда ми повече като за спорт.

# 1 927
  • Мнения: 2 898
Не можах да изчета всичко, но от опит - не купувайте раница на колелца. Крайно неудобна за децата - влаченето не е полезно, да не говорим за качване по стълби.

# 1 928
  • Мнения: 5 234
Кое му е вредно на влаченето? Сравнено с носенето на тежестта на крехкия детски гръб?
По стълби се действа като с раница с презрамки.

# 1 929
  • Мнения: 4 833
Влаченето е вредно, защото детето стои в неестествена за него поза, леко изкривено и приведено напред само с едната част на тялото. В училището на сина ми и в доста други белгийски училища раниците на колела са забранени. Раницата на гърба, ако се носи правилно, има умерена тежест и отговаря на всички критерии за анатомичност, всъщност е полезна за гърба, тъй като го тренира и заздравява гръбначния стълб. За съжаление днешните деца нямат кой знае какви физически натоварвания и съответно мускулатурата им е слаба, което пък води до изкривявания. Цитирам ортопеда на сина ми.

# 1 930
  • Мнения: 5 234
Благодаря за информацията. В България за съжаление раницата със съдържанието е много над допустимата тежест.
Давам пример- 30 кг дете с раница 9 кг. Колко да е полезно за гърба... А дръжките за влачене са достатъчно дълги, за да не се криви детето.

# 1 931
  • Мнения: 4 420
За раниците с колелца и аз съм чувала лоши отзиви. В смисъл, че изкривяват стойката на детето. Също е важно и колко ще я носи детето тази раница. Ако го водят и вземат от училище, няма да е проблем според мен. Особено в първи клас, където и стаите не сменят.
Дъщеря ми, например, ще има да върви около 2 км всеки ден до занималнята. Ще трябва да си носи на гърба раницата, защото госпожата, която ще ги взема, няма как да помага и да носи на всички деца раниците. С раница на колелца ще е безумно по "хубавите" тротоари около нас.
Миналата година, като раздадоха учебниците на първолаците в училището до нас и като ги наредиха за снимка с раниците, по-слабите направо паднаха от тежестта. Не ми се мисли как ще бъде през учебната година.
Някъде във форума бях чела за майка, която копира по няколко страници от учебниците, с цел да не се носи всичко и раницата да не тежи. Сигурно и други идеи могат да се измислят, та да олекотим товара им.

# 1 932
  • Мнения: 5 234
Как да намалим тежестта от ученическите раници
- Ако проблемът е в голямото количество учебни материали, помислете да закупуването на раница на колела, ако училището позволява това.
- Раниците на колела имат предимство над останалите като основното им преимущество се дължи на това, че носенето на тежката чанта е заменено от дърпането й, подобно на куфар с колелца. За да бъде подобна чанта в помощ на детето, тя трябва да бъде съобразена със стандартите и да е лесна за пренасяне, дори и колелцата да не са подходящи за използване в ситуацията (например при изкачването по стълби).
Ще съм благодарна да посочите статии за вредата, защото наистина не успях да открия такива, поне на български език.
Не е безумно по тротарите, колкото и да са разбити, влачат си ги нормално и без проблеми - и зиме, и лете.

Намерих още материали:

9 часа сън и раница до 4 кг за малките :
Детският ортопед д-р Алексиев от ортопрдичната клиника в Горна баня е избрал раница с колелца за детето си.

Синдромът на тежките раници: 15 на сто от учениците със съмнения за изкривяване

Изходът е в модели на колелца, казва ортопедът д-р Георги Лазаров

Последна редакция: вт, 07 авг 2018, 12:45 от Barbabelle

# 1 933
  • Мнения: 4 833
Моята цел не е да ви убеждавам. Вие питате каква е вредата от раниците на колелца, аз ви обясних какво съм чела и какво са ми казали. Български сайтове не съм чела, чета английски, френски и германски сайтове. От тук нататък всеки си преценява за своето дете.

# 1 934
  • Мнения: 5 234
Разбира се, няма проблем да обменяме информация. Статии на английски бих искала да прочета по темата, ако са ви под ръка. И аз искам да се информирам кое е здравословно и кое - не, особено когато касае децата.

Общи условия

Активация на акаунт