В "Защо не?" по К1 - тема за кърмене и захранване

  • 1 715
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 161
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=69013.new#new

Момичета, това е темата, в която в Клюкарника обсъждат предаването. Ако искате, споделете впечатления там - аз пуснах тук темата главно да ви информирам, че има такова предаване, ако не сте видели другата тема.

# 16
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Гола вода беше предаването, адски повърхностно и хаотично... И не по вина на нашите момичета.   Rolling Eyes Добре би било Марта и редакторите й първо да почетат малко и да си направят схема на разговора, а не така - както дойде.  Naughty Късно захранване се спомена толкова бегло, че не се забеляза хич (а това, според мен, е най-важното), не се чу изобщо кърмене на поискване... Маринова си противоречеше на всяка реплика... Абе пълен хаос!

# 17
  • София
  • Мнения: 481
Белинда май се оказа права- на момичетата не им позволиха много неща да кажат Simple Smile
Хубаво е, че беше подчертана ползата от кърменето и че се споменаха митовете за рядката кърма, за пробното кърмене. И може би е хубаво, че не стана въпрос за захранването (кога и с какво), защото ми се струва, че доцентката май препоръчва пюренца и каши още след 3-4 месец. А от нейната уста и в национален ефир това не би било много в полза на късното захранване.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 019
Момичета, много ме развълнува изказването на д-р /забравих й името/ в предаването, че непрекъснатото слагане на кърмачето на гърдата може да доведе до бели пресечки в изпражненията, което означава, че не достига ензима, който преработва млякото. Кърмачето поема повече мляко от колкото му е необходимо и може да преработи. Поне аз така разбрах. От доста време имаме този проблем и търся причината. Дали пък не е това? Днес сме на лекар и ще попитам. Вие какво мислите?

# 19
  • Мнения: 1 278
Добре би било Марта и редакторите й първо да почетат малко и да си направят схема на разговора, а не така - както дойде.  

Ти пък сега. Чак толкова труд нужен ли е? Важното е да "блестим" в центъра на скамейката, пък кой к'во казал от ляво  и от дясно, няма значение. Че колко други предавания на този принцип има, ехеее. Почти всичките са така.

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Момичета, много ме развълнува изказването на д-р /забравих й името/ в предаването, че непрекъснатото слагане на кърмачето на гърдата може да доведе до бели пресечки в изпражненията, което означава, че не достига ензима, който преработва млякото. Кърмачето поема повече мляко от колкото му е необходимо и може да преработи. Поне аз така разбрах. От доста време имаме този проблем и търся причината. Дали пък не е това? Днес сме на лекар и ще попитам. Вие какво мислите?

Мисля,че не е това.Навсякъде в литературата за кърмене се споменават белите "ядки" в аките на новороденото като нормален признак за достатъчно мляко.

Цитат
Следете колко често бебето мокри памперсите и ака. Освен наддаването на тегло, това вероятно е най-добрият индикатор колко мляко поема бебето. През първите няколко дни след раждането бебето ви ще ака тъмен, лепкав мекониум. Това е акото, което бебето е насъбрало преди раждането. Ден или два след като млякото ви дойде, акото му ще си промени както цвета, така и гъстотата. Тези ранни преходни изпражнения могат да бъдат кафеникави или зеленикави, и ще бъдат полутечни и неоформени (на гъстота като грахова супа). Докато стане на 4 или 5 дена, бебето ви трябва да има “млечно ако” : жълтеникаво и на малки бучици, нещо като смес от горчица и домашно сирене.
от тук:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019

Цитат
The normal breastmilk stool is pasty to watery, mustard coloured, and usually has little odour. However, bowel movements may vary considerably from this description. They may be green or orange, may contain curds or mucus, or may resemble shaving cream in consistency (from air bubbles).
от статията на д-р Джак Нюман - http://www.breastfeedingonline.com/4.html

# 21
  • София
  • Мнения: 481
Тя каза: "Бебето яде повече, отколкото има ензимна готовност да преработи" .
Казано на говорим български: Прехранваш го  Laughing
Така че споко!
Ако много те притеснява това, препоръките са намаляване грамажа на млякото (ако детето се храни с адапте) или намаляване времето за престой на гърдата (ако бебето е кърмаче). Според мен обаче няма място за тревоги

# 22
  • Мнения: 1 586
Хора, доц. Маринова била казала да се пие по 1л прясно мляко на ден от кърмачка, верно ли? Не мога да повярвам, че алерголог може да каже такова нещо в национален ефир  Sad.

# 23
  • Мнения: 435
Цитат
Хора, доц. Маринова била казала да се пие по 1л прясно мляко на ден от кърмачка, верно ли?
Каза , че кърмачката трябва да се храни рационално не като за двама  , но  по едно яйце повече на ден , по филийка хляб , месо и прясно мляко ( май литър ).

# 24
  • Мнения: 1 427
Аз друго разбрах за 1-ят литър мляко- това е количеството кърма ,което трябва да поеме кърмачето за един ден!

# 25
  • София
  • Мнения: 2 896
Аз друго разбрах за 1-ят литър мляко- това е количеството кърма ,което трябва да поеме кърмачето за един ден!

каза, че ако кърмачката се храни по описания от нея начин (допълнително яйце, филийка хляб и т.н) ще може да гарантира 1 л млеконадой на ден!

Последна редакция: пн, 30 яну 2006, 12:28 от Гуш

# 26
  • Мнения: 1 586
Хаха, малко като развален телефон се получи, но добре, че го изяснихме.  Grinning

# 27
  • Мнения: 1 547
Абе...лелите/ старата генерация няма как да променят светогледа си. Айде сега. А вие чухте ли как доц. Маринова каза да увеличим лактацията? Като поставяме бебето на гърдата един път повече от общия брой хранения за възрастта му Shocked Ни мога веч. Щеше да и се преобърне езикът, ако беше казала хранене на поискване, ама не.

А пък Мартичка се държа толкоз неадекватно, все едно не е гледала съвсем наскоро бебенце.

И да не забравите думите на изпълнителната директорка на списание "9 месеца" - най-важно е майката да е информирана. И как всички реклами на адаптирани млека започвали с изречението, че "майчината кърма е най-добрата храна за вашето бебе". Само дето в повереното и списание никой от авторите/ консултантите педиатри не насърчава изключителното кърмене, защото препоръчват захранване през 3тия месец.

Изнервящо преживяване беше за мен. Не го и догледах. Евала на Дуци и Милена.

# 28
  • Мнения: 694
Мен друго ме възмути-трябвало на току що родено кърмаче-тоест в рамките на 3-4 дни да се дава вода-ама задължително,защото тогава майката макар и да имала ляко то не достигало на кърмачето и евентуално можело да се достигне до вдигане на висока температура от кърмачето,дължаща се на немърливост на майката.Как можело да не даваме вода на бебе през топлите дни-а от къде организмът можел да си набави необходимото количество.
Незнам-аз не съм гледала бебе през топлото-но кърменето на поискване нямали да осигури необходимото количество течности???
А за кърмаче на 3-4 дни да пие задължително вода-а как тогава да се стимулира лактацията,като бебето,което се бори с всичка сила да осигури храната си,усеще,че беберон с вода пуска много по-лесно,а и повече.Не получава ли се един затворен кръг??? newsm78

# 29
Ей, мами, това, което каза доцентката беше, че ако мислите, че кърмата ви не достига, трябва да се провери дали това наистина е така. Лактацията може да се стимулира с подходящ начин на хранене - плодове, зеленчуци, 1 яйце и т.н. и 1 ЧАША мляко повече. Ако няма други причини за недостиг на кърмата, при такъв режим на хранене майката ще има 1 литър мляко на ден, който е напълно достатъчен за нейното бебе! А за водата каза, че ако не даваме на новороденото водичка, при големи горещини - 30 градуса лятото например, то може да развие т.нар. жадна треска - да вдигне температура. а заводата - като не може минерална и не ми се преварява чешмяна, ще давам изворна - и до сега не съм имала проблеми!

Общи условия

Активация на акаунт