ГРАДИНАРСТВО - моето хоби! 15

  • 82 137
  • 760
  •   1
Отговори
# 60
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 543
⅞ ...and Happily Ever After, кликни на подписа ми. Имам и меню Градината през годините.

Barbabeau , голямата ми мъка! Simple Smile Имам две, четвърта година им е, досега не пожелаха да цъфнат. Растат като бесни, два метра са високи в момента (тази зима беше мека и ММ ги уви, за да видим вече цвят евентуално).
Ей я поглед отгоре,от детската къща я снимах, туфата в дясно, тука изобщо не може да се добие представя колко е голяма, по-висока от мен е.
Скрит текст:
Отделно сме си купили една с цвят, да сме сигурни, че е от тия дето цъфтят Laughing И една, която е с вариегатни листа и има по-пухкав цвят. Тия нецъфтящите май бяха бяла и розова, ама помня ли вече....Sad

За алстромерията знам, че е агресивна и бързо нараства туфата, аз много я харесвам, но по тази причина не съм я взела, защото нямам място.

тити , вероятно е мъх? Макар че е странно, отцедливите почви не би трябвало да въдят мъхове. newsm78 Климата ви е доста различен, не знам дали важат същите правила. За мъхове знам, че има препарати, също така трябва почвата да се аерира  - има специални машини, става и с обикновено надупчване с вила.
За четири дневното отсъствие при 40 градуса няма лек за тревата, ще поизсъхне. Поливане й трябва. Ако има възможност с маркуч и разпръсквач да се обхване цялата, има реле за време, което ние ползвахме преди да монтираме поливна система, но то включваше помпата на сондата и задействаше водата за маркуча с един подобен накрайник http://www.gsstroimarket.bg/view/98302.html . Ако поливате от чешма не съм наясно как ще стане , а и ММ още спи за да го питам Simple Smile Сигурно има някакъв начин.

# 61
  • Мнения: 2 270
7/8- това е третата година на нашата трева. Торила съм я веднъж месец след засяването /2/3 от нея/ и тази пролет - половината трева. Миналато лято беше поизсъхнала доста. При нашите температури......трева на слънце е равно на много поливане. Твоя двор е на сянка и ще имате прекрасна тревичка след година. Тази година ще е по рехава, но ще се сгъсти с по често косене.
За поливането можеш да си купиш 1/2 такива разпръсквача http://www.zamaistora.com/prestashop/gardena-/117-gardena.html или 4 в четирите ъгъла такива или подобни http://www.zamaistora.com/prestashop/gardena-/127--premium.html . Най евтини са на фирмения магазин на Гардена в ялта. Ние тази година си сложихме поливна система в целия двор. Сега всичко е свежо и зелено , но сметката за вода е 350 лв за 1 месец Rolling Eyes #Crazy
Meggysan -избягах само на 10 км Joy. Ела ми на гости и ще ти дам пръчки колкото искаш

Да попитам за невена. Сега е цъфнал и е прекрасен, но няма да остане дълго така. Някой знае ли дали трябва да го подрязвам и изобщо какво да го правя ?

# 62
  • Мнения: 9 907
Любознателна, знам ги таймерите, тук в повечето тревни площи са монтирани, но ние се отказахме по други причини/задръстени помпи, повреди и т.н./
в краен случай ще търсим някой за 4 дни да полива.

# 63
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Ние имаме 2 разпръсквачки като първата на Гардена, бяха объркали нещо в Бриколажа цените и двете ни излязоха 70 лв някъде, супер беше. С тях поливаме и ги местим, а за живия плет отстрани направихме капково тази година.
Ани, каква поливна система направихте, от тези с изкачащите ли? То отсега като сте направили 350 лв вода, юли и август 500 лв не ти мърдат Wink. И недей ме кани, че знаеш ли колко ми е, ей, сега се качвам на колата хихихихи. Но като пооправим още малко, може да се разходим към лома за пръчки, мисля, че ще ми свършат страхотна раизбота.
За невен и на мен ми е интересно, имам 20-30 коренчета, цъфнали са някои, че скоро ги сяхме (комшийката ми даде), та да знам какво да ги правя.

На мен зор са ми розите, не мога да си хвана. Купувахме 7-8 вида, само 2 се хванаха, едната цъфна едно цвете и то се оказа не баш роза, а едно като плевел, има го навсякъде, даже и по нашата ограда, ама е гадно и ще го махнем, че не го и снимах май да ви го покажа.

# 64
  • Мнения: 3 241
Тити, да не е мъх?
Пусни снимка Simple Smile Тук често има и трябва да се маха, защото иначе съсипва тревата Sad

# 65
  • Мнения: 1 070
Тези пръскачки, които сте ми препоръчали стават ли за по-ниско,но обширно пръскане? Защото ще пръскат плодните дръвчета, а някои са много на ниско, чак като минавам се привеждам под тях. Ще ги подкастрим на пролет, а и сега са отрупани с плод.

Мегисан, а вие каква сметка за вода имате? Че се стъписах от сумата на Ани Crazy

# 66
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 881
Ние сме с такива почва и със същите температури поливане ми е цаката. Мън имам само на едно место, където се събира вода....засушавам местото ( ММ регулира пръскачките) и мъха изчезва.
Системата ни е с таймер и няма проблем...при теб решението се нарича услужлив съсед или помощ от приятел

# 67
  • Мнения: 3 241
Или дори някое съседско хлапе на което да се плаща? Аз така си мислех да направя по едно време Simple Smile

# 68
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 543
Да, мъка си е с чешмяната вода, а и ако ви усетят, може да отнесете глоба. Ани , подземна вода няма ли? Дунав е близо все пак Wink Ние сме на 10-15км от Марица, на 4м има вода.
Донякъде спасение е сянката - повече дървета, както при 7/8. А другото - сухоустойчиви растения - ириси, лавандула, сантолина, декоративни треви, храсти, дървета, и т.н. Розите също са сухоустойчиви, но съвсем без вода няма да цъфтят по същия начин.
Неудобството на маркуча е, че трябва да си винаги на разположение, за да го преместиш. Поливането продължава с часове.  Ние нагласяме всеки кръг на разпръсквачите за поне 40 мин в жегите.

# 69
  • DE
  • Мнения: 971
Записвам се и аз с няколко градински полу-шарени

От близо, от далеко
До оградата, каните подадоха носове
Там където си пия кафето, наблюдавана строго от злото куче пазач  Mr. Green

ani69, на невена откъсвам(изрязвам) прецъфтялия цвят и някои от стъблата които нямат цветонос.
тити , аз се боря с песъчлива почва. Ако е много влажно, се получава мъх. Аз зимата и есента ръся талк против окисляване на почвата.
Препоръчвам цветята да са винаги на сянка докато ви няма или съдове с вода в който има фитили които водят към почвата в саксиите.
За поливане на градината винаги могат съседите ти да се погрижат.

Последна редакция: пт, 14 юни 2013, 19:27 от matze

# 70
  • Мнения: 9 907
matze, талк ли имаш предвид?
съседите, да, просто всеки се спасява някъде лятото...
цветята са на сянка, да. Между другото, мушкатите вече са със съвсем жълти бледи листа - от жега или от слънце се получава това?

# 71
  • Русе
  • Мнения: 3 711
7/8, да ти кажа не знам колко ни е точно за месец, защото сме на кооперация, плащаме на 2-3 месеца или някой път предплащаме, зимата веднъж, малко сложно. Но като цяло миналото лято мисля, че юли - август - около 150 лв.

# 72
  • Мнения: 2 270
Ох мъка ми е с тази вода. Този месец е по малко 250 лв, защото доста валя и системата не се включва когато е мокро.
Ljuboznatelna -копахме за вода , но удряме на скала. Ние сме на 50 метра от Русенски лом и отдолу са скали. Комшията реши да мине през скалата и разби 22 метра скала. Това са многооо пари и сега ще се задоволим с питейна вода от чешмата
matze -страхотна градинка  Heart Eyes и куче пазач Heart Eyes
Meggysan -товари се с децата и идвай
7/8- тези първите пръскачки пръскат на високо, а вторите на ниско

# 73
  • DE
  • Мнения: 971
тити, да ,талк имах предвид. Поправих сгрешената буква Embarassed
ani69, благодаря!

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 358
Здравейте на всички. Писах и на други места, но и тук да попитам за помощ. Кипарисите ми са пресадени миналата есен в градината, и от тази пролет имат това изсъхване и почерняване отдолу. Хич, не изглеждат добре. веднъж само съм им хвърляла амониева селитра. Някой дали знае, какво би могло да им е?

http://rival.snimka.bg/flowers/07-06-2013.757692.30750620

Общи условия

Активация на акаунт