Отговори
# 15
  • В море от любов
  • Мнения: 519
Това е едно прогнозно изследване, което според мен е желателно, да не кажа наложително. Аз съм си правила, всичко си беше наред. Това по един начин допълни вътрешното ми спокойствие.
Ще се доверя единствено и само на феталната морфология направена от добър специалист с качествен ехограф.

Аз единствено на морфологията бях спокойна.  Peace

Колкото и жестоко може би да звучи аз лично, ако знам че детето има някакъв дефект, които да му пречи да бъде пълноценен човек не бих го родила.

По същия начин бих постъпила и аз. Не мисля, че е честно да дам живот, който не може да бъде изживян пълноценно.
  202uu

# 16
  • София
  • Мнения: 38 708
20 пъти съм го казвала - няма смисъл. Само отрицателни емоции от фалшиво положителните резултати.
И имайте предвид, че БХС не е "резултат от изследване", а изчисление на скапан софтуер за "вероятност от риск".
Има огромна разлика между двете!
100 пъти по-добре е да си намерите добър специалист за ФМ.

# 17
  • Мнения: 3 241
Те двете неща са свързани.
БХС се прави на база на замервания от феталната морфология.

# 18
  • Мнения: 91
Те двете неща са свързани.
БХС се прави на база на замервания от феталната морфология.

Уточнение: част от БХС са показатели от преглед с ултразвук, фетална морфология е нещо различно.

# 19
  • Мнения: 258
Няма смисъл, защото е прогнозно, чиста статистика. Но въпреки това го направих и сега, и при първата бременност, с ясното съзнание, че ще ми отчете завишен риск заради възрастта. Този път обаче ми донесе известен стрес, който се наложи да туширам с две ФМ при двама различни специалисти. Tired

# 20
  • Мнения: 285
Отказах се от това изследване . Според мен няма смисъл !

# 21
  • Мнения: 3 241
Те двете неща са свързани.
БХС се прави на база на замервания от феталната морфология.

Уточнение: част от БХС са показатели от преглед с ултразвук, фетална морфология е нещо различно.

Ето тук добре е обяснено.
http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task= … 48&Itemid=103

Съгласна съм - фетална морфология не е съвсем точно.  Peace
Във Франция се използва така или иначе ехография и за тази в 11-12 и за 21-22 седмица.

В случая е важно, че замерването е специално правено, в точно определен момент и от специалист, а не лекарят ме погледна за две минути, както всеки месец.
И на база на това замерване се пресмята рискът за плода.

# 22
  • Мнения: 91
За мен по-притеснителни са фалшиво положителните (изчислен нисък риск), отколкото фалшиво отрицателните резултати(изчислен висок риск). При втория случай, обикновено се прибягва до друг вид изследвания (амниоцентеза, фетална морфология при няколко специалисти), докато първите успокояват неоправдано.

И въобще не засягам  дилемата дали ще се продължи бременността или не, това е строго индивидуално лично решение. Става въпрос, че от *изследване* човек обикновено очаква *резултат*, а не *прогноза*.
 
Затова според мен БХС не би трябвало да се нарича *изследване*. И преди да бъде предложено на бременната жена, трябва да й бъде подробно разяснена същността му и степента на достоверност. Тези няколко изречения предварително, а не в последствие биха спестили доста притеснения, нерви и рев Peace Подозирам, че са малко майките, които преди да се подложат на него, са чели в детайли за отделните показатели, механизмът на изчисление, анализ на резултатите и т.н

Последна редакция: вт, 11 юни 2013, 13:09 от sol y arena

# 23
  • София
  • Мнения: 38 708
Ей това е проблема - че повечето АГ доктори го предлагат като "изследване".
И бремелинките се връзват за благото на детето.
А то всъщност е един много скапан софтуер, щом дава толкова много фалшиви "прогнози за шанс от риск".

# 24
  • Мнения: 91
Именно.

След като по принуда навлязох в дебрите на БХС, мога да го сравня с анкета, проведена с пушач: колко цигари пушите на ден, от колко години, с какво се храните, консумирате ли алкохол, на каква възраст сте, т.н На база на тези въпроси и кръвни изследвания предполагам може да се изчисли вероятен риск от тежки белодробни заболявания.

Не искам да се разбира грешно - не отричам БХС. Просто твърдя, че е прекалено прогнозен, за да бъде достоверен. И задължително преди да го направите, прочетете подробно какво представлява Peace

# 25
  • UK
  • Мнения: 4 311
То проблемът е май, че няма алтернатива. Аз сега ако избера да не го правя, или си трая и се моля всичко да е наред, или отивам директно на амнио, така ли? Просто май няма по-добър подобен неинвазивен метод даващ някаква яснота, някаква информация. БХС го разбирам дотук единствено като някакъв ориентир, който да ме насочи, ако съм в дилема дали да правя амниоцентеза или не.    

# 26
  • Мнения: 3 241
В Швейцария вече има кръвен тест, който доказва разни малформации, например синдрома на Даун.
Във Франция още не е "пуснат" официално, но е въпрос на време.

# 27
  • Мнения: 91
Ако става въпрос за Пренатест, той също е тип *скрининг*, т.е. прогнозен. Освен прекалено скъп, е и прекалено нов.

При мен например след консултация с генетик и лекарят извършил амниоцентезата, се установи, че високите нива на риск се дължат най-вероятно на:
- грешно изчислена гестационна седмица при първия скрининг (несъответствие със средните стойности във формулата на изчисление)
- висока стойност на ЧХГ (този хормон варира в много широки стойности и "Разглеждането на еднократно изследван ЧХГ е недостатъчно като информация за диагностика. Когато има въпроси касаещи здравето на бременността, многократното изследване на ЧХГ през 2 дни дава много по-точен поглед на ситуацията." - цитат от медицинска литература)

Субективните фактори са прекалено много. При всички положения, мога да ги анализирам единствено като пациент, все пак не съм лекар.

# 28
  • София
  • Мнения: 38 708
Може би има смисъл да коментирате резултатите от изследванията, които се включват в БХС с доктор - специалист по генетика. Но и това също е платено.

# 29
  • Мнения: 91
Консултациите в Генетика, Майчин дом са безплатни. Не съм чувала някой да е правил преди самото изследване, а само след. Просто на никой не му хрумва да говори със специалист предварително, аз лично съжалявам, че не го направих.

Надявам се темата да е полезна за жени, на които им предстои БХС Peace

Общи условия

Активация на акаунт