Отговори
# 30
  • Мнения: 3 241
Ако става въпрос за Пренатест, той също е тип *скрининг*, т.е. прогнозен. Освен прекалено скъп, е и прекалено нов.


Какво разбираш под прогнозен?

# 31
  • Мнения: 91
От Уикипедия: Прогноза (от старогръцки πρόγνωσις, на гръцки: πρόγνωση, буквално "предварително знание, предвиждане, предварително взето решение") означава научно обосновано предвиждане на бъдещето състояние или развитие на процес или явление въз основа на характерни белези и известни данни (като универсален научен термин).

При Пренатест отново се взима проба от кръвта на майката, а не материал от бебето. Т.е е прогнозен тест, по твърдения с доста голяма точност.

От официалния сайт на Пренатест: Съгласно препоръките на специалистите по пренатална медицина положителните резултати от теста трябва задължително да бъдат потвърдени чрез някой от инвазивните диагностични методи.

# 32
  • София
  • Мнения: 38 905
Демек пак - хвърляне на боб. Mr. Green
Аз много повече се доверих на моята АГ, която е минала обучение за УЗ и каза, че всичко е наред с нослето и вратлето.
Но казват, че и при ФМ ставали грешки.

# 33
  • Мнения: 91
Да, не всички маркери и белези могат да бъдат видяни на ехограф, колкото и добър да е специалистът. Мислех да изчакам до феталната, но прецених, че по-добре да направя амниоцентеза преди това. Всеки решава за себе си. През цялото време имах предчувствие, че всичко е наред, но веднъж посято, съмнението тормози много Tired

Последна редакция: ср, 12 юни 2013, 11:52 от sol y arena

# 34
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 771
И с двете бременности не съм правила БХС, дечицата ми са ок.

# 35
  • Мнения: 2 498
И с двете бременности не съм правила БХС, дечицата ми са ок.
Ей това твърдение не го разбирам. Това,че някой е родил здрави дечица /дай Боже всекиму/,гаранция ли е ,че и при другите ще е така .Означава ли,че не трябва да се изследваме?! Ами моята майка например не е гледана с ехограф и пак е родила две здрави деца.Тогава защо ходим на 2D,4D и т.н.? Ами да спрем да ходим и на консултации тогава.

# 36
  • Мнения: 91
Не виждам потребителката да твърди, че е гаранция, просто споделя, че не е правила БХС.
В доста страни например до 4-ти месец не е практика да се прави преглед на ехограф без причина (Великобритания, Германия), това нали не значи, че са игноранти и нищо не разбират?

Както липсата на информация може да навреди, такъв може да е ефектът и на прекаленото информиране и вторачване в детайлите.

Последна редакция: ср, 12 юни 2013, 15:41 от sol y arena

# 37
  • Мнения: 3 241
Не е до 4тия в нито една от тези държави.
Ходи се най-късно в 11-12 г.с. за първи ехографски преглед.
БХС в повечето държави е стандартно изследване. Не е задължително, но се предлага и плаща от касата.

 

# 38
  • Мнения: 91
Нямам предвид за установяване на бременност, а прегледи от типа "дали всичко е наред".
'
В крайна сметка, темата не е ЗА или ПРОТИВ БХС, а за смисъла му. Моя близка приятелка роди детенце с Даун след прекрасни резултати от БХС. В този смисъл не мога да го причисля дори към категорията "прогноза".

Последна редакция: ср, 12 юни 2013, 15:45 от sol y arena

# 39
  • Мнения: 3 241
Точно за тях говоря.
Във Франция също е така. До 12 седмица изобщо не те гледат на ехограф.
Ако всичко е нормално, първата ехография е в 12 г.с., тя се прави от специалист - гинеколог и се правят замерванията на нухалната гънка.

# 40
  • Мнения: 91
Именно, за едно и също говорим. Тук до 4-ти месец съм ходила сигурно 4 пъти. За установяване, за ритъм на сърце, т.н  Тези прегледи както информират, така и затормозяват.

Манията по 3д и 4д прегледите също не я разбирам. Да, приятно е за родителите, любопитно, но феталната морфология се прави на 2д, това е високата информативност и там се проявяват добрите специалисти.

# 41
  • UK
  • Мнения: 4 311
Няма лошо в прегледите, аз имам един мисед в ранна седмица, инфекция и проблеми след него, ако бях в чужбина и трябваше да отида на първи преглед в 12 седмица, щях света да обърна, в България да си долетя, но да се прегледам възможно най-рано. С тази бременност дотук имам около 5 направени ехографа, докато се уверим, че всичко е наред.

# 42
  • Мнения: 91
dejie, никой не твърди, че има лошо в прегледите. А и става въпрос за най-общия случай - нормално протичаща бременност, без предистория с усложнения и т.н

# 43
  • Мнения: 2 498
Извинявам се,ако моето изказване ви е прозвучало грубо.Съвсем не ми е това целта. Просто се изумявам от този тип изказвания.Изказвания от рода "не съм правила това изследване и имам здрави деца" ,не дава отговор има ли смисъл от БХС.
Аз лично съм против и да се правят свръх изследвания.Има мами,които през седмица -две са на прегледи ,изследвания и т.н без въобще да има нужда. Това вече е прекалено.
За съжаление има и много случаи,когато изследванията са наред,но все пак се раждат болни деца.
Най-важното е майката да има достатъчно компетентна информация , за да си прецени дали да се подложи на дадено изследване или не.

# 44
  • UK
  • Мнения: 4 311
dejie, никой не твърди, че има лошо в прегледите. А и става въпрос за най-общия случай - нормално протичаща бременност, без предистория с усложнения и т.н
Разбрах много, добре, на мен точно това ми беше идеята, и моят мисед беше нормално протичаща бременност, без никакви признаци за проблеми, докато не го установихме на ехографа поне 2-3 седмици след като се беше случил. Не си представям, ако бях отишла не в 9 г.с., а в 12 както много в чужбина правят. Просто няма как да знам понякога какво се случва, то да беше аборт като аборт, с кървене и т.н., а то нищо. Просто явно се случват и такива неща и по-добре да не се отлагат много първите прегледи, аз също бях решила, че няма да ходя рано-рано и отидох "чак" в  9 г.с.

Общи условия

Активация на акаунт