Отговори
# 120
  • Мнения: 52
Надявам се, никой тук не се заблуждава, че за 7 г. ще е формирал вкуса на детето си така, че да не купи и яде зрънчо (условно избрах храната) в училищната лафка.
Явно аз се заблуждавам! Но и вкусовете не са основното, по-важен е имунитета, който се гради през първите 3 години и наистина зависи основно от храненето....






Нямаше да се включвам,но само ще споделя опита си с .Големия е на 3.6г. От преди 2 години спря да яде от детската кухня и домашно готвено каквото се сетите - месо,зеленчук,манджи, супи и "полезни"храни.Кара я на тестени изделия всякакви,сирене,кашкавал,к.мляко,плодове с малки изключения почти всякакви и нищо друго.Давам му и "боклуци"от време на време, ако е хапнал нещо друго и гледам да е по рядко,че и без това не яде много неща.Отказва да яде и това е.На сила не става.Злоядо е, НО за учудване и на г-жите в яслата има по-силен имунитет /пупупупу/от Краси, който яде всичко.От 25 деца в яслата хвана варицелата последен и за половин година не ми е боледувал ни веднъж,тъй че това за имунитета и изграждането му до 3г.  Thinking.. ...не знам,може да е изключение някакво при него Simple Smile,не знам как се случва.Хемоглобина му беше по-висок от този на Краси като правихме изследвания за ясла мин. година,отлични показатели си има.Е защо да го карам да яде това което аз искам се питам тогава?Да, не искам да яде боклуци,но от време на време давам,какво да го правя.Дано като порасне прояде поне малко месце да хапва Sad.


# 121
  • софия
  • Мнения: 1 305
Съгласна съм с Криси. На приятелката ми дъщеря и, не хапва нищо освен кроасани и вафли, сокчета от кутия, в една група са с Дани, е това дете не е боледувало нито един път тази година, докато сина ми на когото му се стиска нон стоп сок от цвекло, моркови, пие коластра и каквото се сетите още от бебе е нон стоп болен. Имунитета не знам дали се гради първите три години, но навиците и вкусовете може и тогава да се формират, не че на по късен етап не си ги променят, но .......

# 122
  • София
  • Мнения: 13 200
Зверче, аз също съм свеждала до минимум вредните храни на децата и то не само до 7 г., а и после. За нас също. Явно има разлика какво разбираме под вредни храни. Честно казано много се учудих на коментара за сладоледа. Да, има в него консерванти, има със сигурност сухи млека, има оцветители. Но много искам да ми кажете коя от храните продавани на пазара не съдържат поне едно от тия неща  Wink вкл. месата, сигурно и суровите меса се обработват. Солетите да не би да съдържат само брашно и вода? А бялото брашно, белия ориз, бялата захар... лютеницата с нишесте.. бляк... няма да изреждам повече, разбрахте ме какво имам предвид  Wink У нас има няколко неща, които категорично не влизат от години. Маргарин, подсладители са едни от тях. Предпочитам да ядем бяла захар, отколкото аспартам. От друга страна няма как да избегна маргарина в купени тестени изделия. Така че няма особено голяма драма. Та сладоледа дето не го давате просто ме впечатли искрено. Но както казваш въпрос на приоритети е. Каквото и да се пише тук по форумите не вярвам, че стриктно се спазва у дома  Wink Колкото по-чисти храни, толкова по-добре, обаче доколко това е възможно в днешния свят. Не всеки от нас има кой да праща чиста продукция, нито имаме къде да я произвеждаме, нито имаме средства да купуваме псевдоеко продукция  Grinning  Това е моето мнение и аз също не искам да засягам никого  Wink
Иначе много ясно, че ако детето не проявява интерес няма да ида да му го бутам в устата. Но пък няма и да му тъпча в устата отвратителни за мен неща само защото са "здравословни". Например елдата. Ами на мен ми е ужасна. Като ми е ужасна няма начин да я сготвя вкусно и респ. не я давам. Това е малък пример само  Wink Сашето пък не яде месо много. Ми не я насилвам. Тя не обича пържоли и червени меса. Това е.. набавя си по друг начин белтъчините. Също не съм сигурна, че имунитета се формира определен брой години. Имунната система е динамична. Тя се променя цял живот. Просто когато децата са малки се сблъскват за първи път с разни вируси и реагират. Освен към шарките не знам да има траен имунитет към друго, така че цял живот си боледуваме от разни неща, повтарят ни и така...
А какво е станало със зрънчото?
Спирам и аз с тази тема, макар да смятам, че спорните теми дават много информация накуп, при това разнообразна. Аз също научавам разни неща  Wink


За памперса, ако може махнете го. Аз имах предвид, че според мен е рано да се поставя за цел махане на нощен памперс. През нощта е мноого различно. То на 2 г. няма как да се събуди и да каже, че му се пишка, колкото и да си казва денем. Като спи стабилно просто пишка и това е. Съня е по-силен от него и съзнанието му не се събужда. Който се е напишквал до по-късно знае за какво говоря. Но аз стъпвам на опита си със Сашето. Ралка може да е различна. Ето втори ден пикае из къщата и изобщо не схваща какво трябва да прави  Crazy Crazy Crazy
Ти спря ли да кърмиш? Аз от 2-3 нощи се опитвам да я отбия. Миналата нощ рева като заклана и й дадох. Сега тази спа цяла нощ и поплака малко на заспиване за таците.

# 123
  • Мнения: 90

Ваче,сигурно в събота ще идвам в Бс,ще ти пиша  Hug

Цвети,чак и менме хвана яд,трябваше да си запазя час в Сф и ако някоя от вас е по-свободна,да се видим,много ще ми е приятно  Hug

Та така.... за моя час днес във Варна,се наложи да го отменя. Няма кой да дойде с мен,сама не искам да ходя,особено пък с маршрутка.Реших,че  тъй като сега съм по-добре,ще отложа ЯМР за септември,ще видим... дано не ме хване пак криза само  Hug  

Момичета,за храните специално аз черпя информация всякаква от вас,уважавам всякакво мнение  Hug Надявам се не приемате контра-отговорите като вид нападка.. преди години една моя приятелка тормозеше много дъщеря си(която беше  вече на 5),като седнехме на заведение - за нея фреш,никога сок,никога не беше пробвало вкуса на зрънчо,на шоколад,на всичко онова,което обсъждаме сега. Определено детето тогава се чувстваше различно и изглеждаше тъжно. На мен също ми беше криво да го гледам така,както ми е криво да гледам майки,които бягат в другата крайност и тъпчат децата само с полуготова храна вкъщи,отделно ядат по цял ден чипсове,вафли итн...

Та, моето мнение е,че и 2те крайности са еднакво не-полезни. В 1вия вариант вредим на психиката на детето,а във 2рия - на физическото му здраве  Peace Аз за моите си деца се стремя да пазя някакъв баланс,доколкото мога. Старая се да ги храня здравословно,да ядат хубава прясна храна,но и не искам да се чувстват различни,за да им спестя 1 чипс,който те така или иначе не ядат всеки ден...

Ох,ставам,че Надя нещо рови в тоалетната.

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 09:28 от didolinkata

# 124
  • Мнения: 984
Здравейте, отдавна не съм писала, но темата за храните ми е интересна.
Ако не иска някой боклук няма да му го предлагам нарочно, но ако поиска нещо, особено покрай батко си не отказвам да опита.
В детския център сме имали деца, които ядат само здравослова храна. Случвало се е да гледат останалите и претрепервайки да повтарят наизустеното - това не е полезно и не трябва да се яде. За една Коледа външен учител им подари по една шоколадова фигурка /не знаеше за тази особеност на детето/ и то гледаше другите как ядат и беше много объркано. Реши, че неговата ще остане за украса, но определено не беше спокоен и уверен. Малко по-късно тръгна на държавна детска градина и вече яде всичко. Малкото му братче също беше при нас и за него не държаха на такива ограничения.
Разбирам, че всички се стараем да храним децата си здравословно, само да не се изпада в крайности.
Да кажа нещо и за Йосиф - падна преди 2 седмици и се удари и се наложи да го зашият. Не беше нещо сериозно, но трябваше да го опазя сух и чист за 10 дни - това сякаш беше най-трудното. От 2 дни вече е със свалени конци и е като нов Simple Smile

# 125
  • София
  • Мнения: 13 200
Мая, лелеее, аз се потрисам от травми свързани с децата  Confused Добре, че всичко е минало вече. Дидолинке, пиши ми. Аз съм тук до към 15 август. Тоя път ще трябва да се видим.

# 126
  • Мнения: 4 409
Ехе, тук се е заформила много хубава дискусия. На мен също са ми много полезни такива "спорове".

Йоана също яде боклуци. Баща й много обича и той да се тъпче с такива неща, така че успя да я научи. Ако той е пазарувал означава, че ще имам един шкаф с чипс, пуканки и солети и т.н солени неща за гризане. Аз ги прибирам там и не вадя, ако някой не се сети, че иска. На вън не нося храна, все пак там са за да играят. На площадката ни вече почти не се яде. Та горе долу се получава, че ако някой на вън я почерпи си хапва, в къщи - ако баща й се сети да яде от тези неща преди да е заспала хапва също. За мен не е драма, защото с тях и без тях количеството храна, което поема е едно и също.
За сладоледа - давам. Купувам дори цели кутии сладолед на клечка или в кофичка (защото не иска да яде с лъжица, а да ближе), гледачката знае, че има и всеки ден ядат по един сладолед. Там драма не виждам също.
Като цяло храна не отказвам. Племениците ми са ограничавани от към сладки неща и когато са извън контрола на мама могат да изядад по цяла кутия с бонбони, докато Йоана си взема една и й стига. Знае, че ако поиска няма да я огранича, докато те знаят, че сега е шанса и се натъпкват. Излиза, че като цяло те, които са уж ограничавани поемат много по-голямо количество бонбони от Йоана, за която няма ограничения.

Мая, много неприятно това със зашиването. И аз изтръпвам от такива неща.

За нощния памперс не бързам. Тя изпива по 500-700 мл мляко или чай нощем, няма как без да се напиша на този етап.

За друго май не се сещам сега.
Отивам да почивам

# 127
  • София
  • Мнения: 169
И за мен определено дискусията е полезна, вече достатъчно добре се познаваме, че никой да не си помисли, че някой се заяжда Hug
За мамите с по-големи дечица наистина нещата са много различни, няма как едното да яде,а другото не. Но моето като си е само все още и няма от кой да гледа, не се дразни, не гледа жално, изобщо не разбира, че пропуска каквото и да е! За това, докато това е така, предпочитам да не яде такива неща (Ваче и сладоледа го включвам, защото има захар). Разбира се, че не съм луда или в някаква крайност, и когато започне да разбира и няма как, няма да го оставя да се депресира от факта, че не му давам да яде сладко. Но в момента, той не знае какво е торта, и защо да разбира newsm78 Дори като сме на р.д. съм му предлагала, но не е проявил интерес и съответно не настоявам разбира се Mr. Green Та така Mr. Green
Ваче, кърмя го още, но само на заспиване. Мисля сега началото на август да ходи с баба си и дядо си на Банско за 1 седмица и да приключим и с този въпрос. Лошото е, че това е последното бебешко нещо, след това си става голям човек, много бързо пораснаха Confused Май е време за второ бебе Mr. Green

# 128
  • Мнения: 141
Maя,главата ли си е ударил?Изтръпнах направо.Хубаво,че е минало. ooooh!
Августа,нещо съм се разсеяла преди,не съм разбрала,че си ме питала.Нямаше сватба,наложи се да я отменим.

Та, моето мнение е,че и 2те крайности са еднакво не-полезни. В 1вия вариант вредим на психиката на детето,а във 2рия - на физическото му здраве  Peace
newsm10
Ваче,абсолютно си права,че сладоледа не е по-вреден от другите дълготрайни продукти,в случая стана въпрос за него просто.
Ире,Криси,и аз бях така с майонезата. Thinking
Зверче,хайде де,виждам,че ти липсва наистина : ))) На таткото липсва ли му? хаххаха

Нощния памперс ще махна,когато започне да стиска или да казва през нощта.Онзи ден бях забравила да купя,сложих го да спи без.Преди да си легна отидох да го завия и видях как се напика,докато спи.Понякога е сух,но наистина ако не е пил много течности.Вода категорично няма да му отказвам.Имам две приятелки с 3годишни,сега започват да го мислят.Явно си е до детето,ако стиска сега няма причина да се слага разбира се,но ако ще се напикава през две вечери,трябва.

# 129
  • Мнения: 984
За нощния памперс, според мен се напишква сутрин след като се събуди, но от няколко дни стиска и няма нужда да скачам да го водя в банята. Вижда му се края.
Zzvercheto - това с Банско не ти ли се струва, че ще му дойде много и без вас и без ритуала за приспиване? Аз отбих когато ходихме до Виена и нашите го гледаха. Тоест 2 седмици преди това. Притесинх се да не му дойде много на веднъж  newsm78
А за главата - не беше някаква голяма рана или сериозно падане с опасност от комоцио. Наистина не беше страшно, а и не го болеше и беше спокоен докато отивахме към Пирогов. Там го стресираха малко, но като цяло се размина леко.

# 130
  • София
  • Мнения: 169
Ами ние мислим да отидем първо за 2-3 дни с него, и след това баба му и дядо му да дойдат и да остане с тях. Ами аз нямам къде да избягам от нас, така че единствения шанс е него да го няма, иначе иска аз да го приспивам с кърмене.. Ще видим, ако драматизира много и плаче, ще си дойдат. Но все пак тя баба му го гледа по цял ден, така че просто мястото ще е различно, надявам се да не му е зле...

# 131
  • Мнения: 445
Ваче, ето снимка на зъбките на Алекс. А и за всички, които питаха как така навътре Sad

# 132
  • София
  • Мнения: 13 200
Май е време за второ бебе Mr. Green
Ами тамън.. на Банско едно пролетно бебе  Grinning
Ралчето вече втора вечер не суче. Тази се присети, примрънка, аз я заглавиках и така... На мен ми е малко гадно на моменти, не заради бебешкото, а заради близостта. Тя е много специална. Със Саша не можах да я изпитам по тоя начин. Абе това си е нещо, което не може да се сравни с друго.

За захарта.. Саша никога не е ограничавана от захар. Е, не съм й подслаждала попарите например, но не съм отказвала сладки работи. Тя не яде. И до сега на рожденния си ден даже не яде торта  Wink Поръча си Гараш. Намерих рецептата от Балкантурист. Стана страхотна. Ами не я яде диването  Tired Ралчето е като прахосмукачка. То като види "Тота" откача  Rolling Eyes Шоколад също, бонбони също. Нея категорично я ограничавам. Гледани са еднакво, ама малкото си налита на сладки работи.

За нощния памперс. понеже днес обсъждахме с мами въпроса и какво си спомнят. Едната каза, че до 4 г. възраст е ставала да изпишква детето. Аз също си спомних такива неща. Той не се маха от раз. Т.е. махате го, но трябва да ставате да изпишквате детето. В зависимост от състоянието, храненето, течностите може да се напишка, а може и да не се.. Аз помня, че слагах Саша на тоалетната и пусках чешмата. Задействаше й се рефлекса и тя се изпишкваше. Просто няма начин да я вдигна и да й кажа "Сега ще пишкаш" и тя да го направи. Та това трикче прилагах. Но беше след 3 г. възраст. Ралчето пък продължава да опикава къщата и да не знае какво да прави. Седи непрекъснато на гърнето сама, сваля гащите, вика "пиш" и после най-неоакване се изпишква на пода. Crazy Crazy Crazy

Хелънче, а сугурна ли си, че са цели зъбките? Т.е. не се ли е отчупило парче и затова да са по-късички. Всъщност само едното зъбче е по-късо, или на мен така изглежда.

# 133
  • Мнения: 984
Vache стига де... не е ли грубо да будиш заспало дете, за да пишка? И то до дълго време.
Йосиф вече все по-често се буди сух. С Косьо помня, че е имало изпускания като го махнахна, но не е било  нещо страшно. Предпочитам да спи повече време с памперс, отколкото да го будя всяка вечер.

# 134
  • София
  • Мнения: 13 200
Vache стига де... не е ли грубо да будиш заспало дете, за да пишка? И то до дълго време.

Ами аз не измислих друх начин  Rolling Eyes Носех си я на ръце до тоалетната  Wink Ти как си действала с Косьо? Оставяш го да се напикава ли? Тогава гарантирано се събужда. Аз затова твърдя, че нощния памперс се маха късно, а не на 2 г. На Саша нощния памперс съм махала след 3 г. а тя си става и досега понякога нощем. Зависи колко вода е пила.  Саша съм я будила нощем малко време. Не мога да кажа колко, но не е било повече от месец.

Общи условия

Активация на акаунт