Белгия - 26 тема

  • 114 550
  • 827
  •   1
Отговори
# 525
  • Варна
  • Мнения: 484
Аз лично такова нещо неограничен нет там не съм чувала. Мъжът ми е на Proximus, плаща 20ев. за 2Гб, 100мин (или 150 не съм сигурна), май има и смс. Сметките му почти винаги са около 50-60ев, смс и разговори до БГ са изключително скъпи (тия на мобилни в БГ, които се водят втора международна група, ама май и със стационарни е все същата). Обхвата му в нас често се губи. Ние не сме в Брюксел, предполагам там ще е по-добре. Така че смята да се мести на Теленет. Те са ни за дом. нет, също е ограничен (но достатъчен). Уж колегите му на Теленет са по-довобни от сметки, не знам newsm78 Хувабото при тях е, че ако имаш дом.нет имаш и потребителско име и ако си навън може да влезеш в нета на друг потребител от мрежата и да го ползваш (ако стоиш на едно място около него). Просто самия приемник на сигнала е и излъчвател за останалите (което ще е супер ако се случи някой ден и в БГ Grinning ).

Така че ако някой знае нещо за неограничен нет и аз ще се радвам да разбера Simple Smile

За другите доставчици нямам представа, но като човек, който дълго време се е занимавал с това мога да ти кажа, че всичко е индивидуално и много зависи за какво ти е нета. Както каза и Мик, ако е само за поща 1-2Гб са ти предостатъчни. Но ако смяташ да го ползваш за скайп, вайбър и тн вече е съвсем друга работа. Да не говорим видео разговори в скайп вземат изключително много Peace Ако ще се говори с него вайбър е по-добрия вариант, програмата ползва по-малко ресурс, но затова и връзката е по-кофти...

И още нещо - това в БГ дето се води неограничен нет далеч не е такъв. Т.е. да сметките не растат, но пък връзката става майко мила. Всички оператори тук предлагат определени Гб на максимална скорост и после скоростта пада до минимум (което пак е недостатъчно за нормална връзка в скайп и вайбър).

Хубав ден на всички Simple Smile

Последна редакция: пт, 03 окт 2014, 10:01 от ca_sky

# 526
  • тук и там
  • Мнения: 11 654
Не разбрах всички ли имат право на еднократна помощ от 7-я месец-няма ли някакви условия?Ние сме със Е-карти,но аз и детето ползваме застраховката на ММ.До колкото разбрах,сумата която се изплаща от застраховката за раждане е около 7000евро.От болницата във която аз ще раждам ни дадоха цена от 560евро на ден-това ако не се налагат други манипулации,само престой.За манипулациите се плаща отделно.За лекарите тук имам противоречиво мнение-за сега съм доволна от гинеколога си,но имам усещането че ми спестява доста информация,за да не ме притеснява по-скоро и не знам дали това е по-добрият вариант от колкото да ти каже направо какво да очакваш.За останалите специалисти -дразнещо е по-скоро това даване на часове след месец или повече,и на края пак можеш да попаднеш на някой не особенно компетентен.То и в БГ е така,но поне не чакаш по месец и половина за да те приемат.

Последна редакция: пт, 03 окт 2014, 12:11 от Kaisia

# 527
  • Мнения: 1 846
Кайсийка, мисля, че всички имат право на тази помощ, аз вече я взех ако те интересува на лични ще ти пратя подробно какво точно се прави. Ти не взимаш ли за дъщеря ти детски? Би трябвало да получаваш!

Относно интернета, съжалявам, но не съм виждала никъде по-добър интернет от българския и на по-ниска цена. За интернета в Белгия изобщо не ми се говори....  ooooh!

# 528
  • Мнения: 351
Относно интернета, съжалявам, но не съм виждала никъде по-добър интернет от българския и на по-ниска цена. За интернета в Белгия изобщо не ми се говори....  ooooh!

+1  Peace
Съгласна съм!

# 529
  • Варна
  • Мнения: 484
В това спор няма. За цени няма никаква база на сравнение, не само на нет, ами на всички телекомуникационни услуги, вкл. и ТВ. Но и на заплати и стандарт на живот няма Wink В повечето развити страни услигите са скъпи.
Аз лично се изненадах от качеството, но пак ще кажа ние не сме в Брюксел и го отдадох на това. Някак си не можех да повярвам, че и там им се губи обхвата Laughing
Преди това беше на някакви предплатени карти за нет (мисля бяха на Base), 10ев. 200Мб, което си е един видео разговор в скайп ако някой се пробва... Нета изчезваше с дни при лошо време Confused Сега тия домашните поне уведомяват като ще го спират (което също не се случва в БГ Grinning ).
Мобилните разговори са изключително скъпи ако се ползват към БГ и излиза в пъти по-евтино да се ползва БГ карта за тая цел. Входящ роуминг на БГ карта е към 0,18лв, а изходящ международен от белгийски мобилен оператор е над 1ев ако не се лъжа.
Абе идеално никъде няма...

# 530
  • тук и там
  • Мнения: 11 654
Благодаря,shimbite!  bouquet Ти си обяснила по-горе,но ако  има още нещо което ме интересува,ще ти пиша на лични.До колкото знам мъжът ми получава детски около 300 евро,които директно му се начисляват към заплата,но за еднократна помощ- до скоро дори не знаех че има такава...

# 531
  • Белгия
  • Мнения: 306

Мобилните разговори са изключително скъпи ако се ползват към БГ и излиза в пъти по-евтино да се ползва БГ карта за тая цел. Входящ роуминг на БГ карта е към 0,18лв, а изходящ международен от белгийски мобилен оператор е над 1ев ако не се лъжа.
Абе идеално никъде няма...

Съгласна за международните разговори! Ние с мъжа ми запазихме БГ СИМ картите, когато дойдохме в Белгия. Плащаме по 2,50 лв. месечна такса и си говорим с близките без да се тревожим за разходите.

# 532
  • Мнения: 1 846
Благодаря,shimbite!  bouquet Ти си обяснила по-горе,но ако  има още нещо което ме интересува,ще ти пиша на лични.До колкото знам мъжът ми получава детски около 300 евро,които директно му се начисляват към заплата,но за еднократна помощ- до скоро дори не знаех че има такава...

На разположение съм  Wink Би трябвало ти да получаваш детските, а не мъжът ти, според мен, но нямам идея какво как е при вас. Детските за едно дете не са 300 евро, а 90 и няколко, не знам точно... Мъжът ти може да се консултира с човешки ресурси в неговата работа, там най-добре ще му обяснят:)

# 533
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
А чухте ли че ще има режим на тока? Паднах направо, вобще даже не ми го побира ума, първоначално си помислих, че е някаква шега. Все едно се връщаме в комунизма  ooooh! Няма да е във всички кметства доколкото знам, но трябва да има списък някъде в кои кметства ще е.

# 534
  • Мнения: 351
А чухте ли че ще има режим на тока? Паднах направо, вобще даже не ми го побира ума, първоначално си помислих, че е някаква шега. Все едно се връщаме в комунизма  ooooh! Няма да е във всички кметства доколкото знам, но трябва да има списък някъде в кои кметства ще е.


КО?
НЕ!
 Joy Ако има някой повече инфо, нека сподели. Аз нищо не съм чула Crazy

# 535
  • Мнения: 1 846
Не съм чувала за подобен абсурд, но няма да се учудя:) Белгия в доста отношения ме върна в годините на комунизма като се започне с опашките  Crazy....

# 536
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Днес ми дадоха сайта, където може да проверите дали вашето кметство попада в списъка на тези населени места, където ще има режим  на тока. Моето за щастие не е сред тях.
http://afschakelplan.be/

# 537
  • Мнения: 240
Аз отдавна не съм писала в темата и повечето не ме познавате  Laughing Прочетох малко по диагонал последните разговори и реших да се включа  Mr. Green

ca_sky, първият ми син е роден в Бг и дойдохме заедно след като навърши 2 мес. Изчаках нарочно за да се позатопли малко времето и да посвикнем един с друг. А и документи се вадят, та и с това човек си уплътнява времето.

Детето получава автоматично гражданството на бащата. Само на база роден в Белгия не се получава такова. Аз съм омъжена за белгиец и трябва 5 години да чакам за да кандидатствам. Било е преди мен 3год. Затягат се нещата и в бъдеще според мен ще е още по-тромава процедурата.

Детските ги получавам аз, дори и когато не работех, не ги дадоха на мъжа ми. Около 90 евро е за първо дете. За две е около 250 евро. Но докато получа за големия ми син чаках 4-5 мес. Тук всичко е тромаво и се чака с месеци и години, освен ако не искат да ти приберат парите. Тогава са първи на вратата ти  Mr. Green

Наистина раждане без осигуровки е над 7 хил евро.

Това за режима на тока и мен ме стъписа първоначално. Нашият град е първи в списъка за провинцията, но не вярвам да се стигне до там. Наплашиха хората и после излязоха с новината, че тока ще поскъпне със 75%...

Второто ми дете е родено тук и ако в друг живот имаме 3-то пак тук ще го раждам. Няма място за сравнение. В момента уча медицина тук и мога да кажа, че и обучението им е на светлинни години. Докторите изобщо не са подробни, защото като пациент човек го вълнува само добре ли е или не. Ако има нещо, което трябва да знае му се казва... свиква се  Wink



Последна редакция: ср, 29 окт 2014, 23:21 от ohlalaa

# 538
  • Мнения: 147
Здравейте, изчетох всички теми, и събрах много информация, за което съм ви благодарна, бях писала преди и сега да пиша дано да ме приемете сред вас.  Съпругът ми е в Белгия от 4 години, някъде от 2 години е осигурен и работи, води се като сътрудник, има си и СИС карта, но не знам точно към коя фирма е здравната му осигуровка. Все ми казваше ще се върна след 1-2 години и затова няма смисъл да идвате, преди 2 месеца ми заяви че в България животът е станал много труден и ще е по добре за детето и за нас да емигрираме в Белгия ( синът ми има очен, слухов проблем и е с имплант те първа оправихме слуха  и вече си чува добре и говори) тази година ми писаха, че вече няма да произвеждат части за кохлеарните импланти и това ни разочарова съвсем, тъй като подръжката на устройствата е много скъпа а ако ние я купим струва над 15 хиляди сума , която е непосилна за нормален работещ човек. Доколкото разбрах, може би в Белгия помощните средства се поемат от здравния фонд и дори ние да платим нещо, няма да е повече от това което тук трябва да платим.
Някой да има информация относно това дали се поемат  разходи относно слуховите апарати, батерии, очила?
Ние ще дойдем някъде след 1 година, сега мъжа ми иска да събере малко пари, и да си купим апартамент или къща в Антверпен, Деурне, Мерксен. А евентуално детето като дойдем ще е 3 ти клас, може ли да се запише ноември на училище в Белгия ? Съпругът ми работи във фирма за парно, поставят тръби, машините за парното, мивки, не знам там точно как се води като професия.
 А може ли да ме добавите в групата на Фейсбук, аз поисках да бъда добавена но все още съм на изчакване.
По професия съм филолог, българска и турска филология. В момента работя във фирма за преводи и легализация, и мога да помогна с информация ако нещо ви интересува. Благодаря и лек ден.


 

# 539
  • Мнения: 4
 Laughing Здравейте прегледах почти цялата ви тема и все се канех да напиша два-три реда. Е днес се добрах до компа от многото  Crazy На кратко и моята история. Съпруга ми е в Хаселт от 06.2014г. и от тогава търси квартира, но все не му приемат офертата. Не знаем защо, до сега никой не ни е дал отговор на този въпрос. Работи там с договор, има си и фишове за заплатата, но нещо не става с тези квартири. До сега е подал само за три къщи документи, но и работното му време е такова, че няма много възможност да обикаля, а и не говори добре езика, сега ходи на курс по нидерлански. Сега решихме да тръгна януари и аз със него та дано по бързо да намерим нещо, не търсим лукс или удобства, трябва ни нещо с нормални условия за живот, защото имаме две деца на 6г. и на 1г.  Имам две молби към вас мами ако можете да ми някакво място където можем да отседнем двамата с него за месец два, но да е нещо по евтинко и някого на когото можем да си платим и да ни помогне в намирането на квартира. Предварително ви благодаря. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт