За бирата, рекламите и децата

  • 15 876
  • 342
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 841
От много време се чудя дали да пусна подобна тема, но имайки предвид огромното бирено лоби във форума, все се въздържах, за да не се получи някаква словесна баталия както в темите "за и против уличните кучета", "за и против тютюнопушенето" и т.н.
Днес обаче един пост по темата (цитирам го с любезното разрешение на авторката), наклони везните в посока да я пусна:

Стига да не даваш на детето си да пие, пий си.
Преди дни едно момченце на около четири надига ли, надига Радлера на мама и като откачи, по-скоро като се закачи за едно дете, държа го като питбул, не могат да го махнат. А биропиячът млати ли, млати. А майката се заизвинява, че не бил ял от снощи /бел.ред. "снощи" е беше поне преди 22 часа/ и затова се напил....
Та, шегата настрана, но за първи път в очите на дете виждам онова злобно, дебилно пламъче, което съм виждала в очите на пиян и агресивен възрастен.

И така, да си развия мисълта. Като цяло народът ни е прекалено либерален и толерантен към употребата на алкохол. Но не за "твърдия" алкохол е тази тема, а за бирата - тя някак минава в общественото съзнание по-скоро към безалкохолните разхладителни напитки, и употребата ѝ се приема за безобидна. Особено откакто съществуват "безалкохолни" и "плодови" бири, употребата се увеличи с такива темпове, че някои хора заместват дори водата с бира.
Отделно от няколко години рекламите на бира са толкова масирани и натрапчиви, че гледката на човек без бира в парк вече е едва ли не някаква екзотика. По улицата, по градинките и парковете - всеки носи някаква бира - в кенче, в бутилка, по литър, по два...

По време на разни рекламни акции това лято, когато усмихнати девойки раздаваха бутилки или кенчета с поредната "нова" бира из парковете, деца по на 3-4-5 години смело отпиваха под одобрителния поглед на мама и тате, и питаха за още...

По същество:
- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете?
- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните?
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа?
- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства?
- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка?
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира?
- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете?
- Познавате ли "бирени" алкохолици?

Бих се радвала ако дискусията се развие в посока на въпросите, които съм задала, но ми е ясно, че темите имат свой живот, и никога не следват линията на автора, така че пишете каквото счетете, че е по темата, дори и да е в аспект, който не съм засегнала.

# 1
  • Мнения: 10 547
1. Зная, че има женски хормони. Отразяваха ми се добре, докато кърмех.
2. Алкохол е, да! Лично аз онзи редовно си замотавам главата от Каменица Грейпфрут! А на алкохол нося, уж.
3. Не шофирам, и не пия по време на работа. Мъжът ми обаче кара след една-две бири.  Confused
4. Не. Хич дори.
5. Даже пиех повече. Сега не пия почти. Т.е. рекламите не ми влияят, но установих, че бирата влияе на коремната ми област.
6. Моят приятел Х. изпива каса бира и нищо му няма. Майка ми пада "мъртва" от една по-голяма чаша. Видно детето от моя пост се напи от около 150-200 мл.
7. Да.

# 2
  • n/a
  • Мнения: 3 341
По същество:
- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете? - информиран е изборът ми.
- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните? - смятам, че е алкохол.
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа? - не, не шофираме, категорично, и двамата.
- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства? - никак не гледам. Бира и деца не са по едно и също време, на едно и също място.
- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка? - не ми харесва, но нямам склонност да воювам срещу това.
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира? - преди пиех повече бира
- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете? - нямам представа
- Познавате ли "бирени" алкохолици? - не, не познавам

Преди 8-9 години в Русия видях какво означава тотално обирване.
През март месец (практически зима) в парк практически 100% от
разхождащите се младежи бяха с поне две бири - едната се пие
в момента, другата си чака реда. Страшна гледка. Отделно по ули-
ците, в метрото. Казват, че потреблението на водка е намаляло
заради биро-манията тогава, но алколохолизмът никак не е нама-
лял, а младите здраво, опасно здраво (именно за мнимата безобид-
ност на бирата) се пристрастиха към пиенето на бира. Мисля, че
по някое време взимаха извънредни мерки по спиране на реклами
на бирата.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 173

- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните? Алкохол е.
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа? Не и не.
- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства? не одобрявам при никакви обстоятелства.
- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка? Логична е след 20 години преобладаваща реклама на бира в рекламния пазар, явно е атрибут на престижа.
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира? никога не съм обичала бира, не гледам телевизия, не пия бира
- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете? Може и от една, зависи колко е голяма. Дете може и от 50- 100 мл, продполагам.
- Познавате ли "бирени" алкохолици? Познавам.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 178
Естествено, че бирата е алкохол.
Мисля, че вече в парковете има по-малко хора с бира в ръка, като го отдавам на липсата на пари. Аз лично обожавам да пия бира в парка. Не подкрепям пиенето на бира от децата, но понякога и моето гълта глътка-две.
Аз лично пия по-малко бира (в сравнение с по-младите ми години), защото внимавам да не кача кила Simple Smile Не мисля, че рекламите оказват влияние на това.

# 5
  • Мнения: 4 300
Бира пия много рядко, просто не ме кефи толкова. Обичам сайдер, обаче от английския тип, не масовия в бутилки, който се продава извън Острова. В тази връзка и не съм информирана в подробности за състав, начин на производство и т.н.
Алкохолната е алкохол,  безалкохолната не е.
Децата не трябва да пият алкохол, има си възраст определена, не задълбавам повече.
След алкохол не шофирам, което не значи, че ако съм пила чаша вино на обяд ще се въздържа от каране след вечеря например.
Ходещите по улиците в бира са ми по скоро безразлични, но не обичам да ми дъхат на кръчма в метрото или на опашка в магазин, обаче никой не ме пита. Живея в страна, в която бирата е масова, ама толкова масова, че направо почвам да я намразвам. И да, наистина в миналото се е пиела вместо вода.
Рекламите на бира не ми влияят, пия най често вино с вечеря или коктейл в нощно заведение.
Кой от колко се напива е много индивидуален въпрос, бирени алкохолици не познавам лично.

Да се допълня, не считам за неприемливо дете да вижда родителите си да пият алкохол, стига да е в рамките на приличието. Например нямам проблем с това семейство да вечеря, родителят да пие вино, детето вода, както нямам проблем с това на закуска родителят да пие кафе, детето чай, мляко или какао. Проблем би бил ако се преминава границата. Да пиеш на крак посред бял ден лично за мен е отвъд границата.

Последна редакция: чт, 27 юни 2013, 11:04 от Рокси

# 6
  • Мнения: 1 793
Потресе ме цитатът. Sick

Считам бирата за алкохол и пием рядко (1-2 пъти месечно по 1 бира от 500 мл). Не шофираме под въздействие, на работа също не се пие.

Твърдо против съм сърбането на пяна и потапянето на детски пръсти с цел опитване. Не че някой тийн ще ме пита, но бих разрешила бира (малка) като изключение над 16 г., твърд - над 18.

Не одобрявам алкохола по улицата и особено по детските площадки - в едната ръка бира, в другата цигара, с крак се бута люлката - в 10 сутринта.

Относно рекламите не мога да коментирам, защото не гледаме телевизия.

Възрастен може да се напие и от една голяма бира, зависи от бирата. Един колега стана агресивен след 1 наливно Столично тъмно, не знам какво му имаше на това пиво, обаче съдържанието на алкохол беше убийствено (изпробвах върху себе си). За дете въобще няма какво да се говори - алкохолът е забранен за деца и родителите, които дават да се опитва, практиката с пръста в ракията и отпиване на пяната за мен са безотговорно родителство.

Познавам бирен алкохолик и е страшно. Жена, пиеше по 7 бири на ден и твърдеше, че това нищо не е, като вода било.

Твърдо против съм алкохолната култура в България с всичкото неглижиране на проблема. Не е нормално да ти става весело и приятно само с алкохол, не е ок да се "отпускаш" ежедневно с алкохол, не е нещо обичайно да се пие всеки ден.  

# 7
  • Мнения: 9 990
По същество:
- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете?- Знам това, което мога да прочета-от какво се прави и т.н..Да, информиран е изборът ми да я употребявам.
 - Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните?-Алкохол е, да.
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"?-Не.
 -Пиете ли бира по време на работа?-Не.
- Как гледате на употребата на бира от деца?-Никак не гледам, моите не употребяват, чужди да пият не съм видяла.
-Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства?-не одобрявамПриемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка?-Не.
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира?-Да, колкото съм пиела и преди, толкова и сега-по една-две чаши-не побирам повече.
- От колко бири според вас може да се напие голям човек?-МНого е относително и зависи от много неща.
 А дете?-Същото, не знам, има си предполагам данни за действие на грам алкохол според килограми и други фактори.
- Познавате ли "бирени" алкохолици? -Не.Всъщност май познавах една, която вървеше по тази плоскост... Thinking

# 8
  • Мнения: 121
Нямам деца, но системната гледка на родител с чашка бира, логически би довело, до подобна гледка и на техните деца.Някой ще започнат по-рано, други по-късно, но след като бирата е била на почит в семейството и се е превърнала в традиция, вероятността децата да не продължат традициите е почти нулева.
Майка с бира в ръка на детска площадка е гнусна гледка, почти такава, при която детето вижда мама и тате да се цункат чисто голи.
Шарен Свят, морали всякакви.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
По същество:
- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете? -информиран ми е избора, да.
- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните? - алкохол си е от всякъде, даже и модерната напоследък плодова бира.
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа? - не
- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства? - не одобрявам и за моето не допускам. За възраст още ми е рано да решавам. Надявам се да е по-късно.
- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка? - ами не ама .... нещо стана неизбежно.
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира? - пиех доста повече от литър лимонадена бира за 3 дни.
- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете? - зависи от големия човек и „тренинга“ му. Дете сигурно може и от съвсем малко.
- Познавате ли "бирени" алкохолици? - да познавам. От типа
- безалкохолна напитка с 8 букви, започваща с К. Неееее, не е кока кола, а каса бира.

# 10
  • София
  • Мнения: 23 098
Мъжът ми почти всеки ден пие бира - има си любима марка и си я консумира с най-голямо удоволствие. Да, шофира при една изпита бира, след като е в рамките на допустимото от закона, не виждам проблем.
Детето ми е трезвеник, то даже никога и газирано не е опитвало, за разлика от много негови връстници.

Аз не съм много по бирата и по алкохола като цяло. Но си отпивам от чашата на мъжа ми, когато искам.
На мен ми дайте шардоне, бейлис и от ябълковите сайдерчета. Слаба ракия съм.  Grinning

Не гледам с добро око на консумацията на бира и какъвто и да било друг алкохол от деца. Но аз не одобрявам и газираните безалкохолни напитки, така че мнението ми не е меродавно. Всъщност бих предпочела да изпия половин биричка, вместо кока кола например. Първата си бира изпих може би на 19-20 години. Дотогава не бях близвала никакъв алкохол. Ако дъщеря ми прилича на мен в това отношение, ще съм изключително доволна.

# 11
  • Мнения: 4 785
По същество:
- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете?
- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните?
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа?
- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства?
- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка?
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира?
- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете?
- Познавате ли "бирени" алкохолици?

Бих се радвала ако дискусията се развие в посока на въпросите, които съм задала, но ми е ясно, че темите имат свой живот, и никога не следват линията на автора, така че пишете каквото счетете, че е по темата, дори и да е в аспект, който не съм засегнала.


Не знам какво точно съдържа бирата, знам в общи линии. С мъжа ми не пием. Но понякога ни се допива бира - той една, аз половин чаша. Но това е на няколко месеца веднъж, обикновено като сме с приятели и се размятат бирите.

Смятам, че бирата е алкохол. По-слабо концентриран - но алкохол. Никога не шофираме след употреба на какъвто и да е алкохол, но както казахме не пием и не е проблем след сватба да се качим на колата и да си тръгнем. Крайна съм по отношение на алкохол + шофиране.

Не мога да си представя, че ще дам бира на детето си. Едно време ми даваха пяната, но аз и това няма да позволя. Поне докато не навлезе във възраст 14-15 години, тогава предполагам ако изпие една бира няма да е кой знае какво. Ще се опитаме да ги възпитаме да не злоупотребяват с алкохол  Tired

Не ми става приятно от напили се по градинките с двулитровки бири или мъкнещи се по тротоарите с бутилки в ръка, определено.

Голям човек може да се напие и от една бира, зависи колко е свикнал. Мъжът ми е малко над 100 килограма, висок, спортист, но една-две бири го напиват. За дете - не е редно изобщо да консумира.

Мисля, че познавам бирени алкохолици, ако под това разбираме, че на вечер си пият по 2 литра бира преспокойно...

# 12
  • Мнения: 8 889

По същество:
- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете? - Да, изборът ми е информиран, познавам много добре технологията и въздействието върху организма
- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните? Не смятам, че бирата е безалкохолно и не я приемам така
- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа?Не. Но понякога след работа с колегите си отваряме по една бира или си сипваме друг вид алкохол.
- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства? Не одобрявам
- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка?Да, приемлива ми е
- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира?Да.Бирените брандове вече са много и е нормално да има засилена реклама
- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете?След 5 за възрастен. За дете - от една чаша
- Познавате ли "бирени" алкохолици? Алкохолът си е алкохол независимо в каква форма се приема - бира, вино, твърд алкохол.


# 13
  • София
  • Мнения: 5 883

- Какво знаете за бирата, съставките ѝ и въздействието върху организма, и информиран ли е изборът ви да я употребявате, или просто ви е вкусна и затова пиете?
Не обичам бира и никой в семейството ми не пие бира. Рядко или с повод употребяваме умерени количества алкохол.

- Смятате ли, че бирата е алкохол, или я броите към безалкохолните?
Броя я към алкохолните.

- Шофирате ли (вие или съпругът ви) след "една-две бири"? Пиете ли бира по време на работа?
Нито аз, нито съпругът ми шофираме след употреба на алкохол. Не.

- Как гледате на употребата на бира от деца? Ако одобрявате - от каква възраст? При какви обстоятелства?
Не одобрявам.

- Приемлива ли ви е гледката на ходещи по улицата хора с бутилки бира в ръка?
Неприемлива.

- Пили ли сте точно толкова бира, колкото пиете сега, преди години, когато нямаше толкова много реклами на бира?
Няма как да ми влияе рекламата на нещо, което по принцип не харесвам.

- От колко бири според вас може да се напие голям човек? А дете?
Нямам конкретен отговор, но за себе си зная, че ефектът от пиене на бира е различен от на другия алкохол и получавам главозамайване дори от една бира.

- Познавате ли "бирени" алкохолици?
Познавам, да.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 878
Не гледам с добро око на консумацията на бира и какъвто и да било друг алкохол от деца. Но аз не одобрявам и газираните безалкохолни напитки, така че мнението ми не е меродавно. Всъщност бих предпочела да изпия половин биричка, вместо кока кола например.

На същото мнение съм. Бирата е за предпочитане пред кола и каквото и да е друго газирано безалкохолно. Последните са много по-вредни, назависимо че не съдържат алкохол. През лятото почти всеки ден пия бира. Мъжът ми не консумира никакъв алкохол.

Общи условия

Активация на акаунт