Орхидея - тема 11

  • 107 892
  • 773
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 103
здравейте, искам и аз да следя темата Simple Smile пристрастена съм към орхидеите newsm03
а с едната имах проблем . Не знам какво стана, както си беше нацъфтяла 5-6 цвята, ставам сутринта, всичките увяхнали Rolling Eyes не разбрах защо. И връхчето започна да пожълтява, отрязах го там до едно колянце, пусна разклон, направи супер много пъпки и тамън станаха големи пъпки, първата цъфна, другите една по една увяхнаха още преди да са цъфнали  Confused

# 721
  • Мнения: 13 876
здравейте, искам и аз да следя темата Simple Smile пристрастена съм към орхидеите newsm03
а с едната имах проблем . Не знам какво стана, както си беше нацъфтяла 5-6 цвята, ставам сутринта, всичките увяхнали Rolling Eyes не разбрах защо. И връхчето започна да пожълтява, отрязах го там до едно колянце, пусна разклон, направи супер много пъпки и тамън станаха големи пъпки, първата цъфна, другите една по една увяхнаха още преди да са цъфнали  Confused


Как я отглеждаш?
преторяване? Течение? Сякаш на това ми прилича.

# 722
  • Мнения: 906
И аз да се оплача с две изсъхнали пъпчици още докато са малки.  : Sad
Орхидеята е на място, на което винаги е стояла - далече (около3/4м) от южен прозорец. Поливам я чрез потапяне за около 40 минути, после се отцежда на скара и тогава я връщам в саксията за орхидеи, която ползвам като кашпа. Поливам я с престояла чешмяна вода (винаги имам шише с такава). Слагах оранжев кристалон (с размера на аналгин) в бутилката от 2л. И поливах два пъти в месеца, това след като забелязах, че има цветонос. Количеството  вода с кристалон използвам за 3 орхидеи, допълнително сипвам още вода.
Отопляваме се с ТЕЦ, температурата е около 22 градуса.

# 723
  • Мнения: 688
gretacvetina, как я потапяш - заедно със саксията, дето си стои в нея с корите и мъха, нали?
Аз вчера се сдобих с още една красавица, не съм пресаждала нито първата нито тази, не знам дали сега когато цъфтят е подходящо пресаждането и не посмях.

Последна редакция: пт, 17 яну 2014, 13:15 от tsveta_pile

# 724
  • Мнения: 7 131
tsveta_pile, по-добре изчакай да прецъфти и тогава пресаждай.

Да се похваля с моята миналогодишна красавица, бяла. След прецъфтяването, реших да не режа цветоноса до долу и ето какво се почви от него сега:

# 725
  • Мнения: 906
Слагам я в леген и я поливам отгоре, всичко изтича между корите. След това я оставям да  "пие ".

# 726
  • Мнения: 13 876
Слагах оранжев кристалон (с размера на аналгин) в бутилката от 2л. И поливах два пъти в месеца, това след като забелязах, че има цветонос. Количеството  вода с кристалон използвам за 3 орхидеи, допълнително сипвам още вода.
Отопляваме се с ТЕЦ, температурата е около 22 градуса.

Аз лично, не бих си торила фалчето толкова активно.

# 727
  • Мнения: 906
Не съм я торила повече от един месец. Полях я  последно около Коледа, когато забелязах, че две пъпчици са  изсъхнали.
Мисля, че и е време  за поливане. newsm78

# 728
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз пък се връщам с нова тъмно лилава орхидея от Кауфланд.  Mr. Green
Добре, че се зачетох тук и ме подсетихте за оранжевия кристалон, че имам 3 тръгнали цветоноса  Peace

# 729
  • Мнения: 5 152
Видях на Практикер преоценен фалаенопсис с етикетче за името Power of Love. Търсих в интернет да видя каква разцветка е, но не намерих с такова име. Някой има ли такова или ако можете да ме насочите към сайт, където да го видя?   bouquet Благодаря.

Самоцитирам се с надежда с отговор...  bouquet

# 730
  • Мнения: 105
 Здравейте всички! От около 2 години имам орхидея и много ми харесва. Фаленопсис е, бяла. Няколко месеца след като прецъфтя изкара нов цветонос и имаше големи и много хубави цветове. Цъфтя сигурно 6 месеца. Преди месец- два прецъфтя и сега отново има един мноого дълъг цветонос и започва да оформя пъпките. Стои на един шкаф до прозореца и цветоноса не е като преди- нагоре, а е тръгнал право към прозореца.  Simple Smile Ето една снимка от последното цъфтене. Поливам я рядко и нормално (не да я кисна), но кажете как е най- правилно. Сега ще проверя и по темата дали трябва да променя начина на поливане. Не е подхранвана с нищо, просто е пресаждана веднъж и много бързо запълни саксията. Чудя се, дали да я пресадя отново след като прецъфти?

# 731
  • Мнения: 13 876
Не съм я торила повече от един месец. Полях я  последно около Коледа, когато забелязах, че две пъпчици са  изсъхнали.

Торта се натрупва в корените, а доколкото разбирам на последното или предпосленото поливане сте торили.


според схемата която беше публикувала Алекса на 7 поливания се тори средно два пъти с различни торове ( Н-ф-К+мг) и един път се премиват корените с английска сол. Като сложиш поливане на 15 дена  то простат сметка е 7 по 15 е 100 дена и отгоре, значи на повече от три месеца се тори само два пъти.
Аз спазвам нейните схеми на отглеждане и предпочитам да не торя отколкото д апреторя .... и съм нямала окапване на пъпки без повод. Освен тов аполивам на 30-45 дена зимата а сме на прано и К-стъкла ... и пак нямам окапване на пъпки.

# 732
  • Мнения: 103
аз знам, че като са цъфнали не е хубаво да се торят, защото по-бързо прецъфтяват. Торя ги когато са по листа докато изкарат цветонос. До тогава ги държа и на слънце. След това спирам торенето и намалявам водата. За пресаждането няма значение цъфнала ли е, не е ли. Те тези кори служат само за опора да стои права. Не и дават никакви хранителни вещества. Веществата идват от водата и тора.
В природата се увиват около клоните на дърветата с корените си и висят надолу, но не са паразити, просто си седят и се хранят от влагата.
В домашни условия се гледат в кори, а не в почва, защото между корите остава въздух, а корените имат нужда от него. newsm03

# 733
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 350
Взаимодействайки с водата, корите създват така необходимата кисела среда за развитието на орхидеите. Посадените в сфагнум или керамзид се нуждаят от по-често подхранване.

Разликите в температурите нощна-дневна стимулират цъфтежа, но след образуването на цветонос и започне ли изхранването на цветните пъпки по-сериозната промяна в температурите се отразява неблагоприятно /пъпките са като попарени и започват да капят/.

Подчертавам, че написаното последно е от лични наблюдения.

# 734
  • Мнения: 1
Не съм я торила повече от един месец. Полях я  последно около Коледа, когато забелязах, че две пъпчици са  изсъхнали.

Торта се натрупва в корените, а доколкото разбирам на последното или предпосленото поливане сте торили.


според схемата която беше публикувала Алекса на 7 поливания се тори средно два пъти с различни торове ( Н-ф-К+мг) и един път се премиват корените с английска сол. Като сложиш поливане на 15 дена  то простат сметка е 7 по 15 е 100 дена и отгоре, значи на повече от три месеца се тори само два пъти.
Аз спазвам нейните схеми на отглеждане и предпочитам да не торя отколкото д апреторя .... и съм нямала окапване на пъпки без повод. Освен тов аполивам на 30-45 дена зимата а сме на прано и К-стъкла ... и пак нямам окапване на пъпки.

Общи условия

Активация на акаунт