Орхидея - тема 11

  • 107 893
  • 773
  •   1
Отговори
# 750
  • Мнения: 13 877
Вярно е  Peace  Аз на моите кашпите им ги дупча с поялник. Ако си сръчна, може да опиташ и със запалка. Не знам дали ще стане, но не ти пречи да пробваш.

този тип пластмаса е плътен, трудно биха били направени надлъжни разрези.може да се използва за кашпа това съдче но за саксия...  newsm78. според мен пластмасовите кофчики надупчени и надлъжно нарязани са си най-добрите и подходящи каскии- завинаги.

# 751
  • София
  • Мнения: 716
Уф, реших добро да й направя на моята орхидея, пък то какво стана...дълга и широка. Принципно саксията е за орхидеи, прозира, така че предполагам слънчеви лъчи все пак достигат, но сте прави, че няма от къде да се проветрява...
Ако направя десетина дупки с поялник, дали ще има ефект или да я сменям с нова саксия? За разрези по дължината не ми се мисли, защото ще стане супер грозно според мен...и накрая май ще си върна старата кофичка, с която я и купих орхидеята преди две години. Rolling Eyes

# 752
  • Мнения: 13 877
Уф, реших добро да й направя на моята орхидея, пък то какво стана...дълга и широка. Принципно саксията е за орхидеи, прозира, така че предполагам слънчеви лъчи все пак достигат, но сте прави, че няма от къде да се проветрява...
Ако направя десетина дупки с поялник, дали ще има ефект или да я сменям с нова саксия? За разрези по дължината не ми се мисли, защото ще стане супер грозно според мен...и накрая май ще си върна старата кофичка, с която я и купих орхидеята преди две години. Rolling Eyes

Когато преди мнгооооого години започнах да гледам фалчета , една дама която към него момент имаше 400 фалчета каза че при фалчетат емного важно - доброто проветряване и пропускливост на почвата  , не толкова прозрачността ( моите фалчета са в саксиите си но в Кашпи! непрозрачни!) , колкото добра въздухопропускливост на субстрата ,  по трудното му разграждане  и трето добре дренираните саксии.

# 753
  • София
  • Мнения: 716
Уф, реших добро да й направя на моята орхидея, пък то какво стана...дълга и широка. Принципно саксията е за орхидеи, прозира, така че предполагам слънчеви лъчи все пак достигат, но сте прави, че няма от къде да се проветрява...
Ако направя десетина дупки с поялник, дали ще има ефект или да я сменям с нова саксия? За разрези по дължината не ми се мисли, защото ще стане супер грозно според мен...и накрая май ще си върна старата кофичка, с която я и купих орхидеята преди две години. Rolling Eyes

Когато преди мнгооооого години започнах да гледам фалчета , една дама която към него момент имаше 400 фалчета каза че при фалчетат емного важно - доброто проветряване и пропускливост на почвата  , не толкова прозрачността ( моите фалчета са в саксиите си но в Кашпи! непрозрачни!) , колкото добра въздухопропускливост на субстрата ,  по трудното му разграждане  и трето добре дренираните саксии.

Добре, в такъв случай, ще я върна в старата кофичка и ще използвам саксията като кашпа (не, че е като кашпа хубава). Това местене, пресаждане и т.н. дали ще й се отрази зле? И дали да не надупча максимално старата кофичка? При първоначалното изваждане на орхидеята от кофичката видях бели корени в средата - доколкото съм чела - това говори за липса на светлина в този участък, което е и логично. Thinking

# 754
  • Мнения: 13 877

Добре, в такъв случай, ще я върна в старата кофичка и ще използвам саксията като кашпа (не, че е като кашпа хубава). Това местене, пресаждане и т.н. дали ще й се отрази зле? И дали да не надупча максимално старата кофичка? При първоначалното изваждане на орхидеята от кофичката видях бели корени в средата - доколкото съм чела - това говори за липса на светлина в този участък, което е и логично. Thinking

1. това местене няма как да й се отрази зле.аз съм пресаждала по принуда и цъфнала орхидея- няма проблем.
2. Да можеш да направиш надлъжни прорези - аз ги правя направо с ножица.
3. наличието на светли корени в средата е нормално, няма нужда да правиш нищо повече.

и един последен съвет- малко по-малко обгрижване- ще видиш че ще й хареса!

# 755
  • София
  • Мнения: 716

Добре, в такъв случай, ще я върна в старата кофичка и ще използвам саксията като кашпа (не, че е като кашпа хубава). Това местене, пресаждане и т.н. дали ще й се отрази зле? И дали да не надупча максимално старата кофичка? При първоначалното изваждане на орхидеята от кофичката видях бели корени в средата - доколкото съм чела - това говори за липса на светлина в този участък, което е и логично. Thinking

1. това местене няма как да й се отрази зле.аз съм пресаждала по принуда и цъфнала орхидея- няма проблем.
2. Да можеш да направиш надлъжни прорези - аз ги правя направо с ножица.
3. наличието на светли корени в средата е нормално, няма нужда да правиш нищо повече.

и един последен съвет- малко по-малко обгрижване- ще видиш че ще й хареса!

Благодаря ти много! Hug
Вече е в старата саксийка, малко ми се струва, че й е малка, но засега така ще остане...
А за обгрижването, то е така активно само през последните 2-3 дни. Иначе само я поливам веднъж в седмицата и това й е... Blush

# 756
  • Мнения: 13 877
Благодаря ти много! Hug
Вече е в старата саксийка, малко ми се струва, че й е малка, но засега така ще остане...
А за обгрижването, то е така активно само през последните 2-3 дни. Иначе само я поливам веднъж в седмицата и това й е... Blush

Зависи от начина на поливане.
ако е проточно то може да е на една седмица.
ако е с потапяне то на една седмица е  прекалено често, особено за зимния период.

# 757
  • София
  • Мнения: 716
Благодаря ти много! Hug
Вече е в старата саксийка, малко ми се струва, че й е малка, но засега така ще остане...
А за обгрижването, то е така активно само през последните 2-3 дни. Иначе само я поливам веднъж в седмицата и това й е... Blush

Зависи от начина на поливане.
ако е проточно то може да е на една седмица.
ако е с потапяне то на една седмица е  прекалено често, особено за зимния период.

Да, имам го предвид това. По-често поливам проточно и много рядко като имам повече време - с потапяне. Не знам кое е по-правилно. При всички положения, със сигурност не я преполивам.

# 758
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 350
Моите ги настаних в пластмасовите прозрачни саксии, в които си ги купих. Пробих само стените на саксиите. За да ме радват повече, им купих
стъклени    кашпи, които са много удобни за поливане. Има и едни кубчета и сфери от стъкло. Също стават  Peace

# 759
  • София
  • Мнения: 22 948
Вчера ходих при холандеца. Имаше много красиви орхидеи, с огромен цвят - син. Очите ми останаха. Цената беше 27 лв.

# 760
  • Мнения: 75
Сините орхидеи са в действителност бели. Преди да цъфнат са били третирани с химикали, за да придобият син цъфтеж. при следващо цъфтене цветовете ще са бели. Говоря за вида  Phalaenopsis.

# 761
  • Мнения: 13 877
Сините орхидеи са в действителност бели. Преди да цъфнат са били третирани с химикали, за да придобият син цъфтеж. при следващо цъфтене цветовете ще са бели. Говоря за вида  Phalaenopsis.

има два вариант на оцветяване:
1. Пръскане със син спрей отгоре.
2. Вкарване в стъблото на цветоноса със специална спринцовка на цветна боя.

Сини фалаченопсиси няма. моят си стана чисто бял при повторно цъфтене. Цветоносът с дупка още го пазя вдървен- за любопитните за да видят как са я третирали.

# 762
  • София
  • Мнения: 22 948
Благодаря ви за информацията!   bouquet Добре, че не купих!

# 763
  • Мнения: 812
Някой ще направи ли новата тема?

# 764
  • Мнения: 13 877
Някой ще направи ли новата тема?

Ами аз трябва д апусна темата но немога да разбера защо линковете на първа страница не работят!
Някой би ли опиташ и да пише вижда ли нещо или процеса замира в зареждане.
Явно гугъл.докса ми правят проблеми. ама че тъпа програма...

Общи условия

Активация на акаунт