Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 109 907
  • 725
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 17 991
Ние сме в ЕГ "Пловдив".
В края на 9 клас разделиха по успех всички ученици на две части - едните учат по ДСД програма, а другите - по редовната за ЕГ. Тези от ДСД взимат допълнителни часове извън учебно време, примерно 8, 9 и 10-ти час. Но нямам идея къде ще се полагат изпитите.

В ЕГ "Иван Вазов". Помня, че преди няколко години нещата се размениха, изпитният център от ЕГ "Пловдив" беше преместен в другата ЕГ.  Thinking

# 31
  • Мнения: 1 064
Ние сме в ЕГ "Пловдив".
В края на 9 клас разделиха по успех всички ученици на две части - едните учат по ДСД програма, а другите - по редовната за ЕГ. Тези от ДСД взимат допълнителни часове извън учебно време, примерно 8, 9 и 10-ти час. Но нямам идея къде ще се полагат изпитите.

В ЕГ "Иван Вазов". Помня, че преди няколко години нещата се размениха, изпитният център от ЕГ "Пловдив" беше преместен в другата ЕГ.  Thinking

Да, има някакъв вид "изпадане в немилост", струва ми се по политически причини, но това не ни касае.  Laughing

За първи път чувам, че изпитът е безплатен. Доста са ме наплашили, че сумите са сериозни. Една бивша мама, за да съм по-точна.

# 32
  • София
  • Мнения: 17 991
Е, ако детето не е било в ДСД,  то не е имало право да се яви на изпита, независимо, че е учело в ЕГ "Пловдив". И тогава, ако детето е искало все пак сертификат за владеене на езика, то вече се е налагало да си  плаща в Goethe Institut за явяване на DaF, ZOP, DSH или някой  друг  вариант.. Но за ДСД  не знам да има такса, какво остава пък за сериозна, нито да е имало и преди.  Peace

# 33
  • Мнения: 7 149
Аз пък се наемам да събирам инфото и да го обобщавам  Peace
Много полезна тема.  bouquet
Аз се наемам да добавям информацията в първи пост.

# 34
  • Мнения: 3 727
Здравейте. Синът ми ще кандидатства в Германия. Легализира си документите чрез фирма. Но има следният проблем- по немски има немска диплома за владеене на езика издадена от Германия(DEUTSCHES SPRACHDIPLOM) и за нея не знае дали и къде трябва да се легализира.
Понеже ще се прилага копие от нея,той твърди,че трябвало да е заверена в немското посолство.
Някой правил ли е такава заверка?
Благодаря!

# 35
  • Мнения: 1 064
Аз пък се наемам да събирам инфото и да го обобщавам  Peace
Много полезна тема.  bouquet
Аз се наемам да добавям информацията в първи пост.

Благодаря много, като се посъберат линкове, ще пиша.   bouquet

# 36
  • Мнения: 633
sasi6, нашият сертификат DSH беше издаден от двата немски университета /или от единия, не съм сигурна/ и въпреки това консултантката го беше носила за заверка в немското посолство. Спомням си, че много се учудих на това. Нали съм малко Тома Неверни, даже се усъмних да не би да се е престарала, за да вземе допълнително някакви такси, но - не.
Та може би важи и за вашия сертификат.

Само да уточня, че за DSH-то правихме превод до катедрата в СУ, която се явяваше организатор, а не до Гьоте институт. Цената беше около 300 лева, дано да не се бъркам със САЕ-то, но горе-долу подобни бяха цените.

# 37
# 38
  • Мнения: 3 727
sasi6,
Само да уточня, че за DSH-то правихме превод до катедрата в СУ, която се явяваше организатор, а не до Гьоте институт. Цената беше около 300 лева, дано да не се бъркам със САЕ-то, но горе-долу подобни бяха цените.

От фирмата,която сте ползвали са го заверили,така ли? И общо ли е струва
ло 300 лв.,направо ме шокира с тази цена.
 Интересно фирмата,която ползва синит ми за легализация,са казали,че не се занимават с този сертификат newsm78
А защо превод за СУ не разбрах-и там сте кандидатствали ли?

# 39
  • София
  • Мнения: 937
sasi6 , заверката на документи в немското посолство е напълно безплатна, ако представите копие от някаква кореспонденция с немски университети. Сертификатите също подлежат на заверка там. Доколкото помня, това са финалните заверки на всички документи и те се правят лично от самия кандидат-студент, фирмите не се занимават с това.

 irenapleven вероятно има предвид сумата, която са платили за явяване на DSH, тъй като тяхната гимназия не подготвя за DSD.

Последна редакция: ср, 03 юли 2013, 10:48 от Ива*

# 40
  • Мнения: 1 064
ЛЕГАЛИЗАЦИЯ НА ДОКУМЕНТИТЕ НА КАНДИДАТ-СТУДЕНТА , обобщено от Ива*

От тази година има леко изменение на кандидатстването в частта с апостила и легализацията, които се правят вече само в Министерството на образованието.
Досега заверките и легализацията се правеха в Министерство на образованието и Министерство на външните работи, от тази година - само в МОН.
И преди, и сега е необходима финална заверка на легализираните документи (на техни копия, предназначени за университетите, за които се кандидатства) в посолството на Германия. Документите на немски и английски не подлежат на превод, но също се заверяват в немското посолство.
Заверката на документи в немското посолство е напълно безплатна, ако представите копие от някаква кореспонденция с немски университети. Сертификатите също подлежат на заверка там. Доколкото помня, това са финалните заверки на всички документи и те се правят лично от самия кандидат-студент, фирмите не се занимават с това.

ЕТАПИ НА ПОДГОТОВКА И КАНДИДАТСТВАНЕ от момиче, минало по този път

Последна редакция: ср, 03 юли 2013, 11:24 от B l a n k a

# 41
  • София
  • Мнения: 937
ЛЕГАЛИЗАЦИЯ НА ДОКУМЕНТИТЕ НА КАНДИДАТ-СТУДЕНТА

От тази година има леко изменение на кандидатстването в частта с апостила и легализацията, които се правят вече само в Министерството на образованието.


Заверката на документи в немското посолство е напълно безплатна, ако представите копие от някаква кореспонденция с немски университети. Сертификатите също подлежат на заверка там. Доколкото помня, това са финалните заверки на всички документи и те се правят лично от самия кандидат-студент, фирмите не се занимават с това.

Няма противоречие  Wink.
Досега заверките и легализацията се правеха в Министерство на образованието и министерство на външните работи, от тази година - само в МОН.

И преди, и сега е необходима финална заверка на легализираните документи (на техни копия, предназначени за университетите, за които се кандидатства) в посолството на Германия. Документите на немски и английски не подлежат на превод, но също се заверяват в немското посолство.

# 42
  • Мнения: 1 064
Няма противоречие, разбира се  Peace

Събирам информацията по дадена тема на едно място.  Hug

# 43
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Надявам се да се включат и завършили вече студенти и да споделят къде и как са се реализирали.

Да разбирам ли, че DSD се държи само от ученици в ЕГ, които са учили по тази програма? Тоест останалите могат да се явят на други места, но не и за същия сертификат?

# 44
  • София
  • Мнения: 17 991
Надявам се да се включат и завършили вече студенти и да споделят къде и как са се реализирали.

Да разбирам ли, че DSD се държи само от ученици в ЕГ, които са учили по тази програма? Тоест останалите могат да се явят на други места, но не и за същия сертификат?



Точно така. Peace

Общи условия

Активация на акаунт