Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 110 081
  • 725
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 937

Кажете, какво е все пак това БВЛ

Ха, май няма да мога съвсем точно да го обясня, но BWL и VWL са двете икономически специалности за бакалавърска степен. Първата е най-общо ориентирана към бизнеса като предприемачество (на английски я водят като business administration ), втората към глобалната икономика като цяло (на английски economics). Двете специалности се преплитат и припокриват като част от обучението, има различни специализации в горните курсове, които също се припокриват.

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 16:47 от Ива*

# 271
  • Мнения: 3 410
Стопанско управление Peace
Наистина си има доста изисквания за магистратурата.
При Стани нямаше изпит, но събираше точки от изпитите, трябваше да има сертификат за владеене на английски, да е учила поне 1 семестър в англоговорящ университет и тн.
И тя се насочи към магистратура в нейния университет, защото другия вариант беше чак в Мюнхен, при това като студент от друг университет трябваше да плаща за магистратурата. Но мисля че е доволна от избора си.

# 272
  • Мнения: 1 306
IBWL има повече информатика. И аз мисля, че го превеждат по познато у нас като бизнес администрация.
Забравих да отговоря, че тук щеше да е по недоволна. Не съм критична, просто мисля, че децата не знаят какво ги очаква. Мое мнение е ,че е хубаво да не са съвсем сами. Да имат някой за другар.
Малката дъщеря завършва след две години и засега не иска да учи в Германия.

# 273
  • София
  • Мнения: 13 149

Таня, дъщеря ти учи БВЛ, или греша? Магистратурата и също ли е БВЛ и защо избрахте същия университет? Синът ми иска да прави мастър в друг...

БВЛ е. А магистратурата точно каква е - трудно мога да ти отговоря.  Laughing Отговорите, които получавам винаги са с немска терминология, на която явно не знае българските еквиваленти или поне се прави на интересна пред майка си.  Laughing Все пак е нещо свързано с изучаваното досега. Никога не е искала да се мести в друг град. Дори избираше университет и специалност, където не е задължително да учи един семестър в чуждоезичен университет. При тях това беше по желание. Обаче идваха английски преподаватели и правеше проекти на английски.  Grinning  Явно си е до човек. В Кьолн има работа по специалността, сериозна връзка, приятели, вече и квартира с дългосрочен договор. С други думи - пуска корени.  Laughing

# 274
  • Мнения: 1 306
И аз от други разговори оставам с впечатлението, че в Кьолн е по-бърза адаптацията.
Таня 67, Вашата дъщеря веркштудентска работа ли има? Щом е по специалността ,а все още учи, вероятно е така Simple Smile

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 18:22 от Desi.67

# 275
  • София
  • Мнения: 13 149
И аз от други разговори оставам с впечатлението, че в Кьолн е по-бърза адаптацията.
Таня 67, Вашата дъщеря веркштудентска работа ли има? Щом е по специалността ,а все още учи, вероятно е така Simple Smile


Да, на 4 часа е (наглася ги както ѝ е удобно). Но започна работата с бакалавърската диплома, т.е. си е съвсем по специалността.

# 276
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Здравейте, момичета, чета ви с интерес.  Hug Дъщеря ми е от колебаещите се и много се надявам да имате някакво инфо за следване в Германия на англ. ез. Има доста бакалавърски програми, но ме гризе съмнението, че адаптацията в страната със слаб немски и отличен английски едва ли ще е лесна. Можете ли да помогнете с информация?

# 277
  • Мнения: 18
Здравейте, момичета, чета ви с интерес.  Hug Дъщеря ми е от колебаещите се и много се надявам да имате някакво инфо за следване в Германия на англ. ез. Има доста бакалавърски програми, но ме гризе съмнението, че адаптацията в страната със слаб немски и отличен английски едва ли ще е лесна. Можете ли да помогнете с информация?

В линковете по-горе можете да намерите такива програми, а ако ви притеснява слабото владеене на немския, може да помислите за специалност с предварителна година за учене на езика. Относно курсовете, в които обучението е на английски знам, че всяка година те са различни и се обявяват година за година.
Имам позната, чийто син (завършил английска гимназия + слабо владеене на немски) беше приет в такава специалност, но в началото на учебната година установили, че всички приети, с изключение на него естествено, са немци и в университета взели решение курса да се води на немски език. #Crazy  Момчето се справи, като през тази година беше принуден да научи езика, но му беше изключително трудно. Може би, това беше и една от причините на следващата година да кандидатства отново и да смени специалността.

# 278
  • Мнения: 1 064
Интересно ще ми е ако някой сподели и за обучение на англ. език в Германия и Австрия.

https://www.study-in.de/en/

Избираш в прозореца желаната степен (бакалавър, магистър), кликваш  в кутийката за английски и ти излиза списъка с опции за обучение на английски в Германия.

Eто за Нощна птица. В темата се посъбра доста инфо, но като не е подредено...  Embarassed, не се намира.

# 279
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Има доста програми, но е факт, че е рядкост българче да учи в Германия с английски. Вероятно си има и причини...

# 280
  • София
  • Мнения: 937
Има доста програми, но е факт, че е рядкост българче да учи в Германия с английски. Вероятно си има и причини...

В Берлин има доста деца от 1АЕГ с обучение на английски. Факт  е обаче, че са необходими поне базови познания по немски за битовите подробности.

# 281
  • Мнения: 1 064
Влязох в кореспонденция с една фирма, която се е специализирала в консултации за Германия и Австрия. Обясних, че сме определили специалността и степента (да е бакалавър на изкуствата), и искаме да се направи проучване в кои университети се предлага. Те ми отговориха, че самото проучване не се заплаща, а има такса за всеки университет, в който ще кандидатстваме. С други думи те правят списък, ние си избираме примерно 2 унита от списъка и плащаме две такси. Цената е без легализация на документите.
Интересно откъде идва тази огромна разлика в цените на фирмите - в пъти е разликата. Или може би мен ме мятат нещо...  newsm78

# 282
  • София
  • Мнения: 937
Влязох в кореспонденция с една фирма, която се е специализирала в консултации за Германия и Австрия. Обясних, че сме определили специалността и степента (да е бакалавър на изкуствата), и искаме да се направи проучване в кои университети се предлага. Те ми отговориха, че самото проучване не се заплаща, а има такса за всеки университет, в който ще кандидатстваме. С други думи те правят списък, ние си избираме примерно 2 унита от списъка и плащаме две такси. Цената е без легализация на документите.
Интересно откъде идва тази огромна разлика в цените на фирмите - в пъти е разликата. Или може би мен ме мятат нещо...  newsm78

Blanka, не разбрах за какво ще плащате за тези два университета? За да кандидатствате там ли? Че вие ако си изберете университет можете и сами да си кандидатствате, това не е никакъв проблем  newsm78.

Нещо не схващам за кое ще плащате тогава.

# 283
  • София
  • Мнения: 13 149
Влязох в кореспонденция с една фирма, която се е специализирала в консултации за Германия и Австрия. Обясних, че сме определили специалността и степента (да е бакалавър на изкуствата), и искаме да се направи проучване в кои университети се предлага. Те ми отговориха, че самото проучване не се заплаща, а има такса за всеки университет, в който ще кандидатстваме. С други думи те правят списък, ние си избираме примерно 2 унита от списъка и плащаме две такси. Цената е без легализация на документите.
Интересно откъде идва тази огромна разлика в цените на фирмите - в пъти е разликата. Или може би мен ме мятат нещо...  newsm78

И аз мисля като Ива. И няма как и те да не са наясно с това. Сигурно има уловка.

Скрит текст:
Не мога да не ви споделя нещо, което няма нищо общо с кандидатстване, но след публикацията на Бланка се сетих първо за този случай. Развали ни се телевизора. Малък, стар и незаслужаващ особено внимание. Все пак се обадихме в сервиз и ни казаха - диагностиката е без пари. Занесохме го с 1000 уговорки първо да ни кажат колко ще струва ремонта и едва тогава да го ремонтират. Обадиха се, посочиха сума, която е половин нов телевизор. Решихме, че не си струва и им отказахме ремонта. Отива мъжът ми да си прибере телевизора и се оказва, че не разбрали и го поправили.  Shocked След караници платихме половината пари. Почти съм сигурна, че беше номер. Не знам дали и въпросното безплатно проучване няма да е нещо подобно.  newsm78

# 284
  • Мнения: 1 064
Усетих аз, че не го обясних както трябва.  Embarassed

Аз искам от тях списък на вуз-овете, в които се предлага архитектура бакалавър на изкуството и кандидатстването не изисква ходене на място в Германия за полагане на изпит. Значи може да пращаме портфолио, може да изпълняваме задачи дистанционно, но да не се ходи там за изпита. Фирмата няма такса за изготвянето на такова проучване. Обаче като си избера от нейния списък в кои унита ще кандидатствам, ще кандидатствам чрез нея и ще платя твърда такса, която е на брой университет.

Общи условия

Активация на акаунт