Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 224 331
  • 1 618
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 519
Д-р Оги виждам че около месец не е писано по темата но искам да попитам нещо и се надявам да го видите да ми отговорите. Имам бебе на 50 дни и откакто се е родило си криви главата назад. Като спи настрани му е извита много назад и очите са като продължение на гръбначния стълб и гледат нагоре. Когато е поставена по гръбче пак главата е или наляво или надясно и никога не се задържа напред поне досега. Очичките и винаги гледат нагоре и главичката като е наляво и надясно е също извита назад а не е права с тялото. това нормално ли е , тъй като още не са и заякнали мускулите на врата ли е или трябва да се види от лекар?

# 121
  • София
  • Мнения: 3 162
Не мога да Ви отговоря, не се прави така диагноза по описание. Неонатолозите са запознати подробно с бебешките проблеми, ако има нужда - ще ви консултират с невролог и ортопед... Потърсете си специалист.
Желая всичко да е наред  Hug

# 122
  • София
  • Мнения: 1 315
Здравейте д-р Оги, при сина ми се появи топченце в слабините, което при опипване е болезнено.
Той самия се оплака, че когато се пипне го боли и аз проверих.
Уголемено е, твърдо, плътно и болезнено при допир, с размер като грахче. Сякаш тъканта, за която е захванато също е уплътнена, но не съм убедена.

Външно нищо не се личи, но детето казва, че го боли от време на време при допир, а на мен казва чак сега.  В момента не е болен и скоро не е бил.
Притеснвам се дали не е нещо сериозно.

В момента личния ни лекар е в отпуск и не мога да го заведа.
Моля ви за мнение какво може да е , както и какъв лекар да посетим?
Дали е нещо опасно?

Последна редакция: чт, 28 авг 2014, 18:13 от Сойка Присмехулка

# 123
  • София
  • Мнения: 3 162
Днес прегледах дете с такова оплакване. Може да сте били и Вие с него при мен. Точно в сгъвката на слабините има лимфни възли, които се увеличават, когато от крака (раничка по пръстите или бедрото) тръгне възпаление нагоре. Възпалението първо се поема от тези лимфни възли.

# 124
  • София
  • Мнения: 1 315
Днес прегледах дете с такова оплакване. Може да сте били и Вие с него при мен. Точно в сгъвката на слабините има лимфни възли, които се увеличават, когато от крака (раничка по пръстите или бедрото) тръгне възпаление нагоре. Възпалението първо се поема от тези лимфни възли.
Здравейте, аз бях да, със сина си.
Писха това и междувременно запазих час при вас . Благодаря!

# 125
  • София
  • Мнения: 3 162
Май вече съм „в дупка” – скоро имам рожден ден. Така че си позволих следното излияние на душата – нека ми е простено. Като мине „дупката” може и аз да простя.

http://www.pedsurg.net/forum/viewtopic.php?f=18&t=9668

 newsm78

# 126
  • Мнения: 4 500
Освен да Ви кажа да сте жив и здрав  Heart Eyes , друго не мога. Помагайте все така на Вашите пациенти! Явно сте добър човек и лекар. Толкова много съм се напатила от Ваши колеги от други болници, че не е за приказване  Cry И жалко, че хората като Вас са на изчезване  Confused Бъдете здрав!

# 127
  • Мнения: 23
Здрвейте докторе,

Имам следните въпроси и ще съм Ви много благодарна, ако ми отговорите.

Бебето ми беше оперирано от перианален абцес на 49 дни. Този абцес се появи изведнъж, не е бил подсечен или зачервен. Мила съм го при всяка смяна на памперса. След като го оперираха в Пирогов, ни изписаха на 3 тият ден и третирах по тяхно указание с йодасепт и компреси с риванол и бани със смрадлика ( поне 1 месец). Започна едно постоянно подуване и събиране на гной, след което се пукаше и изтичаше поне месец след операцията. От 2, 3 седмици, раничката се затвори и стои леко лилаво на цвят и леко подуто, като форма на тръбичка. При натиск, бебето не реагира, поне според нас. Това т.нар фистула ли и задължително ли е да се оперира. Забравих да спомена по-горе, че след операцията и постоянното събиране на гной, заведох бебето при др. Георгиев в Пирогов, който ми обясни, че трябвало да се изчака известно време, за да се види как вървят нещата, заздравяват ли или се образува фистула (което образуване било почти сигурно). Обясни ми също, че се постявя конец, при операцията, докато се изчисти фистулата.
Трябва ли задължително да се оперира и може ли да се лекува с лекарства или мазила?
Притеснявам се , понеже операцията е с пълна упойка, а и болката след нея. Първата операция на перианалният абцес, също беше с пълна упойка. Изчетох доста материали по темата, но бих искала да получа и мнението на още един специалист.

Благодаря предварително за отделено време.

С Уважение,

# 128
  • Мнения: 4 500
Не съм Д-р Оги разбира се  Crazy но ще отговоря от собствен опит
Трябва ли задължително да се оперира и може ли да се лекува с лекарства или мазила?
Не става с мазила. Само оперативно е лечението.
Притеснявам се , понеже операцията е с пълна упойка, а и болката след нея.
Болката НЕ е силна, онците се налагат в слабо интервирана зона.
че трябвало да се изчака известно време, за да се види как вървят нещата, заздравяват ли или се образува фистула (което образуване било почти сигурно). Обясни ми също, че се постявя конец, при операцията, докато се изчисти фистулата.
Тя не се чисти, тя се затваря твътре навън. По всяка вероятност е фистула.
Нека изчакаме и на Д-р Оги мнението   bouquet

# 129
  • София
  • Мнения: 3 162
Тя не се чисти, тя се затваря отвътре навън. По всяка вероятност е фистула.
Нека изчакаме и на Д-р Оги мнението   bouquet

Много точен отговор  Peace

Днес бебето беше на преглед при мен в Токуда. Често идват такива случаи, предимно кърмачета. От разказа на майката заключих, че е имало фистула отвътре навън, защото при натиск върху гнойната пъпка край аналния отвор през него изтичало малко гной. Колегите бяха направили на първи етап инцизия за да изтече мръсния секрет и са посъветвали майката да прави бани със смрадлика и да почиства мястото. След като острия проблем затихне се прави операция на фистулата - т.н. лигатура с конец.

При това бебе очевидно е имало добър ефект, защото вече повече от месец не се е появявала секреция. Възможно е фистулата да се е затворила спонтанно. Възможно е да се появи пак на това място, а също и на друго място. Дано да е така, все пак съм имал добър опит с две други бебенца.

В общи линии този проблем е много упорит. Няма сигурно обяснение защо се получава при бебетата, но при по-големи деца със сигурност е свързан със запек, възможно и лоша хигиена.

И нещо друго, което е мое лично мнение. Препоръчали са на майката да дава пробиотици. За мен даването на пробиотици без нужда може да доведе до запек. А запекът вече създава проблеми, като този с фистулата. Пробиотиците са полезни когато имаме вирусна инфекция, разстройство, лечение с антибиотици, нужда от укрепване на имунната система при някои заболявания. По принцип предписването на "хранителни добавки" трябва да се прецизира съобразно нуждите на организма... Но... нека да не задълбочавам темата  Hug

# 130
  • Мнения: 4 500
при натиск върху гнойната пъпка край аналния отвор през него изтичало малко гной.
Като при мен  Sick ooooh! Последно се случи днес  ooooh!
Но... нека да не задълбочавам темата  Hug
Когато имате време, Д-р Оги, с удоволствие бих прочела Вашето задълбочаване по темата, защото не мога да се избавя от този проблем  Embarassed
Ако имате време и най-вече нерви, защото аз вече нямам, може да хвърлите едно око и да изкажете мнение http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=741129.0

# 131
  • Мнения: 1
Май вече съм „в дупка” – скоро имам рожден ден. Така че си позволих следното излияние на душата – нека ми е простено. Като мине „дупката” може и аз да простя.

http://www.pedsurg.net/forum/viewtopic.php?f=18&t=9668

 newsm78



Бъдете жив и здрав и не забравяйте колко много хора са Ви благодарни и Ви споменават с добро! На бедните духом ваши колеги мога само да кажа, че могат само да съжаляват, че никога няма да стигнат вашата класа - и като човек и като лекар!

# 132
  • Мнения: 1 668
Токуда не е болница на европейско ниво! Вие го знаете не по-зле от всеки друг. Очевидно обаче плащат доста добре за тази платена реклама! Дано не нагарчат парите обаче, докато ги харчите... С най-добри чувства лично към вас!

# 133
  • София
  • Мнения: 3 162
Аз не правя реклама, а се убедих лично в разликите...
Всеки има лични негативи, но общото е важно - такава комплексна болница с европейско ниво - посочете ми друга такава в България. Тоест за българско ниво. Пак казвам - пълноценна частна болница, с европейски стандарт...
В крайна сметка и там работят българи...
Нищо лично
 Hug

# 134
  • Мнения: 111
Здравейте д-р Оги,ще съм благодарна ,ако получа отговор на въпроса си.
Става въпрос за кръвни изследвания при дете на 2г.Как трябва да бъде взета кръвта за следните изследвания-цистатин Ц,гломерулна филтрация и ЦРП венозна или капилярна?
В Токуда долу в лабораторията ми казаха,че може и само от пръстчето,а д-р Лилова преди време каза венозно.Впоследствие непрекъснато се разминават мненията на лекари...
За креатинин, пик.киселина,урея може ли само от пръстчето?

Общи условия

Активация на акаунт