Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 228 367
  • 1 618
  •   2
Отговори
# 465
  • Мнения: 267
Здравейте, д-р Оги,
имам близнаци родени в 35 г.с. Единият от тях е с крипторхизъм в дясно. Преди седмица навършиха 2 год. и наблюдаващият ни детски уролог ни каза, че няма за кога да чакаме. Насочили са ни към Пирогов, бихте ли ме посъветвали къде ще попаднем в най-сигурни ръце (ако мога така да се изразя), като лекар с многогодишен опит. Всички ни съветват, че там е единственото детско урологично отделение...

Наистина само в Пирогов има детски уролози, но там също е и най-голямата в България детска хирургия. Ние също оперираме крипторхичен тестис.
Ако Вашият уролог е казал, че на 2 годишна възраст вече е време за операция, той греши. Операцията за този проблем по света се правят на 6-месечна възраст, защото след това тестисът започва да закърнява.

Впрочем аз вече работя в Токуда и също оперирам там деца с крипторхизъм. Оперирам ги на 1 годинка и скоро смятам да смъкна границата на възрастта.

Казано накратко - детските хирурзи имат по-съвременни схващания по този проблем.
Благодаря, но ми се ще да знаех по- рано..Надявам се да не сме закъснели много и всичко да бъде наред! Големината на двата уж била мн подобна. Благодаря отново!

# 466
  • Мнения: 4
Здравейте, д-р Бранков,
Синът ми е на 2 години.Миналата събота погълна детски стикер (за украса) и все още не го е изходил. Изработен е от нещо, което прилича на дебелия станиол, с който се затварят киселите млека, но последният не гори, докато стикерът го прави при нагряване със запалка, вероятно е на пластмасова основа и е боядисан с нещо, което му придава метален отблясък. Сравнително твърд е, не се разкъсва лесно, не се разтваря при продължително накисване във вода и в оцет. Големината е неустановена - от 1 до 4-5 см, но не мога да кажа точно, защото имаше няколко вида лепенки, а аз успях да отворя устата, когато въпросното нещо вече влизаше навътре в гърлото. Заведохме детето веднага в Пирогов, там казаха да чакаме да излезе след 5-8 дена макс (днес е осмият, ходил е 5 пъти по голяма нужда, в нормално количество, цвят и консистенция). Детето се чувства добре,  храни се нормално, има правена пълна пълна картина от вчера (по повод тръгване на ясла) и резултатите са добри.
Моля Ви за мнение по следните въпроси:
1. Да чакаме ли още (и колко време) детето да изходи стикера?
2.Има ли вариант той да е бил разграден от стомашните сокове? (първата нощ след поглъщането имаше доста шумни газове, които изглежда му създаваха дискомфорт)
3. Възможно ли е да е заседнал в стомаха или червата и какви са последствията?
4. Какво правим, ако не се появи? Може ли да се види на рентген или чрез друго изследване?
5. Към момента следим за евентуални болки, температура, повръщане или неизхождане. Има ли друго, което може да ни алармира за евентуален проблем?
Предварително благодаря за отделеното време и внимание!

# 467
  • София
  • Мнения: 3 182
Едно погълнато чуждо тяло може да мине безпрепятствено през чревния тракт, като това зависи от вида и обема му. Когато не е опасно за детето ние изчакваме десетина дни да си излезе само. След това правим рентген, ако тялото е позитивно, и преценяваме има ли нужда от гастроскопия.

При вас рентген едва ли ще покаже стикера, а е възможно той да се е разтворил от соковете в червата. Важното е общото състояние на детето да е добро и да не дава признаци на коремни болки.

# 468
  • Мнения: 838
Здравейте,

Какво представлява упойката, която се използва при операция на трета сливица и колко време детето е под анастезия?
Това може ли да увреди състоянието му?

# 469
  • Мнения: 2
здравейте проф. Бранков,
извинявам се предварително, че Ви притеснявам и може би въпроса ми е глупав, но като всяка притеснена майка, реших и аз да Ви пиша. Имам момиченце на 8г, преди около 1г, идвахме два пъти при вас на преглед, единият път беше в Зелената къща, след това и в Токуда. Става въпрос за следното, пъпчето на дъщеря ми е срязано нависоко,  няма подутина или болки, но вътре непрекъснато се събира боклук , който при къпане не се маха, в смисъл стои си черничко и понякога като стане повече започва да я сърби. Как мога да го почиствам, когато бяхме при вас казахте с равни части спирт и реванол. А от какво се получава така? Иначе не излиза секрет от самото пъпче, не знам дали добре Ви го обяснявам, за което още веднъж се извинявам. Аз ще запиша час в Токуда, за да я доведа да я погледнете пак?
Благодаря Ви за отделеното време

# 470
  • Мнения: 75
Здравейте докторе. Интересува ме в болница Токуда има ли специалисти, които оперират птоза на клепача?

# 471
  • София
  • Мнения: 3 182
......А от какво се получава така? Иначе не излиза секрет от самото пъпче, не знам дали добре Ви го обяснявам, за което още веднъж се извинявам. Аз ще запиша час в Токуда, за да я доведа да я погледнете пак?

В гънките на кожата непрекъснато се събира секрет от потните жлези и прах от дрехите. Аз сигурно съм Ви показал как да чистите пъпчето с клечки с памук. Мисля че трябва да преценим дали не се налага пластична операция на пъпа.

# 472
  • Мнения: 2
Много Ви благодаря докторе,
Вие сте много любезен и отзивчив човек, ще запиша час да я доведа  да я погледнете пак. Пожелавам Ви весели празници и отново Ви благодаря

# 473
  • София
  • Мнения: 3 182
Честито Рождество, благословена Коледа и весела Нова Година!

Пожелавам на всички родители и на техните хубави дечица вълшебни празници, изпълнени с много приятни емоции и незабравими преживявания! Приемете моите най-светли пожелания за здраве, вдъхновение и благоденствие през идващата 2017 година! Нека бъде по-щаслива, весела и изпълнена с обич и успехи! Нека в дните й да ви съпътстват радост, любов и много истински неща!

проф.Бранков  bouquet

# 474
  • Мнения: 8
Честита Коледа и Весело посрещане на Новата година и на Вас проф.Бранков!!!!
Благодаря за хубавите пожелания! Пожелавам Ви много професионални успехи през Новата година, и да продължавате да ни помагате и занапред с Вашите безценни съвети!

# 475
  • Мнения: 215
Проф Бранков, здравейте!
Пише ви една разтревожена майка. Вчера цял ден детето ми на 1 г. и 3 м. , момченце, беше раздразнително и неспокойно. Отдадох това на ръстящи зъбки, отказа да се храни и късния слетобед получи разтеойство. Всичко това може би е без значение и няма връзка, но влизайки в банята да измия дупето му видях много голяма подутина в областа на слабните в дясно, предполагам това е така наречената инвагинална херния. Спа много неспокойно, което се случва всяка вечер напоследък, буди се с проплакване всеки час или два. Сутринта тази подутина беше спаднала, но въпреки това се притеснявам. Поисках направление за хирург от педиатъра ни, но ми отказа. Всъщност и тя има съмнение за херния, но каза, че при хирург ще ме прати когато ситуацията се усложни. В момента било козметично, в процеса на времето, ако зачести или има заклещване тогава щяло да има основание да се посети хирург.
Знам, че в момента сме в разгара на грипна епидемия и пътищата са труднопроходими, а ние сме от Казанлък. Мога ли да изчакам с прегледа поне докато се оправи пътната обстановка или веднага да търся хирург и бихте ли препоръчали някой в Ст. Загора поне за момента, а като се стабилизира времето да направим консултацияс вас. Извинявам се зза дългия пост, просто се притеснявам да не навредя на детенцето с отлагане на прегледа.

# 476
  • София
  • Мнения: 3 182
Проф Бранков, здравейте!
..... Поисках направление за хирург от педиатъра ни, но ми отказа. Всъщност и тя има съмнение за херния, но каза, че при хирург ще ме прати когато ситуацията се усложни. В момента било козметично, в процеса на времето, ако зачести или има заклещване тогава щяло да има основание да се посети хирург.
.......

Здравейте,
Вашата педиатърка не е наясно с нещата. Ингвиналните хернии при децата са вродени и не могат да изчезнат спонтанно. на тази възраст на детето хернията се оперира след поставяне на диагнозата. Вярно е, че ако не се заклещва често, операцията не е спешна. Но всяко изчакване усложнява локалната ситуация.
По принцип ТЯ не трябва да откаже талон за консултация. В момента няма грипна карантина и аз преглеждам и оперирам деца всеки ден. Ако желаете консултация с мен може да ме посетите всеки ден след 10.30 часа в Детския център на Токуда. Ако искате друго мнение,  потърсете доц.Калинова или д-р Симов от Стара Загора.
Аз все пак ще ви очаквам - потърсете ме на 0888 373 857.

# 477
  • Мнения: 838
Здравейте,
може ли да ми кажете повече възможностите за лечение на ринолалия при дете и бихте ли ми препоръчали добър специалист, към който да се насочим?

# 478
  • София
  • Мнения: 3 182
Здравейте,
може ли да ми кажете повече възможностите за лечение на ринолалия при дете и бихте ли ми препоръчали добър специалист, към който да се насочим?

Здравейте. Не съм добре запознат с болестта. Специалисти по детски УНГ-заболявания има в болница Царица Йоанна. Много добри специалисти има в Токуда.

# 479
  • Мнения: 615
Здравейте Докторе, проблемът при нас е следният: дъщеря ми има хемороид от около година. Няколко пъти ходихме на хирург в родният ни град, който каза, че трябвало да се спазва хранителен режим и я мажехме с Лидокаин. Не препоръча операция. Нещата обаче са наникъде и сега в петък ще ходим вече за трето мнение при друг доктор. Откакто е започнала да се храни изпражненията й са на топчета (на 6 г. е в момента), изпражненията й са нормални само като взима пробиотик. Иначе яде всичко, гледам повече супи и плодови да има в менюто й. Можете ли да кажете като се сблъсквате с подобни проблеми какво е най-добре да направим. Благодаря Ви предварително.

Общи условия

Активация на акаунт