Д-р Оги е отново сред вас :-)

  • 228 611
  • 1 618
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 1 175
moony26, доц. Калинова оперира и моето детенце. Изключително внимателна и невероятен специалист.  Не знам на каква възраст е твоето детенце, но моето беше на почти на 4.5години. Освен, че оперира ингвиналната херния, направи и същата процедура на пишлето. Честно казано операцията не го болеше толкова, колкото пишлето. За 4-5 дена раната зарастна, но през това време рядко уринираше и всеки път беше придружено с рев. Единствените спомени от болницата са свързани с болката, която е изпитвал на пишлето.

# 496
  • Мнения: 215
moony26, доц. Калинова оперира и моето детенце. Изключително внимателна и невероятен специалист.  Не знам на каква възраст е твоето детенце, но моето беше на почти на 4.5години. Освен, че оперира ингвиналната херния, направи и същата процедура на пишлето. Честно казано операцията не го болеше толкова, колкото пишлето. За 4-5 дена раната зарастна, но през това време рядко уринираше и всеки път беше придружено с рев. Единствените спомени от болницата са свързани с болката, която е изпитвал на пишлето.

Точно заради пишлето искам мнението на проф. Бранков. В момента не мисля, че е належащо. За хернията съм съгласна, че не бива да отлагам.

# 497
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте проф. Бранков,
Синът ми е на 7години и все още главичката на пениса не е изцяло оголена. Септември миналата година му правиха пластика, пожеже при издърпване на кожичката назад се оформяше едно стеснение като пръстен и не можеше да се изтегли хубаво. Сега кожичката е подвижна, но ме притеснява това, че все още е залепнала към главичката в задната си част и отдолу. Най-грубо казано, показва се около 3/4 от главичката отгоре и съвсем малко отдолу. Всяка вечер при баня издърпваме до колкото позволява без да има болка, но няма голям напредък в отлепването. Около отвора на уретера има един червен пръстен, който се уголемява ако издърпаме по-силно. Бих искала да попитам до каква възраст е нормално да се получи отлепяне и да се покаже главичката изцяло и има ли някакви средства, с които би могло това да се случи по-лесно и безболезнено за детето, понеже от операцията определено си има травма и не позволява да го пипаме. Не сме от София, но бих могла да го доведа за консултация, ако е необходимо. Четох в една ваша статия за мазане с кортикостероиден крем, чудя се дали би било удачно в нашия случай.

Здравейте. Извинете че забавих отговора си. Най-общо мога да кажа, че въпреки пластиката има рецидив на патологичната фимоза. Може да опитате с дипрозон, като намазвате на фин слой стегнатата кожичка за 1 месец веднаж вечер. След това доведете при мен детето да го прегледам.

# 498
  • София
  • Мнения: 3 188
Здрвавейте, проф. Бранков!
Днес бяхме на консултация при доц. Калинова гр. Стара Загора, която постави диагнозата ингвинална херния на сина ми. Препоръча ни оперсцията да се направи в близките две, три седмици, т.е. да не отлагаме. Има нещо обаче, което много ме безпокои. На самия преглед докторката каза, че пишлето не е забелено напълно и ще използва анестезията за да оправи хернията и т.нар.фимоза. Чела съм доста по темата и бях избрала да не забелвам детето си, да оставя нещата на естественоя им ход. Вероятно съм сгрешила, но много ме притеснява тази интервенция. Не мога да спра да мисля, страхувам се, че е ненужна и ще му донесе огромен дисконфорт докато зарастне. Бихте ли дали някакво мнение по въпроса? Освен това пъпчето е леко изпъкнало и ни казаха, че трябва и то да се наблюдава.

Разбира се, че хернията трябва да се оперира. Ние често извършваме едновременно оправяне на фимозата докато детето е под упойка. Аз лично съм против насилственото забелване в амбулаторни условия, макар че понякога и това се налага по медицински причини. Вярно е, че е препоръчително да се изчака естествена еволюция, когато няма хронични изменения на кожичката. Нужна е индивидуална преценка.

# 499
  • Мнения: 3 841
Здравейте!
Моето детенце е на година и девет месеца.Притеснява ме това,че тестисите му от време на време се спускат в скротума,но в повечето време  ги няма.Водих го на преглед и казаха,че има асансьорни тестиси...Моята педиатърка беше казала,че до година-две трябва да се наместят,но все още продължават да са подвижни...Лекарят,който  го прегледа каза,че щом са асансьорни, няма повод за притеснение и не е нужна интервенция...
Бих била много благодарна ако изкажете мнение относно въпроса...Лека вечер, докторе!

# 500
  • Стара Загора
  • Мнения: 99
Здравейте проф. Бранков,
Синът ми е на 7години и все още главичката на пениса не е изцяло оголена. Септември миналата година му правиха пластика, пожеже при издърпване на кожичката назад се оформяше едно стеснение като пръстен и не можеше да се изтегли хубаво.
Скрит текст:
Сега кожичката е подвижна, но ме притеснява това, че все още е залепнала към главичката в задната си част и отдолу. Най-грубо казано, показва се около 3/4 от главичката отгоре и съвсем малко отдолу. Всяка вечер при баня издърпваме до колкото позволява без да има болка, но няма голям напредък в отлепването. Около отвора на уретера има един червен пръстен, който се уголемява ако издърпаме по-силно. Бих искала да попитам до каква възраст е нормално да се получи отлепяне и да се покаже главичката изцяло и има ли някакви средства, с които би могло това да се случи по-лесно и безболезнено за детето, понеже от операцията определено си има травма и не позволява да го пипаме. Не сме от София, но бих могла да го доведа за консултация, ако е необходимо. Четох в една ваша статия за мазане с кортикостероиден крем, чудя се дали би било удачно в нашия случай.

Здравейте. Извинете че забавих отговора си. Най-общо мога да кажа, че въпреки пластиката има рецидив на патологичната фимоза. Може да опитате с дипрозон, като намазвате на фин слой стегнатата кожичка за 1 месец веднаж вечер. След това доведете при мен детето да го прегледам.

Благодаря Ви! Крем ли трябва да бъде или унгвент, видях, че има и двата варианта?

# 501
  • Мнения: 215
Здрвавейте, проф. Бранков!
Днес бяхме на консултация при доц. Калинова гр. Стара Загора, която постави диагнозата ингвинална херния на сина ми. Препоръча ни оперсцията да се направи в близките две, три седмици, т.е. да не отлагаме. Има нещо обаче, което много ме безпокои. На самия преглед докторката каза, че пишлето не е забелено напълно и ще използва анестезията за да оправи хернията и т.нар.фимоза. Чела съм доста по темата и бях избрала да не забелвам детето си, да оставя нещата на естественоя им ход. Вероятно съм сгрешила, но много ме притеснява тази интервенция. Не мога да спра да мисля, страхувам се, че е ненужна и ще му донесе огромен дисконфорт докато зарастне. Бихте ли дали някакво мнение по въпроса? Освен това пъпчето е леко изпъкнало и ни казаха, че трябва и то да се наблюдава.

Разбира се, че хернията трябва да се оперира. Ние често извършваме едновременно оправяне на фимозата докато детето е под упойка. Аз лично съм против насилственото забелване в амбулаторни условия, макар че понякога и това се налага по медицински причини. Вярно е, че е препоръчително да се изчака естествена еволюция, когато няма хронични изменения на кожичката. Нужна е индивидуална преценка.

Благодаря Ви за отговора и за това, че отделяте от времето си да помагате със съвети на нас родителите и малките дечица. Утре ще запишем час за преглед при вас!

# 502
  • София
  • Мнения: 3 188


Благодаря Ви! Крем ли трябва да бъде или унгвент, видях, че има и двата варианта?

[/quote]

Крем, полагате тънък слой.

# 503
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте!
Моето детенце е на година и девет месеца.Притеснява ме това,че тестисите му от време на време се спускат в скротума,но в повечето време  ги няма.Водих го на преглед и казаха,че има асансьорни тестиси...Моята педиатърка беше казала,че до година-две трябва да се наместят,но все още продължават да са подвижни...Лекарят,който  го прегледа каза,че щом са асансьорни, няма повод за притеснение и не е нужна интервенция...
Бих била много благодарна ако изкажете мнение относно въпроса...Лека вечер, докторе!

Здравейте, този вариант на задържан тестис е много спорен. Редно е да прегледам детето. В общи линии ако тестисите се намират по-рядко в торбичката, но стоят предимно високо - трябва повишено внимание и преценка за оперативно смъкване. Възможно е и обратното, да се намират по-често в скротума, но имат тенденция да се качмат нагоре, тогава се наблюдават и се изчаква до към 4 - 5 годишна възраст. Много е деликатна ситуацията - един казва едно, друг - друго. Аз лично имам дългогодишни наблюдение и съм предмино за активен хирургичен подход. Лчино не възприемам хормоналнвото лечение, макар че има сведения за положителни резултати. Но, трябва да се знае, че в много случаи причината за голямата подвижност на тестисите е вродено анатомична, което се премахва с операция.

# 504
  • Мнения: 3 841
Здравейте!
Моето детенце е на година и девет месеца.Притеснява ме това,че тестисите му от време на време се спускат в скротума,но в повечето време  ги няма.Водих го на преглед и казаха,че има асансьорни тестиси...Моята педиатърка беше казала,че до година-две трябва да се наместят,но все още продължават да са подвижни...Лекарят,който  го прегледа каза,че щом са асансьорни, няма повод за притеснение и не е нужна интервенция...
Бих била много благодарна ако изкажете мнение относно въпроса...Лека вечер, докторе!

Здравейте, този вариант на задържан тестис е много спорен. Редно е да прегледам детето. В общи линии ако тестисите се намират по-рядко в торбичката, но стоят предимно високо - трябва повишено внимание и преценка за оперативно смъкване. Възможно е и обратното, да се намират по-често в скротума, но имат тенденция да се качмат нагоре, тогава се наблюдават и се изчаква до към 4 - 5 годишна възраст. Много е деликатна ситуацията - един казва едно, друг - друго. Аз лично имам дългогодишни наблюдение и съм предмино за активен хирургичен подход. Лчино не възприемам хормоналнвото лечение, макар че има сведения за положителни резултати. Но, трябва да се знае, че в много случаи причината за голямата подвижност на тестисите е вродено анатомична, което се премахва с операция.
Благодаря Ви!  Значи няма да е излишен още един преглед!

# 505
  • Мнения: 68 642
Професоре, привет..
Бих искала да ви попитам, при счупване на нос на дете /на 10г./, какъв специалист трябва да се търси ? newsm78
Става въпрос за племенника ми-в Добрич са. От спешното не са ги насочили, направили са само рентгенография, на която се е видяла фрактурата.
Благодаря ви предварително bouquet

# 506
  • София
  • Мнения: 3 188
Имате нужда от лицево-челюстен хирург. Такива има в Пирогов, Токуда и Александровска болница.

# 507
  • Мнения: 68 642
Благодаря ви,професоре bouquet
Намерили са такъв специалист във Варна.

# 508
  • Мнения: 68 642
Професоре, извинете ме, че Ви безпокоя в почивен ден, но да Ви попитам - вчера е минала операцията по наместването на носа на племеника ми. Вкъщи са си, но много го боли главата, не се повлиява от парацетамол, дали това е нормално? Възможно ли е да е от поставените в носа тампони? Има и лека температура от 37.1.
Родителите се опитват да се свържат с лекуващият лекар, извършил манипулацията, но още е рано и не им вдига.

# 509
  • София
  • Мнения: 3 188
Дайте му хексалгин на капки или течен аналгин. Може и трамалгин. Вярно е, че е болезнено, ще мине.

Общи условия

Активация на акаунт