Отговори
# 90
  • Мнения: 441
Здравейте мами и аз да се запиша за темата  и да се представя : Мама съм на бебе Елена родена на 19.12.2012 Simple Smile от гр. София сме Simple Smile има ли мами от дружба 1 Simple Smile  Heart Eyes Simple Smile
welcome

Розичке, благодаря за споделеното мнение, ще ми е от полза. А в какъв ред въвеждате месата? Добавяте ли зехтин или някакво олио към зеленчуковите пюрета? За момента бебето предпочита плодови и преди всичко бананови пюрета  Laughing .
А давали ли сте череши (тъмни и сладки), боровинки, сливи, манго на бебетата? Как процедирате? Белите ли ципата?

Ние още се кърмим на поискване, и заспиваме само така. Опитах с веенето с лист хартия, много се забавлява, но като му се приспа си поиска млякото.
Зъбки още нямаме.
Преди два дена плака за "амамама" с протегнати ръчички и вече мисля, че разбира някои думи. Например като му кажа "мляко" и се обръща и захапва.

# 91
  • гр. София
  • Мнения: 2 534
Еуфория, привет и от мен  Grinning

Пеперудке, аз череши давах веднъж (сурови, пасирани на ренде и бед ципата), когато Сами имаше затегнато стомахче. Към зеленчуковите пюрета не добавям нищо, вече даже и кърма не слагам (първоначално слагах). Ако искам да ги поразредя, добавям от водата, в която са се варили зеленчуците. Варя ги на пара, но накрая винаги се събира на дъното на съда вода. След като изяде пюрето винаги кърмя. Така си взима и дозата мляко.
Може би от този месец ще започна да добавям по мъничко масло в пюретата. Зехтин по-скоро не. Олио съвсем. Тях ще използвам по-нататък, когато дойде ред на по-сериозните храни от пюретата. Супички например. В кърмата има достатъчно мазнини, а аз си кърмя активно, включително и след всяко хранене с пюре или каша. Скоро не мисля да спирам.
Сливи съм давала - сурови и настъргани на ренде (без люспата). Боровинки още не съм, но те са и киселички или поне леко стипчиви и знам, че Сами няма да ги хареса. Мога обаче да ги добавям към друго плодово пюре (например с круша или ябълка). Доколкото ми е известно те са слабоалергизиращ плод. Хубаво е обаче да не се дават цели преди годинка поради риск от задавяне. Иначе боровинките са много полезен плод. Ето една статия.
Мангото също е чудесен плод. Бих давала пак така - сурово и настъргано на ситното ренде. Но засега предпочитам да давам сезонните плодове. Манго и зимата има, праскови не.  Simple Smile

Колкото до месото, препоръчително е да се започне с меса, които са бедни на съединителна тъкан и мазнини: пуешко, пилешко, телешко, заешко, агнешко. Доколкото съм чела най-напред се дава половин чаена лъжичка (смесена с другото пюре), за да се проследи реакцията на организма. Ако няма проблем, на следващия ден се дава пълна лъжичка, като до една седмица се достига до 5-6 чаени лъжички или около 20гр. дневно. Хубаво е да се дава до 4-5 пъти седмично, като има напълно постни дни. То и за възрастните хора е така всъщност.  Simple Smile Колбаси и полуфабрикати до 3 годинки не се препоръчват, защото съдържат прекалено много сол, нитрати, оцветители, консерванти и няма да ви казвам още какви неща, че ще се погнусите.
Рибата се препоръчва от 9м., свинското от 11м.

За момента бебето предпочита плодови и преди всичко бананови пюрета  Laughing .


Нормално, нали са сладки.  Laughing Зеленчуковите аз подслаждам с тиква и/или пащърнак. Пролетта замразих на порцийки и сега са ми безценни.

.........................
Днес мама ми донесе чудесна кашкавалена извара. От утре смятам да добавям по мъничко към зеленчуковите пюрета. Всъщност, може и към плодовите. Тя е безсолна. Почти като маскарпоне е  Laughing Пък праскови с маскарпоне си е разкош!  Heart Eyes

# 92
  • Мнения: 8
Млечни започнах още с маслото - преди месец и половина, слагам във всяко пюре.  Peace Седмица по-късно дадох млечна каша, която е с обезмаслено прясно мляко. След още десет дни въведох сирене и слагам в зеленчуковото пюре, когато е безмесно, т.е. през ден. Другата седмица ще въведа и кисело мляко.  Grinning

# 93
  • Мнения: 3
Здравейте мами!И аз като вас съм щастлива мама на синът ми Никола,роден на 10 декември 2012г.,3,950кг и 52см,с гордост пиша-нормално раждане,от мама,която беше 64,2кг дни преди раждането!Вече имаме сериозни предпочитания към банановата каша,пюре манго и маракуя,хапваме и четвърт жълтък.Отказахме пюре картофи и спанак,зеленчукова каша също не ни харесва особено,за сметка на пюре от телешко,ориз,картофи и капия.Мама понякога ни дава и бисквитка,смуче се до тотално размекване и после половината мама обира от пода.Имаме 3 зъба,които се виждат и 4-ти,който бута венеца.Домашното пюре от пъпеш неизвестно защо го отказахме също.За това се сещам до тук-може и да съм пропуснала нещо.Пишете мами от Плевен,и не само!

# 94
  • Мнения: 2
Добре дошла! Да ти е жив и здрав Никола!   bouquet  bouquet

Аз мисля в събота да дам сирене. Не съм решила още какво, но и това ще стане  Laughing Laughing

# 95
  • Мнения: 3
Аз още не смея да дам сиренце.Вчера след пюрето с пилешко и зеленчуци имахме запек и малко рев-вероятно от болки в коремчето.Мами,при вас има ли го този проблем.Как сте със зъбките?Аз му давам едни турски бисквити-"Джиджи бебе"-уж са бебешки,бях скептична към тях,но бабата ги донесе и айде да пробваме,та сега си чешем трите зъба с тях без проблем,бързо се разтапят и на вкусни-с вкус  на банан.Може да пробвате и вие.Някоя мама дава ли кисело мляко и какво като марка и масленост?Пишете,ще съм Ви благодарна!Прекрасен огнен ден от мен и Плевен!

# 96
  • Мнения: 441
Млечни започнах още с маслото - преди месец и половина, слагам във всяко пюре.  Peace Седмица по-късно дадох млечна каша, която е с обезмаслено прясно мляко. След още десет дни въведох сирене и слагам в зеленчуковото пюре, когато е безмесно, т.е. през ден. Другата седмица ще въведа и кисело мляко.  Grinning

Благодаря за мнението!

Здравейте мами!И аз като вас съм щастлива мама на синът ми Никола,роден на 10 декември 2012г.,3,950кг и 52см,с гордост пиша-нормално раждане,от мама,която беше 64,2кг дни преди раждането!Вече имаме сериозни предпочитания към банановата каша,пюре манго и маракуя,хапваме и четвърт жълтък.Отказахме пюре картофи и спанак,зеленчукова каша също не ни харесва особено,за сметка на пюре от телешко,ориз,картофи и капия.Мама понякога ни дава и бисквитка,смуче се до тотално размекване и после половината мама обира от пода.Имаме 3 зъба,които се виждат и 4-ти,който бута венеца.Домашното пюре от пъпеш неизвестно защо го отказахме също.За това се сещам до тук-може и да съм пропуснала нещо.Пишете мами от Плевен,и не само!

 welcome "телешко,ориз,картофи и капия"- това в едно пюре ли е?

Аз най-много съм опитвала с 2 съставки.

Съпругът ми въведе овесените ядки понеже в неговата книга пише 6-9 месец  Laughing. Аз бих изчакала до 9-10 месец, но засега е добре и май няма нежелана реакция. То и бебето изяжда по 3-4 бебешки лъжички от тази каша. Сливите не бяха много одобрени.Май ще дам остатъка смесен с банани.

Няма да казвам на какво приличат лигавниците след всяко ядене, добре, че взех едни големи, които мога да ги пускам на 60 градуса.

# 97
  • гр. София
  • Мнения: 2 534
Няма да казвам на какво приличат лигавниците след всяко ядене, добре, че взех едни големи, които мога да ги пускам на 60 градуса.

Аз бих се радвала на лигавник тип дъждобран  Mr. Green
Да, и на някаква щипка за нос, че все му го пълня с пюре. Ами като се върти като шугав...  hahaha

# 98
  • Мнения: 221
Хахахах.....на моя син му е любимо като си напълни устата с пюре да започне да се смее или да пее-с пълно уста издава разни звуци и всичко става мазало.....та и аз искам лигавник-дъждобран  Joy Joy Joy

# 99
  • Мнения: 3
ехе че много сте изписали

# 100
  • Мнения: 3
GrayButterfly-Едно пюре е да,мисля "Ганчев" беше.Мамчета,относно лигавника-имам 3-4 от плат,които с каквото и да пера си стоят с петната.По случайност сестра ми ми подари пластмасов лигавник,който гледах тъпо първия ден,та намерете си!Няма пране,измива се с вода и е готов,освен това е и голям.Нашият е с муцунка на жаба,зелен,разбира се, и освен лигавник,Ники опитва да го превърне в играчка.Ужасно харесва и мобилни телефни,дистанционни и покривки.Какви са реакциите след киселото мляко при вас?Аз мисля да пробвам,но така и никоя мама не написа марка...Хубав ден на всички!

# 101
# 102
  • Мнения: 8
Ние консумираме само Верея 4,5% - абсолютно истинско мляко, детето също ще яде само такова.  Peace

# 103
  • Мнения: 374
Здравейте, момичета!


Синът ми е по-малък от вашите дечица, от МАРТ-енската отчетна тема съм wavey Темата ви ми беше безкрайно полезна - изчетох я на един дъх. Пък и виждам Зимна роза тук  bowuu
Имам питане относно готовите пюрета: защо има пюрета с месо и риба, на които пише, че са подходящи за 4+, след като месото и рибата се въвеждат по-късно? Ето, вие едва сега започвате да ги предлагате. Визирам пюретата на HiPP.
Предварително ви благодаря и ще продължавам да ви шпионирам!  smile3508

# 104
  • Мнения: 441
Здравейте, момичета!


Синът ми е по-малък от вашите дечица, от МАРТ-енската отчетна тема съм wavey Темата ви ми беше безкрайно полезна - изчетох я на един дъх. Пък и виждам Зимна роза тук  bowuu
Имам питане относно готовите пюрета: защо има пюрета с месо и риба, на които пише, че са подходящи за 4+, след като месото и рибата се въвеждат по-късно? Ето, вие едва сега започвате да ги предлагате. Визирам пюретата на HiPP.
Предварително ви благодаря и ще продължавам да ви шпионирам!  smile3508

Здравей, предполагам има такива пюрета защото има и хора които захранват много много рано. Буквално първите седмици.

Ние въведохме първо невеганско пюре: една супена лъжица сьомга на пара, размесена с картофено пюре, разделена в 3 порцийки. Учудващо добре го прие.

Пак беше инициатива на таткото, който е голям ентусианст. Има си негови книги за захранване, бебешки масажи и бебешко поведение и нужди. Laughing

Мисля този месец да пробваме и извара и някакво бяло месо, иначе основно оставаме на кърма, плодове и зеленчуци.Предлагам каша рядко, но и бебето не е слабичко.

Общи условия

Активация на акаунт