Гърция, но не на море, Метеора, Олимпия, Делфи и още……

  • 100 922
  • 762
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 768
Отварям тази тема поради многото въпроси за невероятните исторически, природни и други забележителности, които не са по-красивите плажове на Гърция. Темата за морето в нашата съседка прекрасно е обхванала плажове, курорти и много други популярни места. Но нека не ги бъркаме. По лесно ще се намират и няма да се налага да се отговаря по няколко пъти за едно и също.
Всички публикувани снимки от мен в тази и другите теми са лично на нашето семейство, правени от нас.
Да започнем с Метеора и да отговорим на Bosii и всички останали.

Едно от чудесата на Гърция се намира не много далеч от България и е достъпно и от двете магистрали. Природата е направила така, че още с наближаването на Kalambaka и Kastraki да онемееш.

Достъпът до селищата, както и до манастирите е много добър от две посоки.

Множество хотели са на разположение, на цени по всеки джоб. Има такива с басейни, предразполагащи и за почивка.

И двете градчета в подножието на метеорите дават възможност да не си тръгваш веднага след обиколката.

А то наистина има какво да се види, къде да се разхождаш, да запалиш свещи за здраве и благополучие.

Лошото е че тези места в повечето случай се минават на тъгъдък, както казва *2K* и после умората заличава видяното, а не трябва.

Манастирите

От построените над 20 манастира преди векове сега функционират седем, от които шест могат да се разгледат:
Свето Преображение Господне или Големият Метеор /1340 г./ работно време лято от 9:10 до 18:00, не работи във вторник. Зима от 9:00 до 18:00, без вторник и сряда.
Свети Николай Анапавса- Agiou Nikolaou Anapafsas /14век/ работно време лято от 9:00 до 17:45./зима — затворен.
Света Троица - Agias Triadas /1362г./  работно време лято от 9:00 до 12:30 и от 15:00 до 17:00, без четвъртък/зима от 9:00 до 12:30 и от 15:00 до 17:00, без четвъртък.
Варлаам - Varlaam /1517г./ работно време лято от 9:10 до 13:00 и от 15:20 до 18:00, без петък/ зима от 9:00 до 13:00 и от 15:00 до 17:00, без четвъртък и петък.
Свети Стефан- Agiou Stefanou /1192г./ работно време лято от 9:10 до 13:00 и от 15:20 до 18:00, без понеделник /зима от 9:00 до 13:00 и от 15:00 до 17:00, без понеделник.
Русану-Rousanou /1529г./  работно време лято от 9:00 до 18:00/ зима от 9:00 до 13:00 и от 15:00 до 17:00, без сряда.
Ипапандис - Сретение /1347г./ затворен за посещения

Ето още снимки:
http://www.album.bg/bled/albums/203176/

Ще продължим.............

Последна редакция: сб, 06 юли 2013, 22:52 от Bled

# 1
  • Мнения: 0
Блед това надминава всичките ми очаквания. Просто съм безмълвна. Толкова време отдели, заради мен ли? До тези красоти как се стига по тези скали, детето ? Вече си мисля за три дни, ще взема от плажа. То и там си има плаж, кой е хотела? Безкрайно благодаря.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 768
Блед това надминава всичките ми очаквания. Просто съм безмълвна. Толкова време отдели, заради мен ли? До тези красоти как се стига по тези скали, детето ? Вече си мисля за три дни, ще взема от плажа. То и там си има плаж, кой е хотела? Безкрайно благодаря.

Разбира се, че не е само заради теб, спокойно Bosii, ти си само повода, за всички е.
Примерно Метеора е коментиран непрекъснато в няколко теми, повтарят се непрекъснато едни и същи въпроси. Ако подобни места в Гърция са на едно място, ще е по-лесно за всеки. Голяма част от потребителите във форума нямат тайни за Метеора и др. подобни. И непрекъснато отговаряме на подобни въпроси. А сега, просто влизаш в темата, прочиташ и си наясно, може и въпроси да не задаваш, а само да се кефиш, като теб, че всичко ти е ясно. Ако има въпроси както в случая, темата се обогатява и става все по-полезна.
Как се стига до манастирите? Ето направената от нас карта на Метеора, точно за целта:

https://maps.google.com/maps/ms?msid=205018101700109706779.0004e … 68bcb24&msa=0
Легендата е в ляво от картата.

Пътят е хубав, като може да се заходи от две места, отиваш от едната страна и се връщаш от другата, ето го:


След това, за всеки манастир подхода е различен. Някои са с повече ходене и изкачване, на други по-малко, но всичко е перфектно организирано. Ето, по този начин:

Или по този:

Или така:

И въжетата с платформите, по които все още качват продуктите, дори хора:

Гледано от вътре:


Децата, ако трябва да съм честна най-обстойно разгледахме района когато бяхме сами. Но най-хубавите снимки по тези невероятни скали са тези с детето, така че пълно щастие няма.
На по-стръмните места, да са живи и здрави раменете на татковците.
За тези които нямат време и са с много малки деца, ето варианта.
Най-лесно достъпен, без никакъв проблем, слизаш от колата и влизаш в манастира е Свети Стефан- Agiou Stefanou:


Най-добре първо тръгнете от него,тук паркираш:

И от тук влизаш:

От вън е така:

От вътре ето така:

За гледката към  Kalambaka, не говорим:


Ще продължим с хотела, по-късно, не съм забравила........

Последна редакция: нд, 07 юли 2013, 15:38 от Bled

# 3
  • Мнения: 2 821
Bled, Благодаря за темата   bouquet Метеора ми е отдавнашна тръпка, все още неосъществена /все не й идва реда/, ще следя темата за полезна информация и идеи  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 30 865
Прекрасно е на Метеора.

# 5
  • Младост 4
  • Мнения: 91
Блед, благодаря за темата! Като по поръчка ми е  Wink На връщане от Корфу планираме две нощувки в Каламбака за разглеждане на манастирите. Аз съм ходила, но другите от семейството - не.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 768
Bosii Виждаш ли, темата е полезна за всички, така че спокойно си задавай въпросите.
zon Пожелавам ти го от сърце.
densi Наистина е така.
Сали Две нощувки си е супер.....

# 7
  • София
  • Мнения: 3 768
Bosii Търсих тази снимка, знаех че е има, за да ти покажа как изглежда хотела от манастира Agias Triadas, който е точно над него:

Името му е Famissi Eden, мястото е уникално:

Двора на хотела е невероятен:

Басейна също:

На територията има две малки църкви, нямам думи:


За съжаление базата вътре в хотела е малко остаряла, но за два дена това не прави голямо впечатление.
Хотелът много често дава промоция, ние бяхме на 40 евро/2+1/, сега го има на 45.....
Ето всичките ни снимки:
Скрит текст:
Били сме в още два хотела, ако е необходимо........

# 8
  • Мнения: 0
Вече си имам и хотел. Намерих и аз ниска цена 45евра на стая. Струва си за тази красота. Не знам как да ти благодаря Блед.

# 9
  • София
  • Мнения: 3 768
Вече си имам и хотел. Намерих и аз ниска цена 45евра на стая. Струва си за тази красота. Не знам как да ти благодаря Блед.

В Kalambaka и Kastraki по всяко време могат да се открият изгодни хотели, дори под 30 евро за стая, така че няма проблем.

# 10
  • Мнения: 0
Блед или някой друг ако знае, шофьора пита, имали значение къде се паркира около манастирите, платено ли е, също и в градчетата?

# 11
  • София
  • Мнения: 3 768
Блед или някой друг ако знае, шофьора пита, имали значение къде се паркира около манастирите, платено ли е, също и в градчетата?

На картата, което дадох има местата за паркиране до манастирите. Около тях не се плаща, места се намират. Хотела, който показах си има голям паркинг, безплатно. До хотелите на главната улица трудно се паркира, но настрани се намират места.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 768
В центъра на Kalambaka
Вижте го през нашите снимки:



Може да се разходите с местното влакче:



Да се порадвате на фонтани и водопади:



Да се разходите:



Или да поседнете в приятните заведения:



Така че има с какво да уплътните прекрасните вечери след невероятната разходка около манастирите.

Още малко снимки:

http://www.album.bg/bled/albums/203312/

# 13
  • София
  • Мнения: 3 768
Остана Kastraki другото приятно градче до Метеора
Вижте го през нашите снимки:



През него минава пътя за да достигнете до Метеора.



Има хотели от всякакъв тип, за всеки вкус.



Може по този начин, дори да заредите:



Красота, красота и пак красота..........



Ето и част от албума ни:
http://www.album.bg/bled/albums/203362/

# 14

Общи условия

Активация на акаунт