Чувствам се виновна.

  • 1 778
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 098
Хедра вси4ко това съм го 4ела в испански издания,но не съм съгласна с доводите им.
Пък и най_малко доверие имам на европейските и американски специалисти.Можеш да отвориш "родители в 4ужбина" и да про4етеш колко много страници са изписани за педиатрите,здравната с_ма,бързата помоЩ и да си направиш някои изводи.
Ако трябваше да си гледам бебето по описаните от тях методи,Щеше да страда сигурно до 7 мес.с колики,да се храни единствено с мляко до края на първата си година(само искам да вметна,4е ранното захранване не изклю4ва кърменето),никаква вода.Ако в България е гореЩо,тук е аски гореЩо,прибави и влагата,която те затапва.Опитай се в такава ситуация да изкараш 3 месеца само на пр.мляко и дори когато умираш от жажда,пак пий мляко.Нали ги наблюдавах така гледаните деца_бяха целите в обриви,с по_ниско тегло и ръст от моето дете.
Като заклю4ение искам да кажа следното:акушерката,водеЩа курса ни един ден запо4на да разказва за нововъведения,стари методи и т.н.Каза,4е преди 2_3 год.в Испания е било "модерно"изкуственото хранене,сега естественото.В този ред на мисли каза,4е каквато и новост да излезе,преди да се докаже като ефективна, запо4ва масово разгласяване.А дали Ще мислим по съЩия на4ин след 3 години,ако статистиките покажат обратен ефект?
За мен най_добро е женското мляко,но се придържам към изпитани,проверени и даваЩи положителни резултати съвети за отглеждане на едно дете.
Не бива по такъв лек на4ин да се отри4аме от нашата медицина в полза на западната.Предвид трябва да се има и климата,на4ина на живот.Тези неЩа са от особено зна4ение.

# 16
  • Мнения: 2 467
Како линка, разбираемо е да се чувстваш виновна, но не е основателно, особено ако не си имала друга информация в конкретния момент. Виж в библиотеката статията Кърмене и чувство на вина. И ще разбереш, че вината не е в теб - а в тези, които е трябвало да ти знаят, а не са знаели; или още по-лошо - знаели са, но не са ти казали.

Подкрепям с 2 ръце!

Maribel моето дете е все още само на кърма. Вода не пие капка дори. Колики е имала около месец само и то слаби. Родена е на 3 август в жегите и пак не е пила вода. Обрив не е имала. Теглото и е 8,500 на 6 месеца (по4ти). Детето ми е много спокойно. Това е моето наблюдение.
А в жегите мога и само на мляко, мога и само на бираааа  Mr. Green
А за нашата медицина - имаш предвид захранването? - ако бях слушала сега едва ли щях да кърмя.

# 17
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541

Maribel моето дете е все още само на кърма. Вода не пие капка дори. Колики е имала около месец само и то слаби. Родена е на 3 август в жегите и пак не е пила вода. Обрив не е имала. Теглото и е 8,500 на 6 месеца (по4ти). Детето ми е много спокойно. Това е моето наблюдение.
А в жегите мога и само на мляко, мога и само на бираааа  Mr. Green
А за нашата медицина - имаш предвид захранването? - ако бях слушала сега едва ли щях да кърмя.
абсолютно подкрепям....ние сме идентичен случай Peace

# 18
  • Мнения: 1 410
Здравей!
Аз по същия начин захраних рано и в 6 месец кърмата ми драстичо намаля до 20 мл. за 24 часа. Липсата на информоция е причината за това, а не твоето нежелание. Това е важното!
Тук има майки, които не са кърмили първото си дете изобщо, а второто до 2 годинки. Това не ги прави лоши майки за първото си дете и добри за второто, нали?

# 19
  • Мнения: 4 629
Како Линка, направила си най-доброто за детето си и няма защо да изпитваш и капчица вина   bouquet Това какво е било, защо и как ти е  спряла кърмата няма за какво да го мислиш - всичко е вече в миналото. Важното е, че както казваш, детенцето ти е здравичко

Мирабел, на теб ти желая успех в отглеждането на детето ти   bouquet Според мен ще ти е нужен в голяма доза след като "НАЙ-МАЛКО ДОВЕРИЕ имаш в европейските и американски специалисти". Не ми стана ясно какви са "изпитаните, проверени и даващи положителни резултати за отглеждането на едно дете методи", нито пък кой то ги дава тези методики:ooooh: Но, откъдето и да черпиш тази безценна информация явно е, че е по-голям специалист от евопейците и американците

# 20
  • Мнения: 435
Како Линка и аз дълго време изпитвах вина . Единственото което ме спасяваше беше това , че никога повече няма да направя така и ще се опитам  колкото е възможно повече майки да предупредя . Е , сега имам и второ детенце и го гледам както то ми показва . Кърмя го на поискване , не му давам вода нито залъгалка и смятам да го захраня когато той пожелае , но със сигурност след 6-тия месец . В резултат имам едно розаво , пухкаво , гукащо бебе , което не е имало ни обриви ни колики !
Добре че децата ни са по-умни от нас и са си набавили каквото им трябва та не сме успели да им навредим . Радвай се , че въпреки всичко си успяла да кърмиш и си обещай , че ще четеш все повече , за да си още по-добра майка ! Изпращам ти моите най-топли чувства и ти желая успех   bouquet

# 21
  • Мнения: 1 878
Како Линка, и аз от опит казвам (и при нас беше така с баткото) - решението е във второто дете  Mr. Green , не се упреквай все пак сте се кърмили и бебко си е изградил основата.

 newsm78 Мирабел, сигурно се шегуваш, иначе бих се притеснила, че съм докарала на бебето си големи неприятности  Mr. Green Всъщност доста противоречиво се изказваш дори на простата логика  Peace

Последна редакция: чт, 02 фев 2006, 00:08 от Sunnily*

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Како Линка, ще повторя горните мнения, но и аз да ти кажа, че на поправката ще се справиш по-добре  bouquet Особено след като си попаднала тук и се интересуваш.

Мирабел, честно да ти кажа чудех се дали да коментирам твърденията ти. Звучиш ми като поредната майка, решила, че щом нейното отроче се развива добре с начина на отглеждане, който тя е избрала, значи той е перфектния, въпреки обратното становище на хиляди професионалисти в тази област.
Детенцето ти наистина е много сладко и изглежда добре, но това сигурна съм, не се дължи на ранното захранване.
Спирам, за да не ми се обидиш, но ми се искаше да ти кажа, че някои от твърденията ти са направо абсурдни и напомнят на тези на кварталната педиатърка Rolling Eyes

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 14 069
Здравейте!
Днес писах това и по друга тема, но ще го напиша и тук. Двамата ми сина ги захраних по това, което ми казваше педито и въпреки всичко ги кърмих по година и три месеца - и то не защото ми спря кърмата, а защото трябваше да ходя на семинар. Според мен ранното захранване и спирането на кърмата нямат нищо общо - и го казвам не въз основа на това, което съм чела, а въз основа на това, което ми се е случило.

# 24
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Здравейте!
Днес писах това и по друга тема, но ще го напиша и тук. Двамата ми сина ги захраних по това, което ми казваше педито и въпреки всичко ги кърмих по година и три месеца - и то не защото ми спря кърмата, а защото трябваше да ходя на семинар. Според мен ранното захранване и спирането на кърмата нямат нищо общо - и го казвам не въз основа на това, което съм чела, а въз основа на това, което ми се е случило.
Имаше преди една тема за кърмачиките "рядка природа". В нея си говорихме за това, че наистина има жени, които въпреки ранното въвеждане на твърди храни, даването на вода, кърменето на режим пак успяват да кърмят бебетата си дълго време.

Тези жени, обаче са по-скоро изключение. В повечето случаи, когато захранваш по българската схема и ти обясняват, че "нощем не се кърми", "бебето трябва да пие вода", "след 2 седмици трябва да заместите едното кърмене, а след още 2 и другото" то цялата работа неизменно върви към своя край или поне лактацията намалява дотолкова, че спокойно можеш да кажеш "Кърмата ми спря!"

Захранването и намаляването на кърмата определено имат общо, в повечето от случаите. Аз също говоря от личен опит Mr. Green

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
Няма страшно колко си кърмила и кога си захранила  Hug Да са ни живи и здрави и да ни радват, другото са бели кахъри.
Първото го гледах по нашенската система. Точно на 7 месеца пропълзя, а малко преди 8 му изникна първото зъбче. Жив и здрав е, на 9 години и без алергии за сега.
Второто го гледах по западен стандарт. Сигруно затова пропълзя една седмица по-късно от батко си, а първото зъбче се появи цял месец по-късно  Laughing

# 26
  • София
  • Мнения: 172
kaka_Linka не е необходимо да се мъчиш от чувство за вина сега (доколкото разбрах си спряла да кърмиш изцяло или греша?), но ако решиш да си имаш пак бебче и искаш да го кърмиш повече време, просто вземи поука от сегашния си опит.
 Аз също нямах куража изцяло да се противопоствя на педиатърката си и започнах по бг-схемата, но понеже вече имах информация от форума подходих избирателно: сокчета давах, пюретата с 1 месец по-късно от това дето педиатърката ни каза, в малки количества между храненията - плодовите, зеленчуковите по малко заедно с обедното кърмене. Никаква смяна на цяло хранене с твърда храна до 7-8 месец и месото го въведох след 8-мия, киселите след обед ги изпуснахме изцяло. Още кърмя.
Това е моят опит, едва ли е най-добрия, но все пак успешен.

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Mаribel, да ти кажа, че се познавам лично с проф. Михов и имам "Книга за майката". Книгата му е чудесна за българския пазар и е писана съобразно с българските реалности преди 30 години и до момента. Но тези неща се променят най-сетне, за да стигнат стандартите по света и информацията е не само неактуална, но и невярна - последното подкрепено от много изследвания и факти, цитирани от момичетата преди мен.
А самият проф. Михов на живо разказва малко по-различни неща от тези, написани в книгата за масово четене  Grinning И нещата, които казва, до голяма степен се припокриват с горните чужди цитати. Той е голям фен на кърменето поне до 2 години, например - нещо, което не споменава в книгата си, която, пак да кажа, е писана за масово четене и не може рязко да оспори теориите, които все още се прилагат почти масово тук.

Кака Линка  Grinning Нямам какво повече да кажа от момичетата. Каквото - такова, ти си направила най-доброто за детето си, съобразно наличните ти ресурси. Не мисли за минали работи, а си гледай детето и му се радвай  Hug

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Като заклю4ение искам да кажа следното:акушерката,водеЩа курса ни един ден запо4на да разказва за нововъведения,стари методи и т.н.Каза,4е преди 2_3 год.в Испания е било "модерно"изкуственото хранене,сега естественото.В този ред на мисли каза,4е каквато и новост да излезе,преди да се докаже като ефективна, запо4ва масово разгласяване.А дали Ще мислим по съЩия на4ин след 3 години,ако статистиките покажат обратен ефект?
За мен най_добро е женското мляко,но се придържам към изпитани,проверени и даваЩи положителни резултати съвети за отглеждане на едно дете.
Не бива по такъв лек на4ин да се отри4аме от нашата медицина в полза на западната.Предвид трябва да се има и климата,на4ина на живот.Тези неЩа са от особено зна4ение.
Ето това винаги ме е разбивало като начин на мислене Shocked Изобщо не мога да схвана защо на изключителното кърмене и късното захранване се гледа като на някаква мода и нещо,което е поредната измислица,която ще бъде отречена след няколко години,когато в действителност това е начина,по който са били отглеждани децата с хилядолетия.Ранното включване на други храни освен млякото и изкуственото хранене са експеримента и съществуват от няколко десетилетия,а не обратното.Ако на човек не му се четат антропологични изследвания,е достатъчно просто да поговори с бабите си и да разбере как са стояли нещата само до преди 50-тина години - и после ще си говорим да методи,изпитани от времето WinkДостатъчно е дори само да се прочете някое от по-старите издания на Спок (Никол преди време беше давала точния цитат в съседния форум),в който той описва,че 50-те години лекарите започнали да експериментират с това колко рано може да бъде включена друга храна и се установило,че и на двуседмична възраст някои бебета могат да толерират пюрирани храни (на немалко места и в книгите се споменава,че майките са се състезавали чие бебе по-рано ще започне да яде пюрета).Но още във въпросното издание (това,което аз имам,е от 1963г) се казва,че на практика такова захранване не води до ползи за детето и не отговаря на зрелостта на храносмилателната система. Това е преди 50 години Wink Оттогава насам не съм попаднала на научна информация,която да подкрепя ранното захранване.Колкото до представата,че детето трябвало до една годинка да е само на кърма - не знам къде си го чела,но определено не е начинът на захранване,който се предпочита.Захранването на изключително кърмените бебета започва след 6-тия месец,а може и малко по-рано в зависимост от признаците за готовност на бебето,а не от календар,направен от някого.
Иначе конкретно моят опит с децата ми - баткото е гледан по бг-схемата.Кърмен е само месец и малко.Колики не е имал.Затова пък имаше алергия към млякото,яйца,соя,риба и каквото още се сетиш и прекара месеци на безмлечни диети,от което имунната му система беше разбита,боледуваше често - беше ми омръзнало от отити и ангини - добре,че се израстват.
Дребната е кърмена без даване на нищо освен кърма 6 месеца,захранена бавно и славно след това.Колики никога не е имала.Яде всичко в доста по-малки количества от него,а предвид,че са родени с еднакво тегло на 1г той е тежал 10.500кг,а тя  - 9.600кг - т.е. нито разликата е фрапираща (особено предвид че тя е момиче,а той е момче и е бил хранен с АМ,от което бебетата качват повече на тегло),нито има някакво значение.За протокола,ако ще си сравняваме по бабешки методи - зъбите й се появиха по-рано,изправи се и проходи доста по-рано от него и като цяло е не само много по-спокойна и съсредоточена,но и доста по-напред във всички умения от него на същата възраст,особено пък като се има предвид,че той е бил първо дете и определено е получавал повече и нераздвоено внимание от нея. (Да поясня високо,че считам такова сравняване за излишно и глупаво,тъй като индивидуалните характеристики в развитието нямат почти нищо общо с начина на хранене).
Кака Линка - имаш подкрепа и от мен Grinning Аз също не виждам причина да се обвиняваш  - според мен си се справила страхотно според информацията,която си имала и си успяла да кърмиш цели 6 месеца,което е чудесно Grinning Живот и здраве с второто нещата са други Wink

# 29
  • София
  • Мнения: 2 210
Еееее, ами мисля затова ни заклеймяват като "по-особени" и "облъчени" кърма4ки и т.н.. Само вижте как разводнихме темата...Ако никой не беше реагирал, едва ли някой щеше да обърне внимание на явно неподходящия откъм тези пост  на Марибел.
Како Линка, бъди сигурна, 4е си направила най-доброто за детето си за момента!! Да е живо и здраво и изобщо не се притеснявай!!
(пък и както казва рожденни4ката днес Jade  bouquet- второто ще е "допълнено и подобрено издание" Grinning )

Общи условия

Активация на акаунт