Имена на дете с баща (родители) чужденци

  • 13 067
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 169
Детето ми си е в здравната система на БГ без никакви затруднения откакто се е родила. И откакто се е родила е с две първи и едно фамилно име Simple Smile. За първи път чувам, че това е проблем.
Това не е проблем  Laughing, щеше да е проблем ако е с едно първо и едно фамилно.

# 31
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
при нас пък е още по сложно, синът ми е с две първи имена (едното от които бащиното) и две фамилии - моята и на съпруга ми (не е роден в България, но има бг гражданство) е няма да ви кажа какви мрънкания бяха при издаването на бг акт за раждане, но тъй като са длъжни да го препишат дословно от отигинала, го направиха

# 32
  • T"A
  • Мнения: 2 515
На нас ни добавиха бащино име, въпреки че в оригиналния акт за раждане (дете, родено в чужбина), няма такова. Пише какви са имената на майката и на бащата, обаче преводачът решил, че "име на бащата" е равносилно на "бащино име" и го записал така  Crazy

Ако реша да го променям, някой знае ли каква е процедурата?

# 33
  • Мнения: 3 098
Аз много съжалявам, че навремето не оставих фамилията на детето според тукашният закон. А именно - собствено име, фамилията на майката и фамилията на бащата. Сега, след години разбирам колко е глупав българският начин и не само глупав, а и дискриминиращ.

# 34
  • Атина
  • Мнения: 352
Меги,след като нямате граждански брак,то автоматично детето ще приеме твоите 2 имена. Ако имаш нерви,можеш да оставиш детето само с тях,докато се приберете в Бразилия.Там таткото да извърши припознаването и да помоли да се запази и твоята фамилия-така де,то тя ще фигурира в документите на детето.
Това е само хрумване,но може да попиташ дали е възможно..
Леко раждане.  bouquet

# 35
  • Мнения: 11
Благодаря Маркиза, но няма да стане. Нашия татко няма търпение да припознае бебка, да и направи бразилски паспорт, а и двамата искаме и неговото фамилно име да фигурира. Ще е много кофти за детето после като поотрасне да смея имена...

# 36
  • Мнения: 60
мисля, че може само в Бразилия.

# 37
  • Мнения: 15
Здравейте!
И аз да се включа към проблемите с бащино и фамилно име на момиченце с баща чужденец.
Много се надявах,че ще намеря някакво решение тук.На нас скоро ще ни предстои да се сблъскаме с бълг,закон.С таткото имаме сключен брак,така че май трябва да се приемат имената буквално.
В държавата на съпруга ми са с две имена,но не ми е страшно,че малката ще е с три,а по-скоро това,че ще е с мъжко второ(бащино) и мъжка фамилия.И всеки път,когато отидем там ще я гледат странно.
И малко извън темата-документите за второ гражданство кога се подават?В България няма посолство на държавата,от която е таткото,тогава лично когато отидем в неговата държава ли трябва да подадем документи?

# 38
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 108
MerryMerry предполагам както навсякъде трябва да се подадт документи в страната, лично или с пълномощно от вас на някой в страната. Направете запитване в тяхното вътрешно министерство, не може да няма поне имейл.

А това за трите имена в България си е по закон и всеки  и с българско гражданство трябва да го спазва, а не негодува. Вие нали спазвате закони в страната където сте?
Въз основа и на този закон е създаден и софтуера на здравната каса, трябва да се въведат 3 имена, сигурно има и изключения. Лятото водих мъжа ми на български лекар, поисках да ми издаде и амбулаторен лист с диагнозата и изследванията, лекарката се мъчи с неговите две имена, но не става, накрая написа моите и така издаде листа.

# 39
  • Milano
  • Мнения: 3 685
Лятото водих мъжа ми на български лекар, поисках да ми издаде и амбулаторен лист с диагнозата и изследванията, лекарката се мъчи с неговите две имена, но не става, накрая написа моите и така издаде листа.

Как така не става Дорет? Нима чужденците, живеещи в Бг не се разболяват и не им издават горепосоченият документ?

Аз с детето влизах в болница и всичко й издадоха с нейните си две имена (и без ЕГН).
Преди това даже една педиатърка ни издаде и направление за преглед (всичко минало по ит.здравна карта).

# 40
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 108
Лятото водих мъжа ми на български лекар, поисках да ми издаде и амбулаторен лист с диагнозата и изследванията, лекарката се мъчи с неговите две имена, но не става, накрая написа моите и така издаде листа.

Как така не става Дорет? Нима чужденците, живеещи в Бг не се разболяват и не им издават горепосоченият документ?

Аз с детето влизах в болница и всичко й издадоха с нейните си две имена (и без ЕГН).
Преди това даже една педиатърка ни издаде и направление за преглед (всичко минало по ит.здравна карта).

Не знам, но лекарката не успя с двете имена да издаде лист. Може би  ако се въведе не име, а ЕГН може, но мъжа ми няма.

# 41
  • Мнения: 15
ММ няма проблем със здравната каса.Той е с две имена,но има и личен лекар и здравен картон,ползвал е и болничен,когато му се е налагало.Има и ЛНЧ,не знам дали има значение това.
В случая не държа бебка да е с две имена,а просто да не е със собствено женско и след това две мъжки.Много грозно ми звучи.Но след като закона е такъв,явно ще трябва да се примирим.

# 42
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Има значение дали е с ЛНЧ.
Не знам, аз може би никога не съм имала проблем с институциите заради двете имена на дъщеря ми, защото тя си е с ЕГН, знам ли newsm78

# 43
  • Milano
  • Мнения: 3 685
''Кафе'', за кое има значение ЛНЧ?
За да ти издадат амбулаторен лист с диагноза ли?

Както казах по-горе детето ми няма нито едно от двете (ЕГН или ЛНЧ) и не сме имали проблем с нито едно от горепосочените неща.

Явно може да е имало моментен проблем при Дорет или лекарката да не е знаела как да въведе данните.

# 44
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
''Кафе'', за кое има значение ЛНЧ?
За да ти издадат амбулаторен лист с диагноза ли?

Както казах по-горе детето ми няма нито едно от двете (ЕГН или ЛНЧ) и не сме имали проблем с нито едно от горепосочените неща.

Явно може да е имало моментен проблем при Дорет или лекарката да не е знаела как да въведе данните.
Визирах Мери, чийто мъж е с ЛНЧ.
За децата мисля, че нямат право да ти откажат преглед, независимо дали е с ЕГН или не. За амбулаторен лист с диагноза също.

Общи условия

Активация на акаунт