Деца с диабет - тема 12

  • 91 410
  • 726
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 56
Здравейте.Днес ни беше първото подаване на документи в Агенцията за социално подпомагане за Диабета на дъщеря ми.Очаквах, че там служителките ще са достатъчно любезни и без аз да питам ще ми кажат какви права и какви помощи бих ме могли да получаваме.Уви, оказа се че само съм се надявал.
 Първо ако не бях попитал, а преди това прочел, никой не ми спомена за нуждата от "социална оценка".Попитах и те се "сетиха".Също ако не бях попитал, нямаше да ми дадат и Входящ номер за подадените документи.
 Затова се обръщам към Вас и искам да попитам:

           На какви помощи имаме право?


 Благодаря Ви предварително.



ПП: Дъщеря ми е с Диабет 1 от 03.04.2014 година и е на 14 години.Живеем е Плевен.

# 661
  • Мнения: 1 934
Евгени, имате право на двойни детски - мисля, че за по член 7/8/

и на 240 лв по член 8д - за отглеждане на дете с увреждания ли беше

от социалната оценка зависи какво ще ви отпуснат  Peace

Транспорт трябва, може балнеолечение, обучение и прочие.

Всичко е въпрос на местна трактовка, защото в София отпускаха на децата обучение, а в Пловдив-не

# 662
  • Мнения: 97
И аз да допълня...
Имате право на годишна винетка за семеен автомобил до 2000 куб.
Също така,вземате бележка от личния лекар,че детето е на диетично хранене и ако доплащате за някой лекарства и те се вписват.С това се добавят още 9,80 лв (мисля,че беше newsm78).
И пътни пак толкова.(около 9 лв.)

# 663
  • Мнения: 56
Благодаря за отговорите.За това питам.Очакванията ми се оказаха напразни както писах и преди.Ходих ме един път, оказа се че не е дошло решението от София, служителката тогава ми каза че можело и аз да подам документите(без майката), без да ми ги даде  Simple Smile.Добре че вчера като отидох не бях сам.
 Вчера като отидох всичките се чудеха какво да правят, нямаше хора и те се бяха настроили да си ходят(беше 16,50).

http://www.druinv-varna.com/index.php?option=com_content&vie … =17&Itemid=28

Ето тук пише за някакви месечни добавки, не мисля да ползвам всичко, но на които имаме право се надявам да преборя "тежката" бюрократична система.

ПП: Амбицира ме една циганака, която не можеше да говори български, не знаеше кога детето им е било на ТЕЛК, не знаеше от какво е болно , но беше дошла да " си получи каквото трябвало за детето с ТЕЛК".

# 664
  • Мнения: 1 934
Евгени, защо да не вземеш каквото се полага? В крайна сметка с тези пари ще осигуриш консумативи за детето си примерно  Peace

# 665
  • Мнения: 56
Евгени, защо да не вземеш каквото се полага? ....

Здравейте.
И аз това искам.
Как да взема като не знам какво се полага Simple Smile?Във всеки град е различно, всеки родител се е сблускавал с различни служите, казали му различно  Simple Smile.
   За да го взема трябва да се прочете един куп документи и нормативни актове, или да се изчетат един куп мнения и страници по форумите.Точно поради тази причина в един град дават едно а в друг не го дават.Все пак Закона е един и същ в цялата Държава.Навсякъде родителите трябва да имат еднакви права.
 Наскоро едни родители ми казаха че доплащали инсулин и това доплащане го били връщали социалните. Не че и ние не доплатихме едни символични 2-3 лева(един месец само Rolling Eyes), но така каза аптекарката и аз ги платих.Във форума за диабета, има мнение което цитира Нормативни документи, според които не се доплаща  Rolling Eyes.
Пак като вземам инсулина един месец ми дадат иглички(не че ги ползваме, защото са най-лошите), а другият не   Wink.  

 Всеки си прави каквото иска.

# 666
  • Мнения: 9



 Наскоро едни родители ми казаха че доплащали инсулин и това доплащане го били връщали социалните.
Пак като вземам инсулина един месец ми дадат иглички(не че ги ползваме, защото са най-лошите), а другият не   Wink.  

 Всеки си прави каквото иска.

Да, съгласен съм. Първоначално и ние доплащахме при взимане на Актрапид и Инсулатард. Май доплащането беше за Инсулатарда - 0,96 лв/брой, а може и за другия да е било. По-късно за Новорапид и Лантус нямаше доплащане....Иглички ни дадоха 2 пъти по 5 бр. и после трябваше да ги купуваме по 50 ст/бр. - луда работа.
Из Европа се намират за по 10-15 лв кутия от 100 бр. Новофайн.
Май имаме доста по-висок стандарт в сравнение с други бели страни, въпреки, че по цял ден ни се повтаря обратното.
Кутия с 200 ланцети Freestyle - 85 лв. в аптеката. В Щатите $5. Пълно безумие.
Та и отгоре на всичко налагат и мито на стоки, закупени извън ЕС, дано спрем да купуваме евтино.

# 667
  • Мнения: 97
И аз да се намеся,като говорите за консумативи ...  Wink
Имаме 1 кут. ланцети за убождащо,които не ползваме.
Дадоха ни ги от касата , но ползваме друго убождащо . Така че,ако на някой са му нужни,подарявам ги  Wink
Ланцетите са на Abbott - 28 G , срока им е до 03 / 2016 .
Имаме излишни(подарявам) и 2 убождащи устройства на SD Codefree,абсолютно нови ! Ако някой иска...,адрес за изпращане на лични  Wink

Последна редакция: пн, 24 ное 2014, 15:09 от azili

# 668
  • Мнения: 36 196
и аз мога да предложа 2-3 убождащи Код Фрий - ако някой се интересува, адрес на лс  Wink

Каква марки иглички за писалки ползвате? С кои боли най-малко?  Rolling Eyes

# 669
  • Мнения: 56
...Каква марки иглички за писалки ползвате? С кои боли най-малко?  Rolling Eyes


 

 Здравейте. В предвид сравнително краткият ни опит  в борбата с Диабета, сме пробвали 3-4 вида иглички(размери и марки).Дъщеря ми е най-доволан от NOVOfine 31G 6mm.Затова съм се и запасил доста с тях, когато ми попаднаха едни евтини  Simple Smile.

А по въпроса за  убождащите, ние имаме една кутия убождащи на  FreeStyle Optium.След леко приправяне идеално стават за SD Codefree.



Последна редакция: пн, 24 ное 2014, 15:07 от Evgeni_

# 670
  • Мнения: 9
Ние сме с Novofine 6 - 31G

# 671
  • Мнения: 390
Каква марки иглички за писалки ползвате? С кои боли най-малко?  Rolling Eyes

Преди да минем на помпа използвахме http://www.bd.com/products/product-categories/diabetes-care.aspx - 4 mm. Изобщо на BD продуктите и ланцети, и игли, и убождащи са най-щадящи според не съвсем дългия ни опит (3 1/2 год.)
Въпреки изначалните ми притеснения не се образуват уплътнения. Лошото е, че тук ги няма. Само през нета.

# 672
  • Мнения: 24
Здравейте, знаете ли къде в София има "NovoRapid"?
На две места проверявах, няма от миналата седмица и не знаят кога ще получат...

# 673
  • София
  • Мнения: 26
Здравей, преди 10-тина дни взех от аптеката на Позитано, срещу входа на Съдебната палата.

# 674
  • Мнения: 24
Там няма и в 16 аптека няма, и в склада нямало...

Общи условия

Активация на акаунт