СПЕШЕН въпрос за ендометриоза

  • 1 118
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 291
Може ли да се оперира 7 см киста ендометриозна с лапароскопия?

# 1
  • Мнения: 258
Не само с коремна операция.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 050
Близначкова, моето мнение е, че такива големи кисти се премахват само с коремна операция, въпреки, че е ужасно. Имах 10см. киста и ми правиха пункция, груба грешка. При такива големи формации е важно да се отвори и огледа отвътре какво е положението и да се премахне необходимото. Каквото и да решиш-успех ти желая.

# 3
  • Мнения: 191
Познавам момиче, на което му беше премахната киста 7 см. с лапароскопия. Оперираха ни в един ден. Кистата й обаче впоследствие не се оказа ендометриозна (не знам дали този факт има значение).

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 4 136
Много зависи от лекаря. Ако е на "Вие" с техниката, ще ти каже, че не може. Някъде бях чела за премахване на миома 9 кг с лапароскопска операция......та киста няма начин да не може. Дори е за предпочитане вариант лапароскопия с лазер, защото така могат да се обработят евентуални огнища на ендометриозата, ако се констатират такива при операцията. Изобщо лапароскопията е за предпочитане. В Белгия коремна операция правят само за рак 3-4 стадий, но там се отстраняват черва, пикочен мехур.....всичко друго е лапароскопски, ама ние кога ли ще влезем в час.

Пункцията на киста и нещо съвсем различно, от лапароскопията.  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 3 050

Пункцията на киста и нещо съвсем различно, от лапароскопията.  Peace

Знам, че пункцията на киста е нещо различно от лапарото, исках да илюстрирам погрешно действие на лекари в подобен случай. Peace Ако няма други операции и е читав лекаря може би лапарото е добър избор. Hug

Последна редакция: пн, 15 юли 2013, 20:19 от eldorado_f

# 6
  • Мнения: 18
Здравейте и от мен  Simple Smile
Относно размера на кистата мисля, че не е проблем да бъде премахната с лапароскоп. Лично моето мнение обаче е, че за такава киста и за това заболяване е най-добре да бъде направено с коремен разрез (тук говоря и от личен опит), тъй като ме оперираха миналия месец. Аз избрах коремен разрез, тъй като ми обясниха, че при него първо може да се огледа по-добре дали няма други ендометриозни огнища и второ от онкологична гледна точка, тъй като винаги има вероятност да се окаже и нещо по-сериозно (не, че ендометриозата е леко заболяване). За лапароскопията ми казаха единствено че ще се възстановя по-бързо ( и при операцията възстановяването не е кой знае колко сложно   Wink ).

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 4 136
А при лапароскопията на сляпо ли оперират. Подобни съображения да се види по-добре, лично аз ги слагам в графата тактично излизане от ситуацията. Никой лекар няма директно да си признае ако лапароскопията не му е силната страна. Аз лично за себе си, за подобно нещо, не бих позволила да ми режат корема. Добрата европейска и световна практика в гинекологията е точно лапароскопската хирургия. Но наистина в България явно е трудно да намериш достатъчно кадърен хирург в това отношение. Да си призная изненана съм колко много лекари препоръчват коремните операции, още повече с подобни аргументи. Предимствата далеч не са само във възстановяването, но не ми се разпростира в темата. Аз лично когато трябваше да правя операция събрах доста информация и предпочетох лапароскопията.

# 8
  • Мнения: 241
Здравейте,
аз имах такава киста и на 3 места ми отказаха лапароскопия. На 4-то се съгласиха, направих я.... и се оказа, че кистата не се е махнала, а се наложи и коремна операция.
За съжаление комбинацията от двете операции ми докара толкова много други проблеми - течност в тръбите, сраствания.... и доста трудно забременяване.
Много добре си помисли на кой лекар ще се довериш.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 4 136
Именно срастванията и пораженията върху околните тъкани са основните недостатъци на коремните операции. Лапароскопията е много по-прецизна в това отношение, но липсата на добри специалисти не ти предоставя възможност за избор.  Tired

# 10
  • София
  • Мнения: 23 165
при лапароскопия доколкото знам влиза и камера, та може да си се оглежда, стига който гледа да знае какво гледа  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 1 291
Само да уточня , че не е за мен.
Оказа се че кистата е 17 см на единия яйчник има и 7 на другия..
въпроса беше за колко време е възстановяването след това горе долу
и затова искаше лапаро за да е по - бързо, но в този случай..

# 12
  • Мнения: 1 291
аз съм с ендо, но сложих спирала и съм много доволна засега.

Общи условия

Активация на акаунт